Kotolotki

Okładka książki Kotolotki Ursula K. Le Guin
Okładka książki Kotolotki
Ursula K. Le Guin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Kotolotki (tom 1-4) literatura dziecięca
literatura dziecięca
2020-05-19
Maciejka Mazan
bajki dzieci kotki koty

Okładka książki A niech to gęś kopnie Marta Guśniowska, Robert Romanowicz
A niech to gęś... Marta Guśniowska, R...
Okładka książki 8+2 i domek w lesie Marianna Oklejak, Anne-Cath. Vestly
8+2 i domek w ... Marianna Oklejak, A...
Okładka książki Śnieżna siostra Lisa Aisato, Maja Lunde
Śnieżna siostra Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Z pozdrowieniami, Żyrafa Iwasa Megumi, Jörg Mühle
Z pozdrowienia... Iwasa Megumi, Jörg ...
Okładka książki Wszystkie kolory świata Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Przemek Staroń, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek, Daniel de Latour
Wszystkie kolo... Mariusz Andryszczyk...

Kocie wzloty i upadki

Bardzo fajna książka. Opowiada o byciu innym i trudnościami z tym związanymi i przyjaźni. Książka jest bardzo ładnie zilustrowana

Gdy zobaczyłam, że jedna z moich ulubionych autorek napisała książkę o LATAJĄCYCH KOTKACH, nic nie mogło mnie powstrzymać przed przeczytaniem tej książki.
"Kotolotki" to bardzo ciepła, przyjemna i wartościowa lektura dla dzieci, ale nie tylko. Ją jako już raczej osoba dorosła też znalazłam coś, co mogę bezpośrednio odnieść od mojego aktualnego życia. No chyba że po prostu dobrze pielegnuję swoje wewnętrzne dziecko i dlatego taka literatura na mnie po prostu działa. Książka ma w sobie też wiele momentów po prostu ciepłych i dobrych, za które tak lubię prozę Ursuli le Guin. Sięgając po nią właśnie na to liczyłam i nie zawiodłam się. Fragment, gdy kotolotki wspominają Ręce i Buty i co się stanie gdy się spotka Dobre Ręce był świetny. Chwyciła mnie też za serce mruczanka i opiekuńczość kotolotków względem małej Jane w części drugiej. Bardzo spodobał mi się też fragment w części czwartej o decyzji ruszenia naprzód przez małą Jane i w pewnym sensie opuszczenia Aleksandra i że oboje dadzą sobie radę. Również koncepcja Instynktu Powrotu do Domu (wielkimi literami) niesamowicie przypadła mi do gustu. Chyba najmniej podobała mi się część trzecia, która miała podobnych momentów najmniej.
Na osobną pochwałę zasługują ilustracje, które nie tylko są świetne, ale też wydaje mi się, że bardzo wzbogacają odbiór treści. Moim zdaniem bez nich książka byłaby dużo uboższa.
Bardzo polecam dzieciom i fanom pisarki niezależnie od wieku. Oczywiście trzeba wziąć pewną poprawkę na literaturę dziecięca, bo drugie "Sześć światów Hain" to nie jest, ale naprawdę w "Kotolotkach" jest obecny ten specyficzny klimat, za który kochamy Ursulę le Guin.

Urocza opowieść o latających kotkach. Jako że mam kota na punkcie kota, żałuję że nie poznałam tej bajki jako dziecko

To jest krótka książeczka, właściwie pisana raczej z myślą o dzieciach. Nie dodaję tu zazwyczaj opinii o książkach, które czytam moim dzieciom, ale wybrałam ją też trochę z własnej ciekawości, z uwagi na autorkę, znaną m.in. z Ziemiomorza.

Ja Ziemiomorza przeczytałam tylko pierwszy tom, nie był zły, ale mnie jakoś tak usypiał trochę i byłam ciekawa jak Le Guin odbiorę w innym wydaniu i w sumie mam podobnie 🤷‍♀️. Moim dzieciom się podobało (latające kotki - pomysł cudowny).

Ogólnie fajna książeczka - taka trochę metafora życia (wylatywanie z gniazda, różne niebezpieczeństwa po drodze, natura człowieka). Dla mnie książki autorki (czytałam raptem dwie 😅),ale zdają się być takie melancholijne, kontemplacyjne. To nie jest ani zaleta, ani wada, tylko moje odczucie.

Przed spaniem nam się sprawdza.

Jako miłośniczka zwierząt i literatury dzięcięcej nie mogłam obok "Kotolotków" przejść obojętnie.
Od początku zachwyciła mnie okładka i co za tym idzie, cudowne ilustracje - naprawdę dawno nic mnie tak nie urzekło. Sama treść również jest niebanalna. Książka opowiada o byciu innym, o szukaniu swojego miejsca, poznawaniu przyjaciół. Jest to naprawdę uniwersalna i urocza książeczka dla dzieci.

Ursula Le Guin i koty? To coś dla mnie! Kotolotki to niedługa, milusia książka pisana z myślą o dzieciach. I choć żałuję, że nie natrafiłam na nią wcześniej, wciąż nieźle się bawiłam. A! Ilustracje w środku są cudowne!

Tutaj niestety rozczarowanie, książka poprawna aż do bólu, było wszystko czego mogłabym oczekiwać od takiej opowieści, ale nic tu nie zagrało, a szkoda.
Nie podobało mi się powtarzanie pewnych kwestii w każdej części po kolei, bo wyglądało to tak, że zaczynałam czytać kolejny rozdział i było w nim streszczenie poprzedniego, co przy stu stronach bardzo rzuca się w oczy.
Stworzenie dobrej książki dla dzieci nie jest takie proste wbrew pozorom, bo trzeba zawrzeć maksimum treści i emocji w jak najmniejszej liczbie stron.

"Bycie innym jest trudne (...)
A czasami bardzo niebezpieczne."

Kompletny zbiór opowiadań o przesympatycznych Kotolotkach, z pięknymi ilustracjami S.D. Schindlera od @proszynski_wydawnictwo .

To opowieść o tym, że świat mimo swych szarych kolorów może nabrać nieco cieplejszych barw.

Książkę czytałam w towarzystwie moich trzech Kotolotków, które mimo, iż nie mają skrzydeł, to doskonałe sobie radzą z lataniem, szczególnie w środku nocy.

To takie książki jak ta powinny znaleźć się w kanonie lektur szkolnych dla najmłodszych. Już dawno żadna opowieść dla dzieci nie rozczuliła mnie tak bardzo.
Polecam przez duże P❗❗❗

"Bycie innym jest trudne (...)
A czasami bardzo niebezpieczne."

Baśniowa opowieść o dojrzewaniu gdy jest się innym niż wszyscy. O tym, że życie jest trudne ale zawsze znajdzie się ktoś kto zrozumie nasze potrzeby i pokocha takim jakim się jest....

Zapragnęłam mieć kota podczas czytania przepięknie napisanych opowiastek mojej ulubionej autorki.
Mmmrrr.

Mmmrrr.