Talizman Mocy

Tłumaczenie: Zuzanna Umer
Cykl: Kroniki Świata Wynurzonego (tom 3)
Wydawnictwo: Videograf II
Il talismano del potere
Camille

Nihal, ostatni półelf Świata Wynurzonego i jej towarzysz, młody mag Sennar, nie mają za wiele czasu, by swój świat uratować przed zagładą. Dopiero wtedy, gdy uda im się odnaleźć osiem magicznych kamieni i umieścić je w tajemniczym amulecie, mają szansę złamać moc tyrana. Jednak na ich drodze czyha śmierć. Niebezpieczna podróż Nihal zaczyna się w Wolnych Krajach, ostatnim bastionie, który oparł...

Niebezpieczna podróż Nihal zaczyna się w Wolnych Krajach, ostatnim bastionie, który oparł się władzy tyrana. Wspólnie z małym Laio i smokiem Oarf przemierza Krainę Wody, Krainę Morza i Krainę Słońca. Przy użyciu siły magicznej udaje się jej zwizualizować miejsce, gdzie znajdują się magiczne kamienie. Każdy z nich jest ukryty w magicznej skrzyni i pilnowany przez osobnego strażnika. Wydanie kamieni nastąpi dopiero po pomyślnym zdaniu niebezpiecznego egzaminu. Gdy widać, że Nihal traci siły, Sennar podejmuje poszukiwania następnego kamienia. Ale Sennar nie należy do kręgu wtajemniczonych. Nie wolno mu wejść na świętą ziemię, w której spoczywają skrzynie. Jeśli dotknie kamieni, na Wynurzony Świat spadnie wielkie nieszczęście. Czy uda się im odnaleźć wszystkie osiem kamieni i umieścić je w talizmanie mocy, który pokona tyrana w decydującej bitwie?

książek: 2070
onika | 2013-04-10
Przeczytana: kwiecień 2013

Nie "kupiłam" przy pierwszym tomie historii Nihal, ale z ciekawości sięgnęłam po tom drugi, który bardzo mnie zaintrygował. Natomiast tom trzeci - pani Troisi kompletnie mnie zaskoczyła. I to bardzo pozytywnie zaskoczyła. Bo uwielbiam książki, w których zakończeniu ważne wydarzenia i postaci okazują się całkowicie inne niż mi się wydawało na początku. "Talizman mocy" wywrócił do góry nogami wszystkie moje przekonania na temat fabuły "Kronik Świata Wynurzonego". I ogromnie się z tego cieszę. Cała trylogia jest dość brutalna, ale po przeczytaniu całości, wiem już czemu miało to służyć. Podoba mi się także wątek miłosny Nihal i Sennara - mimo całej melodramatyczności nie jest przesłodzony. Ale moim ulubionym bohaterem i tak jest Ido :)
"Kroniki Świata Wynurzonego" bardzo mi się ostatecznie spodobały, więc na pewno sięgnę po kolejne książki autorki.

| 2014-01-12
Przeczytana: maj 2013

Dubhe z "Wojen Świata Wynurzonego" była rozdartą między przeszłością a teraźniejszością dziewczyną, nękaną wyrzutami sumienia i przeznaczeniem, którego zdawałoby się nie da się uniknąć. W "Kronikach Świata Wynurzonego" spotykamy Nihal, wcale tak nie różną od Dubhe młodą wojowniczkę, która ujrzawszy śmierć swojego ojca i miasta, poprzysięgła zniszczyć każdy pomiot wroga, który wpadnie jej w ręce i przyczynić się do śmierci znienawidzonego Tyrana, który od lat gnębi krainę po krainie, sukcesywnie zagrabiając coraz to nowe terytoria. Nihal jest zaślepiona żądzą krwi i nie widzi, jak przyjaciele coraz bardziej się o nią martwią. W końcu, gdy musi wyruszyć po kryształy, mające pomóc obalić Tyrana, zaczynają jej opadać klapki z oczu.

"Kroniki Świata Wynurzonego", jak to u Licii Troisi, są bardzo smutne, depresyjne wręcz, a czytelnik uświadamia sobie istnienie emocji, o które by się nie podejrzewał. Wraz z Nihal przemierzamy pola licznych bitew, uśmiercamy zło i idziemy wciąż naprzód,...

Estera | 2015-08-04

Mimo, iż znałam koniec tej opowieści, ponieważ przeczytałam najpierw "Legendy Świata Wynurzonego", nie mogłam oderwać się od tej książki a jej finał mnie zaskoczył. Lubię, gdy koniec książki mnie zaskakuje, a raczej trudno o niespodziankę, kiedy zna się zakończenie. I właściwie tu już z miejsca daję najwyższą ocenę tej książce.

Ale książka to nie tylko jej zakończenie. Również jej treść się liczy. I tu pani Troisi wykazała się niebywałymi umiejętnościami pisarskimi. Bowiem książka ta opowiada o nienawiści, o tym jak jest potężna oraz o tym, jak trudno jest ją zwyciężyć, zanim pożre nas żywcem. Autorka pisze o emocjach w tak niezwykły sposób, że wydaje się, że to nasze uczucia i doskonale rozumiemy bohaterów książki oraz rozumiemy idee, które wprowadzają w życie.

Drugi, a właściwie trzeci powód, dla którego książka tak mi się podobała, to bohaterowie. Może jest ich trochę dużo, chwilami mi się myliły imiona z postaciami, ale są tak nakreślone, że przypominają prawdziwych ludzi,...

młoda_pisarka | 2013-11-13
Przeczytana: 22 kwietnia 2015

PRZEZNACZENIE PÓŁ-ELFA...

Nihal i Sennar wyruszają w pełną niebezpieczeństw podróż, na której końcu czeka na nich jedyna broń, jaka może pomóc im pokonać Tyrana.

Po latach ciemności musi wreszcie nadejść jasność. W to wierzy dwójka głównych bohaterów - ostatni Pół-Elf Świata Wynurzonego oraz młodzy czarodziej - a także wszyscy ci, którzy wciąż przeciwstawiają się Tyranowi. Nadchodzi jednak moment, kiedy trzeba będzie podjąć ostateczne decyzje. Nadchodzi moment, w którym okaże się czy to zniszczenie czy może odrodzenie jest trwalsze.

Nihal podczas swojej misji będzie musiała skonfrontować się ze swoimi najgorszymi obawami, najgorszymi lękami, ale także będzie musiała powiedzieć samej sobie o co tak naprawdę walczy, po co to robi: dla zemsty? Czy może chodzi o coś innego? Czy można wyrwać się przeznaczeniu? I czy Nihal wreszcie zazna spokoju, kiedy zrozumie jaki jest jej cel, jaka jest jej droga? Czy Sennar i inni przyjaciele zdołają jej pomóc? A może Nihal będzie musiała sama...

Hersus | 2014-05-24
Przeczytana: maj 2014

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Nie są to słowa moje, ale lubię ich używać w swoich recenzjach. Czytając jakaś książkę, która zafascynuje nas od samego początku czujemy smutek, kiedy w nasze ręce trafia jej ostatni tom. Nie ma chyba mola książkowego, który chociaż raz by tego nie poczuł. Ja doświadczyłem tego dzisiaj, kiedy po kilku dniach musiałem pożegnać się z niezwykłą historią cyklu „Kroniki Świata Wynurzonego”. Ci, co czytają mojego bloga wiedzą, że autorką tej serii jest włoska pisarka Licia Troisi. Nie będę się jednak długo smucił, jeszcze nie raz pokaże, że potrafi pisać. Na półkach biblioteki czekają na mnie jeszcze „Wojny …” oraz „Legendy …”. Jeszcze nie raz wrócę do tego niezwykłego świata. Najpierw jednak opowiem Wam, co nieco o „Talizmanie mocy”.

Jak dobrze pamiętacie głównymi bohaterami powieści jest Nihal, czyli ostatni Pół-Elf oraz Sennar, członek Rady Czarodziejów, który nakłonił Świat Zanurzony do interwencji w czasie wojny z Tyranem.

Z dnia na dzień...

Malwina | 2011-09-09
Przeczytana: 06 września 2011

"Talizman mocy" to już ostatnia część wspaniałej trylogii Licii Troisi "Kroniki Świata Wynurzonego". Dlaczego wspaniałej? A no właśnie postaram się na to pytanie odpowiedzieć.

Kiedy wzięłam pierwszą część książki do ręki i główną bohaterką okazała się być nastoletnia dziewczyna, od razu książkę zaszufladkowałam do literatury młodzieżowej, co oczywiście jest prawdą. Nie pomyliłam się co do tego, jednakże jest to nie tylko książka młodzieżowa, ale książka, która posiada jakieś przesłanie. I to przesłanie, które niezwykle mnie zaskoczyło swoją oczywistością, często niedopowiedzianą, znajdziemy właśnie w ostatniej części trylogii. Wydawać by się mogło, że pierwsza miłość Nihal i jej kapryśne niekiedy zachowanie w pierwszej części spowodują, że książkę należy traktować jako taką sobie. Tymczasem przez kolejne dwie części towarzyszymy Nihal, kiedy dojrzewa i rodzi się kobieta, która ma coś konkretnego do powiedzenia, która podejmuje decyzje, chociaż wie, że to może się skończyć nie tak,...

Yossa | 2010-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2010

Przed Nihal i Sennarem stoi kolejne ważne zadanie, pełne zapomnianej już elfickiej magii i oczywiście, niebezpieczeństw. Muszą znaleźć osiem magicznych kamieni, chronionych przez strażników w każdej krainie - jak poradzą sobie podczas tej trudnej wyprawy? Czy Nihal upora się ze wszystkimi wątpliwościami, odnajdzie dawną siłę?
Talizman Mocy jest jak najbardziej godny miana ostatniego tomu i jeśli chodzi o mój osobisty ranking, to stoi na równej pozycji z tomem drugim, który również mi się podobał.
Miejscami nudna robiła się ta ich wyprawa, dobrym rozwiązaniem były rozdziały opowiadające o wydarzeniach z dala od naszych głównych postaci, jak na przykład problemy gnoma Ido (nauczyciela Nihal) czy walki Wolnych Krain z Tyranem, dzięki temu nie było aż tak strasznie.
Miejscami denerwowała mnie też narracja, za dużo uczuć w nieodpowiednich momentach (odbywa się decydujące starcie, a autorka pozwala sobie na opisanie dogłębnych uczuć, myśli, wciskając jeszcze coś o zachodzie krwawego...

Merida | 2013-04-24
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Mogę z lekkim sercem powiedzieć, że trzecia część "Kronik Świata Wynurzonego" jest najlepsza. Czas przy niej spędzony był świetny. I świetnie (i zarazem smutno) się teraz czuję, kto czytał, ten wie, dlaczego.

Po pierwsze, rzecz, którą sporo osób wytyka tej książce, czyli podróż do sanktuariów, która ma być powtarzalna. Nie znalazłam w podróży Nihal i Sennara ani trochę powtarzalności. Każde sanktuarium miało swoją specyfikę, a to, co działo się pomiędzy nimi było jednocześnie tragiczne i w swoim smutku piękne. Serce złamał mi Lajos...jeszcze długo będę pamiętać ten moment...

I wreszcie Tyran...od dawna wiedziałam jak wygląda, więc to nie było dla mnie zaskoczeniem, lecz jego przedśmiertna mowa była tak przeraźliwie i beznadziejnie porywająca, że Aster stał się moją ulubioną postacią Świata Wynurzonego.

Licia dużo pisze o bólu i stracie i to w cudowny sposób. Mam nadzieję, że nic w jej życiu takiego nie dotknęło i po prostu ma taki dar, do przenoszenia cierpienia na...

Gulbaska | 2013-06-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Po lekturze całej trylogii wiem, że do niej wrócę. I to zapewne nie jeden raz :)
Trzecia część jak zwykłe wydaje się najlepsza - człowiek poznaje i przywiązuje się do bohaterów, a do tego akcja toczy się w niesamowitym tempie, które nie pozwala oderwać się od książki.

Nie mogę się doczekać aż sięgnę po kolejne dzieje ze Świata Wynurzonego :)

wasiorek | 2015-05-17
Przeczytana: 17 maja 2015

Jedna z tych niewielu książek, która przyciągnęła mnie do tego stopnia, że wiele rzeczy, które powinienem zrobić odłożyłem na później (kosztem godzin przeznaczonych na sen niestety). Akcja toczy się wartko, wydarzenia wpływają na emocje czytelnika... Co tu dużo mówić, bardzo udana książka.