Przeznaczenie Adhary

Tłumaczenie: Zuzanna Umer
Cykl: Legendy Świata Wynurzonego (tom 1)
Wydawnictwo: Videograf II
Il Destino di Adhara
Świet Wynurzony, choroba, nimfy, sekty
Camille

Kontynuacja bestsellerowych trylogii Licii Troisi o losach Świata Wynurzonego, gdzie po latach walk zapanował pokój. Niestety od pewnego czasu jakaś dziwna choroba dziesiątkuje mieszkańców krainy. Jedynie nimfy i istoty z nimi spokrewnione zdają się być odporne na zarazę. W atmosferze nieufności i strachu dochodzą do głosu różne religijne sekty. Właśnie wtedy na łące pojawia się nieznajoma dziewczyna. Nie wie kim jest i skąd się tu wzięła, ale to w jej rękach leżą losy Świata Wynurzonego.

źródło opisu: Wydawnictwo Videograf II, 2011

źródło okładki: http://www.dwa.videograf.pl

| 2014-01-20
Przeczytana: styczeń 2014

I znów trafiamy do Świata Wynurzonego. Tym razem odkrywamy go wraz z Adharą, dziewczyną bez pamięci, której historia jest zbyt straszna nawet dla Najwyższej Celebrantki, oraz z Amhalem, człowiekiem, który waha się pomiędzy dobrem a złem, między wartościami Jeźdźców Smoków a podszeptami dzikiej natury.

Mamy tu jak zwykle dużo cierpienia, jak to u Licii, jednak jakby historia była prowadzona innymi torami, niż pozostałe książki cyklu, jakbym czytając, obserwowała coś...obcego. I chyba tajemnica Adhary ma tu dużo do powiedzenia. To, co odkrywa pod koniec książki i przez co przechodzi w dowiedzeniu się czegoś o przeszłości nadaje książce wymiarów zgoła innych niż to, co przeżyła Dubhe i Nihal.

Ma książka wiele zalet, jak choćby genialny styl Licii, który zawsze do mnie przemawia, pojawienie się różnych tajemnic, które aż świerzbi w dłoniach, by odkryć...Te tajemnice są jednymi z najlepszych w cyklach o Świecie Wynurzonym, wprost nie można się oderwać.

Ale książka ma też swoje...

młoda_pisarka | 2014-03-09
Przeczytana: 27 września 2013

Początek końca - to chyba należałoby napisać na wstępie.

Czuje się uciekającą historię, czuje się jej zbliżający koniec.

Postać Adhary stała się dla mnie miłym zaskoczeniem. Bałam się, że tak się nie stanie, że ostatnia bohaterka Świata Wynurzonego będzie postacią wymuszoną, stworzoną na siłę, zwłaszcza kiedy zobaczyłam, że książka nie jest taka długa jak poprzednia trylogia. Na szczęście tak się nie stało, a ja szczerze ją polubiłam. Amhal jest postacią mocno wybijającą się na pierwszy plan i to też działa w książce na plus. Akcja jak zawsze u Pani Troisi jest, a więc czytelnik nie może się nudzić. Kilka mocniejszych momentów poprzedzona jest lekkim zwolnieniem akcji, co również jest typowe dla tej autorki, jednak wcale nie działa na minus w powieści.

Polecam!

Estera | 2015-10-20

Czytałam tę książkę dwa razy. Z dwóch powodów: 1) chciałam mieć pełny pogląd na wydarzenia w Świecie Wynurzonym, 2) niewiele z niej pamiętałam. A w każdym razie tak mi się zdawało.
Książkę tę przeczytałam w wakacje. Już od wielu lat wybierałam się do Świata Wynurzonego, ale jakoś nie miałam odwagi zdjąć tę książki z półki i przeczytać. A i kiedy już się zdobyłam na odwagę i ją wypożyczyłam, uciekłam czym prędzej do domu. Książka ta długo czekała na swoją kolej, miałam nawet ochotę oddać ją nie przeczytawszy nawet pierwszego rozdziału. Ale później skończyły mi się książki do czytania. I stało się.

Z początku niewiele rozumiałam z tej książki. Kiedy czytałam ją po raz drugi, zauważyłam, że przeczytawszy poprzednie trylogie o Świecie Wynurzonym i tak zrozumiałabym tylko niewiele więcej. Jest tu bardzo dużo tajemniczych postaci, z początku nie związanych z wydarzeniami i głównym wątkiem, którym jest poszukiwanie własnej przeszłości przez Adharę. Później jednak wszystko zaczyna się...

raya | 2011-03-25
Przeczytana: 25 marca 2011

„Legendy Świata Wynurzonego” to kolejna trylogia autorstwa Lici Troisi. Muszę przyznać, że jestem ogromną fanką całej serii Świata Wynurzonego. Przeczytałam wszystkie książki i po prostu się w nich zakochałam. Zafascynowa umiejętnościami Lici Troisi sięgnęłam po Dziedziczkę Smoka, ale tutaj niestety się rozczarowałam, czyżby poziom jej książek gwałtownie spadł? Z lekką obawą zabrałam się za ,,Przeznaczenie Adhary”, ale już pierwsze strony przypomniały mi czemu tak uwielbiam poprzednie trylogie.

Akcja rozgrywa się 50 lat później po wydarzeniach z ,,Wojen Świata Wynurzonego” , na świecie zapanował pokój. Główna bohaterka budzi się na polanie i nic nie pamięta, ratuje ją pewien chłopak- Amhal, nadaje jej imię Adhara. Dziewczyna stara się odkryć swoją przeszłość i zrozumieć kim jest. Adhara posiada wyjątkowy wygląd, nie pasujący do żadnej żyjącej rasy na świecie. Wyrusza w podróż razem z Amhalem, który jako Jeździec Smoka, znajduje dla niej pracę na dworze królewskim. Wszystko...

introvertixxdempteur | 2016-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Pojawienie się tej książki w mojej skromnej biblioteczce było dziełem przypadku. Znalazłam ją w sklepie, kiedy kupowałam prezenty na Boże Narodzenie, a że była w promocyjnej cenie, postanowiłam sobie sprawić taki o to prezent. Wakacje dobiegają końca, jednakże zdążyłam w trakcie ich trwania przeczytać tom I "Legend Świata Wynurzonego" . O czym jest "Przeznaczenie Adhary"?
Ta powieść opowiada nam historię tytułowej bohaterki. Ale zacznijmy od początku. Poznajemy Świat Wynurzony i jego lekko burzliwą historię z motywem odwiecznej walki dobra ze złem, Sheireen i Marvasha. Jednakże moment, w którym historia się rozpoczyna jest okresem pokoju. Panuje on od ponad pięćdziesięciu lat za sprawą króla Learchosa Sprawiedliwego. Nasza bohaterka budzi się na obszernej łące i nic nie pamięta. Nie wie, jak ma na imię, kim jest, jak wygląda ani skąd pochodzi. Znajduje jednak przy sobie sztylet, co może być ważną poszlaką. Przez kilka dni błądzi po lesie, idąc w górę strumyka, aż w końcu dociera do...

Hersus | 2015-01-01
Przeczytana: grudzień 2014

Licia Troisi, to chyba, pierwsza włoska pisarka fantastyki, jaką miałem przyjemność czytać. No dobra nie ją, lecz jej dzieła, ale pewnie wiecie, o co mi chodzi. Trzeba przyznać, że jest dość niezwykłą pisarką. Zapytacie pewnie, co ją różni od setek innych autorek. Już odpowiadam. Wykreowany przez nią Świat Wynurzony, który dosłownie zapiera dech w piersi. To w nim działa się akcja „Kronik …” i „Wojen …”. Dla niej było to jednak za mało. Najwyższa pora żebyście poznali „Legendy Świata Wynurzonego”. W wraz z nimi nowych bohaterów oraz ich przygody. Dzisiaj zaprezentuje Wam pierwszy tom tej niezwykłej opowieści, od którego wszystko się zaczyna. Poznajcie „Przeznaczenie Adhary”.

Tytułowa Adhara to dziewczyna, która nie ma nic. Obudziła się na łące z dala od jakiejkolwiek ludzkiej siedziby. Kim jest? Skąd pochodzi? Te pytania chodzą jej po głowie, ale odpowiedź zawsze jest taka sama. Nie wiem. Nawet własne imię jest jej nieznane. To, które posiada nadał jej Amhal, przyszły Jeździec...

ChoiYoona | 2011-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2011

Do tej pory książki Pani Licii Troisi nie były mi znane i mimo iż od zawsze chciałam po nie sięgnąć nigdy nie miałam na to czasu. Jednak gdy otworzyłam paczkę od Videografu bardzo ucieszyłam się, że ta książka została mi podarowana ;]. Mimo iż seria ta jest kontynuacją dwóch innych to i tak szybko udało mi się zadomowić w Świecie Wynurzonym ;].

W tej części autorka przybliża nam historię spokojnego świata, w którym od dawien dawna nic się nie działo, nie było wojny, a dookoła panował spokój. Ludzie byli zadowoleni z życia, żyli w dostatku. Jednak jak zawsze to bywa taka sielanka została przerwana przez zarazę, która stopniowo opanowywała cały Świat Wynurzony. Kto jest winien nie wiadomo jednak jedyną wskazówką może być to, że choroba atakuje tylko ludzi - Elfy, Pół Elfy i wszystkie osoby z nimi spokrewnione mają się dobrze. W całej tej historii pojawia się młoda dziewczyna, która pewnego dnia budzi się na łące i nie wie kim jest, nie wie skąd pochodzi. szuka pomocy w mieście lecz...

Szamanka | 2014-01-17
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Zdumiewające, że Świat Wynurzony jeszcze istnieje.
Skoro co około pięćdziesiąt lat jest on niszczony niemal do zera, ratowany przez heroicznych bohaterów... Ale to taka luźna dygresja, lubię się czepiać.
W tym tomie „Legend..” poznajemy Adharę – biedną dziewczynę, która nie wie, kim jest, posiada jednak wiele zdolności. Zjawia się też Amhal – rycerz niemal idealny. Niemal, bo jak to u Troisi – uwielbia zabijać, krew to jego żywioł. Gdzieś w tle, jako postać drugoplanowa przewija się Dubhe, którą tak pokochałam w „Wojnach...”. I żegnamy kilku herosów świata wynurzonego..
Zaraza jest na szczęście powiewem świeżości. Bałam się, że aktorka całkowicie zawali fabułę książki, jednak nie – udało się! Fabuła mnie wciągnęła i choć nie polubiłam ani jednej z postaci, tak jak to w wojnach ukochałam Dubhe – postanowiłam czytać dalej.
Główna bohaterka w moim odczuciu to mazgaj i nic ciekawego. Amhal też nie jest szczególnie ciekawy... Rozstania, płacze, problemy uczuciowe... Gdyby nie sposób...

isobel | 2012-05-17

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Uwielbiam Licię Troisi, ale ta kobieta mnie dobija: uśmierca samych moich ulubionych bohaterów! Ido, Lonerin (kochany Lonerin!), Learchos, Mira... I jeszcze biedny Neor! Troisi potrafi zagrać na moich emocjach... Znienawidziłam Amhara i San'a. W szczególności San'a. Splamił honor i wszystkie wartości jakich zdążył (czy raczej próbował) go w tak krótkim czasie nauczyć Ido:<

Kanakuji | 2014-09-13
Przeczytana: 13 września 2014

Książka bardzo mnie wciągnęła. Bez przerwy nie mogłam się doczekać tego, co będzie na następnej stronie. Najgorsze jest jednak to, że się już skończyła :( Mam nadzieję, że szybko będę miała okazję przeczytać kolejne dwie części ponieważ jestem niezwykle ciekawa, jakie będą dalsze dzieje Świata Wynurzonego, a co najważniejsze- Adhary, do której się przywiązałam i stała się moją ulubioną postacią, w tej książce. :)

Mam nadzieję, że innym sprawi tyle frajdy co mi, w każdym razie na pewno warto przeczytać,
Kanakuji ;)