Nakarmić wilki

Okładka książki Nakarmić wilki
Maria Nurowska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Nakarmić wilki (tom 1) literatura piękna
literatura piękna

Oficjalne recenzje i

Tańcząca z wilkami w Bieszczadach

Link do recenzji

1131 286 53

Po tę pozycję sięgnęłam wyłącznie z uwagi na to, że inspiracją dla bohaterki była osoba, którą znam.
Niestety ani jej w tym czytadle nie odnalazłam, ani nie znalazłam tam nic innego godnego uwagi.

dzikie Bieszczady, wataha wilków, młoda obca kobieta, miejscowy kłusownik ... nie sądziłam, że można tak zakończyć książkę .

Kasia- młoda absolwentka warszawskiej SGGW – przyjeżdża w Bieszczady, by móc tropić i obserwować wilki w ich naturalnym środowisku.

Dziewczyna zamieszkuje w pozbawionej prądu i bieżącej wody chatce w środku lasu w towarzystwie dwóch innych badaczy: Marcina i Olgierda. Mężczyźni nie wierzą, że Katarzynie uda się przetrwać wśród tylu niedogodności i zdecyduje się zostać w chatce na dłużej.

Stopniowo jednak kpiny i żarty z obecności kobiety w bieszczadzkiej głuszy, ustępują miejsca podziwowi dla jej pasji i determinacji. Katarzyna dla ,,swoich” wilków zniesie wiele niedogodności, co zaowocuje niezwykłą, pogłębiającą się z czasem, więzią z miejscową watahą.

Wśród dzikiej, rządzącej się swoimi prawami, natury, przyjdzie jej się zmierzyć nie tylko ze skrajnymi temperaturami i brakiem wygód, ale także z uprzedzeniami miejscowej ludności i czyhającymi na życie wilków kłusownikami, którym Katarzyna wypowie osobistą wojnę.

Czy majestatyczne drapieżniki przyjmą Katarzynę jako ,,swoją” i pozwolą jej zająć miejsce w swoim stadzie? Jakich odkryć dokona młoda badaczka?

Które ,,wilki" zdecyduje się karmić Katarzyna? Jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić...?

Piękna i wzruszająca książka o niełatwej miłości do wilków, pasji i poświęceniu.

Zaskakujące zakończenie, które nie od razu zrozumiałam...

Na plus opisy z „dziennika obserwacji Katarzyny”. I zakończenie.
Tak, to tyle z plusów. Minusów cała gama - od naiwnej i upartej bohaterki, przez kulawą akcje, aż do wprowadzenia wyjazdu do Włoch tylko po to żeby główna bohaterka pomodlila się do Św. Franciszka.

Na plus opisy z „dziennika obserwacji Katarzyny”. I zakończenie.

„Nakarmić wilki” to książka z późniejszego nurtu twórczości Marii Nurowskiej, opierającego się na jej fascynacji przyrodą, górami oraz wilkami. Była to ciekawa odmiana po książkach mocno osadzonych w realiach historycznych, których bohaterowie nieśli ze sobą wyjątkowo tragiczny bagaż emocjonalny. Chociaż wiadomo, że Nurowska zawsze gra na całej gamie emocji, więc i tym razem będzie napięcie, złość, irytacja i wzruszenie.

Główną bohaterką książki jest Katarzyna, która wyjeżdża w Bieszczady, by zebrać materiały do swojej pracy doktorskiej na temat wilków. W stacji naukowej poznaje kolegów po fachu – Olgierda i Marcina, którzy podzielają jej fascynację przyrodą, a jeden z nich nawet pasję jaką są wilki. W spartańskich warunkach i malowniczych okolicznościach przyrody dziewczyna uczy się coraz więcej od starszych kolegów i odkrywa piękno bieszczadzkich gór. Jej fascynacja majestatycznymi zwierzętami powoli przeradza się w misję, której na celu jest ratowanie tego zagrożonego gatunku. Okoliczności sprawiają, że Kaśka nawiązuje z wilkami nietypową, silną i wręcz mistyczną więź. Czy jej postępowanie nie będzie błędem?

C.D.: https://czytany-blog.blogspot.com/

Książka bardzo ciekawa,lekkim piórem napisana,
zbieram się za druga część.
''Przyszłam do ciebie o czarnej północy.......
Pozdrawiam czytelników SOWA

Książka bardzo ciekawa,lekkim piórem napisana,
zbieram się za druga część.
''Przyszłam do ciebie o czarnej północy.......
Pozdrawiam czytelników SOWA

Och, jakie to jest słabe.

Merytorycznie o wilkach to fatalnie, autorka ma bardzo ogólne pojęcie o biologi wilków - przy czym jak czegoś nie wie to sama sobie wymyśli. Tak samo z Bieszczadami jako tłem akcji, czy występującej tylko we wspomnieniach Puszczy Białowieskiej. Fabuła to taka sama tragedia - po prostu nuda, nuda, nuda. Za to bohaterowie to katastrofa na całej linii - papierowi i schematyczni.

Ja wiem, że to nie jest książka dla faceta, ale jeżeli tak ma wyglądać literatura kobieca... To współczuję Wam dziewczyny ;-)

Och, jakie to jest słabe.

Nie dość, że książkę czyta się jednym tchem bo tak jest płynnie napisana do tego dowiadujemy się o tropieniu w lesie, zwyczajach oraz hierarchii wilków. Do tego mamy spokojną i jednocześnie pełną natchnienia historię, pry której możemy się zrelaksować.

miejscami bardzo infantylna

miejscami bardzo infantylna

Takie mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony niby banalna historia, jakich wiele opisana prostym językiem. Z drugiej strony Bieszczady i wilki. Z trzeciej to zakończenie... Warto było przeczytać