Zabić Cezara

Okładka książki Zabić Cezara Rex Stout
Okładka książki Zabić Cezara
Rex Stout Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Nero Wolfe (tom 6) Seria: Klasyka Kryminału kryminał, sensacja, thriller
Nero Wolfe (tom 6)
Klasyka Kryminału
Some Buried Caesar
Wydawnictwo Dolnośląskie
2011-09-01
2011-09-01
Anna Dwilewicz
nero wolfe literatura amerykańska

Książka jest ciekawa, może momentami trochę się nudziłam, ale ostatecznie nie żałuję, że ją przeczytałam. Detektyw Wolf i jego asystent Archie przypadli mi gustu. Nie jest to jakaś oszałamiająca lektura, ale spokojnie można poświęcić chwilę na jej przeczytanie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Początek troszkę nudny i przez to lekko przeciągneła mi się lektura, ale później było już tylko lepiej. Z każdą, kolejną stroną bardziej się wciągnełam. Zakończenie ciekawe, ale jeden minus. Czytelnik nie ma możliwości by dotrzeć do rozwiązania zanim nie przedstawi go detektyw, wiele jest utajnione. Jednak ogromnym i nie zaprzeczalnym plusem jest narracja! To była jakaś rewelacja, pierwszy raz się z czymś podobnym spotkałam!

Po przeczytaniu kilku stron zajrzałam na koniec książki by dowiedzieć się czegoś o autorze. Wcześniej wiedziałam tylko tyle, że żył mniej więcej w tym samym okresie co Agatha Christie. Zdecydowanie inny język. Jakby mniej( z braku lepszego słowa ) elegancji a więcej amerykańskiego luzu ;-). Co nie znaczy, że gorzej. Po prostu inaczej. Czyta się przyjemnie i lekko. Niestety nie było mylenia tropów, mieszania, czyli swoistego zaproszenia czytelnika do zabawy w detektywa. Nero Wolfe zagadkę rozwiązał sam.

1937

Kolejna opowieść o ekscentrycznym detektywie. Polecam!

Kolejna opowieść o ekscentrycznym detektywie. Polecam!

Ciekawa i wciągająca historia. Polecam :)

Ciekawa i wciągająca historia. Polecam :)

Książka ciekawa, wciągająca.
Podobała mi się ogólna fabuła, Rex pisze krótko ale interesująco. Polecam ( :

Książka ciekawa, wciągająca.
Podobała mi się ogólna fabuła, Rex pisze krótko ale interesująco. Polecam ( :

Ten, kto twierdzi , że klasyczne kryminały są nudne, powinien zostać znaleziony martwy w tajemniczych okolicznościach :D

Żartowałam. Ale klasyczne kryminały mają w sobie to "coś". Nigdy się nie starzeją. "Zabić Cezara" została napisana w 1938 roku a tak naprawdę nie ma to najmniejszego znaczenia. Język Stouta jest ostry i współczesny, bohaterowie wyraziści, choć mało sympatyczni bądźmy szczerzy. Co dziwne - narratorem jest Archie a cały czas myślę o Wolfie jako o głównym bohaterze. Wolfe jest jeszcze większym dziwakiem niż Poirot. Jest także jeszcze bardziej zadufany w sobie. Nie sądziłam, że to możliwe.

Podsumowując : "Zabić Cezara" to moja pierwsza styczność z porem Rexa Stouta, ale na pewno nie ostatnia. Ma wszystko , co dobry kryminał powinien mieć - zabójstwo w tajemniczych okolicznościach, skomplikowaną intrygę, superinteligentnego detektywa i skomplikowany proces myślowy opisany punkt po punkcie. Sama esencja!

• Kryminały
  • Literatura amerykańska