Bracia Sisters

Okładka książki Bracia Sisters Patrick deWitt
Okładka książki Bracia Sisters
Patrick deWitt Wydawnictwo: Czarne Ekranizacje: Bracia Sisters (2018) Seria: Proza Świata literatura piękna
Proza Świata
Bracia Sisters (2018)
Paweł Schreiber western Dziki Zachód gorączka złota bracia
Inne

Ciekawy przypadek braci Sisters

Książka drogi. Narracja Eliego wciągnęła mnie od pierwszych stron. Fabuła jest wartka, bohaterowie wyraziści a sama historia pomysłowa i po prostu ciekawa. Szczególnie zachwyciły mnie momenty, w których przeszłość przeplata się z teraźniejszością (żarty lub sytuacje, który wydawały się bardziej współczesne niż XIX wieczne) oraz uniwersalne przemyślenia o życiu, szczęściu, pracy i relacjach z drugim człowiekiem snute przez Eliego. Bardzo polecam.

Książka przyjemna, dobrze się ją czyta. Choć opowiada o dwóch zbójach, którzy zabijają ludzi za pieniądze, to dzięki lekkiej, często humorystycznej narracji prowadzonej przez jednego z nich, historia nie wydaje nam się tak posępna, jak w rzeczywistości jest. Eli, z perspektywy którego opisywane są wydarzenia, jest jednym z tytułowych braci, tym bardziej wrażliwym, elokwentnym i mającym więcej empatii. Jego rozsądne postępowanie zdaje się być przeciwwagą dla nieprzemyślanych, impulsywnych działań jego prymitywnego i brutalnego brata Charliego, dzięki czemu opowieść ta jest czymś więcej niż tylko zwykłą historią dwóch płatnych zabójców.

W 2018 roku na podstawie książki został nakręcony film, jednak nie zrobił on wówczas na mnie zbyt wielkiego wrażenia, bo do dziś nie pamiętałem z niego nic, poza sylwetkami znanych aktorów. Myślę, że powieść jest godna polecenia w większym stopniu niż jej ekranizacja, ze względu na bardziej szczegółowe przedstawienie w niej świata, bohaterów i wydarzeń oraz całkiem niezły styl. Skłonni do refleksji fani westernów powinni być zadowoleni.

Bardzo mroczny western. A może raczej pastisz westernowej historii.
Dwóch tytułowych braci Sisters to płatni zabójcy. Klasyczny duet- ten zły, bez wahania sięgający po broń, i ten "dobry" robiący właściwie to samo, choć chwilami pragnący spokojnego życia i bardziej skłonny do reflaeksji.
Bywa śmiesznie.
A może raczej groteskowo.
A cała ta szalona, ociekająca krwią historia podszyta jest naprawdę gorzką refleksją na temat ludzkiej natury.

Bardzo mroczny western. A może raczej pastisz westernowej historii.
Podążają niespoesznie za swą nową ofiarą po drodze siejąc zamęt i niosąc śmierć. ...

Eli i Charlie Sisters nie mogą się bardziej od siebie różnić. Jeden wrażliwy, o poetyckiej duszy, marzący o spokojnym życiu, drugi żywiołowy, dominujący, pragnący agresji i władzy. A jednak obaj słyną z brutalności i skuteczności.

Na polecenie swojego szefa, Komandora, jadą do Kalifornii, aby zabić człowieka. Zlecenie jak każde inne, ale pomyślcie, że akcja rozgrywa się w czasie gorączki złota w latach pięćdziesiątych XIX wieku! Razem z bohaterami obserwujemy surowy krajobraz, spotykamy ogarniętych szaleństwem poszukiwaczy złota i ubogie damy lekkich obyczajów, wchodzimy do saloonów, martwimy się o podbicie koni i szukamy człowieka, który ma zginąć.

Pełną recenzję można przeczytać na blogu Redhead in Wonderland:

rozczarowujące. Miało być zabawnie a nie było, miało być metafizycznie a było naiwnie. Historia o podróży z punkto A do B a potem do A.

Jest to groteskowa i gorzka opowieść z Dzikiego Zachodu. Dwaj tytułowi bracia Sisters to zabójcy, których zadaniem jest zamordowanie pewnego poszukiwacza złota w Kaliforni. W swojej podróży spotykają mnóstwo soczystych i barwnych postaci.
Poznajemy zdecydowanie bardziej brutalną twarz Dzikiego Zachodu, ale chyba jednak bliską tej prawdziwej.
Bardzo polecam w wersji audio ze świetną interpretacją Marcina Perchucia

Bardzo polecam w wersji audio ze...

Ciekawa pozycja, zarazem zabawna i przerażająca patrząc na ignorancję bohaterów

Ciekawa pozycja, zarazem zabawna i przerażająca patrząc na ignorancję bohaterów

Całkiem sprawnie napisana książka, taki westernowy pastisz. Dwóch braci, sprawnych rewolwerowców ma wypełnić misję zleconą przez szefa. Jadą, nie śpiesząc się zbytnio, a po drodze zmienia im się nastawienie do życia. Zaczynają planować, kombinować jak tu osiągnąć świetlaną przyszłość i gdy już, już mają cel w garści... wychodzi jak zwykle. A jeśli interesują was szczegóły, zapraszam do lektury. Zabawna, lecz bez zarykiwania się śmiechem i zapluwania obiadem. Wersja audio mnie urzekła, wyjątkowo dobrze nagrana, a lektor całym sercem oddał się lekturze. Głos łudzącą podobny do timbru Piotra Fronczewskiego, lecz bez maniery. Po prostu nie wiem kiedy przesłuchałam. Zachęcam.

Amatorka pisana na kolanie, trzymać się z daleka...

Amatorka pisana na kolanie, trzymać się z daleka...

Bracia Sisters to słynni zabójcy, którzy zostają wynajęci do zabicia wroga swojego szefa. Tak zaczyna się ich podróż obfitująca w rozmaite przygody.

Tu wkraczamy w świat mrocznego, brutalnego, brudnego Dzikiego Zachodu, przedstawionego nieraz groteskowo. W tym świecie ludźmi kieruje dziwna moralność i żądza bogactwa.

Bohaterowie są tu barwnie nakreśleni, dwaj zupełnie różni bracia, Eli i Charlie, ale są niczym yin i jang. Ponadto znajdziemy tu całą plejadę nietuzinkowych postaci, jakich możemy spotkać na Dzikim Zachodzie, czarnych bohaterów, pechowców, poszukiwaczy złota czy pulchne panie lekkich obyczajów.

W tej na pozór zwyczajnej wyprawie wyczuwalne jest drugie dno całej historii, przede wszystkim traktuje o braterskiej przyjaźni, o tym jak ważna jest rodzina i poczucie własnego miejsca na świecie. Skłania do filozoficznych refleksji o przemijaniu i samotności. Bogactwo bywa ulotne. Zakończenie wprawia w melancholijny nastrój.

Jest napisana niesamowitym językiem, ma się ochotę zdania obracać w głowie. Dialogi przesiąknięte ironią i sarkazmem trafiły w moje gusta. Nie brak tu wisielczego humoru. Tutaj wszystko chciałoby się zacytować. To się chce czytać i czytać, książka jest przez to właściwie nieodkładalna.
Nie zastanawiajcie się długo, wskakujcie na konia i ruszajcie wraz z braćmi Sisters na Dziki Zachód! Ihaaa!
R E W E L A C J A!
Nagroda Bookera w tym przypadku zupełnie mnie nie dziwi.

Bohaterowie są tu barwnie nakreśleni, dwaj zupełnie...