Wiek samotności - t. 2

Wydawnictwo: Siedmioróg
syllver

"Wiek samotności" to opowieść o sześciu niezwykłych kobietach, połączonych więzami krwi. Nie wszystkie mają szansę się ze sobą spotkać, gdyż przychodziło im żyć w innych czasach, ale wszystkie łączy głębokie poczucie samotności, mimo że były kochane i potrafiły kochać. Przekazywały sobie tę samotność poprzez ponad wiek jak pałeczkę. Jedno ich tylko nie zawiodło: miłość do rodzinnej siedziby, pałacu w Lechicach. Ostatnia z bohaterek tej opowieści, wybitna pianistka, wychowywana we Francji, wypowie znamienne słowa do swojej odnalezionej po latach ciotki: "Powiedziałaś, że w moim życiu czegoś brakuje. Teraz wiem, że brakowało w nim Lechic...".

edit3008 | 2012-10-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, sagi
Przeczytana: 28 października 2012

Równie dobrze się czyta jak Tom I. Oczywiście jest to saga obyczajowa z tłem historyczny i nie należy jej traktować jako powieści historycznej. Polecam przeczytać choćby z tego powodu, że przedstawia w "pigułce" losy polskich kobiet i ich rodzin. Może nie wszystkie wydarzenia mogły być losem jednej rodziny, ale kto wie... Poza tym saga opowiada o niełatwych miłościach kobiet z rodu Lechickich. Warto przeczytać !

Katherina87 | 2013-02-03

Lechice, 11 listopada 1918r.
Moja kochana Karolinko,przychodzi taka chwila, w życiu każdego człowieka, że bardzo chciałby wiedzieć kim, naprawdę jest. Rozkłada wtedy przed sobą swoje życie, jak talię kart i po kolei bierze je do ręki. A moje karty, Karolinko, się pogubiły, nie mogę skompletować talii. Jeżeli nie ma ciągłości, powstają puste miejsca, których nie daje się już niczym wypełnić. Nie wiem, ile takich pustych miejsc, masz w swoim życiu, ale powinnaś starać się je zlikwidować, jesteś jeszcze taka młoda. Ciągle mi się wydaje, Karolinko, że przed czymś uciekasz. Boję się tego, bo pamiętaj, jest takie stare powiedzenie: w miejscu i kamień obrasta. Któregoś dnia musisz wrócić do domu, bo on musi trwać, Karolinko. To jest nasz największy obowiązek: zachować Lechice, bo Lechice to jest ciągłość. Susanne.

"Wiek samotności" to książka ukazująca bardzo obrazowo wydarzenia toczące się na arenie państwa polskiego. Możemy tutaj wymienić wojny, powstania itp. Wydarzenia te wiele...

wiejskifilozof | 2012-03-05

Feminizm górą , świetnie opisane sceny z wojny i okupacji .

LARGO | 2014-05-05
Przeczytana: 04 maja 2014

Panny, wdowy i kochanki... oraz miejsce historyczne od pokoleń, ukochane, przyciągające jak magnez Lechice. Przepięknie opisane dzieje początku XX wieku, każda kobieta z rodu ma swój pazur, dąży do celu, niekiedy działa wbrew sobie. Dzieje wciągające, momentami przygnębiające i smutne. Cały urok pióra Pani Nurowskiej. Polecam!

emtezetka75 | 2014-06-15
Przeczytana: 29 grudnia 2011

Czyta się równie dobrze jak tom pierwszy. Świetnie opisany czas okupacji oraz Powstanie Warszawskie. Polecam.

Ewek | 2014-05-30

W trzy dni przeczytałam oba tomy, nawet nie wiem kiedy.

Maria Nurowska jest absolutną mistrzynią pióra.

Czytanie Nurowskiej grozi uzależnieniem, ale to nie jest groźne :)

Maksia | 2013-02-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2013
Przeczytana: luty 2013

Naprawdę Świetna! Książka pisana dla mnie ;) Wszystko co lubię tutaj odnalazłam.

Szczerze polecam!!!

Magdanna | 2013-01-21
Przeczytana: 25 stycznia 2013

I tom zdecydowanie lepszy...

jasii | 2013-09-09
Przeczytana: 09 września 2013

Ta część podobała mi się jeszcze bardziej niż pierwsza. Świetnie opisany czas okupacji oraz Powstanie Warszawskie.