Lays of Marie de France and Others

Lais Marie de France
klasyka
angielski
Malwina

Pieśni Marii z Francji. Lais Marie de France – cykl dwunastu opowieści (lais) napisanych przez francuską poetkę Marie de France w języku anglonormańskim. Wszystkie utwory łączy tematyka miłosna. Wykaz Opowieści: Yonec (Lai d'Yonec) Buczynka (Lai de Frêne) Nieszczęśni (Lai du Chaitivel - Le Malheureux) Lanval (Lai de Lanval) Milon (Lai de Milun) Dwoje kochanków (Lai des deux Amants) Eliduc...

Wykaz Opowieści:

Yonec (Lai d'Yonec)
Buczynka (Lai de Frêne)
Nieszczęśni (Lai du Chaitivel - Le Malheureux)
Lanval (Lai de Lanval)
Milon (Lai de Milun)
Dwoje kochanków (Lai des deux Amants)
Eliduc (Lai d’Eliduc)
Wilkołak (Lai du Bisclavret)
Guigemer (Lai de Guigemar)
Equitan (Lai d’Equitan - Opowieść o jeźdźcu)
Wiciokrzew (Lai du Chèvrefeuille)
Laostic (Lai du Laostic lub Lai de l’eostic - Opowieść o słowiku)

źródło opisu: wikipedia

Cinnamon | 2012-10-29
Przeczytana: 29 października 2012

Miałam okazję przeczytać pieśni Lanval i Eliduc. Zbiór pieśni autorki, o której z historii wiemy "aż" trzy rzeczy (ma na imię Maria, jest w Francji i najprawdopodobniej była osobą z wyższego stanu), to kolejny utwór, w którym dominuje motyw rycerza. Dowiemy się z niego, co rycerzowi wolno, a czego nie, jak ważne jest posiadanie własnego pana (życie bez króla jest niemożliwe, oznacza to życie na wygnaniu) i jak wielka jest waga danego słowa (będąc oskarżonym, wystarczało przysiąc, że jest się niewinnym!, dając słowo, trzeba było go dotrzymać) oraz jaka jest rola kobiety w życiu rycerza (zadaniem kobiety jest wystawianie na próbę). Jednym słowem, lektura pozwala poznać etos średniowiecznego rycerza.

comafan | 2015-09-26
yamazaki | 2015-02-20