Na tropach Smętka

Na tropach Smętka
83-08-01581-6
Feanor

Inne wydania

Powieść reportażowa. Wańkowicz opisuje w powieści swój pobyt w Prusach Wschodnich i spływ kajakiem "Kuwaka" z młodszą córką Martą. Podróż jest pretekstem i kanwą dla historycznych, politycznych i filozoficznych rozważań. Opisy eskalującej przemocy i nienawiści ludności pochodzenia niemieckiego w stosunku do rdzennej, polskojęzycznej ludności mazurskiej pomagają zrozumieć, co działo się w tym...

Opisy eskalującej przemocy i nienawiści ludności pochodzenia niemieckiego w stosunku do rdzennej, polskojęzycznej ludności mazurskiej pomagają zrozumieć, co działo się w tym narodowościowym tyglu w przededniu wybuchu II wojny światowej. Powieść pozwala także zrozumieć, dlaczego wynik plebiscytu 1920 był klęską polskości na tych ściśle z Polską związanych terenach.

Roman Dłużniewski | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

To chyba moja ulubiona książka Pana Melchiora. Taka na poważnie. Okres przedwojenny i narastający konflikt. Nienawiść. Warto!!

szymic1 | 2013-04-24
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

a właściwie przesłuchane. Z przyjemnością posłuchałem o miejscach, które znam i które są bliskie miejsca gdzie się urodziłem. Bardzo ciekawy dokument jeśli interesuje was kim byli Mazurzy i jak byli traktowani przed II wojną światową przez Niemców. Do tego wyśmienite opisy krajobrazów warmińskich i mazurskich opisywane przez mistrza reportażu starej daty.

melancholia_9 | 2017-02-10
Na półkach: 2017, Filologiczne, Przeczytane
Przeczytana: 10 lutego 2017

W Dwudziestoleciu międzywojennym powieść reportażowa Wańkowicza była bestsellerem, doczekała się wielu dodruków i wydań, nawet w Niemczech. Dzisiaj wydaje się mniej przystępna pod względem językowym - mnóstwo zwrotów w języku niemieckim, gwara mazurska i warmińska, nawiązania polityczne. Dla mniej oczytanych odbiorców może okazać się trudna do przebrnięcia. W moim przypadku było podobnie.

GabrielL Kamiński | 2011-07-21
Przeczytana: 17 listopada 1974

Jestem gadułą, opowiadaczem i mogę czytać o losach ludzkich tam i z powrotem i na wspak

Eyck | 2016-02-15

Niesamowity reportaż, niezwykle klimatyczny, wciągający, bardzo interesujący. Wańkowicz miał niezwykły talent i inteligencję twórczą. Polecam.

Kasia | 2010-10-24
Na półkach: Mazuriada, Przeczytane
Przeczytana: 20 października 2010

Książka podobała mi się, jednak kiedy przebrnęłam przez połowę zamiast pięknym reportaży, natknęłam się na mnóstwo historii z czasów krzyżackich. Szczerze mówiąc środek powieści mniej przypadł mi do gustu.

Niewątpliwie książka mogła wywołać skandal w latach 30-tych. Wańkowicz opisał, jak traktowani byli Mazurzy, którzy w plebiscycie w 1920 roku opowiedzieli się za Polską.

Niemcom nie podobał się obraz Prus Wschodnich widziany oczyma polskiego reportera...

MoniaJ | 2016-04-20
Przeczytana: 15 marca 2016

Wańkowicza zawsze chciałam przeczytać. Początek książki był atrakcyjny, bardzo turystyczny, kajakowy, rodzinny, geograficzny, ale potem autor zagłębił się w tak detaliczne rozważania nad losami Mazurów, że niestety w końcu mnie znudził. Mimo to doceniam ogrom pracy dokumentacyjnej. Polecam w tym zakresie.

Czar0wnica | 2015-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Warto. Dla poznania odrobiny przeszłości, dla zrozumienia obyczajów, dla ciekawej lektury:)

Marcin Lipigórski | 2013-10-19
Przeczytana: 2012 rok

Obowiązkowa lektura na poziomie ogólniaka.

tobe | 2017-03-12