Biała Wilczyca

Cykl: Biała Wilczyca (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
La louve blanche
Izabela

Jest rok 1917. Ksenia, piętnastoletnia Rosjanka, traci rodziców i ucieka z bolszewickiego Piotrogrodu do Paryża. Spotkanie z Maxem, czarującym, niemieckim fotografem odmieni życie obojga na zawsze. Ta niezapomniana, wielowątkowa historia miłosna rozgrywa się na tle zdarzeń I połowy XX wieku. Czytelnik znajdzie tu grozę rosyjskiej rewolucji i luksus paryskiego „wielkiego świata”, szaloną...

Ta niezapomniana, wielowątkowa historia miłosna rozgrywa się na tle zdarzeń I połowy XX wieku. Czytelnik znajdzie tu grozę rosyjskiej rewolucji i luksus paryskiego „wielkiego świata”, szaloną dekadencję Berlina i narastający koszmar hitleryzmu, piekło wojny i nadzieję na lepszą przyszłość.

teri | 2014-05-11
Na półkach: 2014, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 11 maja 2014

To jest to co lubie.Czytalam pomalu,delektujac sie opowiescia pani Rèvay.Romans,ale jaki....napewno nie cukierkowaty,kiczowaty,mdlacy.Mamy rowniez przedstawiony kawal dobrej historii.Glowni bohaterowie Ksenia Ossolina,Max von Passau i Sara Lindner bardzo przypadli mi do gustu.Zamowilam juz drugi tom tej swietnej powiesci i polecam wszystkim goraco.Romanzo di classe,bellissima.....

Bożena | 2013-11-23
Przeczytana: listopad 2013

Ksenia Fiodorowna Ossolina to typowa wojowniczka, kobieta dumna i zdecydowana, już jako piętnastoletnia dziewczyna poznała grozę bolszewickiej rewolucji, zmuszona do ucieczki stawiła czoło wszystkim przeciwnościom losu i wzięła odpowiedzialność za losy swojej rodziny.
"....a ona stała wyprostowana, rzucając wokół chmurne, szare spojrzenie. To wilczyca - pomyślał wtedy, podziwiając jej odwagę i determinację. To biała wilczyca, która oddałaby życie za swoich bliskich.Wiedział, że sobie poradzi..." (str. 365)
Ta rosyjska arystokratka wchodzi w "świat mody" poznaje luksus paryskiego życia, bez pamięci zakochuje się w niemieckim fotoreporterze - Maksie von Passau - poddaje się miłości i namiętności lecz racjonalnie patrzy w przyszłość, dokonuje wyborów idąc za głosem zdrowego rozsądku a nie tego płynącego z serca.
A tym czasem w Niemczech nastała era Trzeciej Rzeszy i tu autorka wykazała się kunsztem, w tle wydarzeń politycznych tego okresu przedstawiła stadium ludzkich losów i...

| 2015-11-27
Justyna Antoniewicz | 2015-03-11
Przeczytana: 11 marca 2015

Biała Wilczyca przepiękna opowieść opowiada o 15 letniej Ksenii która mieszkała w Petersburgu z rodzicami i siostrą Maszą. Pełna emocji, wzruszeń dostarczyła mi książka jest w niej dużo okrucieństwa Bolszewików i wojny...cierpienia ludzi. Ksenia ucieka z Petersburga do Paryża i poznaje niemieckiego fotografa w którym się zakochuje.
Urzekająca książka chwyciła za serce warto przeczytać polecam!!!

Madi | 2014-01-01
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Piękna historia młodziutkiej Rosjanki Kseni,która po stracie ojca podczas Rewolucji Październikowej zmuszona jest uciekać z kraju z resztą rodziny.
Na statku do Paryża traci również matkę,sama więc musi zaopiekować się 10 letnią siostrą i nowonarodzonym bratem.
Najpierw pracuje jako szwaczka,a później jako modelka,na drodze jej pojawia się przystojny fotograf, Niemiec Max,w którym zakochuje się w zajemnością,a gdy Max wraca do swojego kraju pomóc żydowskiej koleżance ,Ksenia jest w ciąży,ale duma nie pozwala jej przyznać się kochanemu,wychodzi więc za mąż za bogatego adwokata.
W powieści tej podoba mi się to,że nie jest to typowy romans ,gdzie czytamy tylko o wzajemnym wzdychaniu kochanków do siebie,ale to że poznajemy tu nie tylko losy głównych bohaterów Maxa i Kseni,ale też innych ,jak np.piękna historia przyjaciółki Maxa-Sary.
A przede wszystkim uroku całej powieści dodaje historyczne tło ciężkich czasów począwszy od Rewolucji Październikowej, aż do zakończenia II wojny...

Pela | 2014-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2014

Bardzo długo zwlekałam z przeczytaniem tej książki i przeczucie mnie nie myliło. Niestety.

Główna bohaterka wydaje mi się postacią tak nienaturalną i nieprawdziwą że trudno mi ją nawet ocenić. Jeśli już to wydaje się to być wyrachowana egoistka i jakaś taka wulgarna. Nie podoba mi się język i styl pisania autorki, pełen patosu a z drugiej strony powtarzające się sformułowania,jak na przykład wciąż coś było "instynktowne" miłość uczucia, porozumienie i wiele innych.

Zastanawiałam się, czemu maja służyć opisy wydarzeń historycznych, od rewolucji bolszewickiej aż do okrucieństw drugiej wojny światowej, chwilami jakby wyjęte z opracowań historycznych przy tego typu romansie. Zupełnie tego nie kupiłam choć tematyka jest mi szczególnie bliska.

Jako że kupiłam w pakiecie obie części spróbuję przebrnąć przez drugą część ale nie wiem jeszcze z jakim skutkiem i na tym skończę moją przygodę z panią Theresą Revay.

kajsa | 2011-07-30

Książka - złodziejka czasu, nie można się od niej oderwać. Ukazuje skomplikowane losy Rosjanki z arystokratycznej rodziny, która w chwili wybuchu Rewolucji Październikowej traci w zasadzie wszystko...najbliższych, poczucie bezpieczeństwa, beztroską młodość i w wyniku okrutnych okoliczności zmuszona jest stać się głową rodziny. Ucieka za granicę, gdzie żyje na skraju ubóstwa, ale jest niezłomna i nie poddaje się i ta niezłomność mnie trochę drażni, ale to moje subiektywne odczucie.
Po jakimś czasie Ksenia poznaje wymarzonego mężczyznę, zostaje wziętą modelką i mogłoby się wydawać,że osiągnęła spełnienie, ale jej przewrotna osobowość, a także los szykują dla niej zupełnie inną przyszłość.

wiejskifilozof | 2015-03-18

Jedna z najpiękniejszych powieści,wspaniała opowieść o trudnych wyborach i życiu pełnym niespodzianek.Mamy tu do czynienia z tyloma rzeczami,rewolucja w Rosji.I ucieczkę Białych Rosjan.Życie na wygnaniu.We Francji,Niemczech.Autorka opisuje lata 20 w Paryżu.Gdzie ci Rosjanie znaleźli nowy dom, gdzie mogli się poczuć bezpiecznie.
Ale też są opisy Berlina,bezpiecznej i spokojnej Republiki Weimarskiej.
Potem terror Hitlera.Oczywiście wojnę też opisano.
A wśród tych zawieruch,żyją normalni ludzie.
Niestety muszę,coś napisać, coś przykrego.
Tyle było postaci,że o wielu zapomniałem.
Ale to nie wielki problem.
Teraz czytam kontynuację.
Czytałem na e-booku.

allison | 2011-04-18
Przeczytana: 2011 rok

Pierwszy tom przeczytałam jednym tchem. Druga część "Wszystkie marzenia świata" - trochę słabszy (jak to z dalszym ciągiem bywa:)).
Powieść napisana z rozmachem, wzruszająca, doskonale pokazująca tło historyczne. Kreacje bohaterów - bardzo przekonujące, żywe, zapadające w pamięć.
Książka faktycznie przypomina "Jeźdźca miedzianego" - losy Tatiany i Aleksandra.