Okładka książki Opowiadania z Doliny Muminków

Opowiadania z Doliny Muminków

Autor:
Cykl: Muminki (tom 7)
tłumaczenie
Irena Szuch-Wyszomirska
Det osylinga barnet och andra berattelser
wydawnictwo
Nasza Księgarnia
Muminki
typ
papier
czupirek
7.19 (1210 ocen i 43 opinie)

Opis książki

Seria ciesząca się w wielu krajach nieustającą popularnością. Świat Muminków to dolina, w krórej różne tajemnicze postacie - Paszczaki, Ryjek, Włóczykij, Mała Mi - wiodą życie dziwnie podobne do zwykłego, a jednak wypełnione baśnią. Najważniejszym miejscem jest dom Mamusi i Tatusia Muminka: tu każdy może liczyć na pomoc i przyjażń.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2003

Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników

Tomik składa się z dziewięciu opowiadań, opisujących niezwykłe przygody równie niezwykłych mieszkańców Doliny. Już od pierwszych stron małe, sympatyczne trolle zapraszają nas do swego baśniowego świata i doprawdy nie sposób się w niego nie zagłębić bez reszty. Poznajemy tu problemy, jakich Włóczykij doświadcza podczas układania piosenki na powitanie wiosny, dowiadujemy się co stało się ze smokiem, znalezionym przez Muminka oraz gdzie i z jakiego powodu Tatuś Muminka zdecydował się wyruszyć w podróż. Przeczytamy również wzruszającą historię Paszczaka, który kochał ciszę oraz chwytającą za serce opowieść o Wigilii w Dolinie Muminków i najpiękniejszej z choinek.
Każde opowiadanie ma swój głębszy sens, co sprawia, iż czytanie ich dzieciom nie jest jedynie sposobem na przyjemne spędzenie wolnego czasu, ale również formą nauki i wpajania pewnych zachowań. Opowieści emanują ciepłem i spokojem. Każda z nich uczy jak wielkimi i cennymi wartościami są przyjaźń, zrozumienie, potrzeba dzielenia si...

Fox | 2011-05-26
Przeczytana: 26 maja 2011

O wielkich rzeczach da się pisać prostymi słowami. Warto do tej książki dorosnąć - im więcej masz w sobie, tym więcej pokażą ci Muminki.

Gustawsonek | 2013-12-14
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Niby taka prosta książka - a jednak zachwyca. Dosyć tajemnicza, niewyjaśniona do końca. Przedziwne stwory - Filifionki, Hatifnatowie, Paszczaki.... Widać, iz autorka miała dobrą wyobraźnie. Różne tajemnicze osoby, włóczykij któremu zależy tylko na tym by grać i wędrować... Leśne zwierzątko "za małe" by mieć imię. To właśnie powoduję niezwykłość najzwyczajniejszej książki....

Onilom | 2013-10-30

Nie pamiętam ile przeczytałam serii Muminków. Ile razy do nich wracałam i ile tych historii wracało do mnie w różnych momentach życia.
Za to pamiętam doskonale:
- Włókiczyja, który wiecznie miał na wszystko odpowiedź i swoje drogi
- Ryjka - który po prostu był kochanym ryjkiem
- Małą Mi - wredna istotka z pazurem - przeurocza
- Muminka i jego familię - specyficzna rodzinka
Z Wieczorynki:
- Melodię na samym początku - tego chyba nie da się zapomnieć
- Hatifnatów - nie lubiłam i nie będę lubić tych stworków
- Bukę, której stanowczo się bałam.
I wiele innych, żywych wspomnień.
Muminki miały i nadal mają w sobie to "coś".

Cella | 2012-05-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Ta książka jest kwintesencją tego za co uwielbiam bajki. Za co uwielbiam je teraz, gdy jestem dorosła. Jako dziecko zabrałam się za czytanie "Muminków" pod wpływem animowanej ich wersji, którą lubiłam, ale nie udało mi się przebrnąć do końca jednej części, pomimo tego, że inne książki pochłaniałam tonami.

Opowiadania są krótkie, ale każde z nich ma niesamowicie dużo ukrytych sensów. Czytałam je już wiele razy i za każdym odnajduję coś nowego. Nie ma w tej książce bodaj jednego zdania, które nie niosłoby ze sobą jakiegoś przekazu. Zawarte w niej myśli są proste, zazwyczaj krótkie, ale jakże celne!

Nie jest to zwykła książka dla dzieci. To książka na wskroś filozoficzna, skarbnica prawd życiowych, niby prostych i oczywistych, ale... przecież na takie najtrudniej wpaść, nieprawdaż?

Lenkaite | 2013-01-27
Przeczytana: sierpień 1996

Aż trudno uwierzyć, że Tove Jansson stworzyła muminkową sagę w czasie, kiedy świat stał się przestrzenią dla jednego z największych upadków człowieka.

Czy naprawdę trzeba kogoś przekonywać do oryginalnej mądrości zawartej w tym cyklu. Jak większość skandynawskich tekstów skierowanych do dzieci, tak i Muminki w znaczący sposób różnią się od bajek powstałych na gruncie np. naszego folkloru. Wyrosły bowiem z kultury bogatszej w mroczne podania i legendy, w ich świecie jest miejsce również na - z pozoru - negatywne emocje, takie jak np. strach dziecka (połowa ludzi z mojego pokolenia bała się Buki, druga Czarodzieja, w tym niektórzy nadobowiązkowo jeszcze Czarownicy...;) Jansson stwarza jednak spokojną i bezpieczną przestrzeń, w której przeżywane emocje dają się oswoić. Ze względu na przedstawiane najmłodszym wartości jest moim zdaniem bezkonkurencyjna: objawia się w nich niesłychana mądrość Pisarki przy braku taniego dydaktyzmu, czym dowodzi całkiem sporego zaufania co do swojego małego...

Melba | 2014-03-04

Paradoksem jest dla mnie fakt, że Muminki przeczytałam grubo po tym, jak skończyłam 20 lat. Przeczytałam i pokochałam. Dotarło do mnie wtedy, jak wielką krzywdę uczynili mi twórcy telewizyjnej bajki, gdzie wszystko było płaskie, nieżywe i nudne, Muminy mówiły jakimiś wydumanymi głosami jak po narkoleptykach a akcja przypominała wygrzebującą się ze smoły muchę. Jedynym, co pojęłam, zrozumiałam i uszanowałam od razu i bez tłumaczeń była Buka, którą rozumiałam świetnie, że pojawia się raz na jakiś czas i nic nie mówi, bo kto by chciał dyskutować z takimi nudziarzami?!?!
Książkowe Muminki podetknął mi pod nos Mąż i kategorycznie zażądał przeczytania. Cześć mu za to i chwała, bo Muminy rulez :) Kocham wszystkie postaci, każdą za co innego, jedynym, który podnosi mi w niepokojący sposób ciśnienie i którego nie trawię, nie cierpię i najchętniej utopiłabym w kałuży, jest Tatuś Muminka. Wyjątkowy nieudacznik, rozlazła fajtłapa, oderwana od rzeczywistości, zawieszona w czasie i przestrzeni własn...

jotka | 2014-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Po latach chciałam się przekonać czy moje ukochane Muminki nadal sprawią mi radość. Jest to duży kawałek mojego dzieciństwa, ale bardzo dawno do niego nie wracałam. Jak się okazuje, nic się nie zmieniło. Bajki są zabawne, mądre, z przesłaniem, pełne ciekawych stworzeń i postaci żyjących w bajkowym, fantastycznym świecie. Sprawiły mi tyle samo radości co kiedyś, a może więcej? Jestem przekonana, że teraz zrozumiałam więcej :)

Agnieszka-Wawka | 2011-06-14
Przeczytana: 1988 rok

Jak dziś pamiętam pochłonęłam wszystkie części w ciągu tygodnia byłam chora na różyczkę. Za oknem były prawie wakacje przełom maja/czerwiec a ja uwięziona w domu.Miałam jakieś 9lat. Udało mi się wybłagać mamę aby po drodze od lekarza odwiedzić bibliotekę. Ech te Muminki :P z nimi nie można się nudzić. Wracałam później do nich wiele razy.

Monika | 2014-01-20
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Książka składa się z kilku opowiadań. Opisuje cudze lęki, pragnienia. Poznajemy między innymi Filifionkę, która wszędzie wietrzy katastrofę, czy Paszczaka, który nie potrafi odpoczywać i uczy się asertywności. Opowiadania kończą się Gwiazdką Muminków, która jest jednym wielkim nieporozumieniem :)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto