Kamienne tablice

Seria: Perły Literatury
Wydawnictwo: Bellona
LubimyCzytać

Powieść Wojciecha Żukrowskiego, wydana w 1966. Pisarz skończył jej pisanie w 1965. Miała dotychczas 13 wznowień. Była najpoczytniejszą książką polskiego autora w latach powojennych. Łączy w sobie elementy powieści politycznej i romansu. Tytuł książki nawiązuje do tablic mojżeszowych z dziesięcioma przykazaniami. Odnosi się to przede wszystkim do dylematów moralnych, ale również wyborów życiowych i politycznych, które towarzyszą bohaterom powieści.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8322

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8322

Łokieć_Pana_D | 2016-03-05

Stara historia. Za komuny pisana. Komu by się dziś jeszcze czytać chciało?
Trzy warstwy. Miłość. On w ambasadzie węgierskiej. W Indiach. Wtedy znaczenia nie miało: polska, węgierska. Wypalony. Ona z Australii, pokiereszowana emocjonalnie. Za szybą pancerną. Dzieli ich kosmos, lecz rzucają się na siebie, głodni uczucia. Głodni ucieczki. Romans jak romans. Kiedyś się wzruszałem, dziś czytam spokojniej. Ludzie muszą się kochać, a kochanie zawsze śmiesznie wygląda tym, co patrzą z boku.
Warstwa polityczna. Jak z daleka widać to, co w ojczyźnie. Węgierskie powstanie w soczewce placówki dyplomatycznej. Bo on oczywiście ma żonę i dzieci w kraju swym nad Dunajem.
Warstwa trzecia - Indie. Ciekawe sceny z ulic plus szkic mentalności mieszkańców. Poczułem.

Koronczarka | 2016-03-08
Przeczytana: 08 marca 2016

Przeczytałam tę książkę dawno, dawno temu i pozostało mi po niej niejasne, ale urokliwe wrażenie. Wywołana do odpowiedzi przez Aurlanda postanowiłam ją przeczytać jeszcze raz. Ciekawa byłam, co w niej mogło spodobać się nastoletniej Kasi, a czego nie zauważyła. PRL wtedy chylił się ku upadkowi i pokazywał swoje najbardziej szare i beznadziejne oblicze. A tu Indie, wielki świat dyplomacji, radżowie, miłość. W upale skrzą się bogactwa (jakoś nie zauważałam nędzy i rzeczywiście w książce łatwo ją było przeoczyć). Nie pamiętam też, żebym wtedy doceniła wątek polityczny, a ten był ważny, choć ze zrozumiałych względów traktowany ostrożnie. Główny bohater jest węgierskim dyplomatą, a rzecz dzieje się w okolicach 1956 roku. Aż dziwne, że Żukrowskiemu udało się potraktować ten wątek w miarę uczciwie i z mojego obecnego punktu widzenia tu leży największa wartość tej powieści. A jeśli chodzi o egzotykę i barwy życia to najwyraźniej wzrosły mi wymagania. "Kamienne tablice" nie...

anika | 2016-03-16
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, 2016
Przeczytana: 16 marca 2016

Na początku byłam zachwycona książką - świetny wątek polityczny, wspaniale oddany klimat i koloryt Indii, nutka erotyzmu, piękna polszczyzna. W pewnym momencie jednak poczułam przesyt wątkiem romansowym, który wysunął się na plan pierwszy i zaczął męczyć, co obniża moją ocenę książki.
Niemniej jednak warto przeczytać powieść, tym bardziej, że wątek historyczno - polityczny można przenieść na ówczesną sytuację polską. (Tak na marginesie - zastanawia mnie jakim cudem taka książka mogła w tamtych latach powstać i oprzeć się cenzurze).

Roman Dłużniewski | 2016-12-01

Bywa, że ktoś tak nieciekawy jak Żukrowski napisze ciekawą książkę. Węgierski dyplomata romansuje w Indiach z Australijką a w tle Węgry 1956 roku. Można przeczytać.

jkulig | 2017-03-03

Nikt już nie czyta Żukrowskiego a to przecież nadal świetna literatura. Czas obszedł się z nią łagodnie. Zwłaszcza z tą książką, która jak rzadko która przywraca klimat minionego czasu.

| 2016-04-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Pierwszy raz czytałam tą powieść przed ponad dwudziestu laty i pamiętam,że podobała mi się bardzo.Teraz byłam nią nieco znudzona ale w sumie jest to pozycja interesująca.Ówczesne Indie przerażają swoją ignorancją i biedą,ale też zachwyca swoją egzotyką.Z pewnością czas spędzony z tą lekturą nie jest czasem zmarnowanym.

Ulla | 2013-05-15

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest, moim zdaniem, rewelacyjna! Bardzo mi się podobała, ale... Czytając ją przez te -set stron, naprawdę można się spodziewać sensownego końca. A niestety wygląda to tak: czytamy, zachwycamy się, zagryzamy wargi co dalej, strona przedostatnia - wielka kumulacja, napięcie, wypieki na twarzy... i na ostatniej stronie możemy przeczytać coś w rodzaju "i to już koniec, do widzenia pństwu". Jak dla mnie autor stracił pomysł na zakończenie tej historii. Ale nawet w tym przypadku warto po nią sięgnąć, ponieważ uczta dla ducha, ta wyprawa do Indii, barwy, kurz, upał, zbawienny deszcz - wszystkiego się w niej doświadcza.

Abee | 2014-07-21
Przeczytana: 1991 rok

Romans egzotyczny z dylematami. Pozytywnie zaskakuje.

Anna | 2016-01-07

Jest w tej książce coś, co sprawia, że chce się ją czytać. Jednak w mojej opinii dużo ciekawszy wątek polityczny niż miłosny, który momentami wręcz nudził.

mariola | 2018-09-15