Za Opiwardą, za siódmą rzeką...

Wydawnictwo: Czytelnik
8 (9 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Dorota_1988

To zbiór trzynastu opowiadań o charakterze autobiograficznym, przeważnie związanych z kajakowymi wyprawami autora. Tekst pt. Hasło wywoławcze wyjaśnia tytuł tomu - Opiwarda to niezwykle trudno dostępne jeziorko pośród bagien (na obecnej granicy litewsko-białoruskiej). Dotarcie do Opiwardy jest symbolem bezinteresownego zwycięstwa nad własną słabością.

źródło opisu: http://culture.pl/pl/tworca/igor-newerly

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl/

Zbiór opowiadań powstałych w latach 30-tych w trakcie wędrówek autora kajakiem-składakiem po rzekach Podlasia i Polesia. Chociaż, są to raczej historie ludzi, których spotkał na szlaku, opowiadane nieśpiesznie, z wątkami pobocznymi, leniwie jak nurt poleskich rzeczek. Czasem autor trochę filozofuje i wykłada swój pogląd na życie i sprawy i wtedy opowiadanie wygląda jak historia prostych ludzi poprzeplatana fragmentami z notesu inteligenta z dużego miasta.

Niezwykła kraina i niezwykły czas: mieszanka kultur, cywilizacja i zacofanie, Polacy, Rosjanie i tutejsi, uciekinierzy z sowieckiej Rosji i osadnicy, pozostałości I wojny, rewolucji, wojny dwudziestego roku. Można się delektować sielskim spokojem Kresów, przyrodą i życzliwością ludzi, ale cały czas powraca natrętna myśl, że to już niedługo i cała ta kraina zapłonie znów ogniem i zanim zniknie, stanie się dla wielu więzieniem i miejscem rozpaczy bez światełka nadziei.

Ale jeszcze posłuchajmy tej ciszy sosnowego boru, ptasich...

Dominik Gąsowski | 2015-07-20
iwanycz | 2015-03-19