Oprawca

Wydawnictwo: Dębogóra
Le tortionnaire: Roman
978-83-61374-90-9
Edyta

Porucznik Robert Lavilhaud, młody ideowy oficer, syn zawodowego żołnierza, poległego śmiercią bohatera, zaciąga się do wojska i trafia do Algierii, gdzie zostaje szefem oddziału sił specjalnych. Jego zadaniem jest chwytanie jeńców i wydobywanie z nich zeznań... Chociaż akcję swojej ostatniej powieści Vladimir Volkoff, autor takich bestsellerów jak "Montaż" czy "Werbunek", umieścił w Algierii, to równie dobrze jej tłem mógłby być dzisiejszy Irak czy Afganistan. Volkoff bowiem, jak zwykle, stawia pytania uniwersalne: czy cel uświęca środki? Czy zło można zwyciężyć złem? Ile wolno poświęcić w obronie dobra? I wreszcie - czy dobro zawsze musi być słabe? Te pytania, z którymi świat musi się zmierzyć w epoce wojen terrorystycznych, Volkoff uczynił kanwą fascynującego, trzymającego w napięciu thrillera.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

Przemysław Zyra | 2016-06-10
Na półkach: Polecam, 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 czerwca 2016

To ciekawe, że książka z dość niskimi opiniami podoba mi się znacznie bardziej niż największe dzieła autora. Ale książka autentycznie wciągnęła mnie od początku.
Przedstawienie głównego bohatera - Pana Roberta - jako ideowego żołnierza, który sprzeciwia się praktykom tortur w wykonaniu służb wywiadowczych od razu sugerowało dalszy rozwój wydarzeń. Wierzyłem, że autor poprowadzi losy bohatera inaczej niż sugerowała intuicja. I mimo, że się zawiodłem, to ostateczne zakończenie przypadło mi do gustu.

W treści nie ma zbyt wiele wartkiej akcji - toteż opis polecający przez pana T. Terlikowskiego z tylnej okładki książki wydaje się być niepasujący. Dałbym wiele, że widziałem ten sam (słowo w słowo) na okładce książki "Montaż". Jak się okazuje autor nie zawsze musi pisać w tym samym stylu i kopiowanie opinii z książki na książkę nie zawsze jest rozsądne.

Torturować, czy nie? Na ile można sobie pozwolić w obejściu się z jednym człowiekiem by bronić wielu istnień? Autor nie odpowiada na...

wiking | 2012-12-01

"Oprawca" jest w tym wypadku ortodoksyjnym katolikiem, który dokonuje przesłuchań w niekonwencjonalny sposób, podczas rewolucji w Algierii, gdzie komunistyczna partyzantka, terrorem próbuje uzyskać tzw. niepodległość. Pytanie jest zasadnicze: czy cel uświęca środki? i czy zło można zwyciężyć innym złem? i wreszcie czy dobro zawsze musi być słabe? I czy postępowa lewica francuska mówiąca, że "naród" to paskudne słowo, od czasów faszysty Robespiera, jest po stronie dobra, czy zła? I dlaczego zwycięscy Francuzi oddają władzę w ręce terrorystów (zresztą podobnie jak w innych krajach afrykańskich, walczących o "niepodległość")? Volkoff to jedyny rosyjski pisarz, który wzbił się na wyżyny, tak potrafią pisać tylko Biali Rosjanie.

Kamil | 2015-04-14

Kolejna wydana w Polsce powieść znakomitego rosyjskiego pisarza rozgrywa się tym razem nie w ukochanej przez autora Rosji, a we francuskiej Algierii. W tradycyjnym dla siebie stylu pisarz kładzie nacisk na ludzkie dylematy: jak ci, co mają nawet najbardziej twarde zasady i mocną wiarę, zachowują się w obliczu okrucieństw, niedotrzymanych obietnic, w momencie upadku ich marzeń i świata, który znali? Te pytania często przewijają się w twórczości Volkoffa. Jedna mała uwaga tyczy się jedynie polskiego wydawcy: po co po raz kolejny z tyłu okładki zamieszczać dokładnie te same notki Wildsteina i Terlikowskiego? Czy nie można pokusić się o nową notkę przy wydawaniu nowej książki?

Joanna JJ | 2015-04-13
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Nie dałam rady. Nie moje klimaty.

Barbara | 2016-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2016