Nakarmić wilki

Cykl: Nakarmić wilki (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura piękna
Ag2S

Kasia, absolwentka warszawskiej SGGW, przyjeżdża w Bieszczady, by zebrać materiał do pracy doktorskiej o wilkach. W stacji naukowej przebywają już Olgierd i Marcin. Mężczyźni nie wierzą, że ich nowa towarzyszka wytrzyma trudy życia w lesie. Kasia jednak okazuje się osobą nie tylko odporną na niewygody, ale też wyjątkowo odważną. Pierwsza nocna obserwacja wilków staje się początkiem wielkiej fascynacji Katarzyny, a kolejne, coraz bliższe spotkania z watahą sprawiają, że między dziewczyną a wilkami wytwarza się niemal mistyczną więź. W jej obliczu wszystkie miejskie rozczarowania tracą znaczenie. Kasia angażuje się obronę okrytych złą sławą zwierząt, sprowadza do pobliskiej wsi owczarki podhalańskie, mające odstraszać drapieżniki i trzymać je z dala od ludzkich zagród. W końcu wchodzi w drogę miejscowemu kłusownikowi, narażając własne życie. W tym samym czasie między nią a Olgierdem rodzi się uczucie.

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/Nakarmic_wilki-p-36001-1-30-.html

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/Nakarmic_wilki-p-36001-1-30-.html

Hania | 2019-05-25
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka

Zapraszam do podcastu o książkach, w którym opowiadam o książkach o wilkach, w tym o powieści Nurowskiej: http://niebieska-sukienka.pl/wilk-motywy-literackie-podcast-o-ksiazkach/

"Nakarmić wilki" to niesamowita książka. Nurowskiej udało się stworzyć w niej dosłownie magiczny klimat, a we mnie obudzić tęsknotę za Bieszczadami i pierwotną, dziką przyrodą. Polubiłam wilki z tej powieści, polubiłam jej bohaterów - chociaż ta powieść nie jest długa, to postaci nie są płaskie, można się z nimi zżyć, współczuć im i mocno kibicować.

Promyczek | 2019-03-07
Przeczytana: 2017 rok

Kasia absolwentka warszawskiej SGGW, przyjechała w Bieszczady, by zebrać materiał do pracy doktorskiej o wilkach. W tym mieszkaniu ( nie ma tam prądu i wody bieżącej ) mieszkają Olgierd i Marcin. Zakładają się między sobą jak długo kobita wytrzyma w tak trudnych warunkach. Kasia pokonała zakłady panów. Bez problemów przyzwyczaiła się do warunków, wręcz j polubiła i wykazała się dużą odwagą. Kasia poprzez nocne obserwacje watahy zbliża się do nich i między nią a zwierzętami tworzy się wyjątkowa więź. Wilki stają się dla niej ważniejsze niż ludzie. Będąc we wsi na zakupach słyszy jak ludzie skarżą się na napady wilków. Dziewczyna staje w ich obronie. Znalazła też sposób aby ludzie nie zaczynali polować na wilki. Sprowadza do wsi owczarki podhalańskie, mające odstraszać drapieżniki i trzymać je z dala od ludzkich zagród. Bardzo kłóci się z miejscowym kłusownikiem. Próbuje zapobiegać jego działaniom. Zakochała się też w Olgierdzie. Jednak rozłączyła ich śmierć dziewczyny.

red davenport | 2019-02-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2018
Przeczytana: 28 marca 2018

spotkałam się z tą pozycją całkiem przypadkiem. wcześniej nie miałam w ogóle pojęcia, że coś takiego istnieje, ani tym bardziej, że dotyczy moich ulubionych zwierząt. wilki pokochałam jeszcze parę lat temu, jako dzieciak i do tej pory to zauroczenie nimi trwa (mam nadzieje, że nie zniknie, bo to naprawdę piękne stworzenia). miałam pewne trudności, aby dostać tę książkę w swoje łapki, ale na szczęście ją znalazłam i zamówiłam. stoi teraz na regale i czeka, aż do niej wrócę, a to się na pewno stanie (pomimo końca, który do tej pory mnie boli)

historia bieszczadzkiego trio, jak to kaśka zwykła nazywać siebie, olgierda oraz marcina na początku mnie nie porwała. czekałam na jakiś moment z wilkami, aż w końcu polubiłam ❝kluneja❞ jak to główna bohaterka określała jednego ze swoich przyjaciół. olgierd wydawał mi się raczej kimś mocno zdystansowanym, człowiekiem lasu, który poświęca całe swoje życie wilkom. nie sądziłam, że to właśnie do niego kaśka coś poczuje, ale później bardzo mocno im...

aneta | 2019-01-28

Ta książka na długo zapadnie w mojej pamięci.

Adrian F | 2018-12-21
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Książka miała niesamowity potencjał. Zachęcony przeczytanym kilka miesięcy temu podobnej (jak myślałem) reportażu o wilkach myślałem, że tutaj będzie podobnie dobrze. Niestety fabuła skupiła się zamiast na tych zwierzętach to na zadufanej w sobie pani Kasi. Otóż pani Kasia ma 25 lat a jest na poziomie emocjonalnym uczennicy szkoły średniej. Niezwykle uparta na rzeczy mało istotne, równocześnie niezdolna do wyrażenia podstawowych uczuć wobec drugiego człowieka. Opowiedziana historia mimo wszystko jest nawet wciągająca, jednak ze względu na strasznie słabe "love story" nie pozwala mi ocenić jej wysoko.

Matrioszka | 2018-10-29

Przyjemna fabuła opowiadająca o zauroczeniu, a następni miłości Katarzyny do wilków. Serię rozpoczęłam czytając drugi tom i stwierdzam, że jest lepszy. Mamy tutaj ciekawą historię, jednak niektóre opisy są za krótkie. Chciałam przeżywać z bohaterami wszystkie targające emocje. Nie otrzymałam tego, może taki był zamiar pisarki?
Kapuza został ukazany jako zbir, który strzela do Katarzyny zabijając ją. Cieszę się, że przeczytałam najpierw drugi tom, bo byłabym zła na Panią Nurowską czytając, że jakaś bohaterka (Joanna) chce go uniewinnić.
Może o to chodziła autorce, aby wzbudzić w nas skrajne emocję? Dać do myślenia kto jest winny i dlaczego tak postępuje?
PS Pragnę wierzyć, że Olgierd chciał wyznać miłość Katarzynie :)

agu79 | 2018-10-27
Przeczytana: kwiecień 2015

Fajna książka, do której wrócę.

Daga | 2018-06-14

W sumie nawet mi się podobało, jednak liczyłam na więcej opisów związanych z życiem wilków, ich zwyczajami. Troszkę toporny styl i taki polski ale ogólne wrażenie jest dobre. Polecam

Tilia | 2018-03-06
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Dla miłośników wilków, dzikiej przyrody.

Za co uwielbiam powieści Marii Nurowskiej?
Za obszerną treść, przemyślenia, refleksje, uczucia, marzenia, morały... etc., etc.
A to wszystko mieści się w niewiele sobie liczącej stron książeczce.
Ot tak, niepozornie wyglądającej, jak letnia lektura.
A głębią swą sięgającej dna oceanu, i przybrzeżnych wodorostów.
Ba, nawet opływającej okoliczne kontynenty.
A tego Piękna starczyłoby i na całą kulę ziemską.

Nurowską znam i cenię.
Nurowską czytam.
Nurowską się delektuję.
Dawkuję sobie przyjemność przebywania w Jej świecie.
Tutaj także świecie, który ja umiłowałam od pierwszego wejrzenia.
W Bieszczadach.
Najpiękniejszych właśnie teraz, jesienią.
Jestem zauroczona.
Dziękuję pani Mario!