Śmiercionośny rękopis

Tłumaczenie: Anna Dwilewicz
Seria: Klasyka Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Murder by the Book

Nowy Rok w Nowym Jorku. Policja wyławia z rzeki ciało Leonarda Dykesa - pracownika kancelarii adwokackiej. Dykes nie miał rodziny, kochanki, występnych nawyków, problemów finansowych, kłopotów w pracy. Okazuje się, że zabito go przed wrzuceniem do rzeki. Policja przeszukuje jego mieszkanie. Jedyne, co znajduje, to kartka z nazwiskami mężczyzn, których nie ma w spisie mieszkańców w Nowym Jorku. Śledztwo utyka w martwym punkcie. Sześć tygodni później ginie Joan Wellman. Dziewczyna pracowała w wydawnictwie jako osoba, która czyta nadesłane rękopisy. Policja klasyfikuje jej śmierć jako wypadek drogowy. Oba "wypadki" łączy jednak nazwisko autora odrzuconego rękopisu. Czy to wystarczy, by uznać, że zbrodnie popełniła ta sama osoba? A może istnieje inne wyjaśnienie? Dowodów brak, więc detektyw Nero Wolfe zastawia pułapkę.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2010

źródło okładki: http://publicat.pl/dolnoslaskie

Monika | 2011-05-26

Lubię Chandler’a. Lubię Rex Stout. Tych dwóch klasyków literatury kryminalnej sprawia, że ze spokojem mogę śledzić akcje ich powieści, bowiem i tak mam pewność, że morderca nie wymknie się sprawiedliwości. Ktoś powie „nuda” – zgoda. Lecz czy w klasyce nie o to chodzi by rozkodować się słowem, tekstem, w tym konkretnym przypadku również rozwiązaniem zagadki? Ja to kupuję. Dla mnie to kilka chwil czystej rozrywki. Ktoś spostrzegawczy może również dodać – „jeżeli klasyka to dlaczego nie Christie?” a to dlatego, że w świecie wykreowanym przez wyżej wymienionych panów nie ma miejsca dla dam i dżentelmenów. Zbyt wiele whisky, zbyt wiele cygar. Dajmy staruszkowi Poirot i pannie Marple ze spokojem wypić filiżankę herbaty.

„Śmiercionośny rękopis” to kolejny tom przygód detektywa Nero Wolfe. Jak w każdej tego typu powieści detektyw posiada pewne cechy charakterystyczne. W przypadku Nero Wolf to monstrualna otyłość i paranoiczna niechęć do opuszczenia własnego domu. Zewnętrzny świat go...

evilly | 2011-06-18
Przeczytana: 10 czerwca 2011

Jak dla mnie - nic specjalnego. Intryga w zasadzie mogłaby się obronić, ale forma jej prowadzenia, a do tego wyjątkowo antypatyczni bohaterowie zdecydowanie uprzykrzali lekturę.

Puddi | 2017-03-01
Przeczytana: 26 kwietnia 2016