Książka Roku 2018

Wieża komunistów

Cykl: Andrzej Brenner (tom 2)
Wydawnictwo: Replika
Haczlo

Wciągająca powieść sensacyjna, która – być może – kryje w sobie drugie dno. Kiedy dochodzi do wielkich przemian ustrojowych, ludziom z pewnych kręgów trudno pogodzić się z utratą władzy i wpływów. Politycy, wojskowi, oficerowie służb specjalnych – każdy stara się tak pokierować wydarzeniami, aby jak najwięcej zyskać, jednocześnie ukrywając prawdziwe mechanizmy władzy i źródła swoich...

Wciągająca powieść sensacyjna, która – być może – kryje w sobie drugie dno.

Kiedy dochodzi do wielkich przemian ustrojowych, ludziom z pewnych kręgów trudno pogodzić się z utratą władzy i wpływów. Politycy, wojskowi, oficerowie służb specjalnych – każdy stara się tak pokierować wydarzeniami, aby jak najwięcej zyskać, jednocześnie ukrywając prawdziwe mechanizmy władzy i źródła swoich przychodów.

Dziennikarz Andrzej Brenner wpada na trop największej afery nowej Polski i wkrótce sam poczuje, jak to jest zagłębić się pełen powiązań i animozji świat osób sprawujących rzeczywistą władzę w państwie. Jednak w swoim dążeniu do ujawnienia kulis afery natrafia na kolejne kłody, rzucane mu pod nogi przez bardzo wpływowe osobistości. Jego przeciwnicy nie zawahają się nawet przed sięgnięciem po ostateczne środki, aby stłumić ambicje niewygodnego dziennikarza.

źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/wieza-komunistow-6452181-ksiazka.html

źródło okładki: https://www.swiatksiazki.pl/wieza-komunistow-6452181-ksiazka.html

BIETKA | 2015-09-09
Przeczytana: 08 września 2015

Znany Autor, Witold Gadowski, to jeden z odważnych aż do bólu dziennikarzy śledczych III RP. Ponadto, reportażysta między innymi o PRL-owskich służbach specjalnych powiązanych z terroryzmem.
Książka- powieść jest podobno fikcją, która boli. Fikcją podobno, a boli naprawdę jak sam wyznaje.
Tak zwaną fikcję czytelnik łatwo może rozszyfrować. Główny bohater- narrator tej mrocznej, trzymającej w napięciu, zakręconej opowieści- Andrzej Brenner, to nikt inny jak sam Autor. Prowadzi nas przez meandry niesamowitej historii przekrętów i nadużyć (delikatnie mówiąc) dokonanych przez ludzi rodem z piekła służb specjalnych nadających złą sławę czasom III RP.
W wątek polityczny został wpleciony wątek miłosny, mało urokliwy, niezbyt udany. Muszę wyjawić, że przewidziałam funkcję jaką pełnił podmiot-obiekt szalonej miłości bohatera, dziennikarza Andrzeja.
Wszystko upstrzone jest często występującymi wulgaryzmami.
Gadowski z pokorą wyznaje, że napisał nieszkodliwą ramotę. Z Krakowem w tle, dodam....

iga | 2016-03-14
Przeczytana: 04 września 2015

Książka niesamowita, momentami lekka, śmieszna i zabawna, momentami szalenie smutna i przerażająca, ale niosąca w sobie drugie dno, którym jest afera FOZZ.

Przyznam szczerze, że do tej lektury wyjątkowo się przygotowywałam, jak nigdy wcześniej do czytania książki z półki "kryminały". Przeczytałam sporo materiałów na temat samej afery, poczytałam sporo o autorze, zaczęłam interesować się głównymi jej bohaterami i ich losami.Zagłębiałam się w historię Polski po roku 80-tym, obejrzałam wiele reportaży i materiałów, które dopiero teraz przebijają się do ogółu społeczeństwa.

Z perspektywy czasu stwierdzam, że jest to dla mnie jedna z ważniejszych lektur ostatnich lat. Wyjątkowość tej książki polega na tym, że uwidacznia ona mechanizmy działania pewnych "ludzi", otwiera oczy na to, że rzeczywistość, w której żyjemy może okazać się w pewnym momencie totalnym matriksem.

Już wcześniej wiedziałam, że książka ma drugie dno, opisuje postacie i mechanizmy, które miały miejsce, ale których...

Tomek | 2013-02-13
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 13 lutego 2013

Książka jako całość, robi na czytelniku pewne wrażenie. Znowu zadawałem sobie pytanie dlaczego przyszło mi żyć w kraju, w którym rodakom nic nie wychodzi lepiej jak złodziejstwo i prywata? Z drugiej jednak strony, takich publikacji o wszelakich aferach powstało już całkiem sporo i w pewnej chwili chyba przestają odnosić zamierzony przez autorów skutek. Znaczy przestają szokować. Tyle może o pomyśle na fabułę Pana Witolda Gadowskiego.
Zaś o samym wykonaniu słowa dobrego raczej nie powiem. Wielokrotnie podczas lektury czułem się tak, jakbym czytał powieści z dzieciństwa autorstwa Zbigniewa Nienackiego. Otóż i dlaczego. W powieści panuje dość mroczny i wisielczy klimat. Natomiast bohaterowie często zachowują się w tym klimacie jak słoń w składzie porcelany. Śmieją się nie wiadomo z czego, zakładając tajne stowarzyszenia. Normalnie Zbigniew Nienacki tańczy i śpiewa. To oczywiście moja opinia i wielu pewnie z nią się nie zgodzi.
Nie chcę ujmować nic twórczości Pana Nienackiego, tym...

Maras | 2018-03-16
Przeczytana: 15 marca 2018

Bohaterem "Wiezy komunistów" jest dziennikarz śledczy Andrzej Brenner, który decyduje się rozwikłać aferę defraudacji pieniędzy pochodzących z Funduszu Budowy Gospodarki (nawiązanie do afery FOZZ). Choć na początku udaje mu się pozyskać informatorów związanych z nielegalnym procederem i nawiązać kontakt z żoną głównego skazanego Grzegorza Okrzemka- Zdzisławą, to z czasem na jego drodze do rozwiązania sprawy pojawiają się przeszkody. Okazuje się bowiem, iż osoby zamieszane w aferę nie chcą, by kulisy niecnego procederu wyszły na jaw, w związku z czym będą próbowały zniszczyć karierę dziennikarską Andrzeja oraz zatrzeć związane z aferą ślady.

"Wieża komunistów" jest to wciągająca powieść sensacyjna z bardzo dobrze skonstruowanymi wątkami i interesującymi bohaterami. Polecam.

Pistacia_Vera | 2015-07-11
Na półkach: Przeczytane, 2015

Witolda Gadowskiego lubię posłuchać, jego wykłady na temat polskich służb nowych i starych są bardzo ciekawe. książka, którą napisał już trochę mniej. jest w niej pokazany prawdziwy mechanizm wyprowadzania pieniędzy z kraju przez panów z wojskowych służb ale książka nie ma niestety tempa niezbędnego dla literatury sensacyjnej czy szpiegowskiej. autor zachowuje się jak prawdziwy Krakus często zbaczając z głównego wątku i zanudzając czytelnika mało interesującymi opowieściami , które nic nie wnoszą do fabuły. szkoda!

Roman Dłużniewski | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Wybitna powieść Wojciecha Gadowskiego. Gigantyczne przekręty okresu tzw. transformacji. Wszystko podane bardzo sprawnym, komunikatywnym językiem. Ileż w tej powieści jest prawdy... Polecam!!

Andrzej | 2015-06-29
Przeczytana: kwiecień 2014

Myślałem, że kupiłem książkę, będącą poważnym głosem w dyskusji nad III RP a dostałem takie sobie political fiction z elementami telenoweli. A szkoda. bo podzielam w pełni krytyczny stosunek autora do monstrum jakim jest Polska pod rządami szemranych kacyków z agenturalno - przestępczą przeszłością.

"Wieża Komunistów" osadzona jest na temacie klasycznym jak jazzowy standard. Dziennikarz śledczy walczy z systemem, próbując rozwikłać piętrową aferę, z politykami i służbami specjalnymi w głównych rolach. Ileż takich mniejszych i większych afer przeżyli Polacy na własnej skórze? Mniej i bardziej nieświadomie? Afera FOZZ, wcześniej ART-B, później seria niewyjaśnionych tragedii i tyleż spektakularnych co niespodziewanych plajt - Optimus, Krzysztof Olewnik, generał Papała... A to tylko wierzchołek góry lodowej, coś co mi wpada do głowy całkiem spontanicznie gdy słyszę hasło "Polska jest krajem wolnym" albo "Okrągły stół". Miał więc Gadowski tematów samograjów do wyboru do koloru.

Dwie...

emindflow | 2012-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2012

Rozczarowanie wprost proporcjonalne do oczekiwań związanych z tą pozycją. Według zapowiedzi miała to być powieść sensacyjna opisująca w zbeletryzowanej formie kulisy największej afery gospodarczej ostatnich lat czyli FOZZ. Okazało się, że Witold Gadowski w formie książkowej próbuje przemycić różnego rodzaju sensacyjne informacje pozyskane w trakcie swojej pracy w charakterze dziennikarza śledczego i nadaje temu fabularną treść. Niestety z książki nie dowiemy się niczego, o czym wcześniej nie informowały media. Przyjmując konwencję fikcji literackiej (co jest demonstracyjnym puszczeniem oka do czytelnika) autor nawet nie próbuje wyjaśnić mechanizmów opisywanych operacji ograniczając się do wplatania w akcję znanych powszechnie faktów. Lektury nie ułatwia też dość toporny styl. Ogólnie można tę książkę polecić zwolennikom teorii spiskowych, jako powieść sensacyjna - słabiutka.

JanekGalt | 2014-07-19
Przeczytana: 12 lipca 2014

Wywiady, zapisy z Gadowskim publikowane na Youtube zrobiły swoje.
Miałem spory apetyt na tę powieść. Oto historia największej afery III RP, której dziennikarz z powodu potencjalnych procesów nie może przedstawić otwartym tekstem. Nastawiłem się na gęstą opowieść, która odkryje kulisy transformacji ustrojowej, jej aktorów etc. Jednym słowem - dynamit.

Gdzieś w powieści jeden z bohaterów mówi:

"Książka ukaże się na rynku. Książkę podpisze znany prawicowy dziennikarz. Wcześniej moi ludzie dokonają w niej koniecznych zmian.
Trochę się wykreśli, trochę dopisze, doda mnóstwo nieprawdziwych szczegółów, a wszystko zanurzymy w sosie świetnie napisanej sensacji.
(...) będziemy intensywnie rozpuszczać informację, że jest to najbardziej znienawidzona przez komunę książka, jaka ukazała się po 1989 roku."

I prawdę mówiąc jest to dobre streszczenie/recenzja.

Moim zdaniem powieść zapowiadana jako porządny ładunek TNT okazuję się garścią kapiszonów. Odkrycie, że komunistyczna nomenklatura...

Karo | 2014-07-28
Przeczytana: 27 lipca 2014

Teorie spiskowe, które okazują się jak najbliższe prawdy, a wśród nich dziennikarz śledczy, główny bohater powieści, który poraża swoją naiwnością - wygląda wręcz niewiarygodnie. A szkoda. Wydawało mi się, że gdy ktoś "siedzi" w tematach śledczych, to posiada jakby większy dystans do ludzi, mniej ufności, większą czujność. I tak, jak zdarzyło mu się to odczuć wobec jednego z informatorów, tak zupełnie nie przyszło mu do głowy, co wydaje mi się bardzo dziwne i nienaturalne, wobec osób rzekomo bliskich. Czytelnik raczej odkryje pewne rzeczy dość szybko i to tylko i wyłącznie na podstawie rozmyślań bohatera, a on sam tego nie widzi. Moim zdaniem to albo fatalna kreacja bohatera (na tępego dziennikarza śledczego? co moim zdaniem by się wykluczało, gdyż tępy nic nie byłby w stanie odkryć), albo po prostu jakiś błąd w sztuce, co sprawia, że książka nie otrzyma ode mnie więcej gwiazdek na tym portalu.