Taktyka błędu

Wydawnictwo: Amber
Tactics of mistake
planeta Mara, Cletus
corrum

Cletus Grahame wierzy, że jeden człowiek może zmienić wszechświat. Jest on oficerem sił sprzymierzonych przybyłym na Kultis w celu wypróbowania kilku swoich pomysłów w strategii militarnej nazywanej "taktyką błędu", która opiera się na zmuszeniu przeciwnika do serii błędów, po których pozycja wroga jest nie do obrony. Cletus jest najemnikiem rasy Exotics, która prowadzi wojnę z Neulanderami na planecie Mara. Nasz bohater kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa, za co płaci dużą cenę, jeśli chodzi o wartości takie, jak przyjaźń i miłość. W końcu, gdy nadchodzi ostateczna bitwa, Cletus musi polegać na tych, których zranił.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Yababold | 2013-12-01

Książka o klasę wyżej od pierwszej części, ale i tak się trochę zawiodłem. Taktyka błędu ma opowiadać o Cleutusie genialnym strategu który dzięki swoim teorią jest w stanie małymi siłami pokonać nawet kilkukrotnie silniejszą armie. Tylko autor często zapomina nam opisać w jaki sposób on tego dokonuję, często stawia nas przed faktem dokonany. Do mniej więcej połowy książki i akcji w miasteczku Two River czytałem praktycznie na jednym oddechu, później zrobiło się może nie nudno ale tempo akcji strasznie spadło. Jak w serii Generał Davida Drake zachwycałem się rozbudowanymi opisami bitew i zarzucałem małą ilość politycznych działań tak tu sytuacje mamy odwrotną dużo polityki skąpe opisy działań wojennych. Podsumowując ma ona swoje mocne jak i słabe strony ale na pewno jest to kawał dobrego sci-fi.

Jola | 2015-10-14
Na półkach: Amber, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 października 2015

Zacznę opinię od nieco przydługiego wstępu o całym cyklu "Childe". Bardzo ciężko w tym przypadku wskazać kolejność poszczególnych tomów; inna jest chronologia pisania przez autora, inna chronologia wewnętrzna cyklu, a jeszcze inna jest zalecana kolejność czytania. Na cykl Childe składa się bowiem trylogia "Dorsaj", tzn. "Taktyka błędu", "Żołnierzu, nie pytaj" i "Dorsaj!" plus pojedyncze powieści: "Zaginiony Dorsaj" oraz "Nekromanta", którego akcja toczy się dużo przed wspomnianą trylogią (przy czym większość czytelników zaleca jednak przeczytać ją po trylogii "Dorsaj" ze względu na lepsze zrozumienie pewnych wątków). Na końcu mamy pięcioksiąg - "Nową sagę o Dorsajach". Piszę o tym z myślą o osobach, które planują sięgnąć po cykl Gordona R. Dicksona, a którzy czytając recenzje poszczególnych tomów natkną się na skrajnie różną ich numerację.

Przechodząc do meritum: "Taktyka błędu" jest bardzo dobrą powieścią militarną i taktyczną (jak zresztą wskazuje tytuł) i w tej kategorii jest...

bazylia | 2013-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Jest to druga książka cyklu, pierwsza przeze mnie przeczytana tego autora. Niech rekomendacją pierwszą będzie, że postanowiłam przeczytać więcej powieści Dicksona.
Kolejna rekomendacja - nie umiałam się oderwać od lektury, więc pół nocy zarwane ;).
I ostatnie uzasadnienie dla tych, którzy nadal nie są pewni czy warto sięgnąć po tę książkę - główny wątek tej powieści skupia się na losach błyskotliwego stratega wojskowego, który stosując ciekawe rozwiązania, niekoniecznie bazujące na sile fizycznej stacza wiele bitew na różnych planetach. Niezwykłość stosowanych przez niego metod prowadzenia wojny oraz szybkość prowadzenia akcji sprawiają, że trudno się nudzić czytając.
Może dodam tylko - jest to część cyklu, lecz można tę książkę spokojnie przeczytać jako samodzielną powieść.

Wes Oły | 2012-01-26
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 26 stycznia 2012

Jedna z najlepszych książek jakie w życiu przeczytałem!!!
Opisuje powstanie Dorsajów(elitarnej kasty wojowników)i przedstawia losy Cletusa Grahame genialnego stratega i jego "Taktyke Błędu"
Polecam każdemu wielbicielowi SF !!!

Adam | 2014-01-05
Przeczytana: 1991 rok

Zabrałem się za to jeszcze raz w roku 2000, sięgnąłem w ramach czytania całego cyklu. Warto było. Polecam.

Michał Szymański | 2016-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Całkiem niezła książka, chociaż po przeczytaniu komentarzy na jej temat spodziewałem się czegoś więcej. Mimo to godna polecenia

Sławomir | 2013-11-11

Książka jest po prostu świetna.

książek: 1980
Jahty | 2011-10-22