Na tropach Smętka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Na tropach Smętka
83-08-01581-6
Feanor

Powieść reportażowa. Wańkowicz opisuje w powieści swój pobyt w Prusach Wschodnich i spływ kajakiem "Kuwaka" z młodszą córką Martą. Podróż jest pretekstem i kanwą dla historycznych, politycznych i filozoficznych rozważań. Opisy eskalującej przemocy i nienawiści ludności pochodzenia niemieckiego w stosunku do rdzennej, polskojęzycznej ludności mazurskiej pomagają zrozumieć, co działo się w tym...

Opisy eskalującej przemocy i nienawiści ludności pochodzenia niemieckiego w stosunku do rdzennej, polskojęzycznej ludności mazurskiej pomagają zrozumieć, co działo się w tym narodowościowym tyglu w przededniu wybuchu II wojny światowej. Powieść pozwala także zrozumieć, dlaczego wynik plebiscytu 1920 był klęską polskości na tych ściśle z Polską związanych terenach.

Mario | 2017-05-25

Wańkowicz był i jest mistrzem słowa, był i jest wzorem literata i dziennikarza, i taki też jest w "Smętku". Tak, wszyscy wiemy, że to o przedwojennych niemieckich Mazurach, o polityce i o przyrodzie itd., ale kto nie czytał, nie wie, jak skrzy się pióro melchiorowe, gdzie trzeba humorem, gdzie należy faktami czytelnika częstując.
No i zawsze warto zadumać się nad nieoczywistością takich terminów jak "ojczyzna", "naród", "nasz", "ich", "wspólne", "nie wiadomo, czyje". Swoje własne.

Roman Dłużniewski | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

To chyba moja ulubiona książka Pana Melchiora. Taka na poważnie. Okres przedwojenny i narastający konflikt. Nienawiść. Warto!!

olafutura | 2018-07-01
Przeczytana: 20 maja 2018

Śniardwy, Mamry, lasy, jeziora, żagle, gospodarstwa agroturystyczne, hotele… Ale to nie te Mazury, które opisywał Wańkowicz. Natura dziksza i północna, naznaczona tytułowym Smętkiem. „Przyroda wschodniopruska zbliża się do człowieka, aby za chwilę powiedzieć: nie zapominaj, że jesteś w puszczy; nie zapominaj, że jesteś marny robak wraz ze swoją łupinką”. I ludzie inni i atmosfera. Mój biegun zimna - czasami wydaje mi się, że nad Lasem Kumiecie (przed laty siedzibie Goeringa) widzę zielony blask zorzy polarnej.
Przeczytałam, bo mieszkam obecnie na Mazurach Garbatych i na każdym kroku natykam się na pruskie dziedzictwo. Próbuję zrozumieć tę ziemię, ale tamen świat przeminął bezpowrotnie.
Jeśli chcecie się dowiedzieć, kim byli Mazurzy, przeczytajcie. Bo to nie ci, którzy mieszkają na Mazurach od 1945 roku, ale rdzenna ludność, pogardzane przez Niemców ostprojsy, nie rodacy Niemców, „zahukany lud, trzymany w żelaznych kleszczach”, „nieudane pomieszanie dwóch narodów”, miszvolk, a dla...

Michal Rachanski | 2017-09-11

Kocham Mazury - za cudowną przyrodę, magiczne zakątki i niesamowitą historię. Po reportaż Wańkowicza sięgnąłem dopiero w tym roku i byłem zachwycony! Autor po mistrzowsku relacjonuje swoją podróż po tym wielokulturowym regionie, który niestety na skutek ostatniej wojny i epoki komunizmu stał się krainą niemalże monoetniczną. Daje się jednak wyczuć, że polsko - niemieckie spory, opisywane przez Wańkowicza, staną się wkrótce zarzewiem większego konfliktu, na znacznie szerszą skalę.
Gdy zagłębiam się w reporterskie dzieła Melchiora Wańkowicza, odnoszę wrażenie, że autor ten został w ostatnich latach zapomniany, a z pewnością jest on mocno niedoceniany. W szkole omawia się 'Szkice spod Monte Cassino', niekiedy 'Ziele na kraterze'... i to wszystko. Tymczasem warto zagłębić się w inne pozycje autora, ponieważ bardzo poszerzają horyzonty i są wspaniałym bodźcem do podróży w nieznane.

melancholia_9 | 2017-02-10
Na półkach: Przeczytane, Filologiczne, 2017
Przeczytana: 10 lutego 2017

W Dwudziestoleciu międzywojennym powieść reportażowa Wańkowicza była bestsellerem, doczekała się wielu dodruków i wydań, nawet w Niemczech. Dzisiaj wydaje się mniej przystępna pod względem językowym - mnóstwo zwrotów w języku niemieckim, gwara mazurska i warmińska, nawiązania polityczne. Dla mniej oczytanych odbiorców może okazać się trudna do przebrnięcia. W moim przypadku było podobnie.

szymic1 | 2013-04-24
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

a właściwie przesłuchane. Z przyjemnością posłuchałem o miejscach, które znam i które są bliskie miejsca gdzie się urodziłem. Bardzo ciekawy dokument jeśli interesuje was kim byli Mazurzy i jak byli traktowani przed II wojną światową przez Niemców. Do tego wyśmienite opisy krajobrazów warmińskich i mazurskich opisywane przez mistrza reportażu starej daty.

GabrielL Kamiński | 2011-07-21
Przeczytana: 17 listopada 1974

Jestem gadułą, opowiadaczem i mogę czytać o losach ludzkich tam i z powrotem i na wspak

Eyck | 2016-02-15

Niesamowity reportaż, niezwykle klimatyczny, wciągający, bardzo interesujący. Wańkowicz miał niezwykły talent i inteligencję twórczą. Polecam.

MoniaJ | 2016-04-20
Przeczytana: 15 marca 2016

Wańkowicza zawsze chciałam przeczytać. Początek książki był atrakcyjny, bardzo turystyczny, kajakowy, rodzinny, geograficzny, ale potem autor zagłębił się w tak detaliczne rozważania nad losami Mazurów, że niestety w końcu mnie znudził. Mimo to doceniam ogrom pracy dokumentacyjnej. Polecam w tym zakresie.

Kasia | 2010-10-24
Na półkach: Mazuriada, Przeczytane
Przeczytana: 20 października 2010

Książka podobała mi się, jednak kiedy przebrnęłam przez połowę zamiast pięknym reportaży, natknęłam się na mnóstwo historii z czasów krzyżackich. Szczerze mówiąc środek powieści mniej przypadł mi do gustu.

Niewątpliwie książka mogła wywołać skandal w latach 30-tych. Wańkowicz opisał, jak traktowani byli Mazurzy, którzy w plebiscycie w 1920 roku opowiedzieli się za Polską.

Niemcom nie podobał się obraz Prus Wschodnich widziany oczyma polskiego reportera...