Zwyczajny facet

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-576-3
niebieska

Inne wydania

Czasem kopnięcie losu przynosi nam wyzwolenie... Pozbawiony pracy Wiesiek dowiaduje się od swego kumpla, że jest dobra praca, ale daleko poza domem. Przyjmuje ją z wątpliwościami i nadzieją, zresztą skorzystałby z każdej szansy, byle przerwać poniżający stan pałętania się po domu, bycia utrzymankiem własnej żony. Silne i prawdziwe męskie przyjaźnie pozwalają mu z humorem i dystansem przeżywać...

Czasem kopnięcie losu przynosi nam wyzwolenie...
Pozbawiony pracy Wiesiek dowiaduje się od swego kumpla, że jest dobra praca, ale daleko poza domem. Przyjmuje ją z wątpliwościami i nadzieją, zresztą skorzystałby z każdej szansy, byle przerwać poniżający stan pałętania się po domu, bycia utrzymankiem własnej żony. Silne i prawdziwe męskie przyjaźnie pozwalają mu z humorem i dystansem przeżywać życiowe porażki i uwierzyć, że trzeba iść naprzód i poszukiwać sensu życia, nawet gdy wszystko jest przeciw i ma się ponad pięćdziesiąt lat.
Los bywa szczodry... W jesiennych barwach Mazur oraz w zimowym krajobrazie Finlandii Wiesiek odnajduje nieznane mu dotąd znaczenie miłości - dojrzałej i mądrej - i kobietę, której tak długo szukał.
Małgorzata Kalicińska w swej nowej powieści - Zwyczajny facet - w stylu znanym z bestsellerowego Domu nad rozlewiskiem po raz kolejny udowadnia, że miłość może połączyć i uzdrowić pokaleczone osoby i być nadzieją na spełnione życie. Jesienią też rozkwitają kwiaty...

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2010

• Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
  • Rzymski poranek
  • Krocząc w ciemności
  • Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Amber

5,74 (43 ocen i opinii)
Dobry kłamca
Nicholas Searle

0 (0 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

0 (0 ocen i opinii)
Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii
Sy Montgomery

8 (1 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

W drodze nad Morze Żółte
Nic Pizzolatto

8 (1 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Marlena | 2013-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2013

Wiesiek, główny bohater żeni się z dziewczyną swoich marzeń, i wtedy zaczyna się jego koszmar. Facet okazuje się strasznym pierdołą (jak sam siebie określa), nie potrafi postawić się żonie i jej psychicznej przemocy. Jest uległy, cichy, cierpliwie znoszący humory żony jednocześnie zarabiający spore pieniądze, dbający o dom i dzieci. Traci kontakt z przyjaciółmi i rodziną, nigdzie nie wychodzi. Jego życie to praca i dom. Sprząta, gotuje, zarabia pieniądze i siedzi cicho, aby przez przypadek jakimś słowem nie urazić swojej pani. Gdy traci pracę i zostaje bezrobotny, żona jeszcze bardziej go nęka. Znajduje pracę w Finlandii i tam z daleka od rodziny odkrywa że można żyć inaczej. Robi karierę, czuje się dowartościowany, poznaje nowych ludzi świetnego przyjaciela, który "otwiera mu oczy" i pomaga zacząć nowe życie.
Czyta się dobrze, czasem wkurza, czasem śmieszy a czasem nawet wzrusza.

Madi | 2015-03-30
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 29 marca 2015

Choć opinie nie były dość przychylne ,to jednak zakochana w "Dom nad..." tejże autorki ,postanowiłam przeczytać i tą pozycję, i wcale nie żałuję.
Opowieść Wieśka bardzo mi się spodobała, a sam fakt ,że jest to opowieść o minionym małżeństwie opowiedziana przez faceta pobudziła jeszcze bardziej moje zaciekawienie.
Tym razem osobą ,która doprowadziła do rozpadu małżeństwa jest kobieta,kobieta która przez 26 lat małżeństwa uprzykrzała mężowi życie wiecznymi awanturami,podejrzeniami i obelgami.
A co z tym robił mąż ?Chował się w skorupę i tłumaczył sobie ,że to przecież nie jest tak zawsze,że bywają też dobre chwile-dobrze wychowany, kochający,cierpliwy,czy po prostu pierdoła?
Jednak tytuł książki sugeruje nam ,że jest to zwyczajny facet i mam wrażenie ,że autorka się nie myliła, takich facetów,którzy by mogli opowiedzieć podobne historie jest więcej-sama jestem kobietą i wiem jak nie raz bez potrzeby potrafię robić awanturę o nic,jak np. nie spuszczona deska klozetowa, nie...

Ulka | 2014-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Jest wiele słabszych ocen o tej książce, ale ja tak nie uważam.
Przede wszystkim ta powieść obrazuje,że nie zawsze winny jest mężczyzna. To,że Wiesiek nazywał siebie "pierdoła" trochę jest w tym racji.
Ale czego nie robi się dla bliskiej sercu osoby?
Może tak też odczuwał i ten mężczyzna. Dla mnie był po prostu za dobry. Brak mu było pewności siebie wobec własnej żony. Tak go ukierunkowała,że czuł się przy niej mały i bezbronny. Żal mi go było,ale też trochę denerwował. Gdyby choć trochę więcej umiał postawić na swoim może dogadał by się z żoną , chociaż wątpię.
Po za tym powieść czytałam z ogromnym zainteresowaniem. Poznałam już styl M. Kalicińskiej i wiem czego oczekiwać czytając jej powieści. Ta historia bardzo przypadła mi do gustu.
Po jej zakończeniu zrozumiałam,że nie ma ludzi idealnych niezależnie czy to kobieta czy mężczyzna.

MOUSE | 2015-01-07

Jestem zaskoczona tak niską oceną i niepochlebnymi opiniami. Mnie się ta powieść bardzo podobała, dała mi do myślenia.

allison | 2011-05-05
Przeczytana: 05 maja 2011

Arcydzieło to nie jest, ale czyta się lekko i przyjemnie, podobnie jak inne powieści Kalicińskiej.
Plusem jest zakończenie, które okazało się zupełnie inne niż sądziłam:).

keys | 2011-12-12
Przeczytana: 02 grudnia 2011

Przyznam, ze sięgałam po te książkę z lekkim oporem ze względu na to, iż nie byłam w stanie przebrnąć przez "Dom nad...". Jednak mile mnie zaskoczyła. Wiele ważnych treści zwłaszcza o manipulacji drugą osobą. Dodatkowy plus za pokazanie mężczyzny w roli ofiary chorej i chwiejnej emocjonalnie kobiety.

Bigos | 2011-01-22
Przeczytana: 20 stycznia 2011

To już druga w tym miesiącu (po "Lodowej pułapce") historia mężczyzny według kobiety. Ponieważ zazwyczaj nie sięgam po takie książki, jest to dla mnie coś nowego, ale od razu dodaje, że ani jedna ani druga powieść nie zachęciła mnie do tego by nadal sięgać po takie historie. Obie są raczej przykładem tego, że może lepiej niech o mężczyznach piszą mężczyźni, a o kobietach kobiety.

Wiesiek to facet po pięćdziesiątce, który miał bardzo głupią żonę. Żona była bardzo czepialska, robiła głośne awantury i w ogóle zatruwała Wieśkowi życie ale on trwał przy niej bo ją kochał. Jednakże po kilkunastu latach, po których nawet święty przeszedłby na złą stronę mocy, Wiesiek doznał olśnienia. Wyjechał do Finlandii i dzięki różnym innym kobietom oraz kumplom i oczywiście lekarstwu na każdą życiową porażkę czyli mazurskiej wsi, powoli odseparowywał się od toksycznej żony by w końcu znaleźć szczęście w ramionach dobrej, spokojnej i miłej kobiety.

Oto moja skrócona wersja nowej powieści pani...

Karo | 2013-07-16

Po tej książce kobiety otwierają oczy. Małgorzata Kalicińska dokonała rzeczy niemożliwej wcielając się w mężczyznę i przedstawiając męski punkt widzenia. Po polemice z płcią przeciwną okazuje się, że przestawiła ten sposób widzenia bez żadnej ujmy ani specjalnego dodatku.
Dla mnie kategoria nie tylko MUST READ, ale i MUST HAVE.
Rzadko kiedy zdarza się żeby podczas czytania mówić do siebie w myślach - tak rzeczywiście jest i tak rzeczywiście jest to odbierane.
Kłaniam się nisko przed Panią Kalicińską.

sara | 2014-03-07
Przeczytana: 06 marca 2014

Jak dla mnie po prostu świetna! Może pojawia się wiele krytyk na jej temat, może się nie podobać ukazanie problemów tylko z jednej perspektywy oraz wiele do życzenia pozostawia też język. Jeżeli jednak narratorem jest zwyczajny (!) facet to on tak będzie pisał i się wyrażał. Który normalny pracownik stoczni będzie mówił wygórowane teksty?... Podoba mi się też portret Aśki. Wreszcie konkretny obraz baby, zwykłej jędzy, który nie jest ani grama przesłodzony. Żyjemy w czasach, gdzie wiele jest takich kobiet i dobrze,że p. Kalicińska ukazała to w swojej książce. Wydaję mi się, że w nie których sytuacjach , moje drogie Panie, możemy odnaleźć swoje odbicie. Często przesadzamy, drobiazgi urastają do rangi wielkich problemów... Powieść daje do myślenia!

karinkar | 2012-03-02

Chyba najlepiej napisana książka Kalicińskiej. Czyta się tak, jakby autorem był mężczyzna, a nie kobieta. Napisana mądrze i bez patosów. Lekko nawiązuje do poprzednich dzieł autorki.
Polecam!!!