Tao Te King czyli Księga Drogi. Napisała na nowo Ursula K. Le Guin

9788361967002
taoizm, Chiny
religia
Wiedenka

Autorem tej chińskiej księgi, stanowiącej część podstawowego kanonu taoizmu jest najprawdopodobniej Lao Tsy, mędrzec, który mógł żyć w tym samym czasie, co Konfucjusz. Przedstawiamy nową angielską wersję, napisaną przez Ursulę K. Le Guin we współpracy z profesorem J.P. Seatonem, sinologiem z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapell Hill, którzy uzupełnili enigmatyczny tekst swoimi przypisami i komentarzami.

Ramon | 2013-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Nie sądzę, aby była to wersja od której należy zaczynać przygodę z Tao Te Ching. Nie uważam również, aby była to wersja do której można ograniczyć przygodę z dziełem Lao Tsy.

Jest to bowiem bardziej INTERPRETACJA POETYCKA, niż tłumaczenie (trochę jak Tako rzecze Zaratustra w wykonaniu Władysława Berenta). I jako interpretacja jest sympatyczną ciekawostką, wzbogacająca nasz odbiór książki, jeśli porównamy tę wersję, z innymi tłumaczeniami.

Ursula Le Guin wykazuje się całkiem głębokim rozumieniem myśli chińskiego mędrca, chociaż - jak na mój gust - jest to podejście na siłę (pseudo)kobiece (bo wg niej inne tłumaczenia są zbyt męskie - może tak, nie czytałem Tao Te Ching po angielsku, a w polskich nie zauważyłem tego problemu).

Czy więc jest to wersja dla kobiet? Czy ja wiem... Niektórym kobietom łatwiej dogadać się z mężczyznami, niż z przedstawicielkami własnej płci, więc może nie potrzebują specjalnej wersji Tao Te Ching? Każdy może sam ocenić, lektura tej księgi nawet w...

Zuza Fabijańska | 2012-10-27

Warto nosić ją ze sobą, podobnie jak Księgę Przemian. Emanuje spokojem, głębią i tajemnicą. Każdy werset niesie przesłanie ,które można interpretować jako wróżbę i wskazówkę.

Ryszard Derdzinski | 2010-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2010

Piękne tłumaczenie, a właściwie interpretacja. Książka daje do myślenia, a przede wszystkim tłumaczy filozofię przenikającą powieści Ursuli Le Guin.

wicher_Lab | 2010-11-30

Doskonale prosta i natchniona filozofia w formie poezji. Katharsis po przeczytaniu gwarantowane.

Lidia D | 2016-03-15
Przeczytana: 15 marca 2016

Tao nic nie robi ale nie ma nic co by nie było przez tao zrobione. :-D

justi | 2012-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2012

Wielka głębia, wielka mądrość, pokarm dla ducha i umysłu.

Sieku | 2016-04-01
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Myślę, że można ją oceniać wyłącznie w kontekście innych przekładów Tao Te King, a to jest moim pierwszym - stąd ocena książki raczej zachowawcza ;)

GreenShadow | 2013-11-29

Rewelacja
Mam kilka tłumaczeń Tao Te King, ale to w interpretacji Ursuli Le Guin jest na prawdę wyjątkowe.

Pawelau | 2014-10-24

Nic dodać, nic ująć. Koran każdego prawdziwego Taoisty. :) ;)

katya | 2016-06-09