Czysta anarchia

Tłumaczenie: Wojsław Brydak
Wydawnictwo: Rebis
Mere Anarchy
opowiadania, sztuka

Czysta anarchia, zbiór tekstów Woody'ego Allena, zawiera osiemnaście przezabawnych i inteligentnych utworów, pełnych surrealistycznego i absurdalnego humoru, gier słownych, jadowitej satyry.

książek: 1963
Ola | 2015-05-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 maja 2015

Ja, miłośniczka filmów Woody'ego Allena jestem zdruzgotana. Kompletnie ta książka do mnie nie trafiła. Nie wiem, mała objętość, a czytanie było dla mnie męką. Zainteresowanie opowiadaniami żadne. Cóż, może filmy wychodzą autorowi lepiej i trafniej, a może po prostu to nie ten czas dla mnie i tego zbiorku.

książek: 1990
Wojciech Gołębiewski | 2014-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2014

Nie dość, że obdarzony błyskotliwą inteligencją, to jeszcze dobry jazzman. Jak go nie lubić?
Nie będę rozwodził się nad truizmami, że surrealizm, że absurdalizm, że Ionesco, Beckett, no i nasz Mrożek, a i Mleczko, Dudziński..etc, ino powiem, że to bezlitosny, cyniczny krytyk otaczającej rzeczywistości tj cywilizacji amerykańskiej. Część opowiadań jest zainspirowana „news”-ami prasowymi z „The New York Times”, wobec których przeciętny, szary człowiek przechodzi bez większych emocji. Fenomen Allena polega na spostrzegawczości, na dojrzeniu absurdu, a następnie na umiejętności wyśwmiania go, przez wyeksponowanie w historyjce na pograniczu fantazji. To samo dotyczy paradoksów w życiu osobistym, twórczym i artystycznym.
Różnorodność tematów, jak i polska zdolność percepcji amerykańskiej rzeczywistości, powoduje rozbieżność w ocenie poszczególnych utworów. Ja nie będę myślał ...

Krótko, zwięźle, i na temat - genialne opowiadania pisze Woody Allen.
Dość późno zaczęłam poznawać filmografię tego reżysera (jakieś cztery-pięć lat temu), ale myślę, że to na plus - przynajmniej rozumiem teraz więcej aluzji kulturowych. Co do 'Czystej anarchii', to wiedziałam, że Allen sam pisze scenariusze do swoich filmów, ale nie sądziłam, że tak dobrze mu idzie w krótkiej formie. Mimo że niektóre kwestie są niezrozumiałe dla czytelnika nieamerykańskiego (na szczęście jest wyjaśnienie), to przy tych opowiadaniach nie da się nie zaśmiać. Prym wiedzie przesłuchanie Myszki Miki - dla tej historii warto zajrzeć do 'Czystej anarchii'.
Teraz poluję na 'Czyste szaleństwo'.

książek: 1909
foolosophy | 2010-05-05
Przeczytana: 05 maja 2010

Rozmawiając dzisiaj z koleżanką, właśnie na temat Wood’ego Allena, stwierdziłyśmy obie, że to taki stary, mały, chamski i ironiczny człowiek, a jego fenomen bierze się z tego, że ludzie kochają takich ludzi. Nie wiedzieć czemu, ale takich kochają. Patrząc wczoraj na jego wypowiedzi(cytaty) stwierdzam, że naprawdę podoba mi się ten człowiek. Jak nikt inny wie, co w trawie piszy. Nie boi się powiedzieć swojego słowa, nie ważne jakiego tematu dotyczy.
Surrealistyczne wypaczenie świata na potrzeby przedstawienia określonego problemu czy grupy ludzi. W sposób surrealistyczny opisuje życie, nasze najgłupsze pomysły i pytania, będące niezbyt wysoką elokwencją naszego myślenia.Nie które opowiadania są tak prawdziwe, tak wybrzuszone, aż śmieszy, że ktoś mógł wpaść na taki pomysł. Pod pazuchą dziwacznych nowelek kryję się głębsza myśl, którą trzeba umieć wykryć. Być wyczutym na styl wypowiadania się Allena, bo naprawdę czasami ciężko go zrozumieć. Ma bardzo filozoficzny, naukowo-urzędowy...

Kamila | 2011-07-25

Jestem skłonna stwierdzić, że Woody'ego Allena lubię bardziej jako pisarza, niż reżysera. Te opowiadania to majstersztyk! Cudowny absurd i czarny humor wylewają się z nich radosnym wodospadem, zapewniając świetną rozrywkę.

Ach ten niezwykły , jedyny w swoim rodzaju osobnik - Woody Allen.
Jego odbiór świata jest mi bliski.
Tylko on tak zjadliwie,potrafi śmiać się z nas i z siebie samego.
Nigdy nie zawodzi,gdy chodzi o dobrą zabawę.

Cyntia | 2018-02-19
Przeczytana: 07 października 2017
Reeven | 2014-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2014

Do tej pory miałam do czynienia z Woodym Allenem reżyserem/scenarzystą. Nie było to udane spotkanie. Jego filmy do mnie nie trafiały. Lubię dawać autorom więcej niż jedną szansę dlatego pomyślałam, że może w innej formie mi bardziej podpasuje.
Woody Allen pisarz wypadł całkiem obiecująco. Zbiór opowiadań „Czysta anarchia” to niby to samo co w filmach : wszechobecny cynizm, czarny humor i absurdy jeszcze wyraźniej obecne w życiu codziennym. Allen wyśmiewa ludzi, sytuacje, głupotę, bogatych, Hollywood i ogólnie przemysł filmowy. Sporą część historii oparł na podstawie artykułów z The Time's. Jego wyobraźnia nie ma ograniczeń, momentami zahaczając delikatnie nawet o science fiction. Jedną z najlepszych stron opowiadań jest język: bardzo rozbudowane porównania, wiele odnośników do filmów, historii, sztuki i ludzi, którzy w jakiś sposób ( nie zawsze dobry) zapisali się w pamięci. Szkoda tylko, że już po kilku opowiadaniach widzi się schemat na podstawie którego zbudowane jest wszystkie...

Kapitan Human | 2013-09-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 24 września 2013

Woody Allen zawsze gwarantował soczystą dawkę niepokojącego humoru z gatunku absurdu, nie inaczej jest tutaj. Przesłuchanie Myszki Miki, porwanie sobowtóra znanego aktora, niania pisząca zjadliwą książkę o swoich pracodawcach... Niepowtarzalność opowiadań Woody'ego, nieco tylko mniej skondensowana niż w "Obronie szaleństwa".
Plusik dla wydawców za objaśnienia nawiązań do kultury amerykańskiej, do jakiej polski czytelnik zazwyczaj dostępu nie ma.

Smiejka | 2014-01-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Woody Allen w pełnej krasie. Zabawa słowem, konwencjami. Mnóstwo odniesień do współczesnej kultury amerykanskiej. Ciekawostka ale warto zajrzec.