Katarynka

dziecko, choroba, nowela
klasyka
Arek

Inne wydania

Kompozycyjnie Katarynka podzielona jest na dwie części. Pierwsza jest silnie nasycona wątkami biograficznymi, druga która stanowi właściwą akcję noweli.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: greg.pl

Naprawdę warto ją przeczytać. Książka mówi Nam jak drobne rzeczy moga cieszyć, bardziej niż te wyszukane. Jak pewien starszy pan może pomóc małej ślepej dziewczynce, i jakie to wszystko jest piękne.

Książkowa-Fantazja | 2012-09-19
Przeczytana: 05 września 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niezwykle wzruszająca opowieść o Panu Tomaszu i o niewidomej dziewczynce.
Pan Tomasz jest emerytowanym mecenasem, którego bardzo irytują kataryniarze. Płaci swojemu stróżowi, żeby nie wpuszczał na podwórze kataryniarzy. Jednak przychodzi nowy stróż, który nie ma o niczym pojęcia i katarynka gra pod oknem Pana Tomasza, który zobaczył jak niewidoma dziewczynka zaczyna tańczyć i jak wiele radości jej to sprawia. Wtedy kazał katarynce grać, a sam podjął się jej pomóc umawiając ją z okulistami.

czytek | 2014-12-02
Na półkach: 2014, Lektury, Przeczytane
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Piękna choć krótka książka. Opowiada o panu Tomaszu, mecenasie który jak każdy człowiek ma swoją słabość a słabość pana Tomasza to katarynki. Tak jak już mówiłem pan Tomasz nie znosi katarynek i ich sfałszowanych,pospolitych dźwięków.
Mało tego, gdy pan Tomasz słyszy dźwięk katarynki a jest w dobrym humorze wpada w zły humor i tym podobne na przykład kiedy on człowiek spokojny słysząc dźwięk katarynki- zapalał się, jak był cichy to krzyczał, a jak był łagodny-wpadał w gniew na pierwszy odgłos katarynkowych dźwięków.
Pewnego dnia okazało się że pewien przyjaciel pana Tomasza ma proces w sądzie a kiedyś pan Tomasz był adwokatem dlatego przyjaciel zwrócił się do pana Tomasza z prośbą o pomoc. Im bardziej pan Tomasz oglądał papiery tym bardziej zapalał się. W emerycie panu Tomaszu obudził się adwokat.
Nic go już nie obchodziło tylko papiery. Wieczorem do mecenasa przyszedł stary lokaj który powiedział że wcześniejszy stróż wdał się w kłótnię z policjantem i teraz jest nowy stróż. Pana...

JaneS | 2013-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2013

"Katarynka" wbrew pozorom jest trudna do omówienia. Na pierwszy rzut oka wydaje się utworem oczywistym, łatwym do interpretacji. Tymczasem najgłębsze jej sensy są ukryte i trzeba się ich domyślać. "Katarynka" jest bez wątpienia nowelą, utworem jednowątkowym, zawierającym jedno znaczące wydarzenie, decydujące dla przyszłości bohatera, pod wpływem którego całe jego życie ulega zmianie.
Na samym początku noweli jest nam przybliżona postać głównego bohatera- pana Tomasza. Autor opisuje codzienne ustabilizowane życie mecenasa, jego zamiłowanie do sztuki i całkowity brak zainteresowania innymi ludźmi. Pan Tomasz myślał, że w jego życiu nic się już nie zdarzy, niczego nie oczekiwał. Jednak zaczyna obserwować dwie lokatorki wraz z ośmioletnią dziewczynką z przeciwka. Przyglada się zapracowanym kobietom, a zarazem dziwi go zachowanie dziecka, które jest smutne i przygnębione. Któregoś dnia odkrywa tego przyczynę- dziewczynka jest niewidoma.
Bolesław Prus z niezwykłym wyczuciem przedstawia...

| 2016-04-27

Naprawdę niesamowita, wzruszająca nowela. Mądra historia z morałem, z którą powinien zapoznać się każdy. O tym, jak cudze dobre stawiać ponad własnym.

Natka | 2015-08-23
Na półkach: Lektury, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Opowieść o tym, że każdy może się zmienić, że każdy może pomóc. Piękna lektura, która pokazuje, że trzeba mieć nadzieję.

Estera | 2015-08-27
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

"Katarynka" trafiła w moje ręce przypadkiem, przeczytałam ją również przypadkiem. To nie jest gruba książka, jednak o wiele bardziej wartościowa niż większość tych grubych tomiszcz, które czyta dzisiejsza młodzież o wampirach i temu podobnych.

Myślę, że najlepszym streszczeniem "Katarynki" jest sama ta książka, a raczej nowelka bądź opowiadanie, jak tam kto woli to nazywać. Dlatego nie będę pisać, o czym jest ta książka. Takie powinny być lektury szkolne. Krótko, na temat, wartościowo.

Jak już wspomniałam, mimo małej pojemności książka jest bardzo wartościowa. Dlatego każdy powinien ją przeczytać, zwłaszcza, że nie zajmuje to dużo czasu. I co tu więcej pisać o takiej niewielkiej książeczce? Polecam każdemu.

Książkowo_czyta | 2011-12-06
Przeczytana: 1995 rok

Utwór ten uświadamia czytelnikowi, iż to co dla nas bywa powodem gniewu i irytacji dla innych może być powodem do szczęścia i radości oraz przynosić ulgę w cierpieniu i związanej z nim monotonii codziennego życia.

Monika | 2012-04-05
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 05 kwietnia 2012

Prus wzrusza mnie nieustająco.
Bardziej, mniej, głębiej, płyciej, mocniej, słabiej. Ale zawsze wzrusza.

Danway | 2011-11-25
Przeczytana: 1994 rok

Po raz kolejny w krótkiej formie nowelistycznej cały ocean treści... Bohaterami tej noweli są Tomasz (bogaty, mający wpływy mecenas, nie znoszący Katarynek) oraz mała niewidoma dziewczynka, która wręcz je ubóstwiała... Właśnie ta mała pokazała na nowo, czym mogą być sfałszowane dźwięki, przez co Tomasz zaakceptował Katarynki a dziewczynkę wziął pod opiekę...