Blizna

Tłumaczenie: Alina Siewior-Kuś
Wydawnictwo: Sonia Draga
Scar Tissue
Ag2S

Młodzieńcze lata Anthony’ego Kiedisa, lidera jednego z najpopularniejszych zespołów rockowych na świecie, są doskonałym materiałem na książkę. Blizna to wspomnienie tamtych szalonych lat wypełnionych muzyką, seksem, narkotykami i imprezami. To opowieść o pogoni za silnymi wrażeniami, o życiu na krawędzi i o poszukiwaniu upustu dla posiadanych zasobów energii. Bez zbędnego koloryzowania, bez...

Bez zbędnego koloryzowania, bez taniego ubarwiania rzeczywistości, za to z odpowiednią dozą szczerości powstała biografia człowieka, którego muzyka i ogromna pasja zaprowadziły na szczyty sławy.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Paweł | 2019-08-07
Przeczytana: 2016 rok

Nie było czasu skupiać się na tym, czy książka jest dobrze napisania, bo tak mocno wchłonęła mnie opowieść Athony'ego Kiedisa. Choć wiele wątków jest kontrowersyjnych wydaje się być bardzo szczera i miałem wrażenie, że mam pełne zrozumienie dla sposobu, w jaki żyje wokalista Red Hot Chili Peppers

Jarek Zawisza | 2018-07-18
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 12 lipca 2018

Muszę Wam się przyznać do pewnej swej słabości, otóż tak się jakoś poukładało iż lubię czytywać dobre biografie...
Ale ta książka niestety rozczarowuje i w żaden sposób do tych dobrych zaliczyć jej nie potrafię.
A szkoda, gdyż Red Hot Chili Peppers są jednym z nielicznych przedstawicieli tzw popkultury których muzykę sobie cenię.

Będzie więc krótko.

Nieważne za jak bardzo przystojnego, seksownego, elokwentnego, inteligentnego i w ogóle zajefajnego się uważacie, zapomnijcie o sobie! Takiego poziomu egotyzmu na jaki wspiął się w tej księdze Anthony Kiedis, nigdy nie uda Wam się osiągnąć... no way!

Innymi słowy: sex, sex, sex, sex, drugs, drugs - długo, długo nic i wreszcie odrobina Rock'n'rolla.
Książka ewidentnie skierowana do nieletnich rozhisteryzowanych fanek, którym opisy "rwania lasek" przez głównego bohatera, mają chyba dać nadzieję że może kiedyś, coś się przydarzy...

Wartość merytoryczna dzieła oscyluje w okolicach zera.
Muzyka i historia zespołu z trudem przebijają...

anderkaagat | 2018-07-11

Dla fanów perełka. Do tego całkiem mądra.

Staśka33 | 2018-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Pewnie łakomy kąsek dla fanów zespołu Red Hot Chili Peppers. Dzieciństwo i młodość Anthony Kiedisa, początki marzeń o muzyce, nietypowe relacje z ojcem, początki używek, kobiety. Potem rosnąca popularność a wraz z nią rosnące problemy z sobą i światem. Niby temat znany, przynajmniej w ostatnich latach, ale każda historia jest inna, każda opowiedziana na inny sposób, każda zostawia inny ślad w czytelnikach...
Plusy: dziecięca narracja. Nie wiem, być może to trochę dziecięcy sposób postrzegania świata i relacji międzyludzkich przez Anthony'ego sprawia, że nawet najgorsze momenty w jego życiu opisane są krótko i rzeczowo. Bez zbędnych wzruszeń, bez ozdobników. Jest przyczyna, jest skutek. Kropka.
Minusy: lubię piękny język. Lubię prozę Konwickiego i Dygata. Mimo, że prostotę i dziecięcą narrację o niedziecięcych sprawach uznałam za plus, lubię piękniejszą narrację po prostu. :)

Ghostwriter | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

Anthony Kiedis to mój idol z czasów licealnych, studenckich... i w zasadzie trudno mi napisać, że także dzisiaj stawiam go sobie za wzór, ale na pewno muzyka RHCP i życie wokalisty "Papryczek" przez lata rozpalały moją wyobraźnię. Dzisiaj mogę jedynie napisać, że Anthony - tak jak przypuszczałem - bywał skończonym osłem, a niekiedy również strasznym palantem. Nie sądziłem jednak, że jego problemy z nałogiem były tak poważne. Sądziłem, że po śmierci Hillela Slovaka Anthony wszedł na dobrą ścieżką z jakimiś tam nielicznymi wyskokami, a okazuje się, że to była wielka, narkotykowa jazda - oczywiście bez trzymanki. Antoś pisze o tym szczerze. Podobnie o swoich burzliwych związkach. Książkę przeczytałem z zapartym tchem. W zasadzie nie wiem czemu tyle zwlekałem z jej kupnem. Polecam nie tylko fanom Red Hotów.

Monika | 2017-10-10
Przeczytana: 10 października 2017

Dobra analiza i spojrzenie na przeszłość 'trzeźwego' narkomana. Nie podkoloryzowana. Anthony nie użala się nad sobą, ani nie robi z siebie bohatera. Przedstawia jedynie swój punkt widzenia, nie angażując się zanadto w usprawiedliwianie. Zgodnie ze swoja filozofią, dzieli się swoimi doświadczeniami, bez których nie byłby tym, kim jest.
Momentami może wydawać się monotonna: ciągłe zmiany w zespole, powróty do nałogu, nowe dziewczyny- jednak może to właśnie to sprawia, że historia wciąga nas w swój nieprzerwany bieg.

natnatalia | 2017-08-07

Świetna !

Michał | 2017-07-07
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Długo zastanawiałem się jaką ocenę wystawić tej książce, jednak w moim odczuciu książka okazała się mocno przeciętna. Oczywiście, dla każdego czytelnika zafascynowanego życiem gwiazd rocka książka może być arcydziełem, ale mnie coś w niej zabrakło. Albo autor za bardzo skupił się na pokazywaniu ciemnej strony życia każdego wokalisty rockowego (narkotyki, sex, etc) albo po prostu takie rzeczy wypełniały życie Anthony'ego, co mnie akurat nie przypadło do gustu.

| 2017-05-27
Przeczytana: 27 maja 2017

Dynamiczna historia o obsesji, szaleństwie, muzyce i życiu. Anthony Kiedis i Red Hot Chilli Peppers - to mówi samo za siebie!