Klub Ognia Piekielnego

Tłumaczenie: Joanna Jenek
Cykl: Thomas Pitt (tom 16)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Pentecost Alley
Ag2S

Mogłoby się wydawać, że morderstwo prostytutki w sypialni w nędznej dzielnicy Whitechapel nie wywoła większego poruszenia wśród zobojętniałych na zbrodnię mieszkańców wiktoriańskiego Londynu. Jednak pod ciałem ofiary policja odnajduje odznakę Klubu Ognia Piekielnego, na której widnieje nazwisko Finlaya FitzJamesa. To natychmiast przyciąga uwagę nadinspektora Thomasa Pitta. Ojciec Finlaya – niezmiernie bogaty, wpływowy i niebezpieczny – odrzuca możliwość, że jego syn mógł być w łóżku z prostytutką. Sprawa jest oczywista: policja musi aresztować za tą zbrodnię kogoś innego. Szybko odnajduje się osoba, która przyznaje się do winy, po czym zostaje szybko skazana i stracona.
Gdy sprawa wydaje się zamknięta, dochodzi do kolejnej, identycznej zbrodni. Nadinspektora czeka trudne zadanie – nie tylko musi odnaleźć prawdziwego mordercę, ale też zmierzyć się z oskarżeniami o nieudolność policji. Pitt nie jest jednak osobą, którą łatwo zastraszyć. Z pomocą swej mądrej i zaradnej żony Charlotte decyduje się wyjaśnić zagadkę zbrodni, nawet jeśli miałby zaryzykować swą karierę.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

bractworozy | 2019-06-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 18 czerwca 2019

intryga ciekawa, ale wykonanie niekoniecznie

lubię kryminały w stylu retro, ale ten jakoś mnie nie przekonał
dodatkowo opisy wieczornych zabaw dla dam i ich nudnych rozmów o niczym, niczego nie wnoszą (to nie "duma i uprzedzenie")
wtrącanie nosa w sprawy policji przez żonę i szwagierkę nadkomisarza pitta, nic dobrego nie przyniosło (ta druga powinna być oskarżona o utrudnianie śledztwa i jeszcze z kilku innych artykułów)

polubiłam za to nadkomisarza pitta i jego zwierzchnika, ale to jedyne plusy tej książki

MollyArrow | 2019-05-23

Jest to jedna z tysięcy istniejących tego typu powieści, o których niemal zaraz po przeczytaniu zupełnie się zapomina. Fabuła jest typowa dla gatunku i poza kilkoma irytującymi emancypacyjnymi wątkami oraz dość płytką filozofią bohaterów, których postępowanie pozostawia wiele do życzenia nie jest zbyt wciągająca. Zakończenie jest bardzo przewidywalne i niezbyt ciekawe. Niestety zwrot akcji, który pojawia się w mniej więcej połowie książki nie wnosi zbyt wiele.
Ogólnie uznaję, że ta powieść jest mniej niż przeciętna. Prawdopodobnie moja niska ocena całości w dużej mierze wynika z nieznajomości poprzednich kilkunastu części, jednak, jeżeli wszystkie są na podobnym poziomie wolę sięgnąć po inne tego typu tytuły.

8_oclock | 2015-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Kryminał historyczny, punktem wyjścia jest zabójstwo prostytutki w 1890 roku w Whitechapel, biednej dzielnicy Londynu, a dokładnie przy ulicy Pentecost Alley. Nazwa zaułka jest oryginalnym tytułem książki. Poszlaki kierują uwagę na młodzieńca z bardzo wpływowej i potężnej rodziny, co stawia śledztwo w trudnym położeniu, nie mniej inspektor, przy wsparciu przełożonego, postanawia prowadzić je uczciwie bez względu na osoby w nie wmieszane. Zmieniony tytuł polskiego wydania (z perspektywy całości niezły) jest jednocześnie spojlerem, o czym czytelnik przekonuje się w pierwszym rozdziale książki i do końca nie spuszcza z Klubu uwagi.

W pierwszej połowie książki autorka wymęczyła mnie niemiłosiernie. Praktycznie nic się nie dzieje, śledztwo ani drgnie, inspektor uważny robi się znacznie później. Autorka natrętnie "wtajemnicza" mnie, nierozgarniętego czytelnika, w nierówność społeczną i trudną sytuację kobiet. Mimo wielu postaci, z żadną się nie zżyłam, nie poczułam sympatii, nie jestem...

Pamiętacie, co działo się w Londynie w 1888 roku? Wciąż nie mamy pewności, kim był tajemniczy morderca, który pozbawił życia przynajmniej pięć kobiet trudniących się nierządem. Jego legenda przynosi złą sławę Whitechapel i okolicom aż do dziś, a niepewna tożsamość Kuby Rozpruwacza nadaje całej historii pikanterii, nic dziwnego zatem w tym, że pisarze, scenarzyści, muzycy wciąż wracają w swoich pracach do tamtych straszliwych wydarzeń.

Akcja „Klubu Ognia Piekielnego” rozpoczyna się w 1890 roku, czyli już po zakończeniu się brutalnych morderstw prostytutek. Nie minęło wiele czasu od kiedy ducha wyzionęła Mary Jane Kelly, nikt nie ma pewności, czy Rozpruwacz nie zawiesił tylko działalności i nie czyha na swoje kolejne ofiary. Obawy wydają się być uzasadnione, chociaż nikt nie popada w paranoję – w końcu Whitechapel należy do dzielnic biednych, w których ciągle ktoś umiera. I tego dnia, gdy nadinspektor Thomas Pitt zostaje wezwany do rozwiązania dość nietypowej sprawy śmierci...

allison | 2014-10-28
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 28 października 2014

Najlepsza powieść pani Perry spośród tych, które przeczytałam (a mam za sobą prawie wszystkie wydane w Polsce książki).

Tradycyjnie akcja rozgrywa się w wiktoriańskiej Anglii i autorka bardzo dobrze przedstawiła społeczne tło epoki. Na plan pierwszy wysuwają się jednak wątki związane z kryminalną intrygą, uwypuklając warunki życia londyńskiego półświatka, zwłaszcza prostytutek i stręczycieli.

Bardzo wciągające jest śledztwo, w które angażuje się nie tylko policja. Akcja cały czas trzyma w napięciu, kierując podejrzenia na różne postacie. Zakończenie zaskakuje z wybuchową siłą (i niesamowicie mi się to spodobało!:)).

Polecam z czystym sumieniem - i miłośnikom wiktoriańskich klimatów, i tym, którzy cenią kryminały retro.

Bookeriada | 2014-07-17
Przeczytana: 03 listopada 2013

kryloc | 2014-06-09
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Niby wszstko w tej książce jest - ciekawa intryga osadzona w historycznym tle, ale taaaak się ciągnie! Gdyby była połowę krótsza, byłaby ok.

Kassandra | 2014-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

LeonLumpski | 2013-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2013

Dobry wiktoriański kryminał. Chętnie przeczytam więcej książek tej autorki

Annie | 2013-10-11
Przeczytana: 08 października 2013

Anne Perry to brytyjska autorka blisko stu kryminałów historycznych, a jej książki można znaleźć na liście bestsellerów ,,New York Timesa’’. Pierwszą książką jej autorstwa, która pojawiła się w Polsce była ,,Świąteczna podróż’’ wydana w 2009 roku. ,,Klub Ognia Piekielnego’’ jest kontynuacją ,,Bramy zdrajców’’ opublikowanej w Polsce w 2010 roku.
Głównym bohaterem powieści jest nadkomisarz Thomas Pitt. Zostaje on wezwany na miejsce zabójstwa prostytutki z Whitechapel. Nie wywołałoby to takiego poruszenia i nie wymagałoby uczestnictwa policjantów z Bow Street, gdyby nie to, że w śmierć kobiety jest zamieszany syn wpływowego Augustusa FitzJamesa, Finlay. Dowody znalezione na miejscu zbrodni wskazują na winę młodego FitzJamesa. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy krótko po straceniu oskarżonego, następuje kolejne zabójstwo. Policjant musi rozwiązać sprawę i poradzić sobie z oskarżeniami o nieudolność policji.
Główną zaletą ,,Klubu Ognia Piekielnego’’ jest osadzenie akcji w...