The Star
8320711746
science fiction
Iselor

Zawartość zbioru: - Gwiazda (przeł. Marek Cegieła) - Halo, kto mówi? (przeł. Leontyna Ostrowska) - Wyprawa ratunkowa (przeł. Julian Stawiński) - Dziewięć miliardów imion Boga (przeł. Marek Cegieła) - Zapomniany wróg (przeł. Irena Czubińska) - Ognie od wewnątrz (przeł. Robert Stiller) - Przeoczenie (przeł. Marek Cegieła) - Pasożyt (przeł. Marek Cegieła) - Kłopoty z tubylcami (przeł. Marek...

Zawartość zbioru:
- Gwiazda (przeł. Marek Cegieła)
- Halo, kto mówi? (przeł. Leontyna Ostrowska)
- Wyprawa ratunkowa (przeł. Julian Stawiński)
- Dziewięć miliardów imion Boga (przeł. Marek Cegieła)
- Zapomniany wróg (przeł. Irena Czubińska)
- Ognie od wewnątrz (przeł. Robert Stiller)
- Przeoczenie (przeł. Marek Cegieła)
- Pasożyt (przeł. Marek Cegieła)
- Kłopoty z tubylcami (przeł. Marek Cegieła)
- Areszt prewencyjny (przeł. Marek Cegieła)
- Kampania reklamowa (przeł. Marek Cegieła)
- "Jeśli zapomnę cię, Ziemio..." (przeł. Marek Cegieła)
- Powtórka z historii (przeł. Marek Cegieła)
- Przewaga (przeł. Marek Cegieła)
- Ściana ciemności (przeł. Marek Cegieła)
- U progu raju (przeł. Marek Cegieła)
- Zabawa w chowanego (przeł. Marek Cegieła)
- Posterunek (przeł. Marek Cegieła)

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 1989

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

PMat | 2014-07-05
Na półkach: Fiction, Przeczytane
Przeczytana: 04 lipca 2014
| 2015-01-21

Jak to dobrze,że pamięć obrasta błoną zapomnienia i można spokojnie powracać do dawno przeczytanej fantastyki.
Ostatnimi czasy jakoś dziwnie ciągnie mnie do starego,klasycznego sci-fi.Powody są co najmniej dwa.
1.prawdopodobny : możliwe,że sama zaczynam już trącać myszami
2.rzeczywisty : bo we współczesnej sci-fi często się duszę i czasami mam dość tych fejsów,sieci,gmatwania akcji na
siłę,implantów,czipów,nano,przeładowania polityką i gnieżdżenia się na Ziemi jak w dziupli.
Oczywiście absolutnie nie uogólniam.Nadal przecież powstają świetne powieści czy opowiadania,ale to raczej rzadkość.
Ja potrzebuję przede wszystkim przestrzeni!,pełnego oddechu,kosmosu,Obcych i taki np."stary" Clarke mi to zapewnia.Nieważne,że perforowane taśmy,radiofony,przyciski na guziki czy komputery na korbkę.Przeca większość tego typu detali i nazw w tej dziedzinie po iluś latach i tak się przeterminowuje.
Liczy się niepowtarzalny pomysł i wyższość treści nad formą.Pod tym względem Clarke,ten do 1995...

kris81CK | 2013-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2013

Zbiór 18 opowiadań o tematyce fantastyczno-naukowej. Są bardzo ciekawe, wciągające i niekiedy zaskakujące. Po ich przeczytaniu łatwo zauważyć, że niektóre z pomysłów przedstawionych w tym zbiorze zostały później wykorzystane przy tworzeniu scenariuszy filmów s-f. Pozycja godna polecenia dla miłośników tego rodzaju literatury.

Ewangelista | 2013-06-22
Na półkach: Przeczytane, Sci-fi

Takich opowiadań szukałem. Clarke jest zaiste niekwestionowanym mistrzem sci-fi. Każde opowiadanie ze zbioru "Gwiazda" stoi na niesłychanie wysokim poziomie. Nie ma tu praktycznie pozycji słabych; autor ma talent do pisania historii ciekawych, które przyciągają czytelnika do książki na długi czas. Osiemnaście świetnych opowiadań rozbudzających wyobraźnię. Jest to zdecydowanie najlepszy zbiór krótkich opowiadań, jaki czytałem do tej pory, a sam Arthur C. Clarke został moim ulubionym pisarzem krótkich form pisanych.

malynosorozec | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016

Arthur C. Clarke był niewątpliwie mistrzem science fiction. Jego wizje przyszłości i obcych form życia do tej pory rozpalają wyobraźnię, jego przewidywania niejednokrotnie znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości. Czytelnicy znają go głównie z serii „Odyseja kosmiczna”, być może również z „Odysei czasu” lub „Spotkania z Ramą”. Czy jednak zetknęli się z jego krótkimi formami?

Zbiór „Gwiazda” zawiera kilkanaście opowiadań mistrza, napisanych w latach 1946-1979. Mimo że teksty mają kilkadziesiąt lat, trudno, by – jak w pewnych przypadkach fantastyka popularnonaukowa – uległy przedawnieniu; niektóre z nich dotyczą bardzo odległych czasów, a te rozgrywające się w dwudziestym wieku w większości skupiają się nie na technologii, lecz na obcych człowiekowi rasach.

Tytułowa „Gwiazda” rozpoczyna książkę i w tym tekście dostajemy to, na czym autor opiera większość swoich krótkich form: spokojne wprowadzenie w historię, wciągające rozwinięcie oraz zaskakujące zakończenie. Ten ostatni...

speedx | 2015-04-12
Przeczytana: 08 marca 2015

Świetnie wyważony i dobrany zbiór 18 opowiadań z lat 1946 - 1979. Był to mój pierwszy kontakt z Arthurem C. Clarkiem jakieś 10 lat temu i na pewno nie będzie ostatnim :) Utkwiły mi wówczas w pamięci i wróciłem do nich ponowie niedawno, odrykwając je na nowo.
Co zwraca uwagę, to ciekawa kreacja świata (taki plastyczno-techniczny styl, co mi się podoba u Clarke'a), osadzona zazwyczaj w dalekiej przyszłości, niekiedy w przestrzeni kosmicznej, czasem widziana z perspektywy obcych istot pozaziemskich. Autor wybiega myślami w odległe lata poruszając kwestie rozwoju rasy ludzkiej i jej natury, skutkom dobrodziejstw techniki, przyszłości planety, kontaku z obcymi cywilizacjami.
Generalnie, ciężko jest wskazać mi jakiegoś wybijającego się faworyta wśród całości zbioru, bo każde stoi na bardzo dobrym poziomie. Wszytkie są wciągające oraz zróżnicowane pod względem klimatu jak i świata przedstawionego. Łączy je natomiast efektowna, czasem zaskakująca, puenta.
Wymieniłbym kilka pozycji, które...

-SaH- | 2012-07-24

Z pamięci - bardzo ciekawy zbiór opowiadań. Historie przedstawione w sposób zaskakujący, często wykorzystując naukę jako podstawę do innych rozważań czy po prostu ciekawych splotów akcji.
Polecam każdemu, szczególnie lubiącym literaturę popularno-naukową.

Peepeck | 2013-05-05

Doskonały zbiór, dla fanów klasycznej SF. Wszystkie bardzo stare, każde z nich później lub po latach wykorzystano jako pomysł na książkę lub scenariusz filmowy...

lelek | 2011-11-12
Przeczytana: 2010 rok

bardzo zaskakujące opowiadania. ciekawe pomysły sprawią, że czytelnik na pewno nie będzie się nudził.

torch | 2012-12-20
Przeczytana: październik 2011