Kotolotki

Okładka książki Kotolotki
Ursula K. Le Guin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Kotolotki (tom 1-4) literatura dziecięca
literatura dziecięca

Oficjalne recenzje i

Kocie wzloty i upadki

Link do recenzji

841 1 249

Piękna opowieść, szczególnie polecam wszelkim Kocim Mamom i Tatom.

Piękna opowieść, szczególnie polecam wszelkim Kocim Mamom i Tatom.

Adorable <3

Adorable <3

Niesamowicie urocza i rozczulająca książeczka napisana przez ikonę fantastyki, Ursulę K. Le Guin. Opatrzona została przepięknymi ilustracjami S.D. Schindlera.
Niby zwykła opowieść o latających kotkach, a tak wiele w niej mądrości i prawdy.
Jest to książka o byciu innym, o szukaniu swojego miejsca na świecie, uczeniu się życia i walce z przeciwnościami losu. O poszukiwaniu domu i znajdowaniu nowych przyjaciół.
Można poczytać lub polecić dzieciom, siostrzeńcom, wnukom. Można też przeczytać samemu, jeśli się lubi literaturę dziecięcą. Bardzo serdecznie polecam :)

Uwielbiam koty, więc obok tej pozycji nie mogłam przejść obojętnie ;)
Wszędzie kotki, kotki-kotolotki.
Polecam najmłodszym i tym trochę starszym też :)

Uwielbiam koty, więc obok tej pozycji nie mogłam przejść obojętnie ;)
Wszędzie kotki, kotki-kotolotki.
Polecam najmłodszym i tym trochę starszym też :)

„Kotolotki” - Ursula K. Le Guin przedstawia nam arcydzieło literatury dziecięcej a w nim „kici-kici, kiciu, kiciusiu, kotku, kotku-lotku, kotolotku”. Czyli opowieść o pięciu kotkach, które urodziły się ze skrzydłami. Ciekawe życia i świata kotki postanawiają opuścić swój azyl jakim jest kosz na śmieci na ulicy dużego zatłoczonego miasta i wyruszają w drogę pełną przygód i niespodzianek. Przygodę, z której niestety dowiadują się, „ że „bycie innym jest trudne (…). A czasami bardzo niebezpieczne”. Ta podróż, to również poszukiwanie bezpiecznego miejsca do życia. Miejsca, w którym zostaną zaakceptowane. Czy uda im się je odszukać? Czy na swej drodze znajdą nowych przyjaciół?
Cztery niesamowite przygody, cztery piękne i wzruszające opowieści. Pełne miłości, troski, akceptacji. Ale też strachu, niebezpieczeństwa wrogości wobec innego - dziwnego - nieznanego. Natura człowieka i jego „złe ręce” szukają w konchach zarobku, pośmiewiska, eksponatu w Zoo lub cyrku. A czy wszystko co jest inne, co nie pasuje do standardu, co nie mieści się w ramach ludzkiej logiki - musi być szkalowane? Czy potrafimy jeszcze to zaakceptować?.
Ursula Le Guin to legenda fantastyki, która tym razem pokazała czytelnikom świat skrzydeł w innym wydaniu. Cztery opowieści” "Kotolotki”, "Powrót kotolotków”, "Wspaniały Aleksander i kotolotki" oraz "Jane rozkłada skrzydła" - dzięki niesamowitym ilustracjom S.D. Schindler sprawia, że książka jest magiczna sama w sobie. Czytamy, nie tylko oczami ale też duszą i wyobraźnią. To pozycja dla dużych i małych czytelników. To magia i czytająca za serce. Piękne przesłanie, niesamowite dobro płynące od małych dzielnych kotków - czyli to wszystko, co powinna zawierać dobra książka. Książka, która uczy, bawi, śmieszy, smuci i dostarcza tematów do polemiki i dyskusji. Absolutnie arcydzieło. Polecam.

Opowieści, które wchodzą do zbioru "Kotolotki", łączą tytułowe latające koty. Czytelnik szybko ulegnie urokowi tych niezwykłych istot. Wzbudzają one naszą sympatię, bo doceniamy ich czyste serca. Śledzimy przygody niezwykłych czworonogów nie ze względu na wartką akcję, ale za ciepło, które płynie z opowiadań. Ursula K. Le Guin pokazuje młodym odbiorcom świat, w którym nie brakuje niebezpieczeństw. Jednak nawet w najbardziej ciemnym zaułku, zawsze znajdzie się pomocna dłoń. Taka, która obdarzy miłością, nie tylko zapewni bezpieczeństwo. Pozytywne przesłanie jest tu najbardziej istotne. Myślę, że młodzi czytelnicy potrzebują takich historii. Wcale nie wartkiej akcji, ale ciepła. W połączeniu z pięknymi ilustracjami S. D. Schindlera, dzieci poczują się usatysfakcjonowane z lektury. Świat kotolotków stanie się dla nich bezpieczną przystanią.

Miałłłłłłł! Bardzo lubię koty i głęboko wierzę w to, że ze wzajemnością. Po "KOTOLOTKI" chciałam sięgnąć odkąd o nich usłyszałam, a wierzcie lub nie, usłyszałam o nich całkiem niedawno - chociaż to przecież klasyk, określany mianem arcydzieła literatury dziecięcej. Jakoś ten tytuł ominął moje dzieciństwo, lecz nadrobiłam i teraz mogę wam o ów spotkaniu opowiedzieć.
Od dawna czaiłam się na Ursulę K. Le Guin i "KOTOLOTKI" są moim drugim zetknięciem z jej prozą. Zaczęłam od "Czarnoksiężnika z Archipelagu", który powiedzmy... podobał mi się umiarkowanie. Nie zachwycił mnie, ale też i nie zraził do twórczości pisarki. Jednak to książki dla dzieci zajmują szczególne miejsce w moim sercu i na szczęście Ursula mnie tutaj nie zawiodła.
"KOTOLOTKI", to miła opowieść o kotach, które przyszły na świat ze skrzydłami. W tym konkretnym wydaniu od Prószyński i S-ka mamy cały cykl w skład którego wchodzą: "Kotolotki", "Powrót kotolotków", "Wspaniały Alexander i kotolotki" oraz "Jane rozkłada skrzydła". Każda część jest na tym samym, bardzo dobrym poziomie. To napisane prostym językiem historie o tym, jak radzić sobie w świecie, w którym bycie innym stwarza problemy, ale i daje możliwości. Mamy tu ludzi dobrych i ludzi nastawionych na zbijanie kasy. Mamy rodzicielskie rozterki i konieczność pozwolenia dzieciom odlecieć w stronę innej, lepszej przyszłości. Mamy traumę, którą jeden z kotolotków musi przepracować nie bez pomocy innego kotka. Cóż, mamy tu naprawdę wiele tematów, które warto poruszać ze swoimi pociechami, więc będzie to dla nich i dla was świetna lektura.
Najbardziej podoba mi się "Wspaniały Alexander i kotolotki", bo porusza bardzo ważne tematy w delikatny i obrazowy sposób. Zapewniam, że spokojnie możecie tę książkę oddać w ręce swoich pociech, bo nie ma tu niczego, co by mogło wymagać wyjaśnienia, lub co by rodziło jakieś niepotrzebne dyskusje, czy konflikty. Nie znajdziecie tu głupich filozofii, które dzisiaj próbuje się wszędzie wcisnąć. "KOTOLOTKI" są zwyczajnie miłe i idealne dla małego czytelnika.
Tak jak już pisałam, styl jest prosty, zdania nie są skomplikowane a czcionka duża. Poza oczywistą opowieścią możecie znaleźć opowieść między słowami, która jest warta zastanowienia się i dyskusji. "KOTOLOTKI" skojarzyły mi się z takimi książkami jak "Słoneczko", czy "Kocia mama" i to nie tylko stylem, ale i ilustracjami. S.D. Schindler ciekawie zobrazował nam tę baśń o skrzydlatych kotach, choć to nie jest mój ulubiony styl. Zdziwiło mnie, że gdy Ursula opowiada o zimie, on ilustruje raczej lato, ale nie jest to zbyt drażniące, tylko zastanawiające. Ogólnie ilustracje są ładne i tworzą klimat odpowiedni dla książek pisanych w tamtym czasie. Sam zaś pomył na głównych bohaterów uważam za genialny.

bardo dobra
7/10
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Od dawna...

Na pozór ta opowieść opowiada o czterech kotach z rodzeństwa. Ich matka, jak to kot, nauczyła je wszystkiego co mogła i wysłała w świat. Nie znajdziemy tu jednak rzewnego pożegnania, a raczej szybkie i przelotne. Matka bowiem martwi się, że przez swoją inność kotom może stać się coś złego. Sama wie jak sobie potrafi zapewnić bezpieczeństwo i przyszłość, lecz woli, by kotki ze skrzydłami takimi jak ich ojciec (ach jakże chciałabym poznać i jego historię!) raczej chowały się przed ludźmi niż żyły w pełnym ludzi mieście. Czy i my, dorośli, nie robimy tak samo? Czyż nie przygotowujemy jak możemy swoich dzieci na to, że kiedyś wyfruną, a jeśli są odrobinę inne – z powodu choroby, innego doboru genów, orientacji czy światopoglądu – zrobimy co możemy, by świat ich nie skrzywdził? Nawet jeśli oznacza to wyprowadzkę gdzieś daleko.
W skład tego wydania wchodzą cztery opowiadania: „Kotolotki”, „Powrót kotolotków”, „Wspaniały Alexander i kotolotki” oraz „Jane rozkłada skrzydła”. Całość dopełniają klasyczne i naprawdę przepiękne ilustracje S. D. Schindlera. To książka dla każdego, bo naprawdę można ją czytać nawet kilkulatkom. Język jest bardzo prosty i przez to przystępny, a morał każdej w historii często aż prosi się o dodatkowy komentarz rodzica i wspólną dyskusję, która nie tylko rozwiewa wątpliwości, ale i pogłębia rodzinne relacje. To nie kolejna ckliwa historyjka o zwierzątkach, a błyskotliwa i rzeczowa ciepła baśń.

Więcej na https://konfabula.pl/kotolotki-ursula-k-le-guin/

Nie mam w zwyczaju sięgać po literaturę dziecięcą.
No ale nie oszukujmy się - książka o latających kotach - nie mogłam przejść obok tego obojętnie.
Zakochałam się w samym tytule. ( Kotolotki - czyż nie brzmi to cudownie?)
Zawartość spełnia w moim odczuciu wszystkie wymogi jakie powinna mieć książka dla dzieci.
Do tego te wspaniałe ilustracje - bez nich lektura nie byłaby taka przyjemna.

Nie mam w zwyczaju sięgać po literaturę dziecięcą.
Zakochałam się w samym tytule. ( Kotolotki - czyż nie brzmi to cudownie?)
Do tego te wspaniałe ilustracje - bez nich lektura nie...

Piękne przesłanie o inności, o niedopasowaniu i poszukiwaniu miłości i wolności. Bardzo ładna i pięknie ilustrowana. Trudno się oderwać.

Ursula K. Le Guin Kotolotki Zobacz więcej