Świadectwo Judasza

978-83-62252-16-9
chrześcijaństwo, religia, Judasz
historyczna
Pistacia

Nad Pembroke Manor zapadła już głęboka noc, gdy jakaś postać przekradła się schodami dla służby na parter. Bezszelestnie jak cień przemknęła przez ciemne korytarze i wkrótce potem ostrożnie otworzyła drzwi do biblioteki. Ciemność była jej sprzymierzeńcem. Wślizgnęła się do królestwa książek z dziesiątkami tysięcy tomów i podążyła do sekretnego gabinetu. Przez jedno ze zwieńczonych półłukiem,...

Przez jedno ze zwieńczonych półłukiem, podzielonych szprosami okien, które wychodziło na ogromny taras i ogrody na tyłach posiadłości, wpadało blade światło księżyca. Jego promienie oświetlały antyczne biurko oraz stojące na nim najnowsze osiągnięcie techniki, zwane telefonem.

Nocny gość podniósł słuchawkę, przyłożył ją do ucha, kilkakrotnie nacisnął widełki i czekał. Gdy połączenie zostało zrealizowane, tajemnicza postać w gabinecie zastygła na moment w bezruchu.

Potem wyszeptała do słuchawki pierwszą część hasła:
- Similitudo...
- ...Dei - natychmiast padło w odpowiedzi.

Dopiero wtedy nocny gość zaczął mówić.

***

Stary notatnik aż do ostatniej strony wypełniony jest dziwnymi znakami i tajemniczymi wskazówkami. Dzieło szaleńca czy klucz do jednej z najlepiej strzeżonych tajemnic starego świata?

Trzech mężczyzn i młoda kobieta stawiają czoło wyzwaniu i podejmują się rozwiązać zagadkę. Choć wiatr stale wieje im w oczy, szybko zdają sobie sprawę, że odwrotu już nie ma. U kresu pełnej niebezpieczeństw podróży wokół połowy kuli ziemskiej czeka na nich bowiem znalezisko, które może zwiastować koniec chrześcijaństwa - Ewangelia Judasza.

A może spotka ich zdrada, która oznacza śmierć?

[opis wydawcy]

Marduk | 2016-04-07

Zaskoczyła mnie ta książka, a w zasadzie jej treść - i to niewąsko! Kupiłem to jakiś czas temu nie wiedząc kompletnie nic "co i jak", i tak bardziej z ciekawości niż "z obowiązku" zasiadłem do lektury. No i zaskoczenie totalne, bo jest to naprawdę świetna lektura! Lekka i przyjemna. Recenzując "Oblicze Pana" Mariusza Wollnego, napisałem że to taki Pan Samochodzik dla dorosłych. Dokładnie to samo mogę napisać o "Świadectwie Judasza", tyle tylko że w zagranicznym wydaniu.
Świetna przygoda w pełni tego słowa znaczeniu.

enga | 2011-02-06
Przeczytana: 05 lutego 2011

Jako podlotek zaczytywałam się w powieściach o Panu Samochodiku i w książkach typu "W 80 dni dookoła świata". A zamiłowanie do czytania powieści przygodowych zostało mi do dzisiaj, właściwie dziwne, że ostatnio rzadko je czytam. A już powieści przygodowej, która by mnie pochłonęła do reszty i nie dała się od niej oderwać nie czytałam już wieki. Jednak w końcu się taka trafiła!

Zamawiając "Świadectwo Judasza" miałam mieszane uczucia, obawiałam się kolejnego klona "brownowego", ale całe szczęście zdecydowanie się myliłam! Bo jest to typowa powieść przygodowa i bliżej jej do historii o Indianie Jonesie czy Phileasie Foggu, niż tej o Robercie Langdonie.

Do posiadłości lorda Pembroke'a zaproszono cztery osoby, kobietę oraz trzech meżczyzn. Nie znają, lecz dzięki przebiegłym zagrywkom lorda ich losy się łączą - otrzymują misję odnalezienia Ewangelii Judasza. Ewangelia ta została przed laty odnaleziona przez brata lorda, który to jednak stracił rozum, ukrył tekst, a niedługo potem...

sujeczka | 2010-11-02

Czytając opis tej książki, a potem zabierając się już za samą lekturę, spodziewałam się czegoś nieco innego... a przede wszystkim nie myślałam, że aż tak bardzo mi się ona spodoba ;)

Powieść zaczyna się dość zagadkowo. Cztery nie znające się do tej pory osoby dostają listy od lorda Arthura Pembroke'a, który za pomocą różnych środków, zmusza je do współpracy. Jak się okazuje, mają szukać w jego imieniu Ewangelii Judasza. Została ona już kiedyś odnaleziona przez jego zmarłego brata, Mortimera. Niestety, chory na umyśle Mortimer obawiał się, że ktoś chce odebrać mu jego znalezisko i wpadł na pomysł schowania Ewangelii w takim miejscu, które byłoby naprawdę trudno znaleźć. Zostawił jednak po sobie dziennik, w którym zapisał szereg wskazówek mających pomóc w znalezieniu Ewangelii. Skoro więc zostawił wskazówki, powinno być to w miarę łatwe, jednak najpierw trzeba je rozszyfrować. I właśnie takie zadanie powierza bohaterom książki brat Mortimera, lord Arthur Pembroke.

W „Świadectwie...

Lucas86 | 2014-12-13

Kupiłem książkę a kilka złotych w składzie tanich książek i szczerze mówiąc nie spodziewałem się po niej zbyt wiele, jednak miło się zaskoczyłem gdyż okazała się naprawdę ciekawa. Akcja jest dość szybka, zagadki które muszą rozwiązać główni bohaterowie są ciekawe, do tego można odbyć ciekawą podróż po różnych zakątkach świata. Innym smaczkiem jest wplecenie w książkę takich postaci jak Hercules Poirot czy hrabia Dracula. Dla fanów książek przygodowych jest do pozycja obowiązkowa.

xVariax | 2010-12-18
Przeczytana: 14 grudnia 2010

Koniec XIX wieku. Bogaty Lord Pembroke w przebiegły sposób tworzy grupę czterech śmiałków i powierza im zadanie by na podstawie zapisków z notesu jego brata Mortimera odnaleźli zaginioną ewangelię Judasza.

Osobami zwerbowanymi do tego zadania są: Byron Bourke – 27-letni dżentelmen o licznych zainteresowaniach i ogromniej wiedzy. Alistar McLean - młodzieniec z zamiłowaniem do hazardu i gry w karty, a także popadania, co rusz w tarapaty. Horiato Slade – złodziej i włamywacz, ale za razem człowiek o ogromnym talencie plastycznym oraz Harriet Chamberlain – artystka cyrkowa i mistrzyni rzucania nożami.

Otrzymane zadanie, nie jest jednak tak proste jak mogłoby się wydawać. Brat Lorda w ostatnich latach swojego życia, był posądzany o kompletne szaleństwo. Szaleństwo, które nie tylko zakończyło się jego samobójstwem, ale i wpłynęło na sposób zapisywania wskazówek w notesie. Nie są to, bowiem konkretne notatki, ale rzędy cyfr, imion, cytatów bądź rysunków, które z pozoru wydają się nic...

ataga | 2013-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Cztery całkiem obce sobie osoby: młody zdolny naukowiec z wyższych sfer, nałogowy hazardzista, doskonały fałszerz obrazów oraz artystka cyrkowa dostają propozycję z rodzaju tych nie do odrzucenia. Na polecenie lorda Pembroka udają się na poszukiwanie zaginionej piątej ewangelii tzw. "Świadectwa Judasza".
Wszystkie wskazówki i ślady ukryte są w notesie ostatniego właściciela ewangelii - szalonego i ekscentrycznego naukowca. I tak bohaterowie wyruszają w podróż przez Wiedeń, Rumunię Istambuł po Egipt a za nimi wysłannicy tajnego bractwa.
W "Świadectwie Judasza" wszystkiego jest za dużo począwszy od nieprawdopodobnych historii i przygód. Na czele ze spotkaniem z Drakulą, podróżą łodzią podwodną czy włamaniem do klasztoru. Wszystko przychodzi im z łatwością wszelkie rozwiązania zagadek i szyfrów to dla nich pestka. Nie potrzebują książek wizyt w bibliotekach są samo wystarczalni - bohaterowie bez słabości.
Powieść jest za długa zbyt dużo elementów się powtarza - zagadka - szyfr -...

jolunia559 JOLA | 2014-02-27

Zaczynając swoją przygodę ze "Świedectwem Judasza" myślałam,że znajdę książkę podobną do powieści napisanych przez Dana Browna.Jednak to tylko złudzenie.Książka jest inna.Fascynująca,pełna i niewiadomych.Wartka i nieprzewidywalna akcja nie pozwala na to,by odłożyć książkę na potem bo tak wiele w niej zagadek,których rozwiązanie chcemy poznać jak najszybciej.Miła odmiana.

ŚliwkowaPanna | 2013-09-10
Przeczytana: 10 września 2013

Podchodziłam do tej książki jak pies do jeża...Na początku mnie nurzyła, potem zauważyłam, że po prostu nie mogę się na niej skupić! Książka jest naprawdę fantastyczna. Wszystkie te przeplatańce graficzne z zagadkami(szkoda, że nie w naszym języku, ale może i przez to jest bardziej "prawdziwa") bardzo mi się podobały i dodały książce tego czegoś! Kiedy już się wciągnęłam czytałam z zapartym tchem, mówiąc "jeszcze jeden mały rozdzialik", a kończyło się na parudziesięciu stronach więcej. Fantastyczna powieść przygotowa o grupie obcych sobie ludzi, którzy spotykają się z ultimatum odnalezienia tytułowego świadectwa Judasza w zamian za spłacenie ich długów. Co z tego wyniknie - CZYTAJCIE!:)

Książka naprawdę lekka i przyjemna, ani grama zbędnego tekstu czy opisu. Nonstop się coś dzieje dzięki temu akcja nie zwalnia nawet na chwilę!

Madziulka500 | 2011-11-24
Przeczytana: 17 listopada 2011

Tytuł tej powieści jest dość kontrowersyjny. Spodziewałam się czegoś w rodzaju słynnego "Kodu da Vinci", w rzeczywistości jest to dzieło zbliżone do Indiana Jonesa. Fabuła moim zdaniem jest świetna. Lekturę czyta się lekko, szybko i przyjemnie. Przy tej książce spędziłam wspaniałe chwile, których na pewno szybko nie zapomnę.
Gorąco polecam!!!

Michalina | 2014-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Sięgając po "Świadectwo Judasza" miałam nadzieję dowiedzenia się czegoś więcej o słynnym apokryfie okrzykniętym "Ewangelią Judasza". Szybko jednak się zawiodłam, ponieważ oprócz poszukiwania owego dzieła, nic więcej związane z nim nie odnalazłam. W zamian otrzymałam niezwykle zajmujący thriller.
Akcja dzieła Schrodera zaczyna się w XIX Anglii, gdzie grupka nieznających się nawzajem ludzi z różnych środowisk ma ze sobą współpracować aby odnaleźć Ewangelię Judasza za duże pieniądze. Tak rozpoczyna się ich niezwykła przygoda, a także wielka przyjaźń. Autor sięgnął do różnych innych dzieł jak "Dracula", czy "Morderstwo w Orient Express". Niezwykłe było poznawanie razem z bohaterami różnych sposobów kodowania wiadomości, oraz wskazówek, które znajdowały się w dzienniku.
Książkę czyta się szybko i niezwykle wciąga czytelnika, jednakże wydawało mi się, iż autor maa problem z pisaniem dialogów, które nieraz brzmiały niezwykle infantylnie. Wątek miłosny, wydawał mi się zbędny i...