Optymizm nie zastąpi nam Polski

Wydawnictwo: Kontra
historyczna

Optymizm nie zastąpi nam Polski, Książka wydanej po raz pierwszy w Krakowie w październiku 1944 r., a obecnie wznowiona w tomie pod tym samym tytułem w ramach Dzieł wydawanych przez Kontrę (tom 18, Londyn 2005).

moch | 2013-10-04
Na półkach: Przeczytane, Siły sensu, 2013

Wcale się nie dziwię, że Mackiewicz jest pisarzem "wyklętym". Chyba po raz pierwszy spotkałam się z tak konsekwentną i bezkompromisową postawą antykomunistyczną. Przyjęcie do wiadomości poglądów Mackiewicza musiałoby się wiązać dla większości emigracji londyńskiej (nie mówiąc już o tych, którzy w kraju podjęli współpracę z komuną) z dokonaniem oceny i rozliczeniem własnych postaw.
Mackiewicz wykluczał jakąkolwiek współpracę z sowietami. Już w 1944 r.
miał odwagę skrytykować politykę Londynu, która przyczyniła się do filosowieckich nastrojów w kraju, a ruch antysowiecki z góry pozbawiała wojska. Pod koniec lat 60-tych wszedł w ostry konflikt z Janem Nowakiem zarzucając mu, że radio Wolna Europa zamiast kursu antysowieckiego obrało kurs anty-antysowiecki. Demaskował również pozorny antykomunizm czołowych dysydentów rosyjskich: Sołżenicyna i Sacharowa. No i co z takim zrobić? Najlepiej ogłosić oszołomem (skąd my to znamy...) i "zamilczeć".
Mackiewicz w swych ocenach był...

t-68 | 2014-02-20
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Trzy eseje w jednej książce - najwartościowszy wydaje mi się pierwszy, napisany w październiku 1944 roku. Mackiewicz, po kilku miesiącach spędzonych w Wilnie pod okupacją sowiecką, panicznie bał się Sowietów. Wiedział, że zajmą Polskę i nie rozumiał dlaczego społeczeństwo polskie robi wszystko, aby dostać się w ich maszynkę do przemiału ludzi wolnych w bezmózgie uległe społeczeństwo sowieckie.
Drugi esej to odpowiedź Mackiewicza - zażartego antykomunisty - na osobiste ataki na niego przez lewicującą amerykańską radiostację "Wolna Europa" (to właśnie oni pierwsi zaczęli powszechnie używać nazwy 'radziecki' aby przypodobać się towarzyszom ze wschodu).
Trzecią częścią zbiorku jest analiza sowieckich "dysydentów" i prezentowanych przez nich idei, które wydają się niczym więcej niż sowiecką prowokacją. Bo jakże można uwierzyć, że Związek Sowiecki pozwoliłby prawdziwym dysydentom nie tylko opuścić swoje granice, ale także zabrać ze sobą całe swoje mienie?

Paweł Jaroński | 2016-07-17
Przeczytana: 04 sierpnia 2016