Ostatni templariusz

Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek
Cykl: Sean Reilly i Tess Chaykin (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Last Templar
historyczna
Ag2S

Inne wydania

Akka, rok 1291. Zaciekłe walki o Ziemię Świętą kończą się zwycięstwem wojsk muzułmańskich, kładąc ostateczny kres podejmowanym krucjatom. Chcąc uratować skarb templariuszy, dwoje rycerzy, młody Martin de Carmaux oraz jego mentor Aimard de Villiers, opuszczają miasto opanowane przez Saracenów i wywożą skrzynię powierzoną im przez Wielkiego Mistrza zakonu. Nowy Jork, początek XXI wieku. Na...

Nowy Jork, początek XXI wieku. Na uroczystości w Muzeum Metropolitan inaugurującej otwarcie unikatowej wystawy skarbów Watykanu pojawiają się niespodziewanie czterej ubrani w zbroje jeźdźcy. Zabijają i ranią wiele osób, rabują kilka bezcennych eksponatów i znikają bez śladu. Wkrótce policja odnajduje ich martwe ciała. Na czele dochodzenia staje Sean Reilly, agent FBI. Jego sojusznikiem jest młoda archeolog Tessa Chaykin, świadek wydarzeń w muzeum. Słowa, które usłyszała z ust z jednego z napastników – „Prawda was wyzwoli” – mogą okazać się kluczem do poznania skrywanej od wieków tajemnicy ostatniego rycerza zakonu templariuszy. Trop zagadki prowadzi Seana i Tessę poprzez cmentarze i podziemia Manhattanu, wyludnione góry Turcji i odległe greckie wyspy aż do samego serca Watykanu.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2137/thriller-historyczny.html

Gosia | 2014-09-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 września 2014

Raymond Khoury to pisarz, z którego twórczością spotkałam się po raz pierwszy. Generalnie książka jest dobra, ale bez fajerwerków.
Utrzymana w konwencji przy tego typu powieściach, czyli tajemnica z historycznej przeszłości ma wpływ na teraźniejszość i stopniowo się odsłania. Jest para głównych bohaterów, jest wątek miłosny oraz kilka czarnych charakterów i sprzeczne interesy.
Lubię taki typ powieści - połączenie ciekawej zagadki, tajemnica z historii, współczesny thriller i przygoda. Mogłabym nawet powiedzieć, że to jeden z moich mój ulubionych typów powieści. Problem polega tylko na tym, że tematy zaczynają się powtarzać, a konwencja też jest podobna i po pewnym czasie staje się to nużące i spod znaku "już to gdzieś czytałam".
Nie można powiedzieć, że książka just nudna, czy źle napisana, bo jest dość dobra - teraźniejszość została w zgrabny sposób połączona z wątkiem historycznym, akcja i napięcie też w porządku, ale lepiej byłoby dla niej gdyby ukazała się wcześniej.

Heisenberg | 2016-03-27

Książka napisana zapewne pod wpływem popularności pozycji typu "Kod Da Vinci", a więc spiski, pościgi, Templariusze i obowiązkowo zamieszany Watykan. Ale napisana dobrze, nie jest jakimś tam kolejnym "plagiatem", więc miłośnicy spiskowych teorii mogą po nią sięgnąć bez ociągania. Niewymagająca lektura na dwa-trzy wieczory.

Autor pisze bardzo fajnie. Nie jest nudno ani akcja nie dzieje się zbyt szybko.
Dialogi są fajnie zbudowane, konstrukcja powieści również. Jest też wątek starożytny i oczywiście bardzo teraz na czasie historia o tajemnicy chrześcijaństwa.
Wszystko super się czyta ale du.. niestety nie urywa.
A szkoda, bo taki pomysł mam na myśli oczywiście wątek Zakonu Templariuszy był już poruszany nie raz.

Heathcliff1984 | 2015-02-20
Przeczytana: luty 2015

Książka tak jak ocena, przeciętna.
Niby wszystko gra, ale no właśnie...niby.
Taka bajeczka z przewidywalnym i banalnym zakończeniem.
Dialogi płytkie, bohaterowie także nie zachwycają.

Veronica | 2014-05-22
Przeczytana: 22 maja 2014

"Ostatni templariusz"- tytuł dźwięczy mi w uszach, próbuje przedostać się w najdalsze zakątki mojej pamięci. Tak, pamiętam. Był taki film. Bez zawahania biorę książkę do ręki.
Powieść zaczyna się ciekawie. Czterech uzbrojonych ludzi w strojach rycerzy, na koniach, wkracza do Metropolitan Muzeum w Nowym Jorku. Strzelają do ludzi, kradną skarby, w tym maszynę kodującą, większości gościom mało interesującą. Jednak to co właśnie wydaje się być najmniej znaczące, okazuję się być największą ich zdobyczą.
Raymond Khoury wprowadza nas w usłaną tajemnicami historię Zakonu Ubogich Rycerzy Króla Chrystusa Świątyni Salomona, czyli inaczej mówiąc, Templariuszy, która nawiązuje również do postaci samego Jezusa i początków chrześcijaństwa. Do tego mamy oczywiście ciekawych bohaterów: szaleńca pragnącego ujawnić długo skrywaną przez Kościół prawdę o Chrystusie, duchownego, którego celem jest to, by ta prawda nigdy nie ujrzała światła dziennego, ambitną panią archeolog oraz agenta FBI, który...

melody | 2016-04-24

Ostatnio dużo przeczytałam książek w typie "Ostatniego templariusza" więc boję się że mogę być lekko "przesycona" wrażeniami i dlatego nie będę mogła ocenić jej obiektywnie.
Jednak po przejściu początku (dwa podejścia) książka dobrze się rozkręciła i mogę powiedzieć że mnie porwała powodując zarwaną noc.
Po wstępnej kompresji można by usunąć 1/3 książki, przez to nie przynudzała by za nad to rozlazłymi opisami.
Ciekawe jest to że rzeczywiście po lekturze w oczy rzuca się fakt, iż autor jest także scenarzystą - da się spokojnie ten fakt spokojnie wyczuć :)
Książkę polecam, jednak odradzam osobą które w ostatnim czasie spotkały się z podobnymi z tego gatunku - niczym Was nie zaskoczy, aczkolwiek nie uśpi.

jw23 | 2017-03-16
Przeczytana: 10 marca 2017

Początek książki daje nadzieję na coś więcej, jednak dalej jest tylko przeciętnie. Może być, ale szału nie było.

Inez | 2017-03-22
Przeczytana: 21 marca 2017

"Ostatni Templariusz" Raymonda Khoury to doskonała opowieść o skrywanej tajemnicy ostatniego rycerza zakonu templariuszy, która przeistacza się strona po stronie w pełną napięcia, które nie spada ani na sekundę, lekturę.
Temat książki to jeden z najbardziej kontrowersyjnych i wciągających, a mianowicie temat wiary.
Dzieje templariuszy, prześladowanie rycerzy i krucjaty zostały przepięknie ukazane we wspaniałej scenerii greckich wysp. Trop zagadki prowadzi bohaterów powieści poprzez podziemia Manhattanu, wyludnione góry Turcji, aż do samego serca Watykanu.
Historia i legenda związana z zakonem templariuszy dała mi pełny obraz tego co działo się w tamtych czasach. Historyczne fragmenty są skrupulatnie sprawdzone i zgodne z prawdą.
Śwetnie nakreśleni bohaterowie, fascynująca intryga i imponujące tempo akcji to z pewnością niezaprzeczalne walory opowieści.
Z niecierpliwością oczekuję, aby rozpocząć czytanie drugiego tomu.
Polecam i zachęcam.
Książka jest tego warta, by po nią...

Lexie | 2015-04-06
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Czytając książki tego typu zawsze rzuca mi się w oczy jeden fakt - jak bardzo wszyscy bohaterowie są głęboko zakorzenieni w swoim fachu. Nie ważne czy jest to pani archeolog, agent FBI czy ten "zły" bohater. Wszyscy pełni są pasji i oddania temu co robią. Są godni poświęceń i charakteryzują się swego rodzaju geniuszem w swojej dziedzinie. I chyba to jest rzecz, która tak nas zawsze fascynuje. Poznając takie postaci chcemy być jak oni. Przynajmniej ja odczuwam swego rodzaju zazdrość właśnie o tą ich pasję!
Ten typ powieści jest jednym z moich ulubionych. I ta właśnie pozycja bardzo mi się spodobała. Jestem osobą wierzącą, ale również zdaję sobie sprawę z tego jak wiele rzeczy "przeskrobał" Kościół na przestrzeni setek lat. Sposób w jaki religia i wiara jest przedstawiona w tej powieści, ta puenta którą wynosi się z lektury jest bardzo dobra. Jest pozytywna i pokrzepiająca!

alex2586 | 2010-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2010

Generalnie rzecz biorąc autorowi spodobały się książki Dana Browna i po ich przeczytaniu stwierdził, że napisze coś bardzo podobnego. Cały czas miałam wrażenie, że już to czytałam. Takie książkowe deja vu. I tu nie chodzi tylko o tematykę (utrzymaną w kręgu kościelnych tajemnic i tego jak bardzo będzie źle jak je ktoś wyjawi), postacie (kolejni fanatycy, którzy koniecznie chcą wspomnianą wcześniej tajemnicę wyjaśnić, dwójka dobrych, którzy rozwiązują kolejne zagadki prowadzące do skarbu/wielkiej tajemnicy i banda innych osób, które im przeszkadzają) ale nawet rozdziały są bardzo podobnie ujęte (mają maksymalnie po kilka stron i jest ich ponad osiemdziesiąt).
Nie mogę odmówić książce akcji czy napięcia jakie generuje i na pewno nie mogę powiedzieć, że jest źle napisana. Tylko, że czytając ją miałam w głowie słowa "ale to już było".

Nowa książka Raymonda Khoury’ego

14 września ukazała się najnowsza książka Raymonda Khoury’ego, autora międzynarodowych bestsellerów, a także scenarzysty, producenta filmowego i telewizyjnego. Zapraszamy na spotkania z pisarzem, które odbędą się w Warszawie i Krakowie, gdzie będzie gościem Międzynarodowych Targów Książki w dniach 29-30 października.