Oczekiwana

Kathleen McGowan Wydawnictwo: Nowa Proza kryminał, sensacja, thriller
Nowa Proza
2007-01-01
2007-01-01

Przez przypadek książka ta wpadła w moje ręce a właściwe jej dwa tomy. Tytuł jak i opis bardzo mnie zainteresowały i nie żałuję spędzonego czasu z pierwszym tomem pod tytułem OCZEKIWANA. Książka bardzo zaskakująca dająca czytelnikowi wiele do myślenia. Nie musimy zgadzać się z autorką tej powieści do końca, a z drugiej strony jaką mamy pewność że to czego nas uczono i uczą na lekcjach religii jest w 100% tylko ta jedyna prawda ? Lubię poczytać tego typu książki i sobie gdybać... POLECAM :-) Zabieram się za kontynuację tej powieści pod tytułem : KSIĘGA MIŁOŚCI

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony, książkę czyta się naprawdę fantastycznie (przynajmniej pierwszą połowę). Ciekawa, wciągająca fabuła, sekretne stowarzyszenia, szyfry ukryte w obrazach mistrzów malarstwa.Klimat i tematyka podobna do "Kodu Leonarda..." Dana Browna. Prawdziwe nazwiska, prawdziwe miejsca i historie z nimi związane- sprawiały,że czytając, co chwilę sprawdzam co na temat danego miejsca czy osoby można wyczytać u wujka Google. Oglądałam obrazy, szukałam opisanej symboliki. Dzięki książce dowiedziałam się kim byli Katarzy, poznałam smutną historię obleganej twierdzy Masada w Izraelu i twierdzy Montségur we Francji, dowiedziałam się, że istnieją dwie wersje obrazu Da Vinci "Madonna w grocie". Tyle moich korzyści. Fikcja literacka, miesza się z prawdą. Jednak im dalej w książkę tym więcej fikcji, przedstawianej jako prawda. Teorie (wg mnie , absolutnie abstrakcyjne),przedstawiane przez autorkę jako wydarzenia autentyczne (oczywiście celowo, nie poparta żadnymi dowodami naukowymi). Do tego posłowie, w którym (moim zdaniem),autorka pogrąża się już zupełnie, przekonując czytelnika, że napisała książkę ponieważ "zaczęły ją prześladować powracające sny, których tematem były wydarzenia i bohaterowie Pasji. Niewyjaśnione zjawiska, podobne do tych jakich doświadcza w książce Maureen/ główna bohaterka/ skłoniły ją do zbadania tropów związanych z legendami o Marii Magdalenie (...)" i oczywiście przeczytała i przytacza w książce wersję Ewangelii Marii Magdaleny, która oczywiście pochodzi z "nieujawnionego i niepublikowanego" źródła, jak i wiele innych teorii, opierających się na tajnych źródłach., podaniach, legendach itp. Niestety ilość teorii, przeinaczających tak bardzo Pismo Święte- jest dla mnie nie do zaakceptowania.

Okładka zaciekawia, a szczególnie napis na niej: "Najbardziej kontrowersyjna książka XXI wieku". Może nie nazwałabym tej powieści thrillerem, ale dreszczyk podczas czytania jest. Powodem nie są zbrodnie, lecz raczej zupełnie odmienny od obecnego obraz chrześcijaństwa. Nieodzowne są ciągłe porównania z wydarzeniami, których uczy Kościół. McGowan splotła prawdziwe wydarzenia znane z tradycji chrześcijaństwa z apokryfami i legendami, co dało zupełnie zaskakujący obraz życia i nauczania Chrystusa.

Tytułowa Oczekiwana to kobieta, której przeznaczeniem jest odnalezienie Ewangelii Marii Magdaleny i przekazanie jej treści światu. A treść ta jest bardzo rewolucyjna, Maria Magdalena opisuje bowiem, między innymi, swoje życie z Jezusem Chrystusem, jako jej mężem. Ponadto z treści tych zwojów wynika, że to ona, kobieta, była najwierniejszym apostołem Drogi.

Autorka pisząc tę powieść, będącą częścią większego cyklu, opierała się na wieloletnich badaniach. Podczas tworzenia fabuły wykorzystała apokryfy, bardziej lub mniej znane legendy i inne źródła, nie zawsze akceptowane przez Kościół. Głównej bohaterce zaś, dziennikarce Maureen Pascal, przekazała wiele ze swoich własnych doświadczeń, związanych z poszukiwaniem prawdy o Marii Magdalenie.

Kiedy kobieta rozpoczyna zbieranie materiałów do nowej książki, nie spodziewa się nawet, co ją spotka na tej drodze. Tajemnicze wydarzenia dają jej do myślenia. Z każdą chwilą coraz bardziej zagłębia się w dziwne niedopowiedzenia, które chce koniecznie wyjaśnić. Chęć poznania prawdy prowadzi ją do Francji, gdzie dowiaduje się, że prawdopodobnie to ona jest Oczekiwaną... Ta myśl ją przeraża, szczególnie, kiedy okazuje się, że jej życie jest w niebezpieczeństwie, bo historia zapisana w Ewangelii Marii Magdaleny ma swoich zagorzałych wrogów, którzy nie cofną się przed niczym, by nie ujrzała ona światła dziennego. Według nich to Jan Chrzciciel był prawdziwym prorokiem i nie ma innego.
Czy Maureen postanowi podążyć za znakami i odnajdzie pisma Marii Magdaleny? I co one zawierają? Czy Kościół pozwoli na ujawnienie rewolucyjnej historii?
Polecam lekturę "Oczekiwanej", choć pierwsze rozdziały mogą się trochę dłużyć. Jednak warto przebrnąć przez początek, bo akcja z czasem się rozkręca :-)

1978

Maureen jest historyczką. Aktualnie pochłania ją promocja najnowszej powieści, w której przywraca dobre imię kobietom skrzywdzonym przez historię. Wśród bohaterek jej publikacji znajduje się dobrze znana wszystkim Maria Magdalena. Maureen od pewnego czasu doświadcza pewnych wizji. Mało tego, podczas wizyty w Jerozolimie otrzymuje pewien pierścień, który podobno czekał właśnie na nią. Dziwnym trafem mężczyzna zwraca się do Maureen imieniem Magdalena. Dlaczego? Jakie znaczenie mają wizje, których doświadcza kobieta? Jaką historię skrywa w sobie Maria Magdalena? Jak wyglądało prawdziwe życie Jezusa? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli Wam lektura tej powieści.

Nieco obawiałam się tej powieści. Czytałam już sporo książek na temat tego, jak naprawdę wyglądało życie Marii Magdaleny i kim była w życiu Jezusa. Nie wiedziałam, w jaki sposób autorka podejdzie do tematu i czy nie zaserwuje mi odgrzewanych kotletów. Na szczęście Kathleen McGowan oddała w moje ręce niezwykłą powieść, która wciągnęła mnie od początku do końca.

Ogromnym plusem tej historii jest to, że autorka bardzo solidnie przygotowała się do jej napisania. Nie rzucała kolejnymi sensacjami z rękawa. Jej słowa są poparte wieloletnimi badaniami. Kathleen McGowan wykazała się ogromną wiedzą na temat apokryfów oraz samych ewangelii, które zostały oficjalnie uznane przez Kościół. To będzie spora gratka dla osób interesujących się tymi zagadnieniami. Lektura zachęca do własnych badań i szukania odpowiedzi na nurtujące nas od wieków pytania. Czy Jezus miał żonę i dzieci? Czy umarł na krzyżu z własnej woli? Jaką rolę w jego życiu odegrała Maria Magdalena?

Sama postać Marii Magdaleny została mi pokazana w nieco inny sposób. Nie chcę tutaj zdradzić za dużo, ale żaden z autorów nie pozwolił mi zajrzeć do jej psychiki, bym mogła przekonać się, jak ona odnalazła się w tej sytuacji. Jak przeżywała śmierć Jezusa i co działo się z nią po tych wydarzeniach. Niezwykle zaintrygował mnie wątek związany z fleur de lis. Po raz pierwszy spotkałam się z tak niezwykłym wyjaśnieniem tego symbolu.

W Oczekiwanej przeszłość przeplata się z teraźniejszością, jednak nie martwcie się, autorka bardzo zgrabnie przeprowadza skoki czasowe i nie będziecie czuli się zagubieni w lekturze. Co więcej, ciąg przyczynowo-skutkowy ma tutaj sens i kupiłam to, w jaki sposób przeszłość odcisnęła piętno na przyszłości. To była najlepsza opowieść o Marii Magdalenie, jaką kiedykolwiek czytałam. Jestem bardzo ciekawa tego, czy druga część utrzyma poziom i również przypadnie mi do gustu.

Czy ta powieść jest kontrowersyjna? I tak, i nie. Na pewno otwiera oczy na wiele spraw, pewne kwestie wyjaśnia, ale ja o większości przedstawionych tu faktów już od dawna wiedziałam i nie zaszokowały mnie. Podejrzewam jednak, że dla wielu osób będzie to coś nowego.

www.czytelnia-mola-ksiazkowego.pl

"Historia nie jest tym, co się wydarzyło. Historia jest tym, co zostało napisane."
Czy aby na pewno to stwierdzenie jest trafne?? Zapewne wielu historyków będzie oburzonych poniższymi stwierdzeniami, ale trudno. Nie będę ukrywała z tego powodu swoich poglądów.
Niejednokrotnie to, co wiemy i akceptujemy jako historię, zostało stworzone przez autora, któremu przyświecał jakiś cel polityczny.
Kathleen McGowan była uczestniczką burzliwych wydarzeń w Irlandii Północnej w latach 80: "(...) będąc naocznym świadkiem wydarzeń historycznych, uświadomiłam sobie, że oficjalne, przetworzone ich wersje rzadko przypominały to, co działo się na moich oczach. W wielu wypadkach wydarzenia relacjonowane w prasie i telewizji, a wreszcie w książkach "historycznych", tak bardzo odbiegały od moich doświadczeń, że zidentyfikowanie ich stało się niemal niemożliwe. Wszystkie te udokumentowane wersje nosiły piętno uprzedzeń - politycznych, społecznych i osobistych. Prawda natomiast gubiła się na zawsze - nie dotyczy to być może tylko tych, którzy widzieli wszystko na własne oczy."
Od początku istnienia świadectw pisanych, większość materiałów uznawanych przez naukowców za wiarygodne była dziełem mężczyzn z określonych - społecznych i politycznych - warstw. Wierzymy, zazwyczaj bez jakichkolwiek wątpliwości, w prawdziwość dokumentów tylko dlatego, że potwierdzono ich autentyczny wiek. Rzadko bierzemy pod uwagę fakt, że zostały one napisane w mrocznych czasach, kiedy to kobiety stały w społeczeństwie niżej od żywego inwentarza i były uważane za istoty pozbawione dusz! ileż wspaniałych historii przepadło na zawsze dlatego, że uczestniczące w nich kobiety wedle powszechnej opinii nie zasługiwały na wzmiankę jako istoty niższe czy nawet nie dość ludzkie? Ile z nich wymazano na zawsze z historii? I czy nie odnosi się to zwłaszcza do kobiet z pierwszego wieku naszej ery?
Liczne kobiety, które znalazły mimo wszystko swe miejsce w książkach historycznych, zapamiętano jako notoryczne łajdaczki - cudzołożnice, oszustki, intrygantki, nawet morderczynie. Czy podobna charakterystyka była uczciwa, czy też stanowiła owoc politycznej propagandy, która miała na celu zdyskredytowanie kobiet, na tyle odważnych, by zamanifestowały swą inteligencję i chęć sprawowania władzy?
Autorka postanowiła prowadzić badania na własną rękę i napisać książkę o niesławnych kobietach, które przez wieki złośliwie oczerniano i opacznie rozumiano. Zaczęła od Marii Antoniny, Lukrecji Borgii, Boadicei i Marii Magdaleny.
Książka "Oczekiwana" ukazuje wyniki blisko dwudziestoletnich badań, które autorka prowadziła na kilku kontynentach, a dotyczą one Marii Magdaleny. Nie jest to książka historyczna, tylko opowieść, gdzie główna bohaterka przeżywa i opowiada to co udało się ustalić Kathleen McGowan.
"(...) nawet Watykan przyznał, że Maria Magdalena nie była jawnogrzesznicą i że nie powinno się rozpowszechniać tego kłamstwa na lekcjach religii. Upłynęło blisko 40 lat od chwili, kiedy Stolica Apostolska ogłosiła oficjalnie, że Maria nie była upadłą kobietą z Ewangelii świętego Łukasza i że papież Grzegorz Wielki wymyślił tę historię we wczesnym średniowieczu dla swoich własnych celów. Ale trudno wymazać opinię ogółu trwającą dwa tysiąclecia. Przyznanie się do błędu przez Watykan w latach '60 nie było w gruncie rzeczy bardziej skuteczne od sprostowania zamieszczonego na ostatniej stronie gazety pośród setek innych informacji. Z zatem Maria Magdalena jest matką chrzestną niezrozumianych kobiet, pierwszą w dziejach przedstawicielką swej płci, której obraz został celowo i całkowicie zmieniony, a także złośliwie zniekształcony przez ludzi piszących historię. Była bliskim uczniem Chrystusa, można nawet przyjąć, że uważała się za jego apostoła. A jednak została niemal całkowicie usunięta ze wszystkich Ewangelii."
Może ktoś powiedzieć, że to kolejna książka, w której są przedstawiane jakieś teorie spiskowe. Ale czego dzisiaj nie można uznać za teorię spiskową? Każde źródło historyczne, każdą ciekawostkę można uznać za teorię spiskową, niektórzy twierdzą, że można za nią uznać nawet religię. Nie ma pewności, że pisma zawarte w Piśmie Świętym czy w Koranie są autentyczne - pozostaje nam jedynie WIARA.
Podobno 10 lat temu książka wzbudziła tak duże kontrowersje, że Wydawnictwo nie podjęło się druku trzeciej części. Ktoś może stwierdzić, że skoro nie ma w Polsce ostatniego tomu, to nie opłaca się czytać pierwszego i drugiego. Otóż nie moje kochane Moliki. Książki są tak skonstruowane, że każdy tom tworzy osobną historię, pomimo że są w nich przedstawieni ci sami bohaterowie.
Ciekawe kto doczytał do końca

Na tę książkę trafiłam zupełnym przypadkiem. Przeglądałam ofertę jednej z księgarni i nagle trafiłam na "Oczekiwaną". Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to cena. O ile dobrze pamiętam, nie przekraczała ona dwunastu złotych. Później przeczytałam jej opis i bardzo mnie on zaintrygował. Skusiłam się na tę powieść i... absolutnie nie żałuję.

Maureen jest historykiem. Właśnie zajmuje się promocją swojej najnowszej książki, która ukazuje prawdziwe oblicze oczernianych przez wiele lat kobie ważnych dla historii. Szczególną uwagę poświęca Marii Magdalenie. Jednak życie kobiety nie składa się jedynie z poszukiwania prawd dawnych dziejów. Od pewnego czasu Maureen doświadcza wizji. Konsultuje je ze swoim kuzynem Peterem, który jest księdzem. Nie do końca wie, co owe widzenia mogą oznaczać. Ponadto podczas wizyty w Jerozolimie otrzymuje od sprzedawcy w jednym sklepie z pamiątkami pierścień. To nie koniec tajemniczych zdarzeń. Odnajduje ją lord Sainclair, który zdaje się być jedną z nielicznych osób mogących wyjaśnić, co się dzieje. Od tej pory dla Maureen nic nie będzie takie, jak dawniej...

Czytając tę książkę z każdą stroną moje oczy coraz szerzej otwierały się ze zdumienia. Owszem, słyszałam wcześniej o istnieniu Ewangelii według Marii Magdaleny. Tak samo podczas czytania "Kodu Leonarda da Vinci" Dana Browna dowiedziałam się o tym, że według niektórych źródeł była ona ukochaną Jezusa, jednak to, co prezentuje na kartach swojej powieści Kathleen McGowan to coś jeszcze bardziej rozbudowanego. Byłam pod ogromnym wrażeniem, jaką rolę odegrał tutaj między innymi Jan Chrzciciel. Tego się naprawdę nie spodziewałam i przyznam szczerze, do teraz jestem zszokowana. Do tego dochodzą sekretne stowarzyszenia, starożytne dokumenty i wiele, wiele intrygujących elementów.

Fabuła jest naprawdę wspaniała. Bardzo mi się podobała. Zwłaszcza wątek dotyczący relacji pomiędzy Marią Magdaleną, a Jezusem wywołał we mnie pozytywne emocje. To ukazanie przepięknej, czystej miłości, której na próżno szukać wśród innych bohaterów literackich. Nie jeden raz byłam wzruszona podczas lektury.

Autorka przeplata, można powiedzieć, współczesną historię Maureen z dziejami Marii Magdaleny za czasów życia Jezusa. To sprawia, że powieść jest naprawdę bogata w słowa i wydarzenia, a przede wszystkim nie pozwala się od siebie oderwać. Z każdą stroną człowiek zadaje sobie coraz więcej pytań, a momentami zaczyna mieć wątpliwości, czy to, o czym czyta, jest stworzone przez wyobraźnię pisarki, czy też może jest to prawda. Na końcu można przeczytać, co autorka ma w tej sprawie do powiedzenia. Ja pozostawię swoje zdanie dla siebie, ale czytelników zachęcam do zapoznania się z końcówką i do głębszej refleksji.

"Oczekiwana" to powieść, która zostawia nas z wieloma znakami zapytania. Jest to bardzo ciekawa książka, z którą, moim zdaniem, warto się zapoznać. To wiele tajemnic, nieznanych historii, powiązań i mistycznych doświadczeń. Ogrom tego wszystkiego intryguje i sprawia, że nie można oderwać się od lektury. Do tego, oczywiście, jakże piękny wątek o pięknej miłości. Gorąco polecam, a sama mam nadzieję, że niebawem sięgnę po kolejną część, która już czeka na mojej półce.

Maureen jest historykiem. Właśnie...

Przez przypadek wpadła w ręce. Lubię taką literaturę. Opis mnie zachęcił. Przeczytałem. Naprawdę dobra.

Książka mocno kontrowersyjna, choć autorka na końcu powieści pisze, iż nie jest ona oparta na faktach autentycznych, to w moim odczuciu jest zupełnie inaczej.
Polecam

Polecam