Chleb na wody płynące

1994-01-01
8371320116
Teresa Lechowska
powieść amerykańska

Irwin Shaw miał niesamowity dar do prostego pisania o sprawach często bardzo skomplikowanych, ale nader życiowych. Oryginalny i zachęcający tytuł, który odnosi się do Biblii wprowadza nas w historię, która rozwija się szybko i wciąga z każdą następną stroną. Jak to zawsze u Shaw'a, postacie są ciekawie napisane i mocno sprzeczne w relacjach między sobą. Podobało mi się...

1967

Kolejna niezwykle życiowa opowieść odnosząca się do tego, co istotne, np. do siły więzi i tradycji rodzinnych. Opowieść o tym, że dobro wraca, tylko pojawia się pytanie: czy jesteśmy gotowi je przyjąć nie tracąc tego, co dotąd było istotne. Czy kochająca się rodzinka – dwoje nauczycieli i ich dzieci, przyjmując pod swój dach będącego w potrzebie może przypuszczać jakie...

Czytałam dawno temu, ale pamiętam, że była dobra. Mam ochotę na powtórkę. Wtedy nie wiedziałam, jak zinterpretować tytuł, a to jest cytat biblijny. Rzucać chleb na wody płynące, to znaczy, aby robić coś i nie oczekiwać nic w zamian, nie mieć potrzeby oglądania konsekwencji swojego dobrego czynu.

Klasyczna amerykańska powieść psychologiczno-obyczajowa na temat ludzkiej egzystencji. Zderzenie życia zwykłej rodziny z pewnym bogaczem. Świetnie napisane i po części nadal aktualne.

Nie w stylu Shawa ale interesujàca bardziej wymagajaca lektura.

Tak jak wszystkie książki tego autora warta przeczytania.

podobało mi się, acz ostatnie strony jakby pisane na czas. Czasem żyjemy i wydaje mam się, że wszystko jest idealnie, chociaż brakuje nam wielu rzeczy. Nagle pojawiają się pieniądze, lepsze perspektywy. I wychodzą na jaw sekrety spod dywanu. I co gorsze, pieniądze szczęścia nie dają!

Po przeczytaniu książek „Pogoda dla bogaczy” i „Szus” bez zastanowienia zacząłem czytać kolejną – „Chleb na wody płynące”. Książka nowsza. Bliższa współczesności. No i niestety nie udało się. Skucha. O ile pomysł na książkę, choć przewidywalny od początku do końca, był nawet dobry, o tyle wykonanie już niekoniecznie. Wierzyć mi się nie chce, że to ten sam autor. To co...

"Chleb na wody płynące" czytam mniej więcej co 3-4 lata. Znam ją już doskonale, wiem, co będzie dalej, a jednak nie potrafię się oderwać za każdym razem, gdy do niej sięgam.
Wspaniała opowieść o tym, jak nasz odruch dobroci potrafi wywrócić nasze życie do góry nogami. Sporo refleksji, bardzo polecam.

Kiedy przeczytałem 'Młode lwy' stałem się zagorzałym wielbiciele I. Shawa. I ta książka, choć całkiem odmienna w tematyce nie zawiodła moich oczekiwań. Warto!!

• Obyczajowe
  • Literatura amerykańska