Sześć tysięcy gotówką

Okładka książki Sześć tysięcy gotówką James Ellroy
Okładka książki Sześć tysięcy gotówką
James Ellroy Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Underworld USA (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Underworld USA (tom 2)
The Cold Six Thousand
Sonia Draga
2018-11-21
2006-01-01
Violetta Dobosz
Violetta Dobosz

Rynsztok Ameryki

To nie jest zła literatura. Ale przeczytanie w kilka dni dwóch części tej serii było moim zdaniem złym pomysłem.
Treść jak i sposób pisania autora może doprowadzić czytelnika do obłędu. Ostatnia strona jest jak wybawienie. Nigdy więcej

Po pierwsze, co wyróżnia tę powieść, to styl i język. Jedni krytykują, innym bardzo się podoba. Ja zdecydowanie należę do tej drugiej grupy.

To zdecydowanie jedna z najciekawszych powieści sensacyjnych (z wątkiem kryminalnym),jaką miałam w swoich dłoniach w ostatnim czasie. Momentami czytanie szło opornie, ale w rezultacie i w ogólnej ocenie to to jest mega wyróżniająca się książka. Koniecznie muszę sięgnąć po inne części tej serii. Muszę!

Męcząca, zawiła, momentami zbyt wielowątkowa i atakujaca potężna dawką informacji, ale koniec końców satysfakcjonująca lektura.

Kulejące arcydzieło. Lekko utykające, ale jednak. Pod względem językowym status arcydzieła trudno zakwestionować. To zdecydowanie najlepiej napisana powieść sensacyjna ostatnich kilkunastu, nawet kilkudziesięciu lat. Zresztą nie tylko sensacyjna. Ellroy wymyślił język na nowo. Ten język ma niezwykłą siłę i moc. Często chce się wracać raz po raz do przeczytanych zdań/akapitów tylko po to, żeby znów poczuć ich niezwykły rytm i smak, ich obłąkane staccato oraz rozszalałe, związki zgody, rządu i przynależności.
Ellroy wyciska ze znanych konstrukcji zdań, składania wyrazów i wykorzystywania znaków przestankowych tyle, że właściwie tworzy nową wartość, nowy sposób porozumiewania się z czytelnikiem, przemawiania do jego wyobraźni i opowiadania historii. Ta historia to kolejny powód do tego, by nazwać „Sześć tysięcy dolarów gotówką” arcydziełem. Ellroy wziął się za historię Stanów Zjednoczonych pomiędzy dwoma tragediami rodziny Kennedych. Korzystając z faktów, teorii i teorii spiskowych tworzy przemawiającą do wyobraźni opowieść o kulisach wojny wietnamskiej, eksplozji i klęsce ruchów obywatelskich lat 60., początkach heroinowego tsunami, które zrujnowało życie wielomilionowej populacji i kulisach Las Vegas. Mafia i CIA, komuniści i mormoni, Howard Hughes i J. Edgar Hoover, bojownicy o prawa czarnych i rasiści spleceni w morderczym uścisku tańczą swój danse macabre. Krew leje się gęsto. Krew płynie litrami. Ludzie giną. Ludzie, pod wpływem zła stają się zombies.
„Sześć tysięcy…” to także dekonstrukcja wielkiego literackiego mitu. Mitu znanego głownie z prozy amerykańskiej. Mitu ukochanego przez miliony zakompleksionych grubasów i znudzonych partnerami/stęsknionych za mężczyzną kobiet. Mitu ukochanego przez producentów samochodów, piwa, ciężkich alkoholi i maszynek do golenia i odzieży dżinsowej. Mitu samotnego twardziela. Wielkiego amerykańskiego indywidualisty, następcy pioniera, szorstkiego twardziela, który samotnie wykuwa swój los – wbrew niekorzystnym okolicznościom społecznym. Szorstkiego twardziela, który pod twardą skorupą ukrywa wrażliwość i gotowość do uczuć. Szorstkiego twardziela, który sam ustala reguły gry.
Ellroy nie podważa istnienia takich ludzi. Ellroy podważa ich niezależność. Ellroy powiada: każdy od czegoś/kogoś zależy. Od tych, którzy sprawują władzę. Od biologii. Władzę sprawują ci, którzy mają pieniądze. Biologia to umysł. Biologia to wrażliwość. Biologia to serce. Biologia to tęsknota za sprawiedliwością. Biologia to wreszcie kobiety.
Władzę sprawuje mafia i ludzie z agencji rządowych. Kobiety budzą tęsknoty. Kobiety pięknie pachną i są miłe w dotyku. Kobiety tworzą irracjonalny raj do którego ciągną twardziele. Kobiety są narkotykiem mocniejszym od heroiny. Ubezwłasnowolniają bardziej. Ściągają do twardzielskiego
piekła – domu. Władza i biologia to śmiertelne niebezpieczeństwo. Władza i biologia to, prędzej czy później, śmierć.
„Sześć tysięcy…” to literackie ambicje i rozmach. Literackie ambicje i rozmach to największy wróg literatury pop. James Ellroy chciał to zmienić. James Ellroy odniósł zwycięstwo. Jednak nie poniósł strat.
„Sześć tysięcy…” to trzech zdekonstruowanych twardzieli i miliard wątków. „Sześć tysięcy…” to krzyżujące się wątki i wciąż zmieniające sojusze. Ellroy prowadzi nas przez swoją fabularną dżunglę z precyzją godną zegarmistrza. Jednak jednocześnie tak często zmienia dekoracje na scenie, że mniej uważny czytelnik może czuć się zagubiony w tym gąszczu. Na dodatek nie ma tu dla niego chwili wytchnienia. „Sześć tysięcy…” startuje ostro, a potem ani przez chwilę nie zwalnia. Na dodatek łamie przepisy – na zakrętach przyspiesza. Czytelnik zrelaksowany, czytelnik szukający wytchnienia może oszaleć. Inna sprawa, że gra jest warta tego ryzyka.

Sześć Tysięcy Gotówką wypada całkiem przyzwoicie, choć można poczuć lekki zgrzyt jeżeli chodzi o styl. Autor za mocno chciał ten element uwypuklić. Nadrabia jednak samą epicką historią, która w oparciu o największy spisek Ameryki, jest w stanie zaoferować kilkanaście godzin niesamowitej rozrywki i sponiewierać czytelnika w brudzie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Po tej historii już nic nie będzie takie samo.

Ciąg dalszy "Amerykańskiego Spisku", brutalna i konkretna

Ciąg dalszy "Amerykańskiego Spisku", brutalna i konkretna

Jedna z najwybitniejszych powieści. Wielowątkowe, okrutne, szczere rozliczenie z dwudziestowieczną Ameryką. Ameryką opartą na kłamstwie i przemocy. Ameryką rządzoną przez cynicznych polityków, cynicznych agentów FBI i cynicznych mafiosów. Każdego można kupić. Każdego można zabić. W powieści Ellroya nic nie jest takie jak w popularnych etosach amerykańskiej popkultury. Ameryka nie jest wielka, nie jest moralna, nie jest bohaterska.

"Sześć tysięcy gotówką" jest drugą częścią cyklu Underworld USA. Akcja rozpoczyna się w dniu zamachu na JFK w Dallas. Bohaterami powieści są znani już z "Amerykańskiego spisku" Ward Littell, były agent FBI, a obecnie adwokat na usługach mafii oraz Hawarda Hughes'a, Pete Bondurant specjalista od szantażów i brudnej roboty. Nową postacią jest Wayne Tedrow Jr. młody policjant mający zasady oraz cechujący się moralnością. Niestety wydarzenia w Dallas wywrą na jego życie kolosalne skutki i zmienią jego światopogląd. Podobnie jak w poprzedniej książce autor ukazuje nam mroczne strony historii Ameryki lat 60. Tym razem mamy tutaj styczność z okolicznościami, które doprowadziły do zamachów na Martina L. Kinga oraz Roberta Kennedy'ego. Ellroy dużo czasu poświęca również wojnie w Wietnamie, a zwłaszcza handlowi narkotykami prowadzonemu przez ludzi współpracującymi z CIA.
Jak w każdej do tej pory przeczytanej przeze mnie książce Ellroy'a żadnego z bohaterów nie można nazwać dobrym. Wszyscy są uwikłani w zbrodnie i oszustwa. Tutaj bardziej niebezpieczni są stróże prawa niż przestępcy.
Dla niektórych czytelników telegraficzny styl pisania może okazać się trochę trudny, ale opłaca się do niego przywyknąć, ponieważ autor serwuje nam świetne political-fiction. Szczerze polecam.

Kolejna po 'Amerykańskim spisku" powieść Ellroy'a dotykająca najbardziej tajemniczych i najsmutniejszych wydarzeń w XX wiecznej historii Ameryki. Tym razem poznamy genezę powstania spisków mających na celu zlikwidowanie Martina Lutera Kinga-murzyńskiego działacza walczącego o prawa obywatelskie,zniesienie segregacji rasowej i podniesienie standardów życia dla czarnych, oraz Roberta F.Kennedy'ego-popierającego te dążenia senatora, który zamierza kandydować na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych.

J.E.Hoover-dyr. FBI oraz Howard Hughes ,ekscentryczny miliarder nienawidzą czarnych i komunistów, posłużą się każdą metodą aby zdyskredytować Kinga , podsłuchy, szantaże, grożby to zwyczajowe narzędzia ich pracy. Idealnymi wykonawcami ich poleceń są znani z poprzedniej części Pet Bondurant-osobnik który dla osiągnięcia celu i zarobienia pieniędzy nie cofnie się przed niczym, Ward J.Littel były agent FBI, obecnie adwokat będący na usługach mafii. Pojawiają się także dwie nowe kluczowe dla opowieści postaci, Wayne Tedrow j.-policjant, który po tym jak jego żona zostaje zamordowana przez czarnego staje się zadeklarowanym rasistą oraz agent specjalny FBI Dwight Holly, skrzętnie wykonujący wszystkie polecenia swojego szefa J.E.H.
W tle pojawia się narastający konflikt zbrojny w Wietnamie, odkupienie od mafii kasyn w Las Vegas przez Hughesa, te wydarzenia mają ścisły związek z tym do czego dojdzie w finale książki.

Zdrady, spiski, korupcja, szantaże, morderstwa , amerykańskie brudy wywleczone na światło dzienne...straszne, obrzydliwe, przerażające.

Political-fiction i naprawdę bardzo czarny kryminał, pełen przemocy i okrucieństwa, w którym nie ma co szukać pozytywnych bohaterów, wszyscy w mniejszym lub większym stopniu są tu zeszmaceni.
Polecam.

Jeeeeezu czytam to juz 2 tydzien i nie moge , no po prostu nie moge...
Zdecydowanie jedna z gorszych książek tego autora.
Od oceny sie powstrzymam ale skoro zmuszam sie zeby doczytac tą ksiązke to wiedz ze cos sie dzieje! ;]

Jeeeeezu czytam to juz 2 tydzien i nie moge , no po prostu nie moge...
Zdecydowanie jedna z gorszych książek tego autora.

• Kryminały
  • James Ellroy
  • Thriller, sensacja, kryminał

Dodaj cytat z książki Sześć tysięcy gotówką