Krew to włóczęga

Tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Underworld Trilogy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Sonia Draga
Blood’s a Rover
978-83-7508-340-8
morderstwa, spisek, demokraci
Ag2S

Martin Luther King zamordowany. Robert Kennedy zamordowany. Los Angeles, 1968 rok. Tworzą się kolejne grupy spiskowe. Zbliża się kongres demokratów w Chicago, w południowym Los Angeles co chwilę wybuchają kolejne strzelaniny. Kończy się era wolnej miłości, a na scenę wkracza przemoc, chciwość i ciemne interesy. Wszyscy bez wyjątku, od Howarda Hughesa i Richarda Nixona, poprzez prawicowych morderców i lewicowych rewolucjonistów, mają krew na rękach.
Dwójkę głównych bohaterów, agenta FBI Dwighta Holly’ego i byłego gliniarza Wayne’a Tedrowa, Ellroy wrzuca w sam środek narkotykowych targów, morderstw, prostytucji, przemysłu porno i konfliktów rasowych.
Doskonały kryminał znany z telegraficznego stylu amerykańskiego pisarza.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2011

Marta | 2013-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Chyba żadna książka w przeciągu ostatnich kilku lat nie pochłonęła tyle mojego czasu, moich nerwów i myśli, co "Krew to włóczęga". Zaczęłam ją czytać na początku lipca, potem miałam tygodniową przerwę, więc zaczęłam od początku, męczyłam się niemiłosiernie telegraficznym stylem Ellroy’a, aż w końcu w pewnym momencie coś zaskoczyło i zostałam całym sercem wciągnięta w Amerykę Richarda Nixona.
Autor w sposób wulgarny i brutalny opisuje Amerykę przełomu lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Główną rolę odgrywają tu narkotyki, korupcja i rasizm. Ważnym historycznym postaciom zostają przypisane okrutne cechy niszczące ich wizerunek. Bohaterowie nakreśleni bardzo żywo, z rozbudowanymi opisami psychologicznymi. Wszystko spowite tajemniczą intrygą kryminalną i doprawiane od czasu do czasu załącznikami do akt – zapisami rozmów, artykułami i ich tytułami, fragmentami dzienników.
Głównych bohaterów nie polubiłam. I o ile Dwighta tolerowałam do pewnego momentu (to, co zrobił Crutchowi), to Wayne’a...

astaldohil | 2013-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Kolejna dobra powieść Ellroya. Dlaczego "tylko" dobra? Cóż, niestety, mocno chaotyczny styl tego, znakomitego skądinąd, pisarza, potrafi być uciążliwy - wymaga on od czytelnika całkowitego skoncentrowania się a na dodatek zbyt wiele pozostawia w sferze domysłów. Tym razem w tym twórczym bałaganie posuwa się za daleko, nawet jak na moją dużą - względem jego twórczych kaprysów - tolerancję. W zasadzie jest tak, że przez około 3/4 powieści nie wiadomo, o co tak naprawdę chodzi. Sytuacja robi się nieco bardziej klarowna pod koniec, który, po raz pierwszy - odnosząc się do znanych mi powieści Ellroya - mocno rozczarowuje.

Ciężko nazwać "Krew..." kryminałem (ta etykietka zresztą nie pasuje do żadnej z powieści Ellroya, moża poza "Czarną Dalią") - jest to ponownie solidne i dosadne political fiction z elementami thrillera sensacyjnego. Tradycyjnie już, każda z postaci mniej, lub bardziej lepi się od "brudu", nie ma tu charakterów pozytywnych, wszyscy od góry (prezydent) do samego dna,...

Izzy17b | 2014-08-03

Kupiłam tę powieść pod wpływem impulsu. Była przeceniona, a ja miałam zły dzień, więc kupiłam. Nie wiedziałam, czego się spodziewać.

Muszę przyznać, że spodobała mi się, chociaż na początku miałam problem z jej czytaniem, jakoś na początku nie wciągnęła mnie, ale za to później... Myślę, że warto było czekać na tę chwilę, w której świat z tej książki stanie się także moim światem.

Trochę bałam się także zakończenia tej książki, lecz na szczęście autor mnie nie zawiódł.

Może ta książka nie jest dziełem, które rewolucjonizowało mój pogląd na świat, ale jest dobra i wcale nie żałuję, że ją kupiłam tamtego dnia.

Magg0t | 2012-05-29
Przeczytana: 24 czerwca 2012

Kolejne spotkanie z prozą Ellroya nie rozczarowuje. Kolejny raz dostajemy to co u niego typowe: odbrązawianie Ameryki w brutalny sposób. Poznajemy inne oblicze lat 60-tych, mroczne i brutalne. Czas trudny i burzliwy: wojna wietnamska, trauma po zamachach na JFK, RFK i MLK, narastający niepokój czarnej ludności.

Spotykamy starych bohaterów: Dwighta Holly'ego i Wayne'a Tedrowa Jr. Znów wplątują się w brudne interesy, znów polityka wyciąga po nich swoje brudne łapska. Do tego interesy mafii, brutalne morderstwa i wszechobecna korupcja wcale nie poprawiają sytuacji.

Jedyne do czego można się przyczepić to jeszcze bardziej oszczędny styl autora. Telegraficzny aż do przesady.

Krew to włóczęg to udane zwieńczenie Underworld USA Trilogy. Ellroy serwuje nam to co zawsze i kolejny raz nie zawodzi.

Jarek1983 | 2014-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Poprzednie części trylogii (Amerykański spisek, Sześć tysięcy gotówką) były ogromną frajdą. Niestety ostatnia część nie przynosi zadowolenia. Całość sprawia wrażenie przekombinowanego, a patenty z dwóch poprzednich części zwyczajnie nużą. Jestem rozczarowany.

Jolka75 | 2016-03-08
Na półkach: Wymienię, Przeczytane