Stara baśń

Cykl: Dzieje Polski (tom 1) | Seria: Lektury i obrazy
Wydawnictwo: Greg
Darmowe dodatki Edytuj książkę
historyczna

Powieść, najsłynniejsza Kraszewskiego, przenosi nas w czasy dawnej Słowiańszczyzny. Historia miłosna jest ukazana na tle walk plemiennych. Popiel, jego zła żona, myszy...

źródło opisu: http://www.greg.pl/lektury/9,513_Stara-basn.html

źródło okładki: http://www.greg.pl/lektury/9,513_Stara-basn.html

| 2014-03-12
Przeczytana: 12 marca 2014

"Stara baśń" to piękna opowieść z historią w tle. Opowieść, która w przyjemny sposób, z dużą lekkością przybliża nam legendy o powstaniu państwa polskiego. Mamy tu Popiela, Piasta, powstanie Gniezna.
Można rozsmakować się w języku Kraszewskiego, wraz z nim popłynąć na fali historii. Jakże łatwo wyobrazić sobie jak to wszystko wyglądało, jak szumiała knieja nad jeziorem, jak niosły się echem odgłosy bitwy, jak brzmiały śpiewy w chramie czy śmiech na święto Kupały. Czytając czułam zapachy, widziałam kolory i obrazy jak żywe.
Za każdym razem, gdy kończę czytać tę książkę (a czytałam ją wielokrotnie) czuję żal, że rozstaję się z tamtym odległym miejscem i jego atmosferą.

onika | 2012-08-01
Przeczytana: lipiec 2012

Zaskakujące, jak ta książka potrafi wciągnąć człowieka, choć początkowo wcale się na to nie zanosi. Natomiast dla mnie najbardziej porażającą sprawą był opis zachowania kmieciów i przy zwoływaniu wyprawy na Leszka i przy późniejszych wyborach nowego kniezia...Było to tak prawdziwe...i takie polskie. I zawsze gdy czytam tego typu powieści, zadziwia mnie i zasmuca, jak ta nasza mentalność nie zmienia się przez wieki. Strasznie spodobało mi się, jak Kraszewski poradził sobie z przedstawieniem legendy "Jak Myszy zjadły Popiela", chociaż i tak pewnie do końca życia będę miała w pamięci zapisaną dziecięcą wersję tej historii.

Renax | 2018-09-14
Przeczytana: 09 września 2018

1 sierpnia 2018 roku MG wznowiło 'Starą baśń'. Pomyślałam, ze to dobra okoliczność, żeby wreszcie mieć ją własną, bo nie miałam. Planowałam ją przejrzeć i opisać, ale po raz kolejny Kraszewski mnie 'wkręcił'. Już kilkakrotnie chciałam 'przejrzeć ją' i zawsze po kilku stronach pochłaniała mnie ona bez reszty. Tak też było i tym razem. Niedzielę spędziłam w jej towarzystwie. Czytałam aż skończyłam ;)
Kraszewski był przez cały wiek niedoceniany. Znaczy się, był czytany, ale trochę z machnięciem ręki, ach, ten Kraszewski, tyyyyle tych jego książek. A przecież i obyczajówki miał ciekawe. Może nie najwybitniejsze, ale wciągające. Mam 2 własne. Dopiero ostatnio badacze literatury wyciągnęli go z lamusa, zdaje się, że Ryszard Koziołek. To on chyba napisał esej o Kraszewskim i jego profesjonalizmie w zbieraniu materiałów.
'Stara baśń' jest jednym z najdojrzalszych jego utworów. Tak uważam. Choć nie czytałam całego cyklu. to dopiero mam w planach. I coś tam przy kolejnym czytaniu z tej...

Anna | 2015-05-10
Przeczytana: 2013 rok

Po raz kolejny piszę to samo - jaka szkoda, że do niektórych książek jesteśmy zmuszani w szkole. Starej baśni nie ma już chyba w kanonie lektur szkolnych i na pewno wyjdzie jej to na dobre.

To jest książka wybitna, książka magiczna i zjawiskowa. Książka, która wciąga, przyciąga, pociąga i nie chce puścić.
Zachwycamy się pisarzami zagranicznymi, a swoich nie doceniamy.
Absolutne "must read" każdego Polaka.

Przeczytałam, pokochałam i brakowało mi jej, kiedy się skończyła. Jaka szkoda, że Kraszewski nie dopisze kolejnej części...

Pokochałam za przyrodę, za klimat, za bohaterów, za realizm, za umiarkowanie, za miłość do Ojczyzny.
Jestem na tak.

Meowth | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

Była dziwnie pusta wewnątrz i deprymująco mroczna. Pamiętam jak przez mgłę, że chyba też w dosyć zabałaganionym stanie – na ziemi leżały sterty czegoś, co w pierwszej chwili mam ochotę nazwać gratami i śmieciami, po namyśle jednak dopuszczam, że może akurat odbywał się tam jakiś remont i były to elementy oszalowania, worki z zaprawą czy co tam jeszcze. Po krętych, liczących wiele stopni schodach, pięliśmy się w górę: wujek Rafał, ciocia Małgosia, jej dwoje dzieci – Aka i Bisiek, moja koleżanka Edyta i ja. Aż wreszcie – tak to pamiętam – dotarliśmy do miejsca bardziej widnego, otwartego, skąd rozciągał się widok na chłostane gwałtownym wiatrem w ten chłodny, deszczowy letni dzień jezioro Gopło. Spoglądaliśmy na nie z Mysiej Wieży – z tego samego miejsca, z którego niegdyś spoglądał Popiel.

Te wspomnienia powracały do mnie stale podczas lektury "Starej baśni". Piękna to, choć pozostawiająca niedosyt książka. Jest rzeczywiście baśnią, bo jej główna fabuła to rozkwitła w barwną...

Witold Lisek | 2013-11-06
Na półkach: Przeczytane, Nabytki
Przeczytana: 15 sierpnia 1975

czytający | 2013-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Cieszę się że mogłem sięgnąć po tę zapomnianą szkolną lekturę. "Stara baśń" od pierwszych stron mnie wciągnęła i dzięki niej mogłem sobie wyobrazić początki polskiej państwowości ukryte w mrokach przeszłości.

Józef Ignacy Kraszewski piękną XIX - wieczną prozą opisuje dzieje gdzie baśnie przetykają się z historią. Chociaż Długosz w swoich kronikach wyraźnie wspomina czasy kiedy tworzyło się państwo polskie to wiemy również z nowszych badań historycznych że niekoniecznie jego słowa możemy poprzeć rzetelnymi faktami. Do czasów księcia Mieszka I wiek dziecięcy Polan i innych plemion naszej części Słowiańszczyzny owija mgła tajemnicy i baśni które tylko niekiedy omiata światło kronikarzy niemieckich, frankońskich czy też bizantyjskich.

Dlatego też "Starą baśń" będącą powieścią historyczną czyta się niczym wspaniałą opowieść z piękną fabułą gdzie dobro walczy ze złem a sprawiedliwość z występkiem.

Nie ma tam jednego bohatera który by całkowicie zaprzątnął naszą uwagę. Jest mężny...

anika | 2015-05-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 01 maja 2015

Jest w tej opowieści jakaś magia, która nieodparcie mnie przyciąga i sprawia, że do niej wracam, karmiąc swoją wyobraźnię obrazami początków państwa polskiego.

eduko7 | 2014-05-13

Stara Baśń tak jak wino wraz z wiekiem smakującego nabiera wyrazistości...
Pierwszy raz przeczytałam ją ponad 20 lat temu. Zauroczyła mnie pięknem języka opisów (nieco archaicznego, nasyconego metaforą), sposobem ukazania dziejów Polski (gdybyśmy tak potrafili dzieciom i młodzieży opowiadać o historii - może mniej byłoby problemów z nauką...), dzisiaj dodatkowo przemawiają do mnie rysy psychologiczne bohaterów bezkompromisowo odsłaniające nasz polskie przywary.

AnnaSikorska | 2018-09-04

Przewroty zawsze zaczynają się niewinnie. Ot, pozornie mało znaczące wydarzenie zakłóca codzienność. A później życie samo gna, wymusza na ludziach podjęcie ważnych decyzji. Do takiego świata zabiera nas Józef Ignacy Kraszewski, przenosząc czytelników w czasy plemion Polan. Okolice są niebezpieczne, pełne zbójów napadających przejezdnych. Przejeżdżający przez te tereny Hengo i młody Gerda zmuszeni są uciekać przed atakującymi ich Słowianami. W końcu docierają do Wisza, znajomego Polana, którego regularnie namawiają do robienia interesów. Domownicy są niechętni tej nieoczekiwanej wizycie. Obawiają się przyjazdu obcych. Ta wizyta staje się początkiem ważnych wydarzeń. Nim kupiec zdąży odjechać w domu Wisza pojawiają się urzędnicy knezia Chwostka mieszkającego z Brunhildą, żoną będącą Niemką. Smerdowie knezia krąży po okolicy, aby zebrać dary i ludzi na dwór. Wisz zmuszony jest wysłać jednego z synów. Te dwie wizyty stają się początkiem wielkich zmian w kraju Polan.
Dzięki...