Inkwizytor

Wydawnictwo: Albatros
El Inquisidor
inkwzytor, Patricio Sturlese
Marcys8

Wciągający bez reszty thriller historyczny osnuty wokół poszukiwań "Necronomiconu" - szatańskiej księgi z VIII wieku autorstwa arabskiego proroka, kompendium tajemnej wiedzy astrologicznej, która może zachwiać podstawami kościoła katolickiego. Wiosną 1597 roku inkwizytor Angelo DeGrasso zostaje wezwany do Watykanu. Otrzymuje misję odnalezienia pewnego śmiertelnie niebezpiecznego tekstu....

Wiosną 1597 roku inkwizytor Angelo DeGrasso zostaje wezwany do Watykanu. Otrzymuje misję odnalezienia pewnego śmiertelnie niebezpiecznego tekstu. DeGrasso za pomocą tortur wyrywa z gardła heretyka informację o miejscu ukrycia Necronomiconu, ale gdy tam dociera okazuje się, że księga zniknęła. Dalsze tropy prowadzą do Nowego Świata, dokąd udaje się na pokładzie hiszpańskiego galeonu. W czasie rejsu dochodzi do trzech tajemniczych zbrodni. Wokół inkwizytora zagęszcza się sieć intryg. Do wyścigu o wielką wiedzę i władzę stają przedstawiciele loży masońskiej Corpus Carus, rodziny Medyceuszy i członkowie tajnej sekty czcicieli diabła z Wielkim Czarnoksiężnikiem na czele...

źródło opisu: Albatros

źródło okładki: albatros.com.pl

Angelo DeGrasso jako inkwizytor generalny owładnięty misją, jaka wiążę się z jego stanowiskiem, jest lojalnym wyznawcą swego pana. Świętość Kościoła, jego namiestników i wyznawanej wiary stawia ponad wszystko. Nie wie tylko, co szykuje mu los, gdy udaje się w wyprawę powierzoną przez Watykan. Na każdego czyhają pokusy, ale też każdy ma prawo dokonywać wyborów wedle własnych przemyśleń.
Czytanie "Inkwizytora" to podążanie ścieżką DeGrasso, którą ubarwiają intrygi. Napotykane przeszkody zaczynają, znacząco w moich oczach, podnosić ocenę bohatera. Przestaje być marionetką, ślepym wyznawcą wiary, a zaczyna się zastanawiać nad tym co boskie, czemu warto zawierzyć, a co jest tylko wygodne dla patriarchów Kościoła. W końcu to on musi podejmować decyzje i rozstrzygać między jednym , a drugim, w co również czytelnik zaczyna się angażować.

Wiem jak to jest w przypadku tego typu literatury. Tu napotykamy i magię przygody, i ciemne sekrety Kościoła, jest tu i napięcie i zaciekawienie związane...

Patrycja | 2014-08-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Wciągająca powieść przenosząca czytelnika do XVI wiecznej Italii. Główny wątek poszukiwania zaginionej heretyckiej księgi może się wydawać mało interesujący, ale mnogość wątków pobocznych, takich jak wyprawa do Nowego Świata, tajemnicze spiski i brutalna praca Inkwizycji, nie pozwalają się zbytnio nudzić w trakcie lektury. Najsłabszą stroną „Inkwizytora” są bez wątpienia niektóre postaci – szczególnie te kobiece; myślę, że można to było lepiej przemyśleć. No i zakończenie też mogło być lepsze, chociaż nie uważam je za złe ;-)

W mojej ocenie jest to książka wyłącznie dla fanów gatunku; osoby, które nie cierpią powieści historycznych zmarnują tylko swój czas.

Świetnie napisany thriller historyczny , rozgrywający się w czasach panowania okrutnej inkwizycji. Książka niesamowicie wciąga i trudno się od niej oderwać.Warto przeczytać :))).

madzia_lena | 2014-04-18
Przeczytana: kwiecień 2014

Pomyślcie tylko, XVI- wieczne, mroczne czasy, Święta Inkwizycja, stosy i czarownice. Czasy kiedy Bóg i Szatan toczyli walkę o ludzi tu, na Ziemi. Idealny przepis na powieść.

Naszym przewodnikiem po tym nędznym i okrutnym świecie jest Angelo Demetrio DeGrasso, Inkwizytor Generalny Ligurii. Jeden z najlepszych i najbardziej skutecznych w swoim fachu, jeśli można tak powiedzieć. Mężczyzna ślepo wierzący w Boga, ale i w swych zwierzchników oraz w słuszność wykonywanej profesji.

Pewnego dnia DeGrasso otrzymuje do wykonania niebezpieczną i bardzo delikatną misję. Ma wyruszyć w długą podróż i zdobyć informacje na temat tajemniczych ksiąg, które mogą zagrażać kościołowi. W całym zadaniu więcej jest pytań niż odpowiedzi. Niewiele pomagają też listy ze wskazówkami. W międzyczasie na jaw wychodzą fakty dotyczące pochodzenia Angela, a jego silna wola zostaje wystawiona na próbę, kiedy pojawia się piękna, młoda kobieta. Wszystko to sprawi, że to w co do tej pory wierzył bohater legnie w...

Dosyć ciekawa książka, jednak trochę musiałam się do niej zbierać. Wciągnęła mnie na tyle, że przeczytałam ją bardzo szybko, jednak zakończenie to nie jest to czego się spodziewałam, dlatego moja ocena nie jest zbyt wysoka. Losy głównego bohatera z zaciekawieniem śledziłam i mnóstwo intryg, których nie brakowało w tej książce a które kocham :)

allison | 2011-05-02
Przeczytana: 02 maja 2011

Czyta się jednym tchem!

Daimona | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

Książka bardzo mi się spodobała i będę ją poleca. Jest pełna dziwnych, zaskakujących zwrotów akcji, ma wątek miłosny a główny bohater ma "coś" co sprawia że czytelnik go od razu darzy sympatią. Momentami Angelo staje przed takimi wyborami że zmusza czytelnika do przemyśleń co on by w takiej sytuacji zrobił. Książka ukazuje życie wielkiego inkwizytora, życie zakonne które zazwyczaj jest owiane tajemnicą a teraz mamy do niej dostęp. Aaaa i jeszcze jeden plus przynajmniej dla mnie: akcja rozgrywa się w średniowieczu, czasach polowań na czarownice Zaskakujące zakończenie jak dla mnie....Bardzo polecam :)

nikula | 2013-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Wciagająca. W tematyce która lubię, więc jest inkwizycja, herezja:), czarownice i palanie na stosach.Jest romans, akcja i przygoda...tylko zakończenie mnie lekko rozczarowało, no ale to rzecz subiektywna.

Kevorkian | 2014-10-02
Na półkach: Przeczytane, Historycznie, 2014
Przeczytana: 01 października 2014

Mocno średnio na jeża.

Intryga i sama fabuła jest poprawna, sprawnie napisana, niezbyt oryginalna, cokolwiek przegadana momentami, ale niech będzie. Bohaterowie są nieciekawi - główny bohater jest płaski jak tafla szkła a te jego moralne rozterki zupełnie niewiarygodne jak dla mnie. Wybranka jego serca jest równie nieciekawa - piękna, dobra, zakochana na zabój i ... tyle o niej można powiedzieć. Bohaterowie drugoplanowi wcale nie lepsi, może za wyjątkiem notariusza Evoli. Główny antagonista kardynał też do bani.

Najbardziej mnie zniechęcały jednak wątki romansowe. Angelo niby pobożny mnich, a do niemalże każdej babki w książce wzdycha i każdą się zachwyca. Każda piękna a jeśli nie piękna, to chociaż z ogromnym biustem. Wymiany zdań między kochankami są opisane tak egzaltowanie, jakby książka powstała w XIX, a nie XXI wieku - takim językiem Winicjusz przemawiał do Ligii i nigdy mi się to nie podobało.

Ogólnie jeśli ktoś lubi takie inkwizycyjno-okultystyczne klimaty, to może...

Rapsodia34 | 2011-08-30
Przeczytana: 29 sierpnia 2011

Książkę czyta się "jednym tchem". Wciągająca intryga, kilka dość zaskakujących zwrotów akcji i choć nie polubiłam głównego bohatera,chociażby ze względu na jego fanatyczne umiłowanie własnej pracy, to książkę mogę polecić z czystym sumieniem.