8,31 (15450 ocen i 737 opinii)
tłumaczenie
Tomasz Mirkowicz
Nineteen Eighty-Four
corrum

Inne wydania

Wielki Brat Patrzy – to właśnie napisy tej treści, w antyutopii Orwella krzyczące z plakatów rozlepionych po całym Londynie, natchnęły twórców telewizyjnego show „Big Brother”. Czyżby wraz z upadkiem komunizmu wielka, oskarżycielska powieść straciła swoją rację bytu, stając się zaledwie inspiracją programu rozrywkowego? Nie. Bo ukazuje świat, który zawsze może powrócić. Świat pustych sklepów, permanentnej wojny, jednej wiary. Klaustrofobiczny świat Wielkiego Brata, w którym każda sekunda ludzkiego życia znajduje się pod kontrolą, a dominującym uczuciem jest strach. Świat, w którym ludzie czują się bezradni i samotni, miłość uchodzi za zbrodnię, a takie pojęcie jak ‘wolność” i „sprawiedliwość” nie istnieją. Na kuli ziemskiej są miejsca, gdzie ten świat wciąż trwa. I zawsze znajdą się cudotwórcy gotowi obiecywać stworzenie nowego, który od wizji Orwella dzieli tylko krok. Niestety, piekło wybrukowane jest dobrymi chęciami. A dwa plus dwa wcale nie musi się równać cztery.

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Nie ma nieba
  • Wyspa
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie

8,57 (7 ocen i opinii)
Wyspa
Joanna Miszczuk

8,22 (9 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8 (9 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

Etta i Otto i Russell i James
Emma Hooper

7,5 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Carles | 2015-02-27

To moja pierwsza "dziesiątka". Dana bez wahania. Dla mnie ta książka to najwyższa półka. Nic w mojej ocenie się nie zmieniło, chociaż czytałam ją 3 lata temu. Tylko raz. Wystarczyło.
Atmosfera, którą Orwell utkał, zsunęła się wtedy na mnie jak mgła. Czytałam i nie za bardzo wiedziałam co się dzieje. Zszokowała mnie już pierwsza - bardziej opisowa - część. Kiedy rozpoczął się wątek miłosny wiedziałam, że trafiłam na jedną z najlepszych książek z jaką dane mi było obcować w życiu.
Czytałam i bałam się. Nie o nich i nie o świat. O zakończenie. Bałam się, że wszystko legnie w gruzach bo będzie jakieś mdłe - lub przeciwnie, jakieś beznadziejnie szokujące, sensacyjne. A zakończenie jest godne całego dzieła. Perfekcyjne. Rozłupujące jak cała książka. Nie ciężkim głazem - a małymi kropelkami w czoło. Kap. Kap. Kap. Jak w chińskiej torturze.

Karol | 2013-09-07
Przeczytana: 07 września 2013

Dwaplusdobra książka.

Pokazuje świat brutalny gdzie życie nie ma żadnego znaczenia, gdzie ludzie nie przywiązują wagi do niczego poza Partią. Każdy myślący odmiennie jest wrogiem którego trzeba zniszczyć bez żadnego zastanowienia. Prawda jest tylko jedna i trzeba wierzyć w nią za wszelką cenę, nawet wbrew sobie. Pierwszy akt wprowadza czytelnika gładko w rzeczywistość, drugi niesamowicie wciąga, a trzeci czyta się praktycznie na raz. Genialny "happy-end" oddający klimat całej historii.

ChicaDeAyer | 2015-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Wybitna. Dobitnie,z całą mocą i świadomością mogę podpisać się pod słowami innych czytelników - arcydzieło literatury. Książka dotykająca systemu, społeczeństwa i jednostki. Traktująca o idealizmie niszczonym przez szpony machiny, w której ludzie stanowią trybiki. O potrzebie działania, swobodzie myślenia, konieczności zrzucenia kajanów, które krępują człowieka. Z bardzo gorzką puentą.

Wielkie dzieło z wciąż aktualną koncepcją - niestety. Pozycja, którą trzeba znać i wziąć sobie do serca.

Villiana | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Na pewno znajdzie się spoiler :)

"Jeśli chcesz wiedzieć, jaka będzie przyszłość, wyobraź sobie but depczący ludzką twarz, wiecznie!"

Wracam do klasyki gatunku. Mój pierwszy kontakt z tą książką miał miejsce około 15 lat temu, kiedy to pozycja ta znalazła się w wykazie lektur dodatkowych podczas mojej edukacji w liceum. Pamiętam, że był to dla mnie okres traktowania z założenia każdej książki nazywanej "lekturą" jako zło konieczne, którą ktoś każe mi przeczytać, zinterpretować i jeszcze wypyta, jakiego koloru spodnie miał bohater pojawiający się raz i nie wnoszący nic do treści...
Z zasady ja nie oceniłam w tym serwisie żadnej książki, którą czytałam w tamtym okresie. Ale pamiętam "Rok 1984", jako jedena z niewielu książek zrobiła na mnie wtedy ogromne wrażenie i nigdy bym nie pomyślała, że będę w przyszłości fanem dystopijnej tematyki. Dlatego postanowiłam wrócić do tej historii i przeczytać ją ponownie.

Przerażająca wizja świata, w której wszystko podporządkowane jest rządom...

denudatio_pulpae | 2015-07-25
Przeczytana: 2007 rok

Książka, którą trzeba przeczytać, klasyk, bla, bla, bla... To już wszyscy napisali, nawet się z tym zgadzam.

Chociaż minęło już parę lat odkąd czytałam tę książkę po raz pierwszy, doskonale pamiętam uczucia mi wtedy towarzyszące. Bunt, głównie. Przez większość lektury kołatało mi się w głowie: jak można tak żyć? Jak można pozwolić zrobić z siebie coś takiego? Bezpłciowe owieczki wypasane grzecznie na partyjnej karmie, o smaku niczego, żyjące w obskurnym chlewie, lampiące się w ekran z wieczną maską uwielbienia na owczych pyskach. Nawet beczenie im zmodyfikowano. I o zielonej trawie myśleć nie wolno.
Mnie najbardziej przeraziło zakończenie części drugiej, taka bierność w obliczu najwyższego zagrożenia, kiedy już niewiele można stracić, jest dla mnie najgorszym wyborem.

Ze mnie byłaby niezła czarna owca. Dwójmyślenia nie byłabym w stanie znieść. Wydaje mi się, że nie poddałabym się bez walki. Chociaż kto wie, obym nigdy nie musiała tego sprawdzać.

Canis | 2015-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2015

"Oto ciastko, możesz zjeść połowę, a oto topór, który zetnie ci głowę"
Wielki Brat Patrzy...

Świat przedstawiony w "Roku 1984" Orwella jest karykaturą, pokazanym w krzywym zwierciadle obrazem społeczeństwa poddanego dyktaturze partii. Celem książki z pewnością jest pokazanie absurdu systemu totalitarnego, jego bezradności i okrucieństwa. Z pewnością to autorowi się udało.
Teleekrany są wszędzie. Wszędzie jest ten nieznośny wzrok Wielkiego Brata i jego uśmiech ukryty pod gęstym wąsem. Korygowanie przeszłości i zmienianie jej do potrzeb teraźniejszości. Dzieci, podsłuchujące przez dziurkę od klucza przejawów dwójmyślenia. Policja Myśli, obserwująca cię w każdej chwili, o każdej porze dnia i nocy. Wojna to pokój, bo "Trwały pokój niczym by się nie różnił od ciągłej wojny". Likwidowanie inteligencji i indywidualności, bo "normalność jest kwestią statystyki". Zakazanie okazywania uczuć, ponieważ miłość przeszkadza obywatelom w oddawaniu się zadaniom partii. Ministerstwo Miłości...

713 | 2015-06-05
Na półkach: WYBRANE, Przeczytane

Uparcie powtarzam: to nie jest o ustroju totalitarnym. To nieporozumienie, powielane ku mojej rozpaczy! To rzecz o istocie człowieczeństwa, którą jest potrzeba kochania drugiej osoby. Bez względu na okoliczności, strach, brak perspektyw. Bez względu na ustrój.
Ta książka to paradoks. Czytamy, że jednostki nie ma, nieważna - a człowiek właśnie przesłania wszystko. Autor oszukał tyranię. Oszukał zmysły. Nie mają znaczenia meandry fabuły ani jak się to kończy. Istotna jest prawda, którą Orwell wyciąga, a którą jego rodak, niejaki John Lennon, wyśpiewa dwadzieścia lat później. All You Need Is Love.

Robert | 2011-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2011

Powiedzmy sobie szczerze, „Rok 1984″ G. Orwella to książka którą każdy szanujący się miłośnik fantastyki, futuryzmu, science-fiction itp. powinien kiedyś przeczytać. Na mnie padło właśnie teraz. Długo się wzbraniałem ale w końcu uległem. I co się okazuje? Że motyw książki chociaż już mocno stary to nadal jary.

Nie ma, że boli. Przeczytać trzeba. Książka jest dosyć ciężka w odbiorze, momentami nudnawa, a już na pewno ograniczona i toporna, jeśli chodzi o styl i słownictwo. Chociaż jest to świadomy zabieg autora. Niemniej, przez książkę przebrnąć jest ciężko i jedynie wizja zaskakującego zakończenia zmusiła mnie do dalszego czytania.

Pan Orwell wczuł się chyba bardzo mocno w swój twór. Wizja totalitarnego państwa przyszłości jest oddana nie tylko poprzez fabułę ale także przez specyficzną narrację, wręcz prostacki warsztat i słownictwo ograniczone do absurdalnego poziomu. Świat przedstawiony jest toporny: szary, „kanciasty”, minimalistyczny, bardzo funkcjonalny, bez zbędnych...

Przemysław | 2015-04-22
Przeczytana: 2004 rok

Wiele lat minęło od kiedy przeczytałem tę książkę. Ale mimo upływu czasu treść wciąż pamiętam i uważam za aktualną. W bardzo celny sposób autor ocenił pewne mechanizmy i przewidział zmiany, w kierunku których zmierza świat. I choć przewidywany rok minął, to nie jest to wcale powodem do radości. Mimo iż wolniej, to scenariusz spełnia się w świecie. A co najgorsza spełnia się to, co w książce wydarzyło się na samym końcu z głównym bohaterem.
Książka bez tak sformułowanego zakończenia nie byłaby tak wielka. Co ono oznacza dla czytelnika? Z pewnością każdy może interpretować je na swój sposób. Ja traktuję jako przestrogę. W człowieka wciąż wierzę!

Paweł | 2014-10-30

Wielki Brat patrzy... Mocno można porównać treść książki do czasów obecnych.. Nic więcej nie napiszę, bo on patrzy...!!!

Na półkach