Stara baśń

Wydawnictwo: Greg
6,46 (2044 ocen i 123 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Inne wydania

Powieść, najsłynniejsza Kraszewskiego, przenosi nas w czasy dawnej Słowiańszczyzny. Historia miłosna jest ukazana na tle walk plemiennych. Popiel, jego zła żona, myszy...

źródło okładki: http://www.greg.pl/lektury/9,513_Stara-basn.html

| 2014-03-12
Przeczytana: 12 marca 2014

"Stara baśń" to piękna opowieść z historią w tle. Opowieść, która w przyjemny sposób, z dużą lekkością przybliża nam legendy o powstaniu państwa polskiego. Mamy tu Popiela, Piasta, powstanie Gniezna.
Można rozsmakować się w języku Kraszewskiego, wraz z nim popłynąć na fali historii. Jakże łatwo wyobrazić sobie jak to wszystko wyglądało, jak szumiała knieja nad jeziorem, jak niosły się echem odgłosy bitwy, jak brzmiały śpiewy w chramie czy śmiech na święto Kupały. Czytając czułam zapachy, widziałam kolory i obrazy jak żywe.
Za każdym razem, gdy kończę czytać tę książkę (a czytałam ją wielokrotnie) czuję żal, że rozstaję się z tamtym odległym miejscem i jego atmosferą.

onika | 2012-08-01
Przeczytana: lipiec 2012

Zaskakujące, jak ta książka potrafi wciągnąć człowieka, choć początkowo wcale się na to nie zanosi. Natomiast dla mnie najbardziej porażającą sprawą był opis zachowania kmieciów i przy zwoływaniu wyprawy na Leszka i przy późniejszych wyborach nowego kniezia...Było to tak prawdziwe...i takie polskie. I zawsze gdy czytam tego typu powieści, zadziwia mnie i zasmuca, jak ta nasza mentalność nie zmienia się przez wieki. Strasznie spodobało mi się, jak Kraszewski poradził sobie z przedstawieniem legendy "Jak Myszy zjadły Popiela", chociaż i tak pewnie do końca życia będę miała w pamięci zapisaną dziecięcą wersję tej historii.

Anna | 2015-05-10
Przeczytana: 2013 rok

Po raz kolejny piszę to samo - jaka szkoda, że do niektórych książek jesteśmy zmuszani w szkole. Starej baśni nie ma już chyba w kanonie lektur szkolnych i na pewno wyjdzie jej to na dobre.

To jest książka wybitna, książka magiczna i zjawiskowa. Książka, która wciąga, przyciąga, pociąga i nie chce puścić.
Zachwycamy się pisarzami zagranicznymi, a swoich nie doceniamy.
Absolutne "must read" każdego Polaka.

Przeczytałam, pokochałam i brakowało mi jej, kiedy się skończyła. Jaka szkoda, że Kraszewski nie dopisze kolejnej części...

Pokochałam za przyrodę, za klimat, za bohaterów, za realizm, za umiarkowanie, za miłość do Ojczyzny.
Jestem na tak.

czytający | 2013-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Cieszę się że mogłem sięgnąć po tę zapomnianą szkolną lekturę. "Stara baśń" od pierwszych stron mnie wciągnęła i dzięki niej mogłem sobie wyobrazić początki polskiej państwowości ukryte w mrokach przeszłości.

Józef Ignacy Kraszewski piękną XIX - wieczną prozą opisuje dzieje gdzie baśnie przetykają się z historią. Chociaż Długosz w swoich kronikach wyraźnie wspomina czasy kiedy tworzyło się państwo polskie to wiemy również z nowszych badań historycznych że niekoniecznie jego słowa możemy poprzeć rzetelnymi faktami. Do czasów księcia Mieszka I wiek dziecięcy Polan i innych plemion naszej części Słowiańszczyzny owija mgła tajemnicy i baśni które tylko niekiedy omiata światło kronikarzy niemieckich, frankońskich czy też bizantyjskich.

Dlatego też "Starą baśń" będącą powieścią historyczną czyta się niczym wspaniałą opowieść z piękną fabułą gdzie dobro walczy ze złem a sprawiedliwość z występkiem.

Nie ma tam jednego bohatera który by całkowicie zaprzątnął naszą uwagę. Jest mężny...

anika | 2015-05-01
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 maja 2015

Jest w tej opowieści jakaś magia, która nieodparcie mnie przyciąga i sprawia, że do niej wracam, karmiąc swoją wyobraźnię obrazami początków państwa polskiego.

Witold Lisek | 2013-11-06
Na półkach: Przeczytane, Nabytki
Przeczytana: 15 sierpnia 1975

eduko7 | 2014-05-13

Stara Baśń tak jak wino wraz z wiekiem smakującego nabiera wyrazistości...
Pierwszy raz przeczytałam ją ponad 20 lat temu. Zauroczyła mnie pięknem języka opisów (nieco archaicznego, nasyconego metaforą), sposobem ukazania dziejów Polski (gdybyśmy tak potrafili dzieciom i młodzieży opowiadać o historii - może mniej byłoby problemów z nauką...), dzisiaj dodatkowo przemawiają do mnie rysy psychologiczne bohaterów bezkompromisowo odsłaniające nasz polskie przywary.

Angeee | 2015-03-24
Przeczytana: 23 marca 2015

Dlaczego ta książka nie jest już lekturą? Cudowna opowieść, piękny język, bardzo się cieszę, że zdecydowałam się ją przeczytać.
Uczymy się innych języków i kultur ale tak na prawdę nie jesteśmy pewni skąd pochodzimy. Odpowiedzmy sobie szczerze - ilu słowiańskich bogów jesteśmy w stanie wymienić? Na szczęście jeszcze w paru książkach zachowały się opisy naszych cudownych zwyczajów :)
A więc jeżeli chcecie wiedzieć np. jaką piosenkę powinniście śpiewać w Noc Kupały to trafiliście do dobrej książki.

Klakier | 2011-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2011

Gdy zaczynałem czytać "Starą Baśń" książka nie podobała mi się. Byłą po prostu, jak dla mnie nudna. Jednak nie zniechęcałem się, czytałem dalej. Książka mnie męczyła i mówiłem sobie "Ja nie przetrwam przez tę książkę". Gdy kogoś się pytałem "Jakie jest twoje zdanie na temat książki Kraszewskiego?", odpowiadał mi, że powieść mu się nie podobała. Mi też na początku "Stara Baśń" nie przypadła go gustu.

Jednak, gdy przewracałem kolejne strony książka coraz bardziej mnie zaciekawiała. Niektóre momenty w powieści były bardzo ciekawe, a następne nużące.

Gdy zacząłem czytać III tom w powieści, akcja książki była dla mnie taka jakiej oczekiwałem już na samym początku. Były zupełnie niespodziewane zwroty akcji, smutne chwile dla głównych bohaterów, ale i bardzo szczęśliwe momenty.

Kiedy kończyłem książkę stało się to czego tak bardzo oczekiwałem (nie zdradzę co). :)

Ogólnie powieść oceniłbym jako dobrą, ale muszę popatrzyć się na nią "z tej drugiej strony". Dzięki przeczytaniu książki...

Akcja powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego pt.: Stara Baśń toczy się w IX w. Tereny polskie zamieszkiwały plemiona słowiańskie. Panował politeizm czyli wiara w wielu bogów. Władcą Kruszwicy był groźny książę Popiel. Każdy zna legendę o "Popielu, którego zjadły myszy". W powieści pokonał go gród Myszków. W książce Popiel występuje o przydomku Chwostek. Prawdopodobnie, dlatego że miał rzadkie, chwastowate włosy. Tak samo jak w legendzie Chwostek truje wiszów, by jego synowie panowali w zgodnym grodzie. Doman zakochuje się w Dziwie, jednej z córek kmiecia ? Wisza. Chce się z nią ożenić, lecz Dziwa została przeznaczona bogom. Miała zostać kapłanką w świątyni.
Chwostek wysłał swoich ludzi by zabili Wisza. Jak stary obyczaj nakazuje żona Wisza powinna wejść razem z nim na stos. Tak właśnie zrobiła Jaga. Dziwa myśli, że to kara, za to, że pokochała Domana. W Noc Kupały Doman chciał porwać Dziwę lecz ona rani go miezem, i myśląc, że umarł ucieka do świątyni.
Mordy Chwostka wywołały bunt...