Chińskie cienie

Cykl: Komisarz Maigret (tom 12)
Wydawnictwo: 4&F
L'ombre chinoise
marek

Komisarz Maigret prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa w kamienicy przy placu de Vosges 61.Bohaterowie zamieszani w to morderstwo to przekrój społeczeństwa paryskiego- od ambasadora,urzędnika notariatu do prostytutek,dozorczyń i oryginalnych typów zamieszkujących nobliwą kamienicę w centrum Paryża.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://www.conrada11.pl/

almos | 2014-09-01
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Jedna z pierwszych powieści z komisarzem Maigret, wydana w 1932r. Słuchana jako audiobook w dobrym wykonaniu Henryka Machalicy.

Maigret prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa przedsiębiorcy, który ma biuro w podwórzu; przy tym podwórzu stoi też dom z wieloma mieszkaniami. Maigret, który od razu podejrzewa, że morderstwa mógł dokonać jeden z mieszkańców owego domu, poznaje ich życie. Tytułowe chińskie cienie są rzucane przez lokatorów kamienicy, którzy ukrywają się za firankami, i tylko ich cienie są widoczne z podwórza. Poznając życie lokatorów dostajemy obraz drobnomieszczaństwa w czystej postaci: wzajemne urazy i nienawiści z powodu pozycji społecznej i bogactwa, pielęgnowane są latami, a ludzie są mistrzami w unieszczęśliwianiu siebie i innych.

Może najciekawszy jest obraz małżeństwa w którym żona latami pastwi się nad mężem, zagubionym i zastraszonym. Codzienne utyskiwanie na męża, że niedołęga, że nie umie zarabiać pieniędzy, że inni sobie świetnie radzą, a on nie,...

jabajbaj | 2014-07-13
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 13 lipca 2014

Dobry, klasyczny kryminał, w stylu retro. Zawsze takowych poszukuję i zawsze je sobie wysoko cenię, więc i w tym wypadku nie było inaczej. Książeczka jest krótka, co może dziwić przyzwyczajonych do opasłych tomiszczy fanów tego gatunku, ale w końcu ta pozycja nie jest doprawiona sensacją, więc właściwie więcej stron tu nie potrzeba. Na zbrodnię nie musimy długo czekać, bo pojawia się od samego początku, a potem dostajemy po prostu porządne śledztwo bez zbędnych dodatków - czegóż chcieć więcej?

Buka | 2017-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2017

Dużo lepsza, niż poprzednio czytany przeze mnie tytuł tego autora ("Żółty pies").
Ciekawa, dobrze się słuchało.
Dla zainteresowanych - niestety na youtube jest tylko wersja bez zakończenia! Trzeba doczytać resztę w wersji ebookowej.

Emma | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

W Paryżu został zamordowany milioner, właściciel firmy produkującej szczepionki.Komisarz Maigret prowadzi śledztwo, które kończy się inaczej niż zawsze.
Dobra książka na jeden wieczór.

| 2014-03-22

Nic specjalnego :-( powieść na jeden wieczór - postaci przewidywalne, fabuła niezaskakuje.

Baltazaar | 2018-09-09
Na półkach: Przeczytane, Kryminały