Droga Zen

2003-03-12
2003-03-12
8371203543
Sebastian Musielak

Wiadomo, żadna książka o zen, nie będzie idealna, bo kto chce zrozumieć zen za pomocą rozumu i logiki niestety będzie błądził. Ale to też nie jest książka, która ma na celu nauczyć czytelnika jak zrozumieć nauki zen. Bardziej jest to wprowadzenie do zen tzn. można tam znaleźć podstawowe informacje na temat czym jest zen, jakie są szkoły, sztuka zen itp. Dzięki temu, że książka nie jest pisana przez wschodniego nauczyciela/mnicha, ale przez zachodni umysł, można łatwiej przyswoić wiedzę na temat zen. Polecam przeczytać bo warto.

Cieszę się że sięgnąłem po tą książkę, autor w niej bardzo skrupulatnie w przystępny sposób usiłuje wytłumaczyć europejczykom czym właściwie jest buddyzm. Zaczynając od historii po przez ideologię na sztuce kończąc cała treść tej pozycji jest poparta odniesieniami z ksiąg i komentarzami mistrzów zachowując pełną spójność. Polecam każdemu kto chce od podstaw zapoznać się z tą tematyką. Naprawdę warto.

Sięgając po tę książkę trzeba się uzbroić w świadomość, że jest to wiedza wręcz podręcznikowa. Wymaga ogromnego skupienia, ale mam też poczucie że literatury dodatkowej. Nie wiem do końca do kogo została skierowana. Dla osób, które chcą po raz pierwszy dowiedzieć się czegoś nowego na temat zen jest zbyt skomplikowana, z kolei dla osób obeznanych - niewystarczająca.

Chyba najbardziej przystępne dla białego człowieka podsumowanie historii i specyfiki buddyzmu zen.

Książka, która dobitnie pokazała mi, jak sztywne i ograniczone jest moje myślenie, ukształtowane przez judeochrześcijańską oraz europejską kulturę i filozofię.
Dla kompletnego laika ,,Droga Zen" może być dobry wprowadzeniem w historię i filozofię buddyzmu.
Buddystką raczej nie zostanę, ale naprawdę bardzo wiele dowiedziałam się, dzięki tej książce. Z pewnością będę do niej wracać.

Po więcej zapraszam tutaj: https://www.dominikadembowska.com/post/ksiazki-lutego-2021

Nie jest to książka za którą można ocenić autora. Jest to historia ewolucji filozofii dalekiego wschodu. Co myślę o samym buddyzmie. Nie będę wchodził w te mainstreamowe dno które od dziesięcioleci zachwyca się tymi mądrościami mnichów. Udawanie jakie to piękne i jak odmieniło moje życie byłoby kłamstwem. Poza jedną uniwersalną prawdą objawioną nam na końcu książki myśliciele wschodu błądzą po omacku łapiąc chwilę które im przed chwilą umknęły. " Czym jest stan buddy? - kluska". Niezrozumienie tych farmazonów wcale nie powinno nikogo zasmucić. To tylko dowód że macie własne zdanie. Jeżeli miałbym dwie drogi do wyboru - filozofię tao a mądrości indian północnoamerykańskich, to jest to dla mnie tylko jedna droga wyboru . Nie polecam tym którzy chcą wieść wartościowe , szczęśliwe życie bo wg ich myśli nie ma to sensu. Tak to jest jak człowiek stara się wprowadzić swoją ideologię uważając Stwórcę za biernego obserwatora.

Ta książka pozwoliła mi pozbyć się lęku, niepokoju i strachu egzystencjonalnego. W momencie gdy przestałem doszukiwać się sensu w życiu, wtedy go znalazłem. Po prostu w byciu. Od tamtej pory czuję się jak dziecko, które fascynuje się życiem i jest ciekawe świata.

Polecam każdemu twórczość Alana Wattsa, oraz jego wykłady na Youtubie.

Polecam każdemu twórczość Alana Wattsa, oraz jego wykłady na Youtubie.

Ostatnimi czasy bardzo zajmuje mnie tematyka szeroko rozumianej ewolucji świadomości i rozwoju duchowego. Jest to pokłosie lektury poematu Hermanna Hesse pt. „Siddhartha”, a także moich doświadczeń medytacyjnych i treningu uważności, który wprowadziłem do codziennej praktyki. Na jej początku miałem na uwadze głównie bieżące korzyści takie jak redukcja stresu, lepszy sen, czy świadome dostrzeganie własnych myśli i emocji. Niemniej z czasem poczułem, że stoi za tym coś większego i zacząłem szukać. Tak właśnie trafiłem na książkę Alana Wattsa pt. „Droga zen”, która otworzyła mnie na doświadczenie i filozofię zen.
Jaki jest ZEN? Jak tłumaczy Alan Watts - bezpośredni, z zacięciem i humorem, zarówno piękny, jak i absurdalny, irytujący i upajający zarazem. Wywraca nasz „zachodni” umysł do góry nogami. EXACTLY! Bardzo polecam!

„Pewnego dnia usunąłem ze swego umysłu wszelkie wyobrażenia. Odrzuciłem wszelkie żądze. Pozbyłem się wszystkich słów, za pomocą których myślałem, i tak trwałem całkowicie wyciszony. Czułem się odrobinę nieswojo - jakby ktoś wnosił mnie do czegoś albo jakbym dotykał jakiejś nieznanej mi siły… i wtem: cyk! Wszedłem. Zatraciłem granice mojego fizycznego ciała. Miałem, rzecz jasna, skórę, lecz czułem, że stoję w centrum kosmosu. Mówiłem, lecz słowa moje straciły znaczenie. Widziałem jak zbliżają się do mnie ludzie, lecz wszyscy byli tym samym człowiekiem. Wszyscy byli mną! Nie znałem takiego świata. Dotąd wierzyłem, że zostałem stworzony, lecz wówczas musiałem zmienić zdanie: nigdy nie zostałem stworzony - byłem kosmosem, nie istniał żaden człowiek o nazwisku Sasaki”.

Allan Watts w bardzo przystępny sposób ukazuje historię buddyzmu i zen. Uważam że ta książka stanowi idealny wstęp do zrozumienia mentalności kultur hinduskiej i chińskiej, tak często niezrozumiałej i nieprzejrzystej dla Europejczyka. Pomimo zawiłości systemów filozoficznych Wschodu, lektura tej książki sprawiła mi dużą przyjemność.
Nie zrażajcie się ;)

Nie zrażajcie się ;)

Parę spostrzeżeń:
To co sprawiło mi największą radość przy lekturze to sposób w jaki Pan Watts opowiedział o genezie powstania zen. Cudowna podróż w przeszłość Indii, Chin, Japonii i innych zakamarków Azji pd-wsch i wschodniej.
Sama duchowość a może lepiej rzec filozofia która stoi za zjawiskiem jakim jest zen jest dla mnie niemal zupełnie nieoczywista. Niemniej jednak kilka jej aspektów zdaje się dobrze rezonować z naturą człowieka. Może nawet lepiej niż wiodące duchowości świata zachodu i Azji mniejszej.
To już wystarczająco dużo by wziąć ową egzotyczną wizję rzeczywistości pod lupę a może i nawet w jakimś stopniu przyswoić sobie.

Parę spostrzeżeń:

• Buddyzm