Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie

- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Tytuł oryginału:
- The Power of Habit
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- Data wydania:
- 2013-04-03
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-04-03
- Data 1. wydania:
- 2012-01-01
- Liczba stron:
- 424
- Czas czytania
- 7 godz. 4 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788377052730
- Tłumacz:
- Małgorzata Guzowska
- Tagi:
- nawyk psychologia nałóg społeczeństwo neurologia
Nawyki mają potężną moc, a przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka! Nałogowo palimy, bezustannie sprawdzamy wiadomości na Facebooku, chronicznie wybieramy nieodpowiednich partnerów, zawsze ścielimy łóżka lub nie robimy tego nigdy.
Autor udowadnia, że odpowiednie pokierowanie wyrobieniem nowych lub zmianą dotychczasowych nawyków może diametralnie odmienić czyjeś życie, ale także funkcjonowanie społeczeństw, przedsiębiorstw, grup zawodowych, państw... Autor na sprawdzonych przykładach dowodzi, że świadomość, zrozumienie i zmiana nawyków pomagają osiągać wymarzone cele.
Jak jeden człowiek od reklamy namówił Amerykanów do codziennego mycia zębów i dlaczego pasta Pepsodent stała się najpopularniejszą pastą do zębów na świecie?
Jak Lisa, przez wiele lat uzależniona od papierosów i alkoholu, otyła, zadłużona i niezdolna do utrzymania stałej pracy, zmieniła się w wolną od nałogów, zgrabną kobietę sukcesu?
Co sprawia, że Starbucks odnosi światowy sukces?
W jaki sposób Procter & Gamble przekonał klientów, że świeże powietrze wymaga odświeżaczy powietrza?
Dlaczego pływak, Michael Phelps, wygrał wyścig płynąc na oślep?
Badania nad działaniem mechanizmu stojącego za nawykami pomagają firmom w dotarciu do klienta, organizacji odpowiednich kampanii promocyjnych, reorganizacji przedsiębiorstw, usprawnieniu działania placówek zdrowia i wielu innych działaniach. Drobna zmiana, wprowadzona na stałe dzięki wykształceniu nowego nawyku, często prowadzi do lawinowych przekształceń i spektakularnych sukcesów.
Jedna z najlepszych książek roku według The Wall Street Journal i Financial Times
Od ponad 40 tygodni w czołówce listy bestsellerów New York Times
Ponad 1 000 000 sprzedanych egzemplarzy
Tłumaczenie na 31 języków
Przegrywanie meczów przez naszych piłkarzy, mierne wskaźniki ekonomiczne naszych przedsiębiorstw, niski poziom świadczeń naszej służby zdrowia, marne szkolnictwo, niedobra organizacja życia społecznego i ogólne niezadowolenie obywateli ze swego państwa – to też nawyki. Z jednej strony, bo nawykowo źle działają poszczególne struktury, resorty i sektory, a z drugiej strony, bo ludzie nawykowo źle odnoszą się do tych struktur, resortów i sektorów. Zamknięte koło, a raczej – jak podpowiada Charles Duhigg – zamknięta „pętla nawyku”. W myśl wywodów Duhigga sprawa nie jest jednak beznadziejna. Pisze on: „Nawyki – nawet jeżeli już zakorzenią się w naszych umysłach – nie są przeznaczeniem. Możemy wybierać nawyki, jeżeli wiemy, jak to robić.” Czytając tę książkę, zaczyna się podświadomie marzyć. Że tak, jak legendarny Tony Dungy doprowadził bejsbolową drużynę Colts do zwycięstwa w Super Bowl, jakiemuś kreatywnemu trenerowi uda się polską narodową jedenastkę przerobić z nawykowych nieudaczników w nawykowych chempionów. Że zaczniemy uczyć się wyzwalania z pętli naszych niedobrych nawyków na opisanych w książce wzorach: sieci kawiarń Starbucks, aluminiowego potentata Alcoa, czy szpitala w Rhode Island.
(Fragment wstępu dr Ewy Woydyłło)
Pierwszorzędna książka – oparta na dogłębnej analizie, napisana w zabawny sposób i zachowująca właściwe proporcje między intelektualną powagą i praktycznymi radami, jak zmienić złe nawyki.
(The Economist)
Charles Duhigg aplikuje nam niezbędną dawkę socjologii i psychologii, wyjaśniając uroki i pułapki nawyków w oparciu o wiele dziedzin, od marketingu, poprzez zarządzanie, po ruch praw obywatelskich… Siła nawyku jest fascynującą lekturą, a Duhigg umiejętnie osiąga wszystko, czego oczekujemy od reportera Times’a: ze swadą prowadzi nas od sceny do sceny, od odkrycia do odkrycia, od dyscypliny do dyscypliny, przeobrażając pozornie suche zagadnienie w serię pełnych życia opowieści – to interesujące ujęcie tematu, który powinien być ważny dla każdego.
(Newsweek Daily Beast)
Zajmująca książka; dogłębnie bada mechanizm tworzenia i zmiany nawyków.
(New York Times Book Review)
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Kiedy sięgałem po tę książkę, spodziewałem się poradnika dotyczącego zmian nawyków. Oczywiście wątek ten jest w "Sile nawyku" poruszony, jednak nie w takim stopniu, jakiego oczekiwałem. Zamiast tego mogłem zagłębić się w istotę nawyków samych w sobie, co pozwoliło mi na lepsze ich zrozumienie. Ale może po kolei.
Autor w "Sile nawyku" w sposób zrozumiały i treściwy opisuje nawyki oraz to jaką rolę odgrywają w naszym życiu. Wiele naszych działań jest zautomatyzowanych i nie jesteśmy do końca ich świadomi. Ma to swoje plusy (np. jadąc samochodem nie zastanawiamy się nad każdym ruchem kierownicy i zmianą biegów), ale i minusy (np. palenie papierosów). Książka wyjaśnia, jak nasze nawyki działają, skąd się biorą i jak można je zastąpić.
Rozdziały wiążą się z jakimiś anegdotami, wziętymi z świata biznesu lub życia prywatnego zwykłych osób. Każda potrafi zaciekawić, ale trzeba przyznać, że niektóre są trochę przydługawe. Najbardziej podobała mi się ta o nawykach społecznych, związana z inspirującym Martinem Lutherem Kingiem. Historia o początku przerwania koła segregacji rasowej w USA okazuje się mieć wiele wspólnego z nawykami. Jedynym fragmentem, który nieco mnie zgorszył był ten w którym autor przyrównywał lęki nocne (lunatykowanie, ale w wersji hardcore) do nawyków. Poza tym czytałem z dużym zapałem.
Czy to książka z typu "life-changing"? Być może. Wszystko zależy od tego, w jakim znajdujesz się położeniu w życiu. Mnie raczej ta książka mocno nie rozwinęła, choć znajdą się obszary, w których być może wprowadzę po jej przeczytaniu zmiany. Ostatecznie pozycja była warta zakupu i przeczytania, ale liczyłem na więcej.
Kiedy sięgałem po tę książkę, spodziewałem się poradnika dotyczącego zmian nawyków. Oczywiście wątek ten jest w "Sile nawyku" poruszony, jednak nie w takim stopniu, jakiego oczekiwałem. Zamiast tego mogłem zagłębić się w istotę nawyków samych w sobie, co pozwoliło mi na lepsze ich zrozumienie. Ale może po kolei.
więcej Pokaż mimo toAutor w "Sile nawyku" w sposób zrozumiały i treściwy opisuje...
Autor wyjaśnia jak naszym życiem kierują nawyki. Te dobre i złe. Większość książki wypełniają chwytliwe ale zbyt długie historie o hazardzistach, skutecznych liderach, specjalistach od reklamy itp. Nie umniejsza to jednak rzetelnej robocie naukowej i ciekawemu pomysłowi na przedstawienie zagadnienia. Chyba jeszcze sięgnę jeszcze do "Atomowych nawyków" Jamesa Clera.
Autor wyjaśnia jak naszym życiem kierują nawyki. Te dobre i złe. Większość książki wypełniają chwytliwe ale zbyt długie historie o hazardzistach, skutecznych liderach, specjalistach od reklamy itp. Nie umniejsza to jednak rzetelnej robocie naukowej i ciekawemu pomysłowi na przedstawienie zagadnienia. Chyba jeszcze sięgnę jeszcze do "Atomowych nawyków" Jamesa Clera.
Pokaż mimo toBardzo dobra pozycja tłumacząca jak nasze codzienne nawyki kierują naszym życiem.
Nawyk nie jest niczym złym, jest wręcz rzeczą nie zbędą abyśmy mogli żyć i funkcjonować w otaczającym nas świecie.
To nawyki sprawiały że nasi przodkowie uciekali na dźwięk złamanej gałęzi w lesie, i to nawyk sprawia że codziennie do pracy jedziemy tą samą trasą.
Ważne natomiast jest to aby mieć świadomość nawyków i te szkodliwe eliminować ze swojego życia.
Książka na przykładach pokazuje jak kierować swoim życiem świadomie i nie pozwolić by negatywne nawyki o nas decydowały.
Są praktyczne porady i długie historie osób które swoje nawyki pokonały.
Jedyny minus który dostrzegam to zbyt rozwleczone historie.
Jestem fanem krótkiej, zwięzłej i treściwej formy opartej o badania naukowe.
Autor natomiast główną swoją uwagę skupia na tworzeniu historii wplatając w to troszkę naukowej wiedzy.
Nie jest to oczywiście minus, ponieważ każdy inaczej chłonie treść.
W moim odczucia jednak pozycja ta mogła być o połowę krótsza i nadal nic nie straciła by ze swojego przekazu.
8/10. Polecam każdemu kto chce zmienić swoje nawyki, a nie wie dlaczego jego mózg zmusza go do robienia tego czego tak naprawdę nie chcemy!
Bardzo dobra pozycja tłumacząca jak nasze codzienne nawyki kierują naszym życiem.
więcej Pokaż mimo toNawyk nie jest niczym złym, jest wręcz rzeczą nie zbędą abyśmy mogli żyć i funkcjonować w otaczającym nas świecie.
To nawyki sprawiały że nasi przodkowie uciekali na dźwięk złamanej gałęzi w lesie, i to nawyk sprawia że codziennie do pracy jedziemy tą samą trasą.
Ważne natomiast jest to...
Trochę się zawiodłem na tej książce. O ile wyjaśnienie działania nawyków było przejrzyste i poparte przykładami to jednak czegoś mi zabrakło. Może zbyt wiele treści książki zawierały historie poszczególnych osób/organizacji a za mało przykładów ze świata nauki. Nie żałuję przeczytania jej i nie odradzam ale jest sporo pozycji, które poleciłbym w pierwszej kolejności.
Trochę się zawiodłem na tej książce. O ile wyjaśnienie działania nawyków było przejrzyste i poparte przykładami to jednak czegoś mi zabrakło. Może zbyt wiele treści książki zawierały historie poszczególnych osób/organizacji a za mało przykładów ze świata nauki. Nie żałuję przeczytania jej i nie odradzam ale jest sporo pozycji, które poleciłbym w pierwszej kolejności.
Pokaż mimo toKsiążka została napisana w bardzo przystępny sposób. Tłumaczy różne mechaniki związane z powstawaniem i działaniem nawyków na rzeczywistych przykładach. Jako dodatek zawiera instrukcję zmiany nawyków, będącą podsumowaniem i jednocześnie esencją całej książki. Z czystym sumienie mogę ją polecić każdem.
Książka została napisana w bardzo przystępny sposób. Tłumaczy różne mechaniki związane z powstawaniem i działaniem nawyków na rzeczywistych przykładach. Jako dodatek zawiera instrukcję zmiany nawyków, będącą podsumowaniem i jednocześnie esencją całej książki. Z czystym sumienie mogę ją polecić każdem.
Pokaż mimo toNaprawdę ciężko mi się wypowiedzieć na temat tej książki. Mam mieszane uczucia. Czytało się dość ciężko. Książka jest podzielona na 3 główne rozdziały. Nawyki jednostek, nawyki skutecznych organizacji oraz nawyki w społeczeństwie. Początek książki był dość ciekawy, przedstawił w przejrzysty sposób model nawyku: wskazówka - zwyczaj - nagroda (pragnienie). Natomiast im dalej w las tym więcej skomplikowania i trzeba naprawdę mocno się skupić. Za plus uznaje fakt, że przedstawiono dużą ilość faktycznych historii, przemian. Nie mniej jednak w rzeczywistości bardzo trudno jest zastosować techniki znajdujące się w książce, ponieważ nasze nawyki są zwyczajnie skomplikowane. Przykład o ciastku o godzinie 15 jest łatwiejszy do przeanalizowania niż skomplikowane zachowanie człowieka. Który według autora opiera się w większość zachowań na nawykach. Dobrze, że na końcowych stronach zaznaczono iż praca nad analizą/zmianą nawyku może trwać latami i nie jest to prosty proces.
Naprawdę ciężko mi się wypowiedzieć na temat tej książki. Mam mieszane uczucia. Czytało się dość ciężko. Książka jest podzielona na 3 główne rozdziały. Nawyki jednostek, nawyki skutecznych organizacji oraz nawyki w społeczeństwie. Początek książki był dość ciekawy, przedstawił w przejrzysty sposób model nawyku: wskazówka - zwyczaj - nagroda (pragnienie). Natomiast im dalej...
więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo ciekawa i praktyczna ksiażka. Pokazuje siłę nawyku i sposoby jego zmiany zarówno u jednostek jak i dużych organizacji. Obrazuje skutki negatywnych i pozytywnych nawyków. A robi to wszystko w bardzo ciekawy sposób.
Bardzo ciekawa i praktyczna ksiażka. Pokazuje siłę nawyku i sposoby jego zmiany zarówno u jednostek jak i dużych organizacji. Obrazuje skutki negatywnych i pozytywnych nawyków. A robi to wszystko w bardzo ciekawy sposób.
Pokaż mimo toŚwietna książka która zawiera w sobie sporo mądrości.
Świetna książka która zawiera w sobie sporo mądrości.
Pokaż mimo toZ pewnym oporem sięgnąłem po tę książkę, bo czy pisanie o złych i dobrych nawykach może być interesujące? Ale to prawdziwe arcydzieło! Perełka w morzu bełkotliwej i nie zawsze liczącej się z czytelnikiem literatury popularno-naukowej. Może wynika to z faktu, że Autor jest dziennikarzem i doskonale zna się na swojej robocie - pisze tak, aby zaspokoić własne wewnętrzne oczekiwania względem odkrywanej wiedzy. Wątki przeplatają się tu na różnych poziomach - zdrowie, neurochirurgia, sport, marketing, bezpieczeństwo, ruchy społeczne - a dobór przykładów jest przemyślany i wzajemnie się uzupełniający. i dopowiadający. Ostrzegam, strasznie trudno jest odłożyć książkę w trakcie czytania. Po przeczytaniu ostatniego rozdziału pt. "Przewodnik po sposobach wykorzystania zawartych tu pomysłów" poddałem wnikliwej analizie mój nawyk czytania. Codziennie po pracy. około godziny 17 wychodzę z kubkiem herbaty na patio z książką, przy okazji biorę ze sobą świnkę morską, żeby trochę pobiegała na trawie. Co wyzwala ten nawyk? Chęć odpoczynku po pracy, konieczność wyprowadzenia zwierzątka, potrzeba napicia się herbaty? Nagrodą jest przyjemnie spędzona godzina, czasem rozmowa z sąsiadami, całkowite zrelaksowanie się i oderwanie od problemów codziennego życia.
Z pewnym oporem sięgnąłem po tę książkę, bo czy pisanie o złych i dobrych nawykach może być interesujące? Ale to prawdziwe arcydzieło! Perełka w morzu bełkotliwej i nie zawsze liczącej się z czytelnikiem literatury popularno-naukowej. Może wynika to z faktu, że Autor jest dziennikarzem i doskonale zna się na swojej robocie - pisze tak, aby zaspokoić własne wewnętrzne...
więcej Pokaż mimo toKsiążka moim zdaniem dobra. Pokazuje wiele sztuczek/trików psychologicznych jak zmienić nawyki. Poparte są one wieloma przykładami nawet czasem aż za dużą ilością, tak bardzo, że w pewnym momencie książki robi się typowe lanie wody i myślę, że książka mogłaby być o połowę krótsza, a i tak przekazała by tą wartość merytoryczną. Mimo wszystko jest ona godna polecenia.
Książka moim zdaniem dobra. Pokazuje wiele sztuczek/trików psychologicznych jak zmienić nawyki. Poparte są one wieloma przykładami nawet czasem aż za dużą ilością, tak bardzo, że w pewnym momencie książki robi się typowe lanie wody i myślę, że książka mogłaby być o połowę krótsza, a i tak przekazała by tą wartość merytoryczną. Mimo wszystko jest ona godna polecenia.
Pokaż mimo to