Ostatni templariusz

Okładka książki Ostatni templariusz Raymond Khoury
Okładka książki Ostatni templariusz
Raymond Khoury Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Sean Reilly i Tess Chaykin (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Sean Reilly i Tess Chaykin (tom 1)
The Last Templar
Sonia Draga
2016-10-12
2006-01-01
Krzysztof Mazurek
Krzysztof Mazurek templariusze wojny krzyżowe thriller historyczny

Książkę czyta się jakby śledziło się film przygodowy połączony z filmem akcji. Kojarzycie może "Skarb narodów" ? Właśnie taki Vibe udało się osiągnąć autorowi powieści.

Ogólnie nie mam zastrzeżeń do tej książki. Jednak nie wciągnęła mnie aż tak bardzo żeby pochłonąć ją na raz. Wątek romantyczny chwilami mi się podobał, a czasami kompletnie psuł mi pełne akcji wydarzenia.

"Ostatni templariusz" skrywa wiele ciekawych informacji odnoszących się do templariuszy, religii i różnych założeń, które wręcz zmuszają do głębszego zastanowienia.
Historia templariuszy jest fascynująca! 🔥 Szczegóły gdy w grę wchodzi odnalezienie skarbu, którym jest prawda o Chrystusie, strzeżona od tylu lat, przez rycerzy zakonu. Przyznajcie sami, że ciekawość wygrywa.

Poznanie prawdy jest czymś wspaniałym, ale jakim kosztem?
Dlatego zakończenie książki bardzo mi się podobało. Zrekompensowało mi nudniejsze momenty, przez które chciałam przebrnąć jak najszybciej.

Jeżeli interesuje was co główni bohaterowie zrobią z odnalezionymi skarbem i prawdą, która zniszczyłaby dotychczasową wiarę, koniecznie sięgnijcie po tę książkę.

Jest naprawdę wybitna .
Bardzo dobrze , wręcz wspaniale jest poprowadzona fabuła.
Tematyka archeologiczna oraz templariusze, to jest to co zaciekawia każdego kto chce zgłębić wiedzę o zakonie krzyżowców. Jest oczywiście tajemnica , mistyka oraz fakty.
Największe zaskoczenie to wyjaśnienia na temat nowego testamentu , a dokładnie czterech ewangelii.
I co najważniejsze poparte faktami.
Lektura poczuwa do refleksji, do rozważania nad wartościami przekazywanymi nam od setek lat . Czy to prawda?
Prawda jest taka, że popiera się faktami, to wtedy jest prawda.
A wynika , że przekazy ustne zostały ubrane przez wieki w iluzoryczne sytuacje z życia cieśli. Fantasmagorie.
Warto się zastanowić nad faktami i poczytać jaka jest prawda lub zaniechać i pozostać w takim stanie jaki stworzyli przez setki lat. A stworzyli na potrzeby własne , potrzeby władzy oraz dla pozyskania majątku.
Polecam

Jest naprawdę wybitna .
Bardzo dobrze , wręcz wspaniale jest poprowadzona fabuła.
I co najważniejsze...

Czytając książkę uświadomiłam sobie, że oglądałam kiedyś film inspirowany nią. Całkiem przyjemna lektura, gdy ktoś lubi taką tematykę. Osobiście polecam.

Tessa -archeolożka jest świadkiem kradzieży tajemniczej maszyny szyfrującej templariuszy. Poznaje agenta FBI -Reilly i obydwaj chcą rozwikłać zagadkę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

(Uwaga ewentualne spoilery- jeśli masz ochotę przeczytać tą książkę to pomiń proszę mój komentarz). Nienajgorsza propozycja (jak ktoś niżej zauważył- taki bieda Kod Da Vinci),potencjał był ogromny- bardzo podobały mi się wstawki z faktycznymi Templariuszami (w sensie te przerywniki z mistrzem zakonu czy dwoma, którzy ruszyli z Akki do Paryża). Książka najlepiej jakby się skończyła po wytropieniu Vance'a przed De Angelisa (tutaj dopisać jakąś epicką walkę i rozwiazanie manuskryptu, a resztę książki dać na drugą część i bardziej dopracować). Serio, do tego momentu bardzo mocna pozycja, czytało się super, wciągało, ale potem "komedia" w zasadzie... Doczytałem, bo nie mam w zwyczaju odkładać niedoczytanej książki na półkę, ale męczyłem się niemiłosiernie, szczególnie gdy główna bohaterka co rusz działała jakimś nieokreslonym dla mnie kluczem (głupotą, debilizmem itd). Ostatnie chyba trzy rozdziały, czyli ta tak jakby "ostateczna" walka bezsensowna jak druga połowa książki. Końcówka podsumowująca (rozdział przed egzekucja mistrza Zakonu) druga część książki... Brak słów. Wyrzucając ta ostatnia kartkę przegrała u mnie już wszystko, mogła ją po prostu zostawić i oddać pod koniec życia i za ileś pokoleń by ujrzało to światło dzienne, a tak cóż... Także jak mówię potencjał ogromny był na pierwszych 200 stronach- stąd 7/10, bo w połowie książki bawiłem się świetnie.

Uważam, że książka jest dobrze napisana. Rozczarowało mnie natomiast zakończenie dotyczące czasów współczesnych. Mam nadzieję, że jest to spowodowane dalszą częścią losów bohaterów.

Bardzo wciągająca, więc dobrze się ją czyta. Fabuła podobała mi się.

Bardzo wciągająca, więc dobrze się ją czyta. Fabuła podobała mi się.

Przyjemnie się czyta, ale od pewnego momentu zakończenie jest przewidywalne. Tajemnicą pozostają tylko jego okoliczności. Spodziewałem się trochę więcej.

Zakończenie przewidywalne - ale całość bardzo przyjemnie się czyta

Zakończenie przewidywalne - ale całość bardzo przyjemnie się czyta

Książkę czyta się szybko i nawet przyjemnie, ale zdecydowanie nie jest to pozycja górnolotna. Ot, taka tania kopia Dana Browna. Intryga na początku zapowiada się nawet nawet, ale dalej jest coraz słabiej. Postacie sztampowe, tak jak ktoś już to zauważył, z dziwną logiką zachowań. Przyznam jednak, że najbardziej dla mnie zaskakująca jest próba kontynuacji przez autora tematu templariuszy, gdy tu w taki sposób zakończył akcję.

• Przygodowe
  • Raymond Khoury