- ArtykułyEdukacja jako klucz do wolności. „Dziewczyna o mocnym głosie” Abi DaréAnna Sierant1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Drużyna A (A)” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka WasilewskiegoLubimyCzytać2
- ArtykułyTrzeci tom serii o Medei Steinbart już dostępny w Storytel. Wywiad z autorką, Magdaleną KnedlerLubimyCzytać1
- ArtykułyZ Memphis na Manhattan – „Wymiana” Johna GrishamaBartek Czartoryski1
Dashiell Hammett
Samuel Dashiell Hammett urodził w hrabstwie Saint Mary's, na południu stanu Maryland. Jego rodzicami byli Richard Thomas Hammett i Annie Bond Dashiell (forma Dashiell to zanglicyzowana postać francuskiego De Chiel). Dorastał w Filadelfii i Baltimore. "Sam," jak był nazywany zanim zaczął pisać, porzucił szkołę w wieku 13 lat i wykonywał różne prace zanim znalazł pracę w Narodowej Agencji Detektywistycznej Pinkertona. Pracował jako detektyw dla Agencji Pinkertona od 1915 do 1921 r., z przerwą na służbę wojskową podczas I wojny światowej.
Podczas I wojny światowej Hammett wstąpił do Armii Stanów Zjednoczonych i służył w Zmotoryzowanym Korpusie Medycznym. Zachorował na "hiszpankę" a później zapadł na gruźlicę. Wojnę spędził jako pacjent w szpitalu w Ameryce. W 1921 r. ożenił się z pielęgniarką Josephine Dolan. Miał z nią dwie córki: Mary Jane (ur. w 1921 r.) i Josephine (ur. w 1926r.).
Hammett zwrócił się ku pracy w reklamie, aż ostatecznie zaczął pisać. Inspirację dała mu praca prywatnego detektywa.
W 1930 Dashiell zaangażował się uczuciowo w związek z Nell Martin, autorką krótkich opowiadań i wielu powieści. Zadedykował jej Szklany klucz, a w zamian ona zadedykowała mu powieść "Kochankowie powinni się pobierać" (Lovers Should Marry).
W 1931 Hammett poznał dramatopisarkę Lillian Hellman i miał z nią trwający trzydzieści lat romans.
Ostatnią powieść napisał w roku 1934. Resztę życia poświęcił działalności lewicowej. Stał się skrajnym antyfaszystą a w 1937 wstąpił do Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych i w okresie współpracy niemiecko-radzieckiej działał w Keep America Out of War Committee przeciwko włączeniu się USA do wojny.
W 1942, po Pearl Harbor, Hammett wstąpił do Armii Stanów Zjednoczonych. Pomimo iż był inwalidą wojennym z I wojny światowej - ofiarą gruźlicy - użył swoich wpływów, aby wrócić do służby. Większość wojny spędził jako sierżant na Aleutach, gdzie redagował wojskową gazetę. Skończył wojnę z rozedmą płuc.
W 1951 przebywał w więzieniu przez 5 miesięcy za lekceważenie sądu (odmowę zeznań). W latach pięćdziesiątych był przesłuchiwany przez Kongres (maccartyzm). Pomimo, iż zeznawał o swojej działalności lewicowej, odmówił współpracy z komisją i został ocenzurowany.
Hammett zmarł w Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku na raka płuc, zdiagnozowanego dwa miesiące przed śmiercią.
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Powiązane treści
Splątane losy Chandlera i Marlowe’a
Pisarze, których łączy Izrael: Michael Chabon, Etgar Keret, Amos Oz i inni
„Adwokat diabła” na „Wyspie tajemnic” – nieznani autorzy znanych kryminałów i powieści sensacyjnych
Porady od „Dickensa z Detroit"
Popularne cytaty autora
Nie ufam ludziom, którzy krzyczą: "Dosyć, dosyć", gdy im się nalewa. Jeżeli ktoś musi uważać, aby nie wypić za dużo, to znaczy, że kiedy wyp...
Nie ufam ludziom, którzy krzyczą: "Dosyć, dosyć", gdy im się nalewa. Jeżeli ktoś musi uważać, aby nie wypić za dużo, to znaczy, że kiedy wypije, nie ufa nawet samemu sobie.
Idę teraz z wizytą do Chinatown. Jeśli nie odezwę się przez parę dni, zechce pan poprosić zamiataczy ulic, żeby zwrócili uwagę na to, co sp...
Idę teraz z wizytą do Chinatown. Jeśli nie odezwę się przez parę dni, zechce pan poprosić zamiataczy ulic, żeby zwrócili uwagę na to, co sprzątają?
3 osoby to lubiąNie ufam milczkom. Zazwyczaj wybierają nieodpowiednią porę na gadanie i mówią nieodpowiednie rzeczy. Mówienie jest sztuką, której nie da się...
Nie ufam milczkom. Zazwyczaj wybierają nieodpowiednią porę na gadanie i mówią nieodpowiednie rzeczy. Mówienie jest sztuką, której nie da się wykonywać mądrze, jeśli się nie ćwiczy.
3 osoby to lubią