Chłopiec z Salskich Stepów

Wydawnictwo: Świat Książki
9788324720231
literatura piękna
Ambrose

Poruszającą historię swego bohatera, Włodzimierza Łukicza Diergaczowa, autor poznał z pierwszej ręki: obaj zaprzyjaźnili się w obozie w Oświęcimiu. Na podstawie jego wspomnień powstała barwna opowieść o chłopcu, wychowywanym na ulicy wśród "bezprizornych", któremu udało się zostać lekarzem. I wtedy wybuchła wojna... Pełna przygód epopeja o radzieckim wychowaniu, godności, poniewierce i ucieczce z niewoli, by popaść w następną...

źródło opisu: http://www.weltbild.pl/

źródło okładki: http://www.weltbild.pl/

Prez | 2019-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2019

Powieść raczej dla młodzieży, awanturnicza, przygody w stylu westernu lub płaszcza i szpady. Troszkę tendencyjnie socrealistyczna (wzorowe wychowanie bezprizornych w Rosji, zły kułak w polskiej wsi, szpiedzy i zdrajcy wrodzy klasowo itp). Fragmentami zabawny język ezopowy, bo przecież cenzura nie puściłaby wzmianki o wojnie z Sowietami, inwazji po 17 września albo że Wowka poszedł do łagrów po powrocie z niewoli.
Mimo tych uwag fajnie się to czyta, detale obyczajowe życia wsi kozackiej i obozu koncentracyjnego dowodzą znajomości rzeczy.

Papusza | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Igor Newerly w książce „Chłopiec z Salskich Stepów” opisał losy przyjaciela „Ruskiego Doktora”, z którym przebywał w 1943 r. na Majdanku, aż do rozstania z nim w 1944 r. w Oświęcimiu. Kiedyś ta książka była lekturą szkolną wysławiającą Rosjan i ich bohaterstwo.
Nie ma w tej książce drastycznych opisów scen z życia obozowego. Jest za to pokazany los jednego z Rosjan, przyjaźń zrodzona w ciężkich obozowych warunkach i człowieczeństwo więźniów z którymi tak okrutnie postępowało kapo.

„Ruski Doktor” był człowiekiem małomównym, lecz bojąc się, że uwolnienia z obozu nie doczeka, opowiedział Igorowi Newerly o swoim dotychczasowym życiu. Pisarz po wyzwoleniu postanowił o tej przyjaźni napisać książkę.

Nie był pewien czy „Ruski Doktor” przeżył obóz, ponieważ rozdzielono ich w 1944 r.
Jak można przeczytać w posłowiu książki wydanej w 1973 r., „Ruski Doktor” przeżył obóz i po ukazaniu się książki, w roku 1957 doszło do spotkania obu przyjaciół. Włodzimierz Iljicz Diegtiariew, bo tak...

allison | 2018-06-07
Przeczytana: 30 maja 2018

Pierwszy (i jedyny) raz czytałam "Chłopca z Salskich Stepów" wiele lat temu, gdy byłam uczennicą podstawówki. Była to lektura obowiązkowa w klasie siódmej czy ósmej. Wielki błąd, bo po pierwsze byłam wówczas na taką literaturę za młoda, po drugie - moja polonistka z podstawówki doszukiwała się w książce jedynie nawiązań do "Wspaniałego Państwa Radzieckiego" (niewiarygodne, a jednak prawdziwe!) - więc już ten fakt skutecznie mnie zniechęcił do refleksji nad prozą, która przecież jest wartościowa, jeśli spojrzy się na nią z odpowiedniej perspektywy.

Teraz "Chłopiec z Salskich Stepów" mnie wzruszył i pokazał przede wszystkim okrucieństwo wojny oraz potworny chichot historii.
Newerly pisać potrafił, chociaż popełnił kilka grzechów, z których czołowym przewinieniem jest "Pamiątka z celulozy". Grzechy swe wyznał i pokajał się w "Zostało z uczty bogów", więc jestem mu skłonna wiele wybaczyć i spojrzeć na niego raczej jako na twórcę tragicznego i zagubionego niż wyrachowanego oraz...

Aiwlys | 2018-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Rozpoczynając czytanie tej książki, nie miałam pojęcia, na co liczyć. Egzemplarz dostałam od mojej babci, który to z kolei mój tata otrzymał za dobre wyniki w nauce jeszcze w szkole podstawowej. Założyłam więc, że książka powinna być zrozumiała dla młodzieży. I tak, język jest bardzo przystępny, w zrozumieniu niemieckich czy włoskich zwrotów pomaga słowniczek. Bo trzeba wspomnieć, że wydarzenia opisane w książce dzieją przed i w trakcie II wojny światowej. To właśnie wtedy poznajemy "Ruskiego Doktora", tajemniczą postać, jednego z więźniów obozów zagłady. I to właśnie jego losy zostają opowiedziane na kartach książki. Od lat chłopięcych, kiedy to chęć kształcenia się popchnęła go w wielki świat, poprzez okres wojenny, gdzie został komendantem i organizował ruchy partyzanckie.
Książka nie dłużyła mi się ani razu, wydarzenia następują wartko po sobie. Główny bohater może o sobie powiedzieć 'szczęściarz", ponieważ niejednokrotnie to zwykły przypadek decydował o jego losie.
Duże...

Renax | 2017-12-13
Przeczytana: 11 grudnia 2017

Przepiękna książka, na którą potrzebowałam lat..... Przez lata książka była lekturą szkolną, a ja jak poszłam do szkoły to już ją znieśli i każdy szanujący się człowiek omijał ją szerokim łukiem. Omijałam i ja.
Zwięźle, treściwie i zawierając więcej emocji niż słowa. Bo Newerly był w obozie. Narrator jest alter ego autora i też nazywa się Igor. Czy rzeczywiście spotkał Włodzimierza Iljicza Diegtiarewa, owego Chłopca z Salskich Stepów? Tego nie wiem. Ale opowieść jest przepiękna i wzruszająca. Opowiada o chłopcu ze stepów pod Stalingradem, który zapragnął uczyć się. Jako że ojciec nie godził się na to, on uciekł z domu. Przebył wiele przygód, spotkał wiele nieszczęść, ale w sumie zdobył wykształcenie i szacunek ludzki. W czasie wojny wraz z oddziałem przybył do Polski, gdzie ukrywał się, walczył, aż wreszcie został uwięziony. Postanowiłam nie wnikać w niunanse polityczne, czy tak, czy nie, kto ratował, a kto gubił, po prostu słuchałam opowieści. Bohater uczył się na swoich...

insideof | 2017-08-24
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Tematyka obozów, losy chłopca lekarza dowódcy.

Roman Dłużniewski | 2016-12-15

Przeczytałem w szkole jako lekturę. Nie poruszyła mnie. Tak, historia jest przygnębiająca, ale... Pozostawię bez dalszego komentarza.

Leszy | 2016-03-07

Trąca propagandą ale nawet interesująca.

natalia_morozow | 2014-11-24

Ciekawa, chwilami mocno zajmująca, jednak czegoś mi w niej brakowało, jakby autor nie dokonczył pewnych wątków (choć, szczerze mówiąc, nie potrafię tego sprecyzować ). Polecam osobom, które są zainteresowane taką tematyką, inni czytelnicy mogą się nudzić.

Iga | 2014-03-27
Przeczytana: 27 marca 2014

Zabijcie mnie, ale książka mnie nie zainteresowała i wątpię, by na długo pozostała w mojej pamięci. Jednak jest jeden cytat, z którym w 100% się zgadzam i który jest jej ogromnym plusem (choć, niestety, pochodzi z posłowia, a nie od autora). Oto i on:
"(...) Dowiecie się z niej, że nawet w nieludzkich czasach można ocalić godność. I znaleźć przyjaciela. Niech to będzie Rosjanin, Żyd, Polak czy Niemiec- nieważne. Byle był człowiekiem. A to wcale nie tak mało. Nawet w naszej, cywilizowanej ponoć epoce, w której tylko czasem nagłe rzezie i czystki etniczne przypominają, iż z tym naszym widzeniem samego siebie nie jest najlepiej. I może jednak postęp w sztuce zabijania istnieje?"