Ostatni templariusz

Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek
Cykl: Sean Reilly i Tess Chaykin (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Last Templar
historyczna
Ag2S

Akka, rok 1291. Zaciekłe walki o Ziemię Świętą kończą się zwycięstwem wojsk muzułmańskich, kładąc ostateczny kres podejmowanym krucjatom. Chcąc uratować skarb templariuszy, dwoje rycerzy, młody Martin de Carmaux oraz jego mentor Aimard de Villiers, opuszczają miasto opanowane przez Saracenów i wywożą skrzynię powierzoną im przez Wielkiego Mistrza zakonu. Nowy Jork, początek XXI wieku. Na...

Nowy Jork, początek XXI wieku. Na uroczystości w Muzeum Metropolitan inaugurującej otwarcie unikatowej wystawy skarbów Watykanu pojawiają się niespodziewanie czterej ubrani w zbroje jeźdźcy. Zabijają i ranią wiele osób, rabują kilka bezcennych eksponatów i znikają bez śladu. Wkrótce policja odnajduje ich martwe ciała. Na czele dochodzenia staje Sean Reilly, agent FBI. Jego sojusznikiem jest młoda archeolog Tessa Chaykin, świadek wydarzeń w muzeum. Słowa, które usłyszała z ust z jednego z napastników – „Prawda was wyzwoli” – mogą okazać się kluczem do poznania skrywanej od wieków tajemnicy ostatniego rycerza zakonu templariuszy. Trop zagadki prowadzi Seana i Tessę poprzez cmentarze i podziemia Manhattanu, wyludnione góry Turcji i odległe greckie wyspy aż do samego serca Watykanu.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2137/thriller-historyczny.html

Gosia | 2014-09-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 września 2014

Raymond Khoury to pisarz, z którego twórczością spotkałam się po raz pierwszy. Generalnie książka jest dobra, ale bez fajerwerków.
Utrzymana w konwencji przy tego typu powieściach, czyli tajemnica z historycznej przeszłości ma wpływ na teraźniejszość i stopniowo się odsłania. Jest para głównych bohaterów, jest wątek miłosny oraz kilka czarnych charakterów i sprzeczne interesy.
Lubię taki typ powieści - połączenie ciekawej zagadki, tajemnica z historii, współczesny thriller i przygoda. Mogłabym nawet powiedzieć, że to jeden z moich mój ulubionych typów powieści. Problem polega tylko na tym, że tematy zaczynają się powtarzać, a konwencja też jest podobna i po pewnym czasie staje się to nużące i spod znaku "już to gdzieś czytałam".
Nie można powiedzieć, że książka just nudna, czy źle napisana, bo jest dość dobra - teraźniejszość została w zgrabny sposób połączona z wątkiem historycznym, akcja i napięcie też w porządku, ale lepiej byłoby dla niej gdyby ukazała się wcześniej.

czytamcałyczas | 2017-12-14

Książki z takiego cyklu.Te sprawy,bardzo zawsze mi się podobały.Stare czasy,tajemnice z przeszłości.I potem,czasy obecne.
Templariusze,to co lubię czytać.Przeczytałem już wiele,książek o tym zakonie.
Ta książka,była dla mnie dobra.Jednak bez większych rewelacji,może dlatego.Że w większości była przegada.
Szczególnie Tessa,była tak gadatliwa.Że,jej przygody.Zupełnie się rozmywały w tym,mówieniu i mówieniu.
Dlatego,tylko ocena dobra.

Heisenberg | 2016-03-27

Książka napisana zapewne pod wpływem popularności pozycji typu "Kod Da Vinci", a więc spiski, pościgi, Templariusze i obowiązkowo zamieszany Watykan. Ale napisana dobrze, nie jest jakimś tam kolejnym "plagiatem", więc miłośnicy spiskowych teorii mogą po nią sięgnąć bez ociągania. Niewymagająca lektura na dwa-trzy wieczory.

Autor pisze bardzo fajnie. Nie jest nudno ani akcja nie dzieje się zbyt szybko.
Dialogi są fajnie zbudowane, konstrukcja powieści również. Jest też wątek starożytny i oczywiście bardzo teraz na czasie historia o tajemnicy chrześcijaństwa.
Wszystko super się czyta ale du.. niestety nie urywa.
A szkoda, bo taki pomysł mam na myśli oczywiście wątek Zakonu Templariuszy był już poruszany nie raz.

Anna | 2018-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2018

Książkę wypożyczyłam w jednym celu: miała być miłą odskocznią od nieudanych kryminałów, głupawych ponad miarę paranormal romance czy też pseudonaukowych dzieł historycznych. I jeśli chodzi o cel "Ostatni templariusz" Raymonda Khoury'ego spełnił swoje zadanie. Nie jest to książka wysokich lotów, a wpisuje się w nurt, który ja osobiście nazywam "przygodami Indiany Jonesa". Ot, taka sobie przygodówka dla dorosłych. Jest tam oczywiście jakaś tajemnica z przeszłości, jest jakaś zbrodnia, jest też wątek romantyczny, który co prawda jak dla mnie mógłby w ogóle nie istnieć. Rozdziały są króciutkie, styl pisania bardzo przystępny, także książkę można, mimo sporej objętości, spokojnie "łyknąć" w jeden wieczór. W sumie nic odkrywczego, ale na odprężenie lekturka jak znalazł.

Emma | 2018-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

W trakcie poszukiwania typowo wakacyjnej lektury natknęłam się na powieść „Ostatni templariusz”.
Autorem książki jest Raymond Khoury, libański autor mieszkający w Londynie. Powieść znalazła się na szczycie popularności, okrzyknięto ja jedną z najlepiej sprzedających się książek z listy „The New York Times”.
Akcja zaczyna się w 1291 roku w Akce.
Dwóch rycerzy: Martin de Carmaux i Aimard de Villiers opuszczają miasto otoczone przez Saracenów i wywożą tajemniczy przedmiot. Wyjątkowo silny sztorm zatapia statek, a fale wyrzucają ich na brzeg. Martin podejmuje się dowieźć tajny list do Francji, list od którego mogą zależeć losy świata.
Na początku XXI wieku, w Nowym Jorku, jest przygotowywana wystawa unikalnych przedmiotów z kolekcji Watykanu. Na wystawie jest archeolog Tessa Chaykin .
W trakcie otwarcia wystawy dochodzi do napadu. Czterej jeźdźcy przebrani w średniowieczne stroje wjeżdżają konno do muzeum, kradną wiele cennych przedmiotów, zabijają i ranią wiele osób, a następnie...

Heathcliff1984 | 2015-02-20
Przeczytana: luty 2015

Książka tak jak ocena, przeciętna.
Niby wszystko gra, ale no właśnie...niby.
Taka bajeczka z przewidywalnym i banalnym zakończeniem.
Dialogi płytkie, bohaterowie także nie zachwycają.

Veronica | 2014-05-22
Przeczytana: 22 maja 2014

"Ostatni templariusz"- tytuł dźwięczy mi w uszach, próbuje przedostać się w najdalsze zakątki mojej pamięci. Tak, pamiętam. Był taki film. Bez zawahania biorę książkę do ręki.
Powieść zaczyna się ciekawie. Czterech uzbrojonych ludzi w strojach rycerzy, na koniach, wkracza do Metropolitan Muzeum w Nowym Jorku. Strzelają do ludzi, kradną skarby, w tym maszynę kodującą, większości gościom mało interesującą. Jednak to co właśnie wydaje się być najmniej znaczące, okazuję się być największą ich zdobyczą.
Raymond Khoury wprowadza nas w usłaną tajemnicami historię Zakonu Ubogich Rycerzy Króla Chrystusa Świątyni Salomona, czyli inaczej mówiąc, Templariuszy, która nawiązuje również do postaci samego Jezusa i początków chrześcijaństwa. Do tego mamy oczywiście ciekawych bohaterów: szaleńca pragnącego ujawnić długo skrywaną przez Kościół prawdę o Chrystusie, duchownego, którego celem jest to, by ta prawda nigdy nie ujrzała światła dziennego, ambitną panią archeolog oraz agenta FBI, który...

Fallenangelv | 2018-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2018

Książka mogła by być lepsza, miała na to zadatki. Niestety na życzeniach się skończyło. ,,Ostatni templariusz ;; Raymonda Khoury ma niewykorzystany potencjał. Początek wydaje się bardzo dobry, pojawia się w muzeum czterech jeźdźców niczym w Apokalipsie św. Jana Czterech Jeźdźców Apokalipsy przybędzie na koniach przed Sądem Ostatecznym. Sieją zniszczenie i śmierć. Panuje chaos. Ludzie krzyczą i uciekają w popłochu. Nagle wśród tych wielkich wytwornych sal, pośród tych eleganckich wystaw, pośród tych drogocennych eksponatów ociekających złotem i kamieniami szlachetnymi ludzie ubrani w najznakomitsze ubiory dostrzegają prawdę. Prawdę która jest stara jak świat, ale oni dopiero teraz to spostrzegli. Uciekają w panice, krzyku, łzach , bo chcą ocalić co ? Tak chcą ocalić własne życie. Nagle w tym chaosie jaki ich ogarnia dostrzegają to co najbardziej cenne. Własne życie. Początek jest naprawdę dobry. Jeźdźcy zabierają tajemniczy eksponat i znikają jak we mgle. Zaczyna się pościg i...

melody | 2016-04-24

Ostatnio dużo przeczytałam książek w typie "Ostatniego templariusza" więc boję się że mogę być lekko "przesycona" wrażeniami i dlatego nie będę mogła ocenić jej obiektywnie.
Jednak po przejściu początku (dwa podejścia) książka dobrze się rozkręciła i mogę powiedzieć że mnie porwała powodując zarwaną noc.
Po wstępnej kompresji można by usunąć 1/3 książki, przez to nie przynudzała by za nad to rozlazłymi opisami.
Ciekawe jest to że rzeczywiście po lekturze w oczy rzuca się fakt, iż autor jest także scenarzystą - da się spokojnie ten fakt spokojnie wyczuć :)
Książkę polecam, jednak odradzam osobą które w ostatnim czasie spotkały się z podobnymi z tego gatunku - niczym Was nie zaskoczy, aczkolwiek nie uśpi.