2 472
tłumaczenie
Robert R. Chodkowski
Antigon

Inne wydania

Antygona to dzieło o charakterze uniwersalnym niesie przekaz aktualny zawsze i wszędzie. Heroiczna bohaterka Sofoklesa przekonuje o istnieniu odwiecznych, niepisanych, tkwiących w nas praw moralnych, boskich z pochodzenia i niewzruszalnych, którym sprzeniewierzyć się nie wolno, nawet gdy ceną za dochowanie im wierności staje się własne życie. Eksponując znaczenie niezniszczalnych więzów między krewnymi, poeta podkreśla, że z natury człowieka wynika obowiązek objęcia osób bliskich miłością i niesolidaryzowania się z nimi w nienawiści.

Sklep

5,72 (39 ocen i opinii)
Lady M.
Ałbena Grabowska

7,31 (16 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

6,75 (4 ocen i opinii)
Chcę Cię usłyszeć
Diane Chamberlain

8,08 (13 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
klotyldziec | 2010-12-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wszyscy się pozabijali i to mi się podobało najbardziej.

Książkowa-Fantazja | 2012-09-21
Przeczytana: 07 września 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Akcja rozgrywa się w Tebach, gdzie ginie dwóch braci. Jeden z braci ginie jako bohater, a drugi jako tchórz. Antygona postawia złamać zakaz Kreona - aktualnego władcy Teb i dokonuje symbolicznego pochówku brata. Zostaje za ten czyn zamurowana w grobowcu, gdzie popełnia samobójstwo. Syn Kreona Hajmon, który był narzeczonym Antygony przebija się mieczem. Na wieść o tym zabija się również Eurydyka - matka Hajmona.
Kreon zatem traci wszystkich najbliższych i żałuje swoich czynów.

Tragedia napisana jest trudnym językiem, jednak mi czytało się ją znakomicie i szybko.

Z uśmiechem czytam wszystkie opinie o "Antygonie", bo ciekawe jest, że nikt, nie uważa za spoiler, napisanie, jakiego to ostatecznie wyboru dokonała bohaterka i co się z nią stało.

Nigdy nie zachwycałam się charakterem Antygony. Widzę dużą sprzeczność w takiej postawie, że z jednej strony, dziewczyna sprzeciwia się woli władcy i idzie dopełnić rytuału religijnego, a z drugiej strony, poddaje się jednocześnie tym samym rozkazom, tego samego władcy, w zakresie konsekwencji swego czynu.

O wiele bardziej rozumiem i cenię Ismenę. Ona przynajmniej od razu, na samym początku mówi, że: "Posłuszna będę władcom tego świata". Ale lubię ją bardzo, kiedy stanęła przed Kreonem i chciała wziąć połowę winy na siebie. I nie zgadzam się ze słowami Antygony, kiedy wzgardliwie mówi do siostry: "Słowami świadczyć miłość — to nie miłość". Miałam wtedy ochotę krzyknąć: "Ismena Ciebie kochała Antygono, a nie waszego głupiego, zdradzieckiego brata, którego nie chciała pochować! I to z Tobą chciała...

ChicaDeAyer | 2013-10-11
Przeczytana: 2008 rok

Dzieło Sofoklesa stanowi sztandarowy przykład tragedii antycznej, wraz z wyraźnie zarysowanym konfliktem tragicznym osnutym wokół zawieszenia jednostki pomiędzy prawem boskim a ludzkim. Główna bohaterka, kobieta o mocnym charakterze, ściąga na siebie klęskę przez nieodstąpienie od swoich ideałów. W zależności od zajmowanego stanowiska, można było Antygony bronić lub ją potępić - nie ulega jednak wątpliwości, że jej niezłomność i odwaga zasługują na podziw.

Wojciech | 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015

Zacząć należy od tłumacza, bo postać to znakomita. Kazimierz Morawski (1852 -1925), prezes PAU (Polskiej Akademii Umiejętności), rektor UJ, a przede wszystkim najwybitniejszy specjalista retoryki rzymskiej. Szczęśliwie dla literatury przegrał elekcję z Wojciechowskim (po zamordowaniu Narutowicza) i prezydentura nie przeszkadzała mu w pracy naukowej. Dzięki niemu tłumaczenie "Antygony" jest dziełem literackim samym w sobie.
Proszę zajrzeć do mojej recenzji Króla Edypa, a ja przypomnę sytuację po jego śmierci, i będę kontynuował. Władzą w Tebach dzielą się szwagier Edypa - Kreon i syn Eteokles, którzy drugiego syna Polinika wygnali. Po wielu przygodach Polinik żeni się z Argią, córką króla Adrasta w Argos, pod którego przewodnictwem zorganizowana zostaje słynna "wyprawa siedmiu przeciw Tebom". Oczywiście celem wyprawy jest osadzenie Polinika na tronie tebańskim. Mimo ...

młoda_pisarka | 2014-02-25
Przeczytana: 14 września 2011

Główna bohaterka, Antygona, pokazała mi kilka życiowych prawd. Sporo się od niej nauczyłam, co zaskoczyło mnie samą. Rodzina. Rodzina. I jeszcze raz rodzina. Mimo wszystkiego, co dzieje się wokół, mimo tego kto ustanawia prawo, nigdy nie można wyrzec się i zapomnieć o swojej rodzinie. Tym bardziej nigdy nie należy ulegać komuś kto nie szanuje prawd życiowych i zdania innych niż swoich samych. Jeśli ten ktoś tego nie umie, to po co my mamy być lepsi od niego? Zwłaszcza, kiedy racja jest po naszej stronie.

Nasłuchałam się słów: nuda, trudny język, beznadziejne rymy.
Dla mnie bzdury!
Kiedy tylko zaczęłam czytać bardzo się wciągnęłam.
Mnie czytało się "Antygonę" lekko i bardzo mnie wciągnęła.
Bardzo polubiłam tytułową bohaterkę, za jej niezwykłą odwagę.
Polubiłam również książkę za to, jak ukazała walkę między jednostką a władzą, obowiązkiem wobec prawa a bogów oraz nieuchronność losu. Poruszająca lektura.

Dominka1 | 2014-04-06

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jeden z najbardziej znanych dramatów antycznych. Starożytne Teby-śmierć dwóch braci.Jeden zginął jako bohater swego kraju,drugi jako zdrajca,tchórz.Tytułowa bohaterka pragnęła godnie pochować zniesławionego brata.Według wierzeń starożytnych godny pogrzeb był warunkiem spokoju po śmierci.Taka była wola bogów.Niestety władca Teb-Kreon zabronił chociażby symbolicznego pochówku Polinejkesa.
Dwie racje,dwa prawa.Co jest ważniejsze?Rozkazy bogów czy zasady ustanowione przez władcę państwa?Dużym atutem tragedii Sofoklesa jest fakt,że Kreon i Antygona są przedstawieni jako przyzwoici ludzie ze swoimi racjami i uczuciami.Dwie odmienne osobowości,które wierzą w różne rzeczy.
Antygona wybrała nakazy bogów. Kreon skazał ją za to na śmierć.Dialog pomiędzy tą dwójką jest jedną z najwybitniejszych rozmów w historii literatury.
Dramat młodej dziewczyny ,która ma pożegnać świat nie doświadczywszy wiele nie jest jedyną tragedią przedstawioną w utworze. Ból jej narzeczonego,Hajmona(syna...

kajsa | 2011-08-04

Antygona - kobieta heros.Nieważne dla niej są osobiste sprawy, nawet miłość do Hajmona, liczy się tylko wiara i obrona własnego stanowiska.
Niezwykły przykład bezkompromisowości.

My_books | 2015-09-18

Ooookej, przeczytałam, wiem o co chodzi, ale jeśli miałabym coś zapamiętać z treści "Antygony" to nie za bardzo :/

Na półkach