Wyzwanie czytelnicze LC

Cykl: Dzieje Polski (tom 1) | Seria: Lektury i obrazy
Wydawnictwo: Greg
Darmowe dodatki Edytuj książkę
historyczna

Powieść, najsłynniejsza Kraszewskiego, przenosi nas w czasy dawnej Słowiańszczyzny. Historia miłosna jest ukazana na tle walk plemiennych. Popiel, jego zła żona, myszy...

źródło opisu: http://www.greg.pl/lektury/9,513_Stara-basn.html

źródło okładki: http://www.greg.pl/lektury/9,513_Stara-basn.html

| 2014-03-12
Przeczytana: 12 marca 2014

"Stara baśń" to piękna opowieść z historią w tle. Opowieść, która w przyjemny sposób, z dużą lekkością przybliża nam legendy o powstaniu państwa polskiego. Mamy tu Popiela, Piasta, powstanie Gniezna.
Można rozsmakować się w języku Kraszewskiego, wraz z nim popłynąć na fali historii. Jakże łatwo wyobrazić sobie jak to wszystko wyglądało, jak szumiała knieja nad jeziorem, jak niosły się echem odgłosy bitwy, jak brzmiały śpiewy w chramie czy śmiech na święto Kupały. Czytając czułam zapachy, widziałam kolory i obrazy jak żywe.
Za każdym razem, gdy kończę czytać tę książkę (a czytałam ją wielokrotnie) czuję żal, że rozstaję się z tamtym odległym miejscem i jego atmosferą.

onika | 2012-08-01
Przeczytana: lipiec 2012

Zaskakujące, jak ta książka potrafi wciągnąć człowieka, choć początkowo wcale się na to nie zanosi. Natomiast dla mnie najbardziej porażającą sprawą był opis zachowania kmieciów i przy zwoływaniu wyprawy na Leszka i przy późniejszych wyborach nowego kniezia...Było to tak prawdziwe...i takie polskie. I zawsze gdy czytam tego typu powieści, zadziwia mnie i zasmuca, jak ta nasza mentalność nie zmienia się przez wieki. Strasznie spodobało mi się, jak Kraszewski poradził sobie z przedstawieniem legendy "Jak Myszy zjadły Popiela", chociaż i tak pewnie do końca życia będę miała w pamięci zapisaną dziecięcą wersję tej historii.

Renax | 2018-09-14
Przeczytana: 09 września 2018

Tutaj Kraszewski miał trudniej niż Sienkiewicz, bo pisał o czasach nie ujętych w zasadzie w kronikach, bo to co jest, to mityczne opowieści albo kroniki pisane całe wieki później.
Kraszewski oparł więc się na kontrastach. Swojska jest przyroda i knieje, które chronią. Władca, który nie broni praw ludu, staje się wyrzutkiem, a to sama przyroda go niszczy. Pokazuje też Kraszewski najstarszego wroga - siły germańskie. Było to celowe. Pojawia się też wątek miłości, która jeśli jest prawdziwa, to nie przeminie.

Marcin | 2018-11-25

"Stara baśń" J.I.Kraszewskiego to pierwsza z 29 powieści składających się na cykl "Dzieje Polski". Jest to część podstawowego kanonu polskiej kultury literackiej, także znajomość jej nie zaszkodzi, gdy kto chce zasadnie wyrokować o polskiej tożsamości czy narodowym charakterze. Zarazem jest to powieść, na której się wychowałem, czytałem ją niezliczoną ilość razy, także stosunek mój do niej jest niemal bezkrytyczny. Chociaż widzę liczne jej słabości i niedopracowanie (dla większości powieści Kraszewskiego są to zresztą cechy znamienne), to jednak z łatwością je wybaczam. Niech mi będzie wolno być sentymentalnym. Pod względem artystycznym "Stara baśń" jest utworem przeciętnym. Gdzież tam Kraszewskiemu do późniejszej maestrii Sienkiewicza... Co jednak tak w tej powieści, jak i w kilku innych jeszcze utworach Kraszewskiego najlepsze i najbardziej niezwykłe, to ich atmosfera, niekiedy dziwna i niepokojąca, dająca poczucie mistycznego niemal obcowania z czymś dawno umarłym, tajemniczym i...

Anna | 2015-05-10
Przeczytana: 2013 rok

Po raz kolejny piszę to samo - jaka szkoda, że do niektórych książek jesteśmy zmuszani w szkole. Starej baśni nie ma już chyba w kanonie lektur szkolnych i na pewno wyjdzie jej to na dobre.

To jest książka wybitna, książka magiczna i zjawiskowa. Książka, która wciąga, przyciąga, pociąga i nie chce puścić.
Zachwycamy się pisarzami zagranicznymi, a swoich nie doceniamy.
Absolutne "must read" każdego Polaka.

Przeczytałam, pokochałam i brakowało mi jej, kiedy się skończyła. Jaka szkoda, że Kraszewski nie dopisze kolejnej części...

Pokochałam za przyrodę, za klimat, za bohaterów, za realizm, za umiarkowanie, za miłość do Ojczyzny.
Jestem na tak.

Witold Lisek | 2013-11-06
Na półkach: Przeczytane, Nabytki
Przeczytana: 15 sierpnia 1975

Meowth | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

Była dziwnie pusta wewnątrz i deprymująco mroczna. Pamiętam jak przez mgłę, że chyba też w dosyć zabałaganionym stanie – na ziemi leżały sterty czegoś, co w pierwszej chwili mam ochotę nazwać gratami i śmieciami, po namyśle jednak dopuszczam, że może akurat odbywał się tam jakiś remont i były to elementy oszalowania, worki z zaprawą czy co tam jeszcze. Po krętych, liczących wiele stopni schodach, pięliśmy się w górę: wujek Rafał, ciocia Małgosia, jej dwoje dzieci – Aka i Bisiek, moja koleżanka Edyta i ja. Aż wreszcie – tak to pamiętam – dotarliśmy do miejsca bardziej widnego, otwartego, skąd rozciągał się widok na chłostane gwałtownym wiatrem w ten chłodny, deszczowy letni dzień jezioro Gopło. Spoglądaliśmy na nie z Mysiej Wieży – z tego samego miejsca, z którego niegdyś spoglądał Popiel.

Te wspomnienia powracały do mnie stale podczas lektury "Starej baśni". Piękna to, choć pozostawiająca niedosyt książka. Jest rzeczywiście baśnią, bo jej główna fabuła to rozkwitła w barwną...

czytający | 2013-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Cieszę się że mogłem sięgnąć po tę zapomnianą szkolną lekturę. "Stara baśń" od pierwszych stron mnie wciągnęła i dzięki niej mogłem sobie wyobrazić początki polskiej państwowości ukryte w mrokach przeszłości.

Józef Ignacy Kraszewski piękną XIX - wieczną prozą opisuje dzieje gdzie baśnie przetykają się z historią. Chociaż Długosz w swoich kronikach wyraźnie wspomina czasy kiedy tworzyło się państwo polskie to wiemy również z nowszych badań historycznych że niekoniecznie jego słowa możemy poprzeć rzetelnymi faktami. Do czasów księcia Mieszka I wiek dziecięcy Polan i innych plemion naszej części Słowiańszczyzny owija mgła tajemnicy i baśni które tylko niekiedy omiata światło kronikarzy niemieckich, frankońskich czy też bizantyjskich.

Dlatego też "Starą baśń" będącą powieścią historyczną czyta się niczym wspaniałą opowieść z piękną fabułą gdzie dobro walczy ze złem a sprawiedliwość z występkiem.

Nie ma tam jednego bohatera który by całkowicie zaprzątnął naszą uwagę. Jest mężny...

anika | 2015-05-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 01 maja 2015

Jest w tej opowieści jakaś magia, która nieodparcie mnie przyciąga i sprawia, że do niej wracam, karmiąc swoją wyobraźnię obrazami początków państwa polskiego.

eduko7 | 2014-05-13

Stara Baśń tak jak wino wraz z wiekiem smakującego nabiera wyrazistości...
Pierwszy raz przeczytałam ją ponad 20 lat temu. Zauroczyła mnie pięknem języka opisów (nieco archaicznego, nasyconego metaforą), sposobem ukazania dziejów Polski (gdybyśmy tak potrafili dzieciom i młodzieży opowiadać o historii - może mniej byłoby problemów z nauką...), dzisiaj dodatkowo przemawiają do mnie rysy psychologiczne bohaterów bezkompromisowo odsłaniające nasz polskie przywary.