Tybetańska księga umarłych

Wydawnictwo: A
Bard-do t'os-grol cz'en-mo
filozofia i etyka
Atena

"Tybetańska księga umarłych" to starożytny, buddyjski tekst, który traktuje o naturze umysłu i jego przejawach doświadczanych jako obiektywie istniejące światy. Szczegółowo opisuje on wizje, które pojawiają się po śmierci, gdy świadomość nie jest już dłużej związana z ciałem. "Tybetańska księga umarłych" uczy jak rozpoznawać owe wizje, dzięki czemu możliwe jest nawet osiągnięcie stanu oświecenia. Dlatego też tekst "Tybetańskiej księgi umarłych" czyta się na głos umierającym jako pomoc w rozpoznaniu doświadczanych wówczas wizji i osiągnięciu wyzwolenia.

Przekład "Tybetańskiej księgi umarłych" został dokonany z języka tybetańskiego przez Ireneusza Kanię, wybitnego tłumacza i tybetologa, który jest również autorem "Wprowadzenia" poprzedzającego jej tekst.

Ten klasyczny, buddyjski tekst przynosi nie tylko objaśnienie fundamentalnych fenomenów śmierci i umierania; może on także zainteresować tych wszystkich, którzy poszukują głębszego, duchowego zrozumienia naszej codziennej egzystencji.

źródło opisu: www.awyd.pl

źródło okładki: www.awyd.pl

Oficjalna recenzja
ermanism książek: 1151

Święta księga Tybetu

Bar-do T’os-grol tłumaczona na języki zachodnie jako „Tybetańska Księga Umarłych” (za pierwszym, angielskim przekładem teozofa dr Evansa-Wentza „The Tibetan Book of the Dead”) to tekst cokolwiek niesamowity. Słowo bar-do oznacza „to, co pomiędzy dwoma” bądź „przestrzeń pośrednia”. Chodzi tutaj o „przestrzeń”, w której znajduje się człowiek (Duch? Ciało umysłowe? Umysł? Świadomość subtelna? Dusza?) po śmierci, przed wcieleniem w kolejną formę istnienia. Ta osobliwa sytuacja, w której możemy się znaleźć, stanowi ostatnią i najważniejszą próbę inicjacyjną: stawką jest możliwość ostatecznego wyzwolenia z nieskończonego cyklu kolejnych wcieleń karmicznych – nirwana. „Księga”, odczytywana umierającemu przez lamę, zawiera zespół pouczeń, które mają pomóc „duszy” w tej niesamowitej walce o zbawienie, trwającej, być może, nawet do 49 dni.

„Księga” stała się najbardziej znanym religijnym tekstem Tybetu. Odniosła światowy sukces nie tylko w kręgach artystycznych czy intelektualnych, ale również (po 1960 roku) wśród kontrkulturowej młodzieży. Jak wiadomo, takie mody idą w parze nieprofesjonalnymi i nieszanującymi swojego przedmiotu pracami translatorskimi, na szybko i na „łatwiznę” zaspokajającymi nasz duchowy głód. Przypomnijmy choćby przypadek słabych, gubiących oryginalny sens przekładów chińskiej „Księgi Przemian”, nie licząc tutaj tłumaczenia opartego na niemieckim przekładzie Richarda Wilhelma, które do dziś krążą nawet na biurkach profesorskich (sam takie rzeczy widywałem). W każdym razie, nie jest to przypadek „Tybetańskiej Księgi Umarłych” wydanej nakładem Wydawnictwa A. Otóż mamy tutaj do czynienia z owocem pracy jednego z najwspanialszych polskich tłumaczy – Ireneusza Kani. Polak sięgnął bezpośrednio do tybetańskiego oryginału! W związku z czym, sytuacja polskiego czytelnika jest doprawdy wyjątkowa; bezpośrednich przekładów z tybetańskiego, nie licząc polskiego, istnieje tylko pięć.

Powiedzmy od razu więcej. Nasze wydanie „Księgi” zawiera również dwa dodatki, które nie zostały przełożone na żaden z języków europejskich: pierwszy z nich, to osobny tekst dotyczący rozmaitych zapowiedzi nadchodzącej śmierci; drugi, to biografia XIV-wiecznego jogina, domniemanego autora „Księgi”. Niech zatem duma nas rozpiera.

Czytelnicy znanego bestselleru „Życie po życiu” Raymonda Moody’ego, traktującego o zebranych przez niego relacjach z doświadczeń śmierci klinicznej, bez większych problemów odnajdą zdumiewające paralele pomiędzy tym, co spisał Moody, a tym, o czym traktuje „Księga”. Mówi o tym sam Ireneusz Kania, więc niczego nie zmyślam...

Dodajmy na koniec, że nasze wydanie „Księgi” zawiera również komentarz psychologiczny do niej, autorstwa Carla Gustawa Junga, zachwyconego jej głębokim wniknięciem w tajniki ludzkiej psychiki. W tym komentarzu dowiadujemy się, że sam Jung nie rozstawał się ze swoim egzemplarzem „Księgi” przez wiele lat.

Tomasz Wiśniewski

Jakub Szwedo | 2010-09-12
Przeczytana: 07 września 2010

Tybetańska Księga Umarłych zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Pradawne dzieło jest na swój sposób instrukcją tego, co mówić umierającemu i zmarłemu niedawno człowiekowi oraz filozofią buddyzmu zamkniętą na kilkudziesięciu stronach. Mówi o tym, jak poprowadzić go do wyzwolenia (oświecenia), lub w najgorszym wypadku wybrać odpowiednie dobre ciało do reinkarnacji. Pozwala spojrzeć na śmierć w całkowicie inny dla zachodniego człowieka sposób - nie jako coś smutnego, lecz jako szanse na uwolnienie się od cierpienia w ludzkim świecie.

Zadziwiło mnie przede wszystkim to, że wszystkie ukazujące się nam bóstwa czy inne postacie po naszej śmierci, opisywane są jako wytwory naszego umysłu. Więc jakiekolwiek uosobienie boskości w buddyzmie występuje tylko "powierzchownie", jako interpretacja tej boskości naszego umysłu. Pisał o tym również C.G. Jung we wspaniałym, dołączonym do tej księgi komentarzu.

Dzieło przyda się wszystkim - psychologom, teologom, filozofom, szarym ludziom, a nawet...

Amarcord | 2014-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Nie oceniam, gdyż jest to tekst nie podlegający ocenie natury estetycznej, choć jego uroczysty styl sam w sobie jest niezwykle harmonijny i piękny.
Teraz, gdy już przeczytałem "Księgę", sądzę, że nie można jej nie znać. Wielka wizja umierania, ogromny kawał kultury ludzkości, w sumie jeden z zabytków naszej cywilizacji.
Nie sposób szukać czegokolwiek analogicznego w kulturze chrześcijańskiej, może tylko w jakichś pismach mistyków.

Eraser | 2015-02-03
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Bardzo barwna i "matematyczna" książka. Opisy kolejnych etapów śmierci powodują odczucie jakbyśmy już stali przed decyzjami, które przyjdzie nam podjąć po zakończeniu życia.

Lubię czytać i rozmyślać o różnych spójnych systemach (rozumianych w przeróżnych odniesieniach). Lubię opisy rozumienia świata, które da się przedstawić na schemacie, rysunku czy w głowie, ale które jednocześnie zostawiają miejsce na przeczucia, których nie możemy zwerbalizować; skojarzenia, do których prowadzą; oraz rozwinięcia, którym możemy poddawać dane elementy, brnąc w nie głębiej i głębiej.

Mam tutaj na myśli np. Drzewo Życia z tradycji żydowskiej czy system czakr. "Tybetańska księga umarłych" stanowi podobny (pod tym względem) system i cieszy mnie fakt zapoznania się z nią. Prawdopodobnie wrócę jeszcze do opisów zawartych w książce, na pewno można z nimi "popracować" na różnorakie sposoby.

Pozostaje pytanie: skąd autor wiedział co jest po drugiej stronie i jak wtedy...

Mroczne. Kiedyś się fascynowałam religią tybetańską, ale pamiętam, że ta książka znacznie mnie ostudziła.
Świat demonów umysłu.

szogunSW4 | 2010-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2010

Skomplikowany tekst. Wiele zwrotów, nazw, określeń które momentami trudno ogarnąć. Ale wizje opisane w księdze są niezwykle barwne. Aż chce się umrzeć aby móc to wszystko ujrzeć na własne oczy:)

Grażyna | 2014-02-03
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 04 lutego 2014

CzarnaMucha | 2011-03-30
Na półkach: Level 29, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok

Warto poznać alternatywe dla religii w której się wychowało.

btw.Jest film nawiązujący do dzieła:" "Enter The Void"

Narajan_Aliss | 2017-03-06

Wyśmienite! Każdemu polecam. Im wcześniej tym lepiej.

Roman | 2015-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2015

Ciężki tekst, czasem piękny, czasem przerażający. Wskazówki i obrazy mówiące o tym co stanie się jeśli wybierzesz tę, czy inną drogę po śmierci. Wiele postaci pojawiających się jest wytworem wyobraźni i nie powinniśmy się ich bać.