Jim Morrison. Życie, śmierć, legenda

Tłumaczenie: Iwona Michałowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Jim Morrison: Life, Death, Legend
83-7384-466-X
Morrison, muzyka, rock, historia, wokalista
blaszanyzegarek

W książce Jim Morrison poważany dziennikarz Stephen Davis zgromadził materiał pochodzący z tysięcy oryginalnych wywiadów, odgrzebanych nagrań i nieopublikowanych dzienników Morrisona, tworząc wyrazisty portret wyobcowanego geniusza. Davis zagląda pod maski Króla Jaszczurów i Pana Charyzmy, by odnaleźć człowieka o wielkiej inteligencji i ambicjach poetyckich, dręczonego przez wewnętrzne demony, które opanowały jego moc twórczą, doprowadzając do autodestrukcji. Każda strona odkrywa fascynujące szczegóły, nadaje nową perspektywę poszczególnym etapom życia Morrisona, od niespokojnego dzieciństwa w rządzonym silną żołnierską ręką domu poprzez dojrzewanie na awangardowej scenie Los Angeles lat 60. po napięcie towarzyszące karierze Doorsów, gdy ich utwory pięły się na szczyty list przebojów - kiedy coraz trudniejsze stosunki Morrisona z kolegami z zespołu, legendarne pijackie i narkotyczne wybryki oraz rozpaczliwe, burzliwe romanse (zarówno z kobietami, jak i mężczyznami) osiągały apogeum.

Bastet | 2014-08-03
Przeczytana: 26 grudnia 2008

Jest to niewątpliwie jedna z moich ulubionych biografii. Według mnie także najlepsza biografia Jima Morrisona. We wstępie możemy przeczytać:
"Był wizjonerem, koneserem, bardem, alkoholikiem, biseksualnym erotomanem."
Sam początek jest intrygujący. Stephen Davis odwalił kawał dobrej roboty pisząc tę biografię. Danny Sugerman niestety pominął wiele ciekawych rzeczy w swojej książce "Nikt nie wyjdzie stąd żywy", którą jednak mimo wszystko świetnie się czyta.
Morrisonowi przyszło żyć w ciekawych czasach. Z zamkniętego w sobie nastolatka powoli zamieniał się w intrygującego mężczyznę. Magnetyzował kobiety i mężczyzn. Okres gdy dojrzewał, to mój ulubiony okres życia Jima, bo przełamywał wtedy wszelkie schematy. Stał się inteligentny wizjonerem pasjonującym się literaturą, mistycyzmem, filozofią i przekraczaniem granic. Trafił na okres kryzysu duchowego, nowych religii, pojawienia się narkotyków, buntu przeciw wojnie w Wietnamie. Większość zespołów z tamtego okresu tworzyła utwory z...

zimt89 | 2010-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2010

To moja pierwsza przeczytana biografia Jima Morrisona, więc tylko ze strzępków informacji przeczytanych w internecie układałam sobie obraz zbuntowanego, ale utalentowanego muzyka. Dopiero po tej lekturze uzupełniłam moje wyobrażenie o nim: Morrison był nie tylko zdolnym i wrażliwym poetą, ale także przegranym alkoholikiem i narkomanem, który zrażał do siebie ludzi w swoim najbliższym (chociaż - i nie tylko najbliższym) otoczeniu.

Biografia napisana jest przyjemnym językiem. Pełno w niej strzępek wywiadów, fragmentów tekstów i dzienników Morrisona. Autor, co na początku mnie dość mocno drażniło, traktuje Jima z pobłażaniem i nie ocenia jego żałosnych, alkoholowych wybryków. Ma jednak świadomość, iż postawa muzyka była naganna, jednak nie ocenia go i nie wciela się w rolę moralizatora. Stoi i z boku i relacjonuje wydarzenia z życia Doorsów; dopiero pod koniec książki odniosłam wrażenie, że współczuje uzależnionemu Jimowi, który w dość tragiczny sposób zakańcza swój żywot...

Myślę,...

tanya | 2011-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2011

Przywiązałam się do Jima Morrisona. Do tego, że spędzam z nim wieczory. Będzie mi go brakowało, choć cieszę się, że z nim nie jestem realnie: byłoby to nie do wytrzymania. Nie dla mnie, która uzależnia się jedynie od kawy i Internetu. Niemniej smutno, że umarł, choć od pierwszych słów wiedziałam, że przyjdzie kres.
Wysoka ocena może nie tyle za książkę, za rzetelność, za obiektywizm, co za życie Jima Morrisona, które fascynuje, choć zdrowe nie było.

Aru | 2013-11-05
Przeczytana: 2008 rok

Książka dla fanów Morrisona. Nie jest napisana wybitnie, dobrze się czyta, potrafi przybliżyć życiorys artysty. Choć czegoś mi w niej zabrakło...

Mateusz | 2013-06-06
Przeczytana: maj 2013

Świetna biografia, dogłębnie ukazująca jakże przejmujące i tajemnicze życie Jima. Bardzo przystępnie napisana, ubarwiona cytatami i fragmentami wywiadów. Stanowiła podstawową pozycję w bibliografii mojej prezentacji maturalnej na temat życia i poezji Jima Morrisona - wynik 20/20 niewątpliwie ukazuje tę książkę w pozytywnym świetle.

polcir | 2013-01-30
Przeczytana: październik 2009

love

Magdalena | 2013-08-24

Przyznam, że przed przeczytaniem tej książki niewiele wiedziałam o życiu i twórczości Jima Morrisona. Zaskoczyło mnie, że przede wszystkim uważał się za poetę i był w tym podobno całkiem niezły. Historia życia smutna i tragiczna, zawsze kiedy młodego człowieka zabierają narkotyki czy alkohol. Samą książkę czyta się bardzo przyjemnie, choć mnie momentami męczyły bardzo licznie przywoływane nazwy ówczesnych zespołów, wiem, że konieczne, ale jednak trochę ich za dużo. Polecam wszystkim fanom muzyki.

PeggyHaineux | 2012-06-30
Przeczytana: kwiecień 2012

Książka dynamiczna, napisana łatwym językiem, bardzo obrazowo przedstawia postać Jima Morrisona. Czytając tę książkę, czujesz się, jakbyś go naprawdę znał. Jedyne, co mnie minimalnie drażniło, to monotonne wstawki

humbakwbutelce | 2016-04-21
Przeczytana: 2010 rok