Oprawca

Wydawnictwo: Dębogóra
Le tortionnaire: Roman
978-83-61374-90-9
Edyta

Porucznik Robert Lavilhaud, młody ideowy oficer, syn zawodowego żołnierza, poległego śmiercią bohatera, zaciąga się do wojska i trafia do Algierii, gdzie zostaje szefem oddziału sił specjalnych. Jego zadaniem jest chwytanie jeńców i wydobywanie z nich zeznań... Chociaż akcję swojej ostatniej powieści Vladimir Volkoff, autor takich bestsellerów jak "Montaż" czy "Werbunek", umieścił w Algierii, to równie dobrze jej tłem mógłby być dzisiejszy Irak czy Afganistan. Volkoff bowiem, jak zwykle, stawia pytania uniwersalne: czy cel uświęca środki? Czy zło można zwyciężyć złem? Ile wolno poświęcić w obronie dobra? I wreszcie - czy dobro zawsze musi być słabe? Te pytania, z którymi świat musi się zmierzyć w epoce wojen terrorystycznych, Volkoff uczynił kanwą fascynującego, trzymającego w napięciu thrillera.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

Magda | 2017-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Torturować czy nie? Obywatelski obowiązek czy okrucieństwo? Od wieków trwa dyskusja na temat torturowania podczas przesłuchań. Przeciwnicy uważają, że to barbarzyństwo, zwolennicy, że liczy się dobro ogółu nie jednostki. Vladimir Volkoff w thrillerze “Oprawca” postanowił zmierzyć się z tym pytaniem.

Akcja rozgrywa się we francuskiej Algierii. Głównym bohaterem jest żołnierz Robert. Podczas wojny trafia do służb specjalnych, jego zadaniem jest przesłuchiwanie jeńców. Wbrew ogólnej zasadzie sprzeciwia się karom cielesnym podczas przesłuchań.
Jest on gorliwym katolikiem i kłóci się to z jego wartościami. Jego opór przeciwko przyjętym zasadom i przełożonym kończy się dla niego tragicznie...

Pierwsze co rzuca się w oczy, to ogromna wiedza autora o wywiadach i służbach specjalnych. Volkoff już nie raz pokazywał to w swoich poprzednich książkach ale mimo to, przy każdej kolejnej pozycji budzi to we mnie podziw. Książka jest bardzo przemyślana. Widać w niej dbałość o każdy szczegół - od...

Przemysław Zyra | 2016-06-10
Na półkach: X2016, Przeczytane, Posiadam, Polecam
Przeczytana: 09 czerwca 2016

To ciekawe, że książka z dość niskimi opiniami podoba mi się znacznie bardziej niż największe dzieła autora. Ale książka autentycznie wciągnęła mnie od początku.
Przedstawienie głównego bohatera - Pana Roberta - jako ideowego żołnierza, który sprzeciwia się praktykom tortur w wykonaniu służb wywiadowczych od razu sugerowało dalszy rozwój wydarzeń. Wierzyłem, że autor poprowadzi losy bohatera inaczej niż sugerowała intuicja. I mimo, że się zawiodłem, to ostateczne zakończenie przypadło mi do gustu.

W treści nie ma zbyt wiele wartkiej akcji - toteż opis polecający przez pana T. Terlikowskiego z tylnej okładki książki wydaje się być niepasujący. Dałbym wiele, że widziałem ten sam (słowo w słowo) na okładce książki "Montaż". Jak się okazuje autor nie zawsze musi pisać w tym samym stylu i kopiowanie opinii z książki na książkę nie zawsze jest rozsądne.

Torturować, czy nie? Na ile można sobie pozwolić w obejściu się z jednym człowiekiem by bronić wielu istnień? Autor nie odpowiada na...

wiking | 2012-12-01

"Oprawca" jest w tym wypadku ortodoksyjnym katolikiem, który dokonuje przesłuchań w niekonwencjonalny sposób, podczas rewolucji w Algierii, gdzie komunistyczna partyzantka, terrorem próbuje uzyskać tzw. niepodległość. Pytanie jest zasadnicze: czy cel uświęca środki? i czy zło można zwyciężyć innym złem? i wreszcie czy dobro zawsze musi być słabe? I czy postępowa lewica francuska mówiąca, że "naród" to paskudne słowo, od czasów faszysty Robespiera, jest po stronie dobra, czy zła? I dlaczego zwycięscy Francuzi oddają władzę w ręce terrorystów (zresztą podobnie jak w innych krajach afrykańskich, walczących o "niepodległość")? Volkoff to jedyny rosyjski pisarz, który wzbił się na wyżyny, tak potrafią pisać tylko Biali Rosjanie.

Kamil | 2015-04-14

Kolejna wydana w Polsce powieść znakomitego rosyjskiego pisarza rozgrywa się tym razem nie w ukochanej przez autora Rosji, a we francuskiej Algierii. W tradycyjnym dla siebie stylu pisarz kładzie nacisk na ludzkie dylematy: jak ci, co mają nawet najbardziej twarde zasady i mocną wiarę, zachowują się w obliczu okrucieństw, niedotrzymanych obietnic, w momencie upadku ich marzeń i świata, który znali? Te pytania często przewijają się w twórczości Volkoffa. Jedna mała uwaga tyczy się jedynie polskiego wydawcy: po co po raz kolejny z tyłu okładki zamieszczać dokładnie te same notki Wildsteina i Terlikowskiego? Czy nie można pokusić się o nową notkę przy wydawaniu nowej książki?

Joanna JJ | 2015-04-13
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Nie dałam rady. Nie moje klimaty.

Viktor | 2017-12-19
JerryJ | 2017-04-03