Le Roman de Tristan; Chievrefoil; La Folie Tristan
klasyka
Andrzej

Średniowieczna historia o niepohamowanej, zakazanej, sprzeciwiającej się porządkowi społecznemu namiętności wpisała się na zawsze w kulturę europejską. W tomie zamieszczono pięć częściowo zachowanych tekstów XII-wiecznych: fragmenty powieści Béroula i Thomasa, Wiciokrzew Marii z Francji oraz dwie anonimowe wersje Szaleństwa Tristana. Przekład opiera się na tekstach starofrancuskich w ich...

W tomie zamieszczono pięć częściowo zachowanych tekstów XII-wiecznych: fragmenty powieści Béroula i Thomasa, Wiciokrzew Marii z Francji oraz dwie anonimowe wersje Szaleństwa Tristana. Przekład opiera się na tekstach starofrancuskich w ich oryginalnym brzmieniu.

źródło opisu: http://ossolineum.com.pl/ksiazka.php?kid=2449

źródło okładki: http://ossolineum.com.pl/ksiazka.php?kid=2449

nadzieja1925 | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

„Panowie miłościwi, czy wola wasza usłyszeć piękną opowieść o miłości i śmierci?”

Połączenie „Romea i Julii”, „Balladyny” i „Legend o Królu Arturze”. Anonimowy autor, pojawiające się zainteresowanie Bogiem przy bajkowych stworach i napisane archaicznym językiem. Średniowiecze, czasy rycerskie, więc i honoru, smoków oraz księżniczek. I oczywiście nieszczęśliwej miłości.

„Tristan i Izolda” opowiada o nieszczęśliwej miłości pary kochanków, którzy przypadkiem wypili napój miłosny, który ich w sobie rozkochał. Na nieszczęście Izolda została żoną wuja Tristana i króla ziem, co tylko skomplikowało sprawę. A wyglądający ich występków zdrajcy tylko czekali, aby donieść o tym królowi i ich ukarać. Tak też i utwór doprowadził ich do śmierci, gdyż żaden z nich osobno nie mógł być szczęśliwy.

Gdy czytałam pierwszy raz „Tristana i Izoldę” w ogóle mi się nie podobało, ledwie przejechałam wzrokiem tekst. Następne podejście było bardziej cierpliwe i wraz z mocnym skupieniem, udało mi się...

Anna | 2016-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2016

Tutaj gwiazdki są zbędne, po prostu zbędne, bo "Tristana..." nie powinno oceniać się w kategoriach "podobało się czy się nie podobało".
Bo jak współczesnemu czytelnikowi może "podobać" się dzieło liczące prawie tysiąc lat, w tych samych kategoriach estetycznych, w jakich "podoba" się choćby "Zmierzch". Chodzi mi o to, że niejednokrotnie spotkałam się z opiniami, że jest to "beznadziejna" książka, nie da się jej czytać, ten język i w ogóle. Kurcze, no nie tędy droga.
Mnie takie utwory fascynują. Nie powiem, że czytam je dla przyjemności, bo po prostu zmuszają mnie do tego studia i pewnie w życiu z własnej inicjatywy bym po nie nie sięgnęła ale... ile bym przez to straciła.
"Tristan i Izolda" to tak niesamowita historia miłosna, że do tej pory inspiruje twórców. Czy choćby przywołany wcześniej już "Zmierzch" za tysiąc lat też będzie dalej inspirował? No dajmy spokój...
Niezliczone ilości interpretacji, przekładów, esejów, książek poświęconych temu dziełu. Na przestrzeni wieków...

Historia o Smutasie i Izie (Bo Tristan to przecież Smutas, nieprawdaż?) przypomniała mi się podczas lektury współczesnego gniota "Córka zjadaczki grzechów", bo autorka chyba się nią inspirowała, a w każdym razie jeden z bohaterów to Smutas jak żywy, tyle że nie ma rekwizytu w postaci miłosnego napoju, ale i nie trzeba - odpowiednik Izoldy i bez tego jest napalony jak piec zimą.
No ale chociaż nie lubię Smutasa, to jednak cenię Historię, że przechowała dla nas przez wieki tę opowieść. Bez niej literatura byłaby uboższa.
Choć moje sympatie zawsze były przy królu Marku. :)
To tyle w kwestii fabuły Smutasa i Izy. Bo sama konstrukcja, tak nieprzystająca do dzisiejszych kanonów - fascynująca. Jak bardzo przez wieki zmieniła się literatura a zarazem jak niewiele... :)
A ludzie ciągle tacy sami...

Wysoko oceniam, bo pamiętam, że bardzo poruszyła mnie ta historia i podobała mi się znacznie bardziej niż "Romeo i Julia". Przeczytałam ją dawno, choć była to lektura nieobowiązkowa. I nie zawiodłam się.

fiolkalamb | 2015-02-10

No cóż trudno wydawać opinię o dziele, które jest utworem średniowiecznym, klasykiem literatury i do tego utworem, o którym napisano tak wiele. Więc krótko, romans ten jest dla mnie obok "Romea i Julii" czy "Nowej Heloizy" jednym z najpiękniejszych utworów o miłości. Ale nie każdy przekład tego starego tekstu można czytać z przyjemnością, więc wybierając dzieła tego formatu polecam sprawdzone wydawnictwa z najlepszymi przekładami, plus opatrzone solidnym, fachowym wstępem. Wydanie BN oddaje w 100 % piękno i bogactwo języka.
W 2006 pod tym samym tytułem powstała bardzo dobra, filmowa wersja tego romansu. Po zapoznaniu się z lekturą szczerze polecam.

rafsaf | 2016-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Powiem szczerze, że nie porwało mnie owe arcydzieło. Nie odmawiam talentu autorowi(czy autorom), bo trzeba powiedzieć że książka może się podobać(nie będę tu pisał, że język taki a taki, występują elementy czysto fantastyczne itp BO NIE OTO CHODZI), ma ten swój klimat i przekaz.
Podsumowując, warto się przez to przebrnąć, czy lubimy takie klimaty czy nie. Nigdy to nikomu nie zaszkodziło, a taki sławny romans o miłości warto po prostu przeczytać, choćby dla "pogłębienia horyzontów" i zrozumienia epoki. Nie można jej wyrzucić do kosza, ponieważ (...)

Jak pisał niemiecki poeta:
"Komu trzy tysiące lat nie mówią nic, ten niech w ciemnościach niewiedzy żyje z dnia na dzień"
I tego się trzymajmy :)

Parwati | 2015-06-08

Po prostu kolejna historia o miłości bez granic. Trochę jak "Trudne Sprawy".

vaporous | 2015-04-17
Przeczytana: 03 lutego 2015

"Co znaczy dźwięk głosu? Dźwięk serca winnaś była usłyszeć."

To nie jest historia o miłości, tylko aspirująca do takiej. Kilka ckliwych "zwrotów akcji" (np. przedstawienie kochanków jako ofiar, wynikające z przypadkowego upojenia napojem, czy połączenie się grobów mające symbolizować wieczną miłość) nie zmienia faktu, że to historia o pożądaniu.

Porównajcie ją sobie choćby do Hymnu o miłości i zastanówcie się, gdzie tu miłość widzicie?

"(...)Miłość cierpliwa jest,
nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma. (...)"

comafan | 2014-11-02

Dla mnie ta książka to najprawdziwsze arcydzieło. Na uwagę zasługują kapitalne przekłady starofrancuskich oryginalnych tekstów zawierających legendę Tristana i Izoldy opatrzonych znakomitym wstępem autorstwa Joanny Goreckiej-Kality. Teksty są piękne i naprawdę warto po nie sięgnąć. Jest to książka, która zmieniła moje życie, po jej przeczytaniu zacząłem się uczyć francuskiego, studiować średniowieczną kulturę francuską i kupiłem sobie... książkę zawierającą teksty starofrancuskich oryginałów by porównać je z przekładem. Według mnie to jedna z najpiękniejszych książek, jakie kiedykolwiek napisano !!!

Claribelle | 2015-09-27

Mimo, iż jest to lektura szkolna, przeczytałam tę książkę z wielką przyjemnością! Nie jest ona oczywiście bez wad, jednakże rekompensuje mi to niesamowicie wciągająca akcja!