Szus

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Książnica kieszonkowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książnica
Top of the hill
9788325001957

Inne wydania

Michael wyniósł z dzieciństwa potrzebę udowadniania, że nie jest gorszy od innych. I chociaż w życiu dorosłym otoczenie wysoko go ceni, nie potrafi przezwyciężyć narosłych kompleksów. Tłumi je, uprawiając niebezpieczne sporty: spadochroniarstwo, lotniarstwo, surfing. Pewnego dnia jednak, uświadomiwszy sobie bezsens takiej egzystencji, rzuca pracę, zrywa więzy rodzinne i ucieka od tego wszystkiego.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Irwin Shaw (1913-1984) to moja młodość, to pierwsza fala napływu zachodniej literatury i kina amerykańskiego do PRL-u. Mówię, oczywiście, o jego kultowej książce "Młode Lwy" i filmowej adaptacji (1958), w której grali Marlon Brando, Montgomery Clift i Dean Martin. "Szus", napisany ponad 20 lat póżniej to czytadło, ale wyśmienite w swoim gatunku. Historyjka banalna, podbudowana Freudem, o pokonywaniu kompleksów z dzieciństwa. Bohaterowie piękni i bogaci, a mimo to z problemami. Idealny sposób na uwiedzenie czytelnika, który nie jest piękny, ani bogaty. Po nieudanej wczorajszej lekturze Atwood, relaksuję się przy tej lekturze, tylko nie wiem, czyja zasługa większa autora czy tłumaczki (Małgorzaty Róg-Świostek); obojgu jetem wdzięczny.

No i okazja dla mnie do pokazania, że nie zawsze jestem zgryżliwym, złośliwym starcem, lecz czasem bywam romantykiem, stawiającym ...

Monika | 2016-04-03
Przeczytana: 2016 rok

Znakomita w swojej klasie - takie książki relaksują ale także zmuszają do przemyśleń i refleksji
No cóż kocham pana panie Shaw !!!

almos | 2013-10-18
Przeczytana: 18 października 2013

Znakomita literatura popularna. Osią książki jest psychologiczny problem człowieka który musi się kompulsywnie sprawdzać w sytuacjach ekstremalnych, doprowadza to różnych komplikacji w życiu osobistym. Ale psychologia w tej książce jest niezbyt głęboka, co się liczy to talent narracyjny autora, bardzo lekko pisze i niepostrzeżenie wręcz się to czyta. Za każdym razem gdy do niej sięgam, wprost nie mogę się oderwać. Poza tym sympatyczny humor, nienachalny i delikatny, poza tym sporo tam o sportach ekstremalnych, zwłaszcza o nartach. Czytadło pierwszej klasy, w sumie nie tak łatwe do napisania.

Michał | 2012-10-05
Przeczytana: 16 września 2012

Michael Storrs jest facetem, któremu każdy mężczyzna mógłby pozazdrościć. Odważny, pewny siebie i inteligentny. Swoją odwagą podczas jazdy na nartach, windsurfingu, skoków spadochronowych czy innych sportów ekstremalnych imponuje zarówno mężczyznom, którzy chętnie się z nim zaprzyjaźniają jak i kobietom, które chętnie chodzą z nim do łóżka. Michael doskonale radzi sobie też w pracy i pnie się po szczeblach kariery. W dodatku żeni się z piękna kobietą. Jednak małżeństwo nie hamuje jego chęci życia na krawędzi życia i śmierci oraz kontaktów "towarzyskich", więc żona odchodzi od niego. Michael decyduje się rzucić pracę i wyjechać do małej miejscowości w górach aby poukładać swoje mysli i spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie co jest dla niego ważne.

Powieść Irwina Shawa jest świetnym portretem psychologicznym człowieka, który żyje z nieustanną potrzebą udowadniania innym jakim jest odważnym i silnym facetem. Z czasem traci kontrolę nad zaspokajaniem tej potrzeby i poważnie...

Roman Dłużniewski | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

Czy jestem gorszy od innych ? A może nie ? Może jestem lepszy ? Udowodnię to. Bohater książki ma niby jakiś cel w życiu, ale w pewnym momencie odpuszcza. I wszystko zostawia. Świetna powieść!!

Travisx85 | 2015-08-04
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Michael to ja. Czytając jego historię "nieodpowiedzialnych rzeczy które robił" czułem jakby autor napisał moją biografię. Shaw to pisarz, który potrafi każdemu z bohaterów, nawet temu najmniej ciekawemu nadać ciekawe rysy charakteru. Nie inaczej było i tym razem.
Zdecydowanie polecam :)

elena | 2012-01-10
Przeczytana: 12 stycznia 2012

Bardzo dobrze mi się tę książkę czytało. Wielu z nas ciągle sobie coś udowadnia i mimo, że nie mamy potrzeby czynić tego aż tak ekstremalnie jak bohater tej książki, często i tak jest to na wyrost. Duży plus za język.

badrobot | 2013-06-25

Jak na powieść psychologiczno-obyczajową, za dużo obyczajowości za mało psychologii. Czytało się lekko i całkiem przyjemnie lecz uczuciem końcowym jest raczej rozczarowanie.

Lepsze | 2015-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2015

Książkę czytałem po tytułem "Dosięgnąć Szczytu" w tłumaczeniu Iwony i Jerzego Zielińskich. I podsumuję krótko - szkoda czasu. Rozrywka przeciętna, fabuła naciągana i jakaś taka "stylizowana", średni bohaterowie. Niczego się nie nauczyłem, niczym nie zainteresowałem dzięki tej książce.

Najgorsze jest jednak to, że ta książka wydaje się niedopracowana (przyznam, że nie wiem na ile winić tłumaczenie, a na ile autora). Na przykład raz bohater idzie bez nart, zaraz je zarzuca na ramię (gdy odchodzi). No i ten język - wystarczy przeczytać dialog na pierwszej stronie, aby porzucić książkę!

Lionel | 2012-11-29
Przeczytana: 26 listopada 2012

Dzieciństwo to niezwykle ważny okres w życiu każdego człowieka to od niego zależy jacy będziemy to on nas ukształtuje wpaja nam zasady ... Największy problem głównego bohatera tkwił jego nieszczęśliwym dzieciństwie, dlatego w swoim dorosłym życiu nie potrafił sobie poradzić stąd jego problemy w związkach te 'ekstremalne doświadczenia'
Powieść bardzo aktualne dzisiaj i za kilkadziesiąt lat, autentyczna pod każdym względem ...