Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry

Okładka książki Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry Nikos Kazantzakis
Okładka książki Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry
Nikos Kazantzakis Wydawnictwo: Kantor Wydawniczy SAWW literatura piękna
Ο Χριστός ξανασταυρώνεται / Le Christ recrucifié (wydane też pod tytułem La Passion grecque)
Kantor Wydawniczy SAWW
1992-01-01
1978-01-01
Jadwiga Dackiewicz
religia Bóg

Pięknie przełożona analogia czasu i tragedii bohaterów współczesnych w odniesienie do bohaterów ewangelii.
Postawa człowieka, jego dobro i zło w nim tkwiące od zarania świata jest podobne i właśnie autor pokazał to dobitnie.

Grecka wioska w Anatolii, na terenie Turcji. Rok chyba 1921 lub 1922, skoro u agi – tureckiego namiestnika - wisi już portret Kemala Paszy, czyli późniejszego Atatürka. Miejscowi notable, pod przewodnictwem prawosławnego popa Grigorisa, wybierają kandydatów do odgrywania biblijnych postaci w przyszłorocznej Pasji. I tak rolę Chrystusa dostaje biedny pasterz Manolios, apostołów Piotra, Jakuba i Jana odpowiednio handlarz i listonosz Jannakos, oberżysta Kostantis oraz Michelis, syn właściciela ziemskiego. Do roli Judasza wyznaczono rymarza Panajotisa, a na Marię Magdalenę desygnowano młodą wdowę Katerinę, publicznie powszechnie przez wszystkich potępianą za „złe prowadzenie się”, a prywatnie pożądaną przez większość mężczyzn w wiosce, w tym notabli.
I oto okazuje się, że zgodnie z teorią etykietowania, wszyscy wczuli się w swoje role. A życie nie czekało z dostarczeniem im ku temu okazji. Niespodziewanie wieczorem w wiosce pojawiają się uciekinierzy z innej greckiej wsi, wygnani za poparcie Greków w wojnie przeciwko Turkom. Wymęczeni, wychudzeni, zgłodniali i spragnieni, schorowani, prowadzeni przez bosego popa Fotisa. Co ich spotyka ze strony strony popa Grigorisa i notabli oraz mieszkańców wsi? Jak ich pojawienie się wpłynie na odtwórców roli Chrystusa i apostołów? I jakie będą konsekwencje dla wsi, tym bardziej, że niedługo potem ktoś zabije osobę najbliższą adze, który planuje zemstę.
Piękna historia biblijna w XX-wiecznych realiach nie istniejącego już świata, który sam nie wie, że za kilkanaście miesięcy przejdzie do historii. Autor pokazuje, jak używając religijnych argumentów łatwo manipulować ludźmi, szczególnie gdy czynią to osoby podające się za pośredników między Bogiem a człowiekiem. I jak wspólne interesy łączą osoby gardzące sobą wzajemnie. Jak w bajce agi – allah widząc, że Turek nie radzi sobie z Grekiem, ulepił drugiego Greka. Od tej pory wyznawca islamu panował nad obydwoma Hellenami.
W żadnym wypadku nie jest to powieść antyreligijna. Wręcz przeciwnie. Wszystkie pozytywne postacie przesycone są z jednej strony umiłowaniem ewangelii i ich przesłania, a z drugiej mistycyzmem, ewidentnie wschodniej proweniencji, ukazanym w sposób niezwykle plastyczny, uduchowiony i ciepły. Nie naginają słów Biblii dla własnych celów, ale starają się być im wierni mimo tego, że tracą na tym to wszystko, co ludzie cenią sobie w doczesnym życiu.
Fabuła rozwija się powoli, ale im bliżej kulminacji, tym bardziej przyśpiesza. Niektóre elementy zakończenia zaskakują i budzą sprzeczne emocje. A wszystko rozgrywa się mniej więcej na rok przez klęską wojsk greckich w walce z tureckimi i wygnaniem Greków z Anatolii. I ta świadomość jeszcze bardziej wpływa na odbiór tej znakomitej powieści, zdaniem piszącego opinię - znacznie lepszej od „Greka Zorby”.

piękne i niesamowicie smutne...
to, co działo się za czasów Chrystusa w Jerozolimie, działo się za czasów Manolisa w Grecji i dzieje się współcześnie;
smutna prawda o kościele (a raczej wszystkich kościołach),który krzyczy głosem możnych i wpływowych, a zupełnie nie dopuszcza do głosu szlachetnych i prawych - Chrystus, będzie niestesty, krzyżowany jeszcze wiele, wiele razy :(

piękne i niesamowicie smutne...

Aby czerpać radość z tej książki trzeba się jej poświęcić. Nie da się jej czytać fragmentami, po kilka stron, gdzieś w przerwach, w autobusie. W takim wypadku będzie trudna i być może... nudna ?
Styl pisania, język (tłumaczenie?),bogactwo słów, zarysowanie postaci, klimat i atmosfera - najwyższa półka.
Akcja toczy się leniwie i co kilkaset stron jest "strzał" - coś się wydarza co pobudza wątek.
Dla mnie książka okazała się trudna właśnie przez to, że nie miałem szans się na niej skupić przez kilka godzin.

Akcja toczy się leniwie i co kilkaset stron jest "strzał" - coś się...

Kazantzakis to ciekawy pisarz. Do prozy zupełnie się nie nadaje, zbyt kocha się z patosem i nie potrafi pisać bohaterów z krwi i kości, jedynie dziwne literackie kukiełki. Ale mimo to jest genialnym obserwatorem i odtwórcą zachowań społecznych, ma swoiste poczucie humoru, potrafi być ironiczny, złośliwy i bezkompromisowy. "Chrystus ukrzyżowany" to kwintesencja obu jego oblicz. Przez jedno jest ciężkostrawny i momentami aż irytujący, dzięki drugiemu mamy do czynienia z naprawdę ponadczasową i ponadetniczną lekturą, opowieścią o ludzkiej hipokryzji, starciu ideałów z rzeczywistością, gorzką oceną ludzkości i religii. Książkę można interpretować na naprawdę wielu poziomach - do mnie najbardziej, być może przez pryzmat osobistych doświadczeń, przemawia kontrast między skostniałą, zinstytucjonalizowaną religią a żywą wiarą, a także kontrast między słowem a czynem. Mimo, że książka została napisana w latach 50., współczesny czytelnik bez trudu odnajdzie wiele analogii z własnymi doświadczeniami. Jeśli jednak chcieć traktować fabułę bardzo dosłownie, można się srodze zawieść. Na tym poziomie Kazantzakis zawodzi bardzo i jeśli kogoś odstrasza opisywanie prozy życia językiem jak z Odysei, to lepiej od razu dać sobie spokój.

Po entuzjastycznym odbiorze „Greka Zorby” i moim zachwytem tą lekturą bardzo chciałem przeczytać inne powieści Kazantzakisa. Udało mi się dorwać „Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry” i może i nie jestem do końca usatysfakcjonowany, to jednak uważam, że warto przeczytać.

Klimat powieści można uznać za podniosły. A jeden z wniosków jaki się nasuwa po lekturze i jaki autor sugeruje to fakt, że od bycia religijnym – w ramach uznawanych przez ogół społeczeństwa jako normalne – do religijnego fanatyzmu jest droga dość krótka a granica między nimi potrafi być wyjątkowo cieniutka. Wystarczy, że trafi na podatny grunt i osobę o dużej charyzmie i sile przebicia. Ale nie zamierzam absolutnie wdawać się w dyskusje na tematy religijne jakie porusza autor w książce, religia bowiem to subiektywna kwestia dla każdego człowieka, każdy ma do tego swoje podejście, należy je uszanować a nie roztrząsać.

Drugi wniosek jest taki, że Kazantzakis to genialny obserwator ludzkich zachowań i charakterów ludzi. W powieści mamy tego wręcz prawdziwy misz – masz. U Kazantzakisa spotkać możemy ludzi szlachetnych, ludzi, których targają wątpliwości, ludzi szczerych i zakłamanych, ludzi skrajnie biednych i nieszczęśliwych, ale też przesadnie bogatych, pazernych i skąpych. Są ludzie biernie podporządkowujący się czyjejś władzy i są ludzie ślepo pragnący tej władzy i równie ślepo ją dzierżący. Ale przede wszystkim autor zmyślnie pokazuje, że nie ma ludzi z gruntu złych czy dobrych, każdy ma w sobie – cytując jednego z bohaterów „trochę światła i trochę ciemności, trochę raju i trochę piekła”. Chyba jedynie postaci skąpego Ladasa nie tyczy się ten cytat, trudno bowiem o jednoznacznie negatywną postać i czarny charakter.

Nie jest to jakaś wybitna książka, ale warto ją poznać. Z tego co wiem to została potępiona przez synod cerkwi prawosławnej w Grecji. Nie wiem dlaczego, ja w tej książce nic obrazoburczego nie znalazłem. Czyżby to była kwestia obecnych czasów, kiedy już praktycznie mało co szokuje i wydaje się obrazoburcze, a granice tematów tabu znacząco się przesunęły?

Ogólnie powieść daje do myślenia.

Gdzieś daleko wśród gór, w małej i zamieszkanej przez Greków anatolijskiej wiosce, dopełniła się śmierć dobra i sprawiedliwości. Po raz kolejny już, została ukrzyżowana miłość i nadzieja gdy ożyły uśpione instynkty z pierwszych wieków ludzkości. Nowotestamentowe wydarzenie ponownie przemówiło do ludzi a historia zatoczyła koło tak, jak gdyby jej obowiązkiem było ciągłe przypominanie o tym, że jednak świat na zawsze pozostanie okrutny. Dokonała się agonia kogoś, kto tak bardzo chciał być utożsamiany z biblijnym Chrystusem, że aż można uwierzyć w jego autentyczność. I ten jeden człowiek, który wziął na swoje barki cały ludzki jad, zafascynował mnie swoją walką o prawdę. Męczennik niosący sztandar buntu w zepsutym świecie i będący literacką kopią Jezusa, pokazał mi jak głębokie może być serce. Na moich oczach Nikos Kazantzakis odsłonił kurtynę i ukazał przedstawienie, w którym mogłem się poczuć jak w antycznej tragedii.

Na długo zapamiętam uczciwy głos pisarza, przemawiający do mnie przez ostatnich kilka dni. A to wszystko za sprawą Nikosa Kazantzakisa, który pokazał mi, że być człowiekiem oznacza nie tylko zabawę i radość ale też cierpienie. Że o kłamstwie i hipokryzji można pisać w nieskończoność a i tak tego będzie mało. Jego prozy nie czyta się głową lecz sercem. Grecki pisarz poprzez swoje odwołania do miłosierdzia ciągle porusza moje wnętrze, zmuszając mnie do refleksji nad całym światem. Wiem też, że narusza ustalony i niesprawiedliwy porządek. Tym samym ponagla mnie do tego, abym sam dostrzegał wyraźniej otaczające mnie zepsucie licząc, że być może chociaż część jego nauk trafi w sedno.

Niech każdy, kto zamierza przeczytać "Chrystusa ukrzyżowanego po raz wtóry", przygotuje swoją duszę do udoskonalenia. To nie będzie powieść o przygotowaniach do Misterium paschalnego, które znamy ze swojego świata. W świecie Kazantzakisa wszystko zaczyna się od ról przydzielonych niewinnym mieszkańcom wsi, a kończy na podeptaniu największych świętości. Walka o miłość zamienia się w bezpardonową wojnę, gdzie każdy podstęp jest dozwolony a krew staje się naturalnym elementem potyczek. Autor na przykładzie swojego głównego bohatera, biednego wiejskiego pasterza, chce pokazać że centralne miejsce w nowożytnej filozofii nadal przysługuje człowiekowi. Jednak aby osiągnąć swój cel i uzmysłowić nam skalę problemu, pozwala deptać po kimś, kto nie jest łajdakiem. A potrafi to robić tak namacalnie, że każdy kto zajrzy do opowieści o biednych sarakińskich uchodźcach, sam dostrzeże istotę sprawy.

Nawet najpiękniejsze słowa nie oddadzą wspaniałości ideałów, którym hołdował Kazantzakis. "Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry" jeszcze raz przekonał mnie o słuszności walki z sercami zamieniającymi się w kamienie. Grecki prozaik musiał użyć starych, biblijnych legend aby mocniej nacisnąć na ludzi, dosyć lekko podchodzących do tematu egalitaryzmu. To, co być może dla większości z nas jest tylko czczym bajaniem o równości, dla Kazantzakisa stało się celem do osiągnięcia. Jeśli nie chcecie patrzeć, jak za Waszym milczącym przyzwoleniem nadzieja jest krzyżowana kolejny raz, to warto przeczytać jego dzieło. Bo lektura tej książki jest jak próba wejrzenia w siebie i spojrzenia w to, co sami robimy dla innych. A co najważniejsze, zawsze przy tych staraniach możemy znaleźć wiele rzeczy wymagających poprawy.

Nikos Kazantzakis - "Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry" - to niezwykła książka, która opisuje losy mieszkańców niewielkiej wsi greckiej.
Książka napisana jest z niezwykła dbałością o szczegóły lecz nie odnosi się wrażenia, że zbytnio skupia się na detalach.
Co siedem lat władze organizują misterium wielkanocne. Głównych bohaterów poznajemy w Wielkanoc sześć lat po poprzedniej inscenizacji Męki Pańskiej
Spośród mieszkańców zostaje wybranych sześcioro, którzy będą odgrywac role postaci biblijnych, a więc mamy Chrystusa, apostołów: Jana, Jakuba, Piotra i Judasza, Kajfasza oraz Marie Magdalenę. I od tej pory już nic nigdy nie będzie takie samo. Przez cały rok ci prości ludzie żyją jak dotąd, ale w nieświadomy sposób ich losy przenikają się z odtwarzanymi postaciami. To co najbardziej fascynujące jest w tej książce, to inne spojrzenie na Chrystusa, którego widzimy tu jako człowieka, który ma marzenia, życie, miłość i który staje przed dylematem. Jest postacią tragiczną, nie tylko dlatego, że musi umrzeć na krzyżu, ale przede wszystkim musi dokonać wyboru. Jego los nie jest tak oczywisty.
Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry, to refleksyjna powieść, która każe zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad światem. Jest to lektura zarówno dla osób wierzących jak i niewierzących, bo tu Chrystus jest nie tylko postacią boską, ale przede wszystkim osobą wątpiącą, jak każdy z nas narażoną na pokusy, jest postacią jakiej nie znamy z Biblii.

Niech święci się imię Twoje,
Nam to nie przeszkadza.
Zawsze lepiej świętych mieć
Niż głupich wokół ołtarza.
A przyjście królestwa Twego
I spełnienie Twojej woli,
Zwłaszcza na Ziemi może
Wymknąć się spod kontroli!

To się nigdy nie zmieni..nie ma szans...czy to będzie żydowski cieśla,anatolijski pasterz,syryjski uchodźca....bez znaczenia.
Bogata,zamożna i pozornie spokojna wieś przygotowuje się do inscenizacji Męki Pańskiej...to, wydawałoby się bogobojne i głęboko religijne wydarzenie uwalnia demony i ludzkie słabości...ot,cała opowieść.
Za duuużo patosu,czerni i bieli,niezłomnych postawowień,fanatyzmu,..za dużo jednoznacznego zła i nikczemności...słabo,niestety...

Niech święci się imię Twoje,
Nam to nie przeszkadza.
Zawsze lepiej świętych mieć
Niż głupich wokół ołtarza.
A przyjście królestwa Twego
I spełnienie Twojej woli,
Zwłaszcza na Ziemi może
Wymknąć się spod kontroli!

Bogata,zamożna i pozornie spokojna...

• Beletrystyka
  • Literatura grecka