Miasto

Tłumaczenie: Andrzej Leszczyński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mistrzowie SF [Amber]". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
City
838507998X

Zbór 8 opowiadań science fiction.

| 2013-10-19

Wyobraźmy sobie,ze kładziemy się spać do hibernatora na ponad 12 wieków. Nastawiamy sobie budzenie co kilkaset lub co kilka tysięcy lat aby wyjść „na dwór” i zobaczyć czy warto wrócić do realnego życia czy jeszcze poczekać. Na takim oto wzorze oparta jest ta książka. Całość spinają dzieje potomków pewnej rodziny i ich domowego robota. Głównym pytaniem jakie autor sobie i nam zadaje jest : czy warto w ogóle być człowiekiem?Może po prostu jesteśmy pomyłką,niewypałem wśród tzw.rozumnych gatunków zamieszkujących wszechświat. Bacząc na historię człowieka dochodzimy do wniosku,że głównym zapłonem rozwoju jest nie miłość,braterstwo,i inne tego typu duperele,ale tylko i wyłącznie nienawiść. To ona bezpośrednio i pośrednio wyrwała nas z jaskiń. Podczas gdy jedni szukają coraz to zmyślniejszych narzędzi agresji,to drudzy doskonalą wynalazki chroniące przed nią a reszta dziedzin życia rozwija się mimochodem i przy okazji jako wypełniacze. Ale jak wyprowadzić człowieka z tej ślepej...

eR_ | 2014-05-11

Niedaleka przyszłość Ziemi, gdzie następuje masowy exodus ludzi z miast do wsi i powrót do prostego, farmerskiego sposobu życia; w zgodzie z naturą.Ludzie stopniowo opuszczają Zie­mię, udając się w gwiazdy, a na planecie zostają tylko rodziny Websterów i Jenkinsów. Pomaga im robot , kontroluje on ewolucję psów w istoty inteligentne, które przejmą kiedyś Ziemię w swoje władanie.Ulubione opowiadania Koontza-wiemy dlaczego ;)

ira | 2015-10-06
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 06 października 2015

"Zbór 8 opowiadań science fiction."
Zbór to może być protestancki, drodzy bibliotekarze LC, a ten opis jest co najmniej nieścisły.
"Miasto" to nie zbIór 8 opowiadań, to spójna historia podzielona na 8 przypowieści, opowiadanych sobie przy ognisku przez Psy, opatrzona ich komentarzem. Komentarzem, który w pierwszych zdaniach wydaje się absurdalny, a potem przerażający.
Świetna, zaskakująca nawet po tylu latach literatura, która pozostawiła mnie z jednym pytaniem - czy żeby dojść do etapu "Co to jest wojna?", trzeba przejść poza "Co to jest człowiek?"...? Oby nie.

Ergo_sum | 2015-08-09
Przeczytana: 1989 rok

Epicka (jak dla mnie) książka. Łączy w sobie tak wiele elementów, ze aż trudno mi je wymienić. Po jej przeczytaniu, musiałem "trawić" ja przez dłuższy czas. Znakomicie napisana, pełna przesłań i ... muszę ja przeczytać raz jeszcze :-)

vienit | 2013-01-07
Przeczytana: 04 stycznia 2013

Chyba po Simaku spodziewałam się czegoś innego. Ale książka bardzo dobra. Interesująca.

Rocannon | 2016-10-28
Saddie | 2016-05-24