rozwiń zwiń
jurijur

Profil użytkownika: jurijur

Poznań Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 20 godzin temu
868
Przeczytanych
książek
928
Książek
w biblioteczce
329
Opinii
658
Polubień
opinii
Poznań Mężczyzna
work in progress + rewizja wspomnień

Opinie


Na półkach:

„Na południe od nigdzie” to zbór opowiadań Bukowskiego opublikowany w 1973, kolejny po „Najpiękniejszej dziewczynie w mieście” oraz „Historiach o zwykłym szaleństwie” (te dwie książki pierwotnie zostały wydane w 1972 jako całość pod uroczym tytułem: „Erections, Ejaculations, Exhibitions and General Tales of Ordinary Madness”). Teksty zebrane w „Na południe od nigdzie” są nieco bardziej wygładzone stylistycznie, choć pod względem tematyki i języka zaskoczeń nie ma. Zresztą Bukowski włączył do tego tomu dwa dłuższe opowiadania, które były wcześniej publikowane w niskonakładowych wydawnictwach: „Wyznania faceta tak dalece zbzikowanego, że żyje z bestiami” (1965) oraz „Wszystkie odbyty świata, włącznie z moim” (1966).

Teksty są krótkie, wartko napisane, a traktują - jak zwykle - głównie o dolach i niedolach ludzi z niższych klas społecznych. Nie brakuje także (mniej lub bardziej bezpośrednich) autobiograficznych odniesień - wszak ulubionym tematem Bukowskiego był sam Bukowski. Formalnie to przeważnie realistyczne opowiastki, ale trafi się tu też humoreska i groteska: Bukowski eksploatuje motywy wzięte żywcem z groszowej literatury („Gorący diabeł”, „Płatny morderca”), a nawet boksuje się z Hemingwayem („Klasa”). Jednak co jakiś czas przeplata te zabawy brutalnym opisem rzeczywistości, więc prócz rozrywki mamy zapewnione egzystencjalne dociążenie. I choć Bukowski nie odkrywa Ameryki, to niezwykle sprawnie opisuje ją od jej najbrudniejszej i najmniej malowniczej strony. I zapewnia niewątpliwy komfort: on sam w tym brudzie nurzał się naprawdę, a czytelnik musi tylko otworzyć książkę, by ruszyć jego śladem.

„Na południe od nigdzie” to zbór opowiadań Bukowskiego opublikowany w 1973, kolejny po „Najpiękniejszej dziewczynie w mieście” oraz „Historiach o zwykłym szaleństwie” (te dwie książki pierwotnie zostały wydane w 1972 jako całość pod uroczym tytułem: „Erections, Ejaculations, Exhibitions and General Tales of Ordinary Madness”). Teksty zebrane w „Na południe od nigdzie” są...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

„Najpiękniejsza dziewczyna w mieście” to zbiór krwistych prozatorskich kawałków Bukowskiego, zawiera głównie opowiadania, ale też kilka tekstów ocierających się o publicystykę. Wszystkie łączy brutalny język i tematyka: bieda, przemoc, seks, nałogi, okrucieństwo, dewiacje - przewijające się tu w różnym natężeniu i konfiguracjach, choć opisane w zróżnicowanej formie (od surowego realizmu, poprzez luzackie opowiastki, aż do satyry i groteski wpadającej miejscami w surrealizm). Zawsze jednak podane w stylistyce mocno undergroundowej, która w swoim czasie mogła szokować, a i dziś (jak widać po opiniach na LC) wzbudza skrajne emocje.

Na pewno nie jest to rzecz na pierwsze, bezpieczne spotkanie z autorem – kto nie zetknął się z takimi klimatami może mieć problem, by przetrawić drastyczne opisy i wulgarne słownictwo. Inna sprawa, że warto, bo te miniaturki ukazują narracyjny talent, językowe wyczucie, humor oraz wrażliwość - choć tę ostatnią łatwo przegapić w tych rynsztokowych realiach, które Bukowski opisuje. Ona jednak tam jest, wprawdzie czasem ukryta niczym perła w kupie łajna, ale jest. Trzeba tylko zanurkować i sprawdzić.

„Najpiękniejsza dziewczyna w mieście” to zbiór krwistych prozatorskich kawałków Bukowskiego, zawiera głównie opowiadania, ale też kilka tekstów ocierających się o publicystykę. Wszystkie łączy brutalny język i tematyka: bieda, przemoc, seks, nałogi, okrucieństwo, dewiacje - przewijające się tu w różnym natężeniu i konfiguracjach, choć opisane w zróżnicowanej formie (od...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

„Hollywood” reprezentuje końcowy, syty okres twórczości Bukowskiego. Sukces, starość, stabilizacja (żona, dom) nie zmieniły jednak jego podejścia do rzeczywistości. I choć w tym czasie był już bardzo popularny, a reżyser Barbet Schroeder zwrócił się do niego z propozycją napisania scenariusza, to Bukowski, który nie przepadał za filmami, nie był specjalnie zachwycony tą propozycją. Ostatecznie zaangażowanie Schroedera i honorarium złamały jego krótki opór. Tak powstał scenariusz do „Ćmy barowej”, w której główne role zagrali Mickey Rourke i Faye Dunaway.

„Hollywood” to historia powstania tego filmu a zarazem powieść z kluczem. Bukowski zmienił wszystkie personalia, ale tak jak nie ma wątpliwości co do prawdziwej tożsamości Henry’ego Chinaskiego, jego alter ego, tak wszystkie przewijające się w powieści postaci to osoby jak najbardziej realne i znane. Sporo tu anegdotek, przypadkowych spotkań oraz nieśpiesznego dreptania po kolejnego drinka. Nie jest to rzecz porywającą, ale dla mnie proza Bukowskiego to w przeważającej części literatura relaksacyjna (za to określenie pewnie dostałbym od Charlesa po mordzie) i tu jest podobnie. Kto lubi - ten i tu będzie bawił się dobrze. Wszak najbardziej podobają się te filmy, które już raz widzieliśmy.

„Hollywood” reprezentuje końcowy, syty okres twórczości Bukowskiego. Sukces, starość, stabilizacja (żona, dom) nie zmieniły jednak jego podejścia do rzeczywistości. I choć w tym czasie był już bardzo popularny, a reżyser Barbet Schroeder zwrócił się do niego z propozycją napisania scenariusza, to Bukowski, który nie przepadał za filmami, nie był specjalnie zachwycony tą...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika jurijur

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [6]

William Butler Yeats
Ocena książek:
7,5 / 10
38 książek
1 cykl
Pisze książki z:
46 fanów
Albert Camus
Ocena książek:
7,1 / 10
34 książki
5 cykli
Pisze książki z:
901 fanów
Edgar Allan Poe
Ocena książek:
7,1 / 10
192 książki
10 cykli
Pisze książki z:
1871 fanów

Ulubione

Charles Bukowski Szmira Zobacz więcej
Lew Tołstoj Anna Karenina. Tom 1 Zobacz więcej
David Herbert Lawrence Kici, kici! Zobacz więcej
William Butler Yeats - Zobacz więcej
Cormac McCarthy To nie jest kraj dla starych ludzi Zobacz więcej
Cormac McCarthy Droga Zobacz więcej
autor nieznany Gilgamesz Zobacz więcej
Wystan Hugh Auden 44 wiersze Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

David Herbert Lawrence Kici, kici! Zobacz więcej
Cormac McCarthy To nie jest kraj dla starych ludzi Zobacz więcej
William Butler Yeats - Zobacz więcej
Cormac McCarthy Droga Zobacz więcej
autor nieznany Gilgamesz Zobacz więcej
Wystan Hugh Auden 44 wiersze Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
868
książek
Średnio w roku
przeczytane
26
książek
Opinie były
pomocne
658
razy
W sumie
wystawione
861
ocen ze średnią 6,8

Spędzone
na czytaniu
2 779
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
14
minut
W sumie
dodane
6
cytatów
W sumie
dodane
18
książek [+ Dodaj]