Okładka książki Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie
Charles Duhigg Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Power of Habit
Wydawnictwo Naukowe PWN
2013-04-03
2013-04-03
Data 1. wydania:
2012-01-01
Małgorzata Guzowska
nawyk psychologia nałóg społeczeństwo neurologia

Kiedy sięgałem po tę książkę, spodziewałem się poradnika dotyczącego zmian nawyków. Oczywiście wątek ten jest w "Sile nawyku" poruszony, jednak nie w takim stopniu, jakiego oczekiwałem. Zamiast tego mogłem zagłębić się w istotę nawyków samych w sobie, co pozwoliło mi na lepsze ich zrozumienie. Ale może po kolei.
Autor w "Sile nawyku" w sposób zrozumiały i treściwy opisuje nawyki oraz to jaką rolę odgrywają w naszym życiu. Wiele naszych działań jest zautomatyzowanych i nie jesteśmy do końca ich świadomi. Ma to swoje plusy (np. jadąc samochodem nie zastanawiamy się nad każdym ruchem kierownicy i zmianą biegów), ale i minusy (np. palenie papierosów). Książka wyjaśnia, jak nasze nawyki działają, skąd się biorą i jak można je zastąpić.
Rozdziały wiążą się z jakimiś anegdotami, wziętymi z świata biznesu lub życia prywatnego zwykłych osób. Każda potrafi zaciekawić, ale trzeba przyznać, że niektóre są trochę przydługawe. Najbardziej podobała mi się ta o nawykach społecznych, związana z inspirującym Martinem Lutherem Kingiem. Historia o początku przerwania koła segregacji rasowej w USA okazuje się mieć wiele wspólnego z nawykami. Jedynym fragmentem, który nieco mnie zgorszył był ten w którym autor przyrównywał lęki nocne (lunatykowanie, ale w wersji hardcore) do nawyków. Poza tym czytałem z dużym zapałem.
Czy to książka z typu "life-changing"? Być może. Wszystko zależy od tego, w jakim znajdujesz się położeniu w życiu. Mnie raczej ta książka mocno nie rozwinęła, choć znajdą się obszary, w których być może wprowadzę po jej przeczytaniu zmiany. Ostatecznie pozycja była warta zakupu i przeczytania, ale liczyłem na więcej.

Autor w "Sile nawyku" w sposób zrozumiały i treściwy opisuje...

Autor wyjaśnia jak naszym życiem kierują nawyki. Te dobre i złe. Większość książki wypełniają chwytliwe ale zbyt długie historie o hazardzistach, skutecznych liderach, specjalistach od reklamy itp. Nie umniejsza to jednak rzetelnej robocie naukowej i ciekawemu pomysłowi na przedstawienie zagadnienia. Chyba jeszcze sięgnę jeszcze do "Atomowych nawyków" Jamesa Clera.

Bardzo dobra pozycja tłumacząca jak nasze codzienne nawyki kierują naszym życiem.

Nawyk nie jest niczym złym, jest wręcz rzeczą nie zbędą abyśmy mogli żyć i funkcjonować w otaczającym nas świecie.
To nawyki sprawiały że nasi przodkowie uciekali na dźwięk złamanej gałęzi w lesie, i to nawyk sprawia że codziennie do pracy jedziemy tą samą trasą.

Ważne natomiast jest to aby mieć świadomość nawyków i te szkodliwe eliminować ze swojego życia.

Książka na przykładach pokazuje jak kierować swoim życiem świadomie i nie pozwolić by negatywne nawyki o nas decydowały.
Są praktyczne porady i długie historie osób które swoje nawyki pokonały.

Jedyny minus który dostrzegam to zbyt rozwleczone historie.
Jestem fanem krótkiej, zwięzłej i treściwej formy opartej o badania naukowe.
Autor natomiast główną swoją uwagę skupia na tworzeniu historii wplatając w to troszkę naukowej wiedzy.
Nie jest to oczywiście minus, ponieważ każdy inaczej chłonie treść.
W moim odczucia jednak pozycja ta mogła być o połowę krótsza i nadal nic nie straciła by ze swojego przekazu.

8/10. Polecam każdemu kto chce zmienić swoje nawyki, a nie wie dlaczego jego mózg zmusza go do robienia tego czego tak naprawdę nie chcemy!

Ważne natomiast jest to...

Trochę się zawiodłem na tej książce. O ile wyjaśnienie działania nawyków było przejrzyste i poparte przykładami to jednak czegoś mi zabrakło. Może zbyt wiele treści książki zawierały historie poszczególnych osób/organizacji a za mało przykładów ze świata nauki. Nie żałuję przeczytania jej i nie odradzam ale jest sporo pozycji, które poleciłbym w pierwszej kolejności.

Książka została napisana w bardzo przystępny sposób. Tłumaczy różne mechaniki związane z powstawaniem i działaniem nawyków na rzeczywistych przykładach. Jako dodatek zawiera instrukcję zmiany nawyków, będącą podsumowaniem i jednocześnie esencją całej książki. Z czystym sumienie mogę ją polecić każdem.

Naprawdę ciężko mi się wypowiedzieć na temat tej książki. Mam mieszane uczucia. Czytało się dość ciężko. Książka jest podzielona na 3 główne rozdziały. Nawyki jednostek, nawyki skutecznych organizacji oraz nawyki w społeczeństwie. Początek książki był dość ciekawy, przedstawił w przejrzysty sposób model nawyku: wskazówka - zwyczaj - nagroda (pragnienie). Natomiast im dalej w las tym więcej skomplikowania i trzeba naprawdę mocno się skupić. Za plus uznaje fakt, że przedstawiono dużą ilość faktycznych historii, przemian. Nie mniej jednak w rzeczywistości bardzo trudno jest zastosować techniki znajdujące się w książce, ponieważ nasze nawyki są zwyczajnie skomplikowane. Przykład o ciastku o godzinie 15 jest łatwiejszy do przeanalizowania niż skomplikowane zachowanie człowieka. Który według autora opiera się w większość zachowań na nawykach. Dobrze, że na końcowych stronach zaznaczono iż praca nad analizą/zmianą nawyku może trwać latami i nie jest to prosty proces.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo ciekawa i praktyczna ksiażka. Pokazuje siłę nawyku i sposoby jego zmiany zarówno u jednostek jak i dużych organizacji. Obrazuje skutki negatywnych i pozytywnych nawyków. A robi to wszystko w bardzo ciekawy sposób.

Świetna książka która zawiera w sobie sporo mądrości.

Świetna książka która zawiera w sobie sporo mądrości.

Z pewnym oporem sięgnąłem po tę książkę, bo czy pisanie o złych i dobrych nawykach może być interesujące? Ale to prawdziwe arcydzieło! Perełka w morzu bełkotliwej i nie zawsze liczącej się z czytelnikiem literatury popularno-naukowej. Może wynika to z faktu, że Autor jest dziennikarzem i doskonale zna się na swojej robocie - pisze tak, aby zaspokoić własne wewnętrzne oczekiwania względem odkrywanej wiedzy. Wątki przeplatają się tu na różnych poziomach - zdrowie, neurochirurgia, sport, marketing, bezpieczeństwo, ruchy społeczne - a dobór przykładów jest przemyślany i wzajemnie się uzupełniający. i dopowiadający. Ostrzegam, strasznie trudno jest odłożyć książkę w trakcie czytania. Po przeczytaniu ostatniego rozdziału pt. "Przewodnik po sposobach wykorzystania zawartych tu pomysłów" poddałem wnikliwej analizie mój nawyk czytania. Codziennie po pracy. około godziny 17 wychodzę z kubkiem herbaty na patio z książką, przy okazji biorę ze sobą świnkę morską, żeby trochę pobiegała na trawie. Co wyzwala ten nawyk? Chęć odpoczynku po pracy, konieczność wyprowadzenia zwierzątka, potrzeba napicia się herbaty? Nagrodą jest przyjemnie spędzona godzina, czasem rozmowa z sąsiadami, całkowite zrelaksowanie się i oderwanie od problemów codziennego życia.

Książka moim zdaniem dobra. Pokazuje wiele sztuczek/trików psychologicznych jak zmienić nawyki. Poparte są one wieloma przykładami nawet czasem aż za dużą ilością, tak bardzo, że w pewnym momencie książki robi się typowe lanie wody i myślę, że książka mogłaby być o połowę krótsza, a i tak przekazała by tą wartość merytoryczną. Mimo wszystko jest ona godna polecenia.

Charles Duhigg Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie Zobacz więcej