Stara baśń

Cykl: Dzieje Polski (tom 1) | Seria: Lektury i obrazy
Wydawnictwo: Greg
Darmowe dodatki Edytuj książkę
historyczna

Powieść, najsłynniejsza Kraszewskiego, przenosi nas w czasy dawnej Słowiańszczyzny. Historia miłosna jest ukazana na tle walk plemiennych. Popiel, jego zła żona, myszy...

źródło opisu: http://www.greg.pl/lektury/9,513_Stara-basn.html

źródło okładki: http://www.greg.pl/lektury/9,513_Stara-basn.html

| 2014-03-12
Przeczytana: 12 marca 2014

"Stara baśń" to piękna opowieść z historią w tle. Opowieść, która w przyjemny sposób, z dużą lekkością przybliża nam legendy o powstaniu państwa polskiego. Mamy tu Popiela, Piasta, powstanie Gniezna.
Można rozsmakować się w języku Kraszewskiego, wraz z nim popłynąć na fali historii. Jakże łatwo wyobrazić sobie jak to wszystko wyglądało, jak szumiała knieja nad jeziorem, jak niosły się echem odgłosy bitwy, jak brzmiały śpiewy w chramie czy śmiech na święto Kupały. Czytając czułam zapachy, widziałam kolory i obrazy jak żywe.
Za każdym razem, gdy kończę czytać tę książkę (a czytałam ją wielokrotnie) czuję żal, że rozstaję się z tamtym odległym miejscem i jego atmosferą.

onika | 2012-08-01
Przeczytana: lipiec 2012

Zaskakujące, jak ta książka potrafi wciągnąć człowieka, choć początkowo wcale się na to nie zanosi. Natomiast dla mnie najbardziej porażającą sprawą był opis zachowania kmieciów i przy zwoływaniu wyprawy na Leszka i przy późniejszych wyborach nowego kniezia...Było to tak prawdziwe...i takie polskie. I zawsze gdy czytam tego typu powieści, zadziwia mnie i zasmuca, jak ta nasza mentalność nie zmienia się przez wieki. Strasznie spodobało mi się, jak Kraszewski poradził sobie z przedstawieniem legendy "Jak Myszy zjadły Popiela", chociaż i tak pewnie do końca życia będę miała w pamięci zapisaną dziecięcą wersję tej historii.

Anna | 2015-05-10
Przeczytana: 2013 rok

Po raz kolejny piszę to samo - jaka szkoda, że do niektórych książek jesteśmy zmuszani w szkole. Starej baśni nie ma już chyba w kanonie lektur szkolnych i na pewno wyjdzie jej to na dobre.

To jest książka wybitna, książka magiczna i zjawiskowa. Książka, która wciąga, przyciąga, pociąga i nie chce puścić.
Zachwycamy się pisarzami zagranicznymi, a swoich nie doceniamy.
Absolutne "must read" każdego Polaka.

Przeczytałam, pokochałam i brakowało mi jej, kiedy się skończyła. Jaka szkoda, że Kraszewski nie dopisze kolejnej części...

Pokochałam za przyrodę, za klimat, za bohaterów, za realizm, za umiarkowanie, za miłość do Ojczyzny.
Jestem na tak.

Meowth | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

Była dziwnie pusta wewnątrz i deprymująco mroczna. Pamiętam jak przez mgłę, że chyba też w dosyć zabałaganionym stanie – na ziemi leżały sterty czegoś, co w pierwszej chwili mam ochotę nazwać gratami i śmieciami, po namyśle jednak dopuszczam, że może akurat odbywał się tam jakiś remont i były to elementy oszalowania, worki z zaprawą czy co tam jeszcze. Po krętych, liczących wiele stopni schodach, pięliśmy się w górę: wujek Rafał, ciocia Małgosia, jej dwoje dzieci – Aka i Bisiek, moja koleżanka Edyta i ja. Aż wreszcie – tak to pamiętam – dotarliśmy do miejsca bardziej widnego, otwartego, skąd rozciągał się widok na chłostane gwałtownym wiatrem w ten chłodny, deszczowy letni dzień jezioro Gopło. Spoglądaliśmy na nie z Mysiej Wieży – z tego samego miejsca, z którego niegdyś spoglądał Popiel.

Te wspomnienia powracały do mnie stale podczas lektury "Starej baśni". Piękna to, choć pozostawiająca niedosyt książka. Jest rzeczywiście baśnią, bo jej główna fabuła to rozkwitła w barwną...

Witold Lisek | 2013-11-06
Na półkach: Przeczytane, Nabytki
Przeczytana: 15 sierpnia 1975

czytający | 2013-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Cieszę się że mogłem sięgnąć po tę zapomnianą szkolną lekturę. "Stara baśń" od pierwszych stron mnie wciągnęła i dzięki niej mogłem sobie wyobrazić początki polskiej państwowości ukryte w mrokach przeszłości.

Józef Ignacy Kraszewski piękną XIX - wieczną prozą opisuje dzieje gdzie baśnie przetykają się z historią. Chociaż Długosz w swoich kronikach wyraźnie wspomina czasy kiedy tworzyło się państwo polskie to wiemy również z nowszych badań historycznych że niekoniecznie jego słowa możemy poprzeć rzetelnymi faktami. Do czasów księcia Mieszka I wiek dziecięcy Polan i innych plemion naszej części Słowiańszczyzny owija mgła tajemnicy i baśni które tylko niekiedy omiata światło kronikarzy niemieckich, frankońskich czy też bizantyjskich.

Dlatego też "Starą baśń" będącą powieścią historyczną czyta się niczym wspaniałą opowieść z piękną fabułą gdzie dobro walczy ze złem a sprawiedliwość z występkiem.

Nie ma tam jednego bohatera który by całkowicie zaprzątnął naszą uwagę. Jest mężny...

anika | 2015-05-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 01 maja 2015

Jest w tej opowieści jakaś magia, która nieodparcie mnie przyciąga i sprawia, że do niej wracam, karmiąc swoją wyobraźnię obrazami początków państwa polskiego.

eduko7 | 2014-05-13

Stara Baśń tak jak wino wraz z wiekiem smakującego nabiera wyrazistości...
Pierwszy raz przeczytałam ją ponad 20 lat temu. Zauroczyła mnie pięknem języka opisów (nieco archaicznego, nasyconego metaforą), sposobem ukazania dziejów Polski (gdybyśmy tak potrafili dzieciom i młodzieży opowiadać o historii - może mniej byłoby problemów z nauką...), dzisiaj dodatkowo przemawiają do mnie rysy psychologiczne bohaterów bezkompromisowo odsłaniające nasz polskie przywary.

Angeee | 2015-03-24
Przeczytana: 23 marca 2015

Dlaczego ta książka nie jest już lekturą? Cudowna opowieść, piękny język, bardzo się cieszę, że zdecydowałam się ją przeczytać.
Uczymy się innych języków i kultur ale tak na prawdę nie jesteśmy pewni skąd pochodzimy. Odpowiedzmy sobie szczerze - ilu słowiańskich bogów jesteśmy w stanie wymienić? Na szczęście jeszcze w paru książkach zachowały się opisy naszych cudownych zwyczajów :)
A więc jeżeli chcecie wiedzieć np. jaką piosenkę powinniście śpiewać w Noc Kupały to trafiliście do dobrej książki.

jeke | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

,,Starą baśń" Józefa Ignacego Kraszewskiego po raz pierwszy czytałam w czasach szkolnych, gdy była w kanonie lektur obowiązkowych. Po latach wróciłam do tej baśniowej powieści, aby sprawdzić jak odbiorę ją w dorosłym życiu.

Słowiańszczyzna, ziemie plemienia Polan w IX wieku. Nad jeziorem Gopło mieszka kneź, Chwostek z żoną Niemką Brunhildą. Chcą rządzić absolutnie, podobnie jak to ma miejsce w Niemczech. Nie szanują miejscowych praw i coraz bezwzględniej postępują w stosunku do miejscowych kmieci, którzy nawykli są do szanowania swobód. Smerdowie knezia polują po wszystkich kniejach i robią co chcą-grabią zbiory, mordują, porywają ludzi w niewolę i łapią panny do uciechy. Sytuacja zaognia się coraz bardziej, aż wybucha bunt i kneź wzywa na pomoc wojska niemieckie. Zaczynają się walki...

Magiczny świat dawnych Słowian przedstawiony na kartach powieści niezmiennie mnie zachwyca. Wspaniali bohaterowie, których pokochałam. Dziwa-najmłodsza córka w domu starego Wisza, najpiękniejsza i...