Gość papieża

Wydawnictwo: Dębogóra

Trzydzieści trzy dni po wyborze Jana Pawła I na Stolicę Piotrową świat dowiaduje się, że Uśmiechnięty papież nie żyje. Komunikat lekarski mówi o niewydolności serca. Wszyscy są w szoku. Nieliczni tylko wracają pamięcią do wydarzenia sprzed trzech tygodni, gdy świeżo wybrany papież przyjmował na prywatnej audiencji w Watykanie prawosławnego metropolitę Leningradu, który zmarł dosłownie na jego rękach. Tyle fakty historyczne. Powieść dopowiada resztę. Jej głównymi bohaterami są papież oraz prawosławny metropolita i generał KGB w jednej osobie. Przeciwko nim staje włoski książę i równocześnie przywódca tajnej organizacji mafijno-politycznej o silnych wpływach w Kościele. Trwa wojna pomiędzy liberałami i żubrami w KGB oraz walka o wpływy po śmierci poprzedniego papieża. A nad wszystkim unosi się wielkie marzenie: zjednoczyć podzielone od tysiąca lat chrześcijaństwo, przywrócić duchową jedność Europy.

Grzegorz | 2015-01-13

Chociaż od wydarzeń opisywanych w książce minęło tyle lat, nadal są żywe w pamięci. Volkoff ciekawie kreśli konflikt (rywalizację) w łonie sowieckiego KGB. Poznamy też życie przeciętnego prawosławnego w tamtych czasach, jak też historię pewnego nawrócenia.
Czy można pogodzić ateizm z byciem kapłanem? Czy można pogodzić donosicielstwo ze sprawowaniem funkcji liturgicznych? W tamtych czasach nie było rzeczy niemożliwych.
Rzeczą może śmieszną, ale niezwykle korespondującą ze współczesnością, jest powszechna nienawiść prawosławnych do papieża. I to jest główną osią intrygi.
Ciekawe postaci, dość wartka akcja, a to wszystko przeplata się ze znanymi współczesnymi wydarzeniami.
Jestcze tylko jedno. Główny bohater to dziecko robotnicze, któremu ojciec nadał "urocze" imię Traktor. Potem bohater wojny ojczyźnianej, a potem kapłan, generał. Wielkie pomieszanie.
Książka warto przeczytania także dla walorów historycznych.

malineczka74 | 2010-10-16
Przeczytana: 14 października 2010

Ta książka trafiła do mnie czystym przypadkiem i wspaniale - bo jest bardzo dobra i jak raz pasuje do wyzwania Rosja w literaturze.Powieść wniosła wiele do mojej do tej pory skromnej wiedzy o kościele prawosławnym i bardzo zaciekawiła mnie tym tematem ,a konkretnie różnicami między kościołem rzymskim a prawosławnym ,rzuconą i cofniętą anatemą ,konfliktem na linii patryjarcha Rosji a Papież.

Autor pochodził z rodziny rosyjskich emigrantów osiadłych we Francji.Żył w latach 1932 - 2005 i był pisarzem znanym z powieści historycznych i szpiegowskich.

"Gość papieża" to thriller metafizyczny ,którego głównym bohaterem jest generał Gałkin.W czasie II wojny światowej Gałkin ateista walczy na froncie i pewne wydarzenie zmienia diametralniego jego życie.Podwładny mu oficer w celu szybkiego zdobycia niewielkiej wioski , która ponoć sprzyja wycofującym się Niemcom podstępem morduje jej ludność ,wraz z żołnierzami gwałci kobiety, a popa wiesza z rozprutym brzuchem w szatach liturgicznych.Po...

wiking | 2012-02-10

powrót do książek sprzed 20 lat okazał się strzałem w dziesiątkę (politycal fiction), to co uprawia pan Volkoff jest godne nie tylko uwagi ale i szacunku, a to przede wszystkim ze względu na kunszt pisarski, umiejętność pisania o sprawach trudnych w sposób przystępny oraz snucie opowieści w sposób ciekawy, niczym czytane w młodości książki o Tomku Wilmowskim, nie da się od tego oderwać, a to nie opowieść w stylu Ludluma czy Forsytha, jest w tym wszystkim metafora, podtekst i drugie dno, czyli wszystko czego oczekujemy od książki, z czystym sumieniem mogę polecić.
Czytając ma się wrażenie, że wizja świata przedstawiona przez autora jest jak najbardziej prawdziwa, to właśnie siła tej literatury. Autor w celu osiągnięcia efektu wiarygodności manipuluje faktami, tak aby czytający uwierzył w jego wersję wydarzeń, która dzięki temu nabiera cech prawdopodobieństwa.
Akcja dzieje się na dwóch płaszczyznach w Watykanie i w Moskwie, stawiając naprzeciw siebie rzymskich katolików i...

Krzysiek | 2017-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Dość duża wodza fantazji autora. Czyta się nawet przyjemnie, ale bardziej w wyniku różnic światopoglądowych Kościołów aniżeli z uwagi na bohaterów. Bo ci niestety są dość przerysowani, zwłaszcza metropolita Leningradu.

wormerka | 2014-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Co napisać?
Nie mam słów...
Jak to pojąć?
Cudo, tylko czasami trochę sztucznie wydłużane moim zdaniem. Ale i tak dobre.

VandrerUggle | 2013-12-24

Ciekawa intryga. Arcyciekawa. Wykonanie może nieco słabsze.

Dekadent | 2014-03-05

Wołkow i wszystko jasne. Polecam!

Barbara | 2016-06-25
Przeczytana: 25 października 2016